• Reality-TV

Pravda o... - Alcohol (2016) (epizoda)

Tu sa mi jednoznačne potvrdzuje, že pri dokumentoch treba brať hodnotenia ľudí s veľkou rezervou. Na jednej strane ma tento pomerne kvalitný a konštruktívny dokument o alkohole 55%, na strane druhej dokument "What the Health", ktorý je plný zavádzajúcich až nebezpečne klamlivých argumentov, má 68%. Každopádne, k tomuto dokumentu pár slov.... Sú tu zatiaľ len dva komentáre. Jeden hovorí o dokumente ako o "banálnom" s "pseudovedeckými experimentami" a druhý, že neprináša nič nové. Hrubo nesúhlasím s tým prvým, s druhým bez tej hrubosti. Niektoré experimenty vyzerajú úsmevne a príliš jednoducho. Ak ale človek sleduje dokument naozaj pozorne tak chápe, že jednotlivé experimenty sú len malá časť skladačky a takmer vždy (možno aj bez takmer) to bol len akýsi doplnok k dlhodobým štúdiám, ktoré odborníci k tej téme už robili. Experiment mal len potvrdiť už urobené štúdie, nie slúžiť ako niečo smerodajné. Je tiež dôležité si uvedomiť, že dokument sa opieral o nové "guidelines" britskej vlády, ktorá prišla s dlhodobými štúdiami a nezmenila smernice len tak zo dňa na deň. Záver je pomerne zrejmý. Dokument v žiadnom prípade alkohol nedémonizuje, ale poukazuje na fakt, že mnohí ľudia pijú len tak "po troškách" mysliac si, že je to v pohode. V skutočnosti sú ale dlhodobo nad limitom a pre ich zdravie to rozhodne dobré nie je. Koniec koncov, mne to vysvetlenie limitov a jednotlivé prepočty čo ešte je v norme (a čo už naopak nie) ako banalita neprišli. A nepredpokladám, že by týmito informáciami disponoval hocijaký týpek v krčme. Za mňa naozaj kvalitný dokument, nízke hodnotenia si vysvetľujem nepochopením a silnou zaujatosťou mnohých ľudí.

Zrození fénixe (2020)

Nie som síce žiadna citlivka, ale pri príbehu Jeana Baptistu som sa neudržal. Dokument ale pritom nie je žiadne citové vydieranie. Športovci posielajú svetu správu, že sú so svojim osudom stotožnení a denno-denne sa venujú tomu, čo milujú. Sedem jedinečných príbehov, ktoré spája šport. Myslím, že ďalší príklad (aj) toho, že šport nie je len o samotnom športe. Je aj o spolupatričnosti, rozširovaní obzorov či diverzite. Skvelo spracovaný dokument, naplnilo všetky očakávania. Dynamický, prináša unikátne a zaujímavé zábery, hudba skvelo dopĺňa celý priebeh.

Neskoro večer: Talkshow Petra Marcina (2014) (pořad)

Marcin je svojský moderátor a určite sa napríklad na takého Bičana nechytá. Samozrejme, ak by sme to porovnali s úžasnou Show Jana Krausa, táto talk-show by zrejme nebola ani z polovice taká dobrá. Avšak, záleží aj od hosťa. Marcin je skôr moderátor "pre davy". Niekedy mi príde vyslovene trápny, avšak väčšinou znesiteľný a občas aj vtipný. Niektoré diely boli slabšie, iné zas veľmi dobré. Proste taký priemer.

Fed Up (2014)

Skvelý dokument, ktorý sa ku mne dostal vďaka môjmu francúzskemu spolubývajúcemu. Merci beaucoup! Sranda, že najprv som ani tento dokument nemal pozerať, ale o to viac si vážim, že som mal možnosť tento dokument zhliadnuť. Skvele spracovaný, so stúpajúcou dynamikou, skvelými argumentami. Dalo sa očakávať, že tu bude kritika, že dokument je zaujatý a démonizuje cukor. Samozrejme, možno miestami sa zdá (dôvodne), akoby dokument démonizoval pohyb a cvičenie, že to vlastne vôbec nie je dôležité. Stačí výrazne obmedziť cukor, najmä ten rafinovaný a okamžite budeme zdraví. Uznávam, toto sa mi trocha nepáčilo, pretože aktívny pohyb je veľmi dôležitý a argument, že človek nemá každý deň hoci aj 2-3 hodiny na aktívny pohyb osobne vidím ako dosť slabý, keďže veľké množstvo ľudí denodenne strávi pozeraním televízie, či pasívnou zábavou na internete aj 5 hodín. No zvyšok dokumentu hodnotím jednoznačne 5*. Skvele to spracoval v komentári "Arachneuss". Dokument sa v žiadnom prípade nevenuje čisto kritikou cukru, ale kritikou veľkých spoločností, ktoré sa nechutne čoraz viac zameriavajú na detskú reklamu. Vplyvom veľkých korporácii, ktoré majú obrovské zisky, klameme ľudí a nevravíme im pravdu o odporúčanej maximálnej dávke cukru na deň. V školách (to sa týka najmä USA) dávame deťom nechutne nezdravé potraviny, opäť plné cukru. Lobbysti si presadzujú nezmyselné nápady, ako napríklad pizza s trochou paradajky zaradená medzi zeleninu. Skvelé porovnanie je s cigaretami. Niekedy boli reklamy a propagovanie cigariet všade, dnes je to rovnako s presladenými nápojmi a pod. Dokument tiež poukazuje, ako fungujú lobbysti v USA a aký majú nebezpečný vplyv. Je veľmi obmedzené si myslieť, že väčšina ľudí a najmä samozrejmé zraniteľné deti budú dostatočné inteligentné (alebo skôr edukované) aby si uvedomili, že rovnaké jedlo, iba s menším obsahom tuku je v podstate rovnako nezdravá "junk food" potravina ako pôvodná. Ak už od útleho detstva deti okolo seba vidia reklamy, lákadlá, jedlá plné rafinovaného cukru s obalmi ich obľúbených rozprávkových postáv, ak im sú ponúkané hamburgre s hranolkami, sladené nápoje na obed v školách a ich rodičia jedia rovnako veľmi nezdravo, je veľmi pravdepodobné, že si tieto návyky prinesú aj do mladosti a následne do dospelosti. Je vedecký jasne dokázané, že cukor je oveľa viac návykový ako rôzne druhy drog. Stačí vypiť jednu plechovku koly, zjesť hamburger, 1 čokoládu, nejaké muffiny/donuty a už máte vyše 100g cukru denne, čo je niekoľkonásobne viac ako maximálna, denná odporúčaná dávka. Ak takto mladý človek konzumuje roky, je logicky nesmierne ťažké sa týchto návykov, závislosti zbaviť. Nemá to nič spoločné s inteligenciou. Dokument má svoje muchy, ale keďže je to niečo, o čom sa bežne takto otvorene nehovorí, dávam maximálne hodnotenie.

Vinnetou (2016) (seriál)

Hoci povôdná verzia je pôvodná verzia, očarujúca a originálna, ani nová verzia nesklamala, jednak dejovou líniou, ani hlavnými predstaviteľmi. Postavy Winnetoua a Old Shaterhanda boli zastúpené výbornými hercami, najviac ma zaujalo použitie indiánskeho jazyka s titulkami.

Večer pod lampou (2011) (pořad) odpad!

Nič som proti tomuto programu nemal. Až doteraz. Na youtube som videl jeho názor po niekoľkých rokoch na vojnu v Iraku. Hodnotí ju ako vysoko kladnú a podobne. Človek, ktorý verí že dvojičky padli kvôli teroristom, ktorý verí že George Bush urobil skvelé rozhodnutia, pritom za jeho vládnutia Američania konali vo svete najväčšie svinstvá. No proste jeden grc tento jeho názor a keď takáto ovca podporujúca zverstvá od Americkej vlády a jeho feťácke názory a on moderuje takúto show, tak nič iné ako odpad ani nemôžem dať.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Dnes som bol na tom v kine. Veľa som od tohto filmu neočakával, táto séria filmov práve nie je úplne moja šálka kávy. Nemám rád keď je hlavný hrdina doslova superhrdina a nič ho nemôže zastaviť ani stovky vojakov, či rôzne bomby, granáty, rakety atď. --- Síce som asi 1 či 2 smrtonosné pasce nevidel, ale podľa mňa tento najnovší film najhorší z tých 5 nebol. Páčil sa mi ten príbeh, aj keď asi aj na najväčšieho fanúšika akčných filmov či trebárs najväčšieho fanúšika Brucea Willisa tam bolo tých nereálnych pasáži priveľa. Každopádne ten príbeh o otcovi a synovi sa mi celkom páčil, v kine si navyše užijete najmä tie efekty. Asi aj preto dávam až 4*.

Love (2011)

Skvelý Slovenský film. Takých je naozaj veľmi málo. Film, ktorý zaujme najmä mladých ľudí, ale určite aj staršie vekové kategórie. Vo filme pre niekoho až veľa vulgarizmov, ale mne to absolútne neprekážalo, pretože sa to úplne k tomu filmu hodí. Film má celkom slušný dej, až som zostal prekvapený. Film som pôvodne ani nechcel vlastne pozerať, ale začiatok má zaujal a tak som pri ňom v pohode vydržal celý čas. Veľká 1 pre režiséra.

Česko Slovensko má talent 3 (2012) (pořad)

Bohužiaľ táto show, talentová show sa už nedá ani len porovnať s 1.sériou. Nie žeby bolo menej talentov. Veď talentovaných ľudí je v Česku a na Slovensku stále dosť. Avšak stále viac je to len o SHOW ako o skutočnom talente. Nie že len je tam porotca Jaro Slávik, ktorý nemá v sebe ani kúska hanby a bo trapase o ktorom každý vie kľudne zostal v porote akoby nič a iba sa obhajoval. Ale budiš. Avšak niektorý súťažiaci ktorý sa dostali do Veľkého Tresku tam nemali čo robiť. Iba 18 semifinalistov. To svedčí o tom, že čoraz viac do toho zasahuje aj štáb a vedenie. Patrovič v Semifinále. Vraj si ľudia vybrali. Ale okrem toho bolo na výber už len iných 5 tragédov a tak voľba bola jasná. "Najslávnejší" z nich. Plus žena, ktorá sa vyzlečie a to je celý jej talent. Jednoznačne výber Semifinalistov opäť aby bola väčšia SHOW, aby to "jednoduchý" ľudia stále pozerali. Ja som už iba prepínal. Okej vo finále sú veľmi dobré talenty, ale táto SHOW už dávno stratila na tej kvalite akú mala.

Sexy party 3: Prvák (2009)

Na začiatku filmu som si myslel, že to nebude stáť za veľa, aj keď dúfam som pravý opak. Od začiatku to bol však naozaj poriadne zábavný film. Neprekvapuje má , že tento film nemá vysoké hodnotenia, skôr ma prekvapuje že má až príliš vysoké na takéto divoké komédie. Ale malo to náhodou celkom dobrý dej, zasmiať sa dalo takmer na všetkom a samozrejme koniec filmu ako sa patrí :D.