• Fantasy

Jaký otec, takový syn (2013)

Hraje hlavní roli ve vývinu dítěte výchova, anebo genetika? Dá se po šesti letech nevědomosti, že vychováváte cizí dítě začít starat o dítě sice vlastní, ale přesto úplně cizí, které navíc vyrostlo v úplně jiných sociálních podmínkách? Na tuto otázku film neodpovídá úplně, jen jemně naťukává a nechává přemýšlet. Ona nejspíš ani jednoznačná odpověď neexistuje. Když jsem se ke konci filmu otočil za sebe (seděl jsem v první řadě velkého sálu v Puppu), kapesníčky si u očí drželo tak 80% publika, bez ohledu na věk a pohlaví. A to je co říct. A vážně je to film nesmírně dojemný. 90%

Maniak (2012)

Netradiční příběh masového vraha nahlížen netradičně a to hned na nadvakrát. Jednak vidíme naprostou většinu příběhu očima vraha samotného, takže Elijah Wood se na plátně coby hlavní hrdina (rozparovač,škrtič, topič a především úchyl) objeví celkem sporadicky a jednak celou dobu sledujeme jen jeho příběh, nikoliv pátrání policistů po něm. Celé je to zajímavá sonda do hlubin duše psychopata, zpestřovaná halucinacemi a flashbacky do dětství. Jediné co mi kazilo dojem je, že spáchat jedinou takovou vraždu, zastřelí ho policajti hned po té první a to snad i v Česku. 70%

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

"In the hole, in the ground, there lived a hobbit". Tak tuto větu sem bohužel neslyšel a byl sem donucen sledovat tři hodiny Hobita dabovaného v češtině. Něco podobného sem očekával, ale Glum byl fakt hodně špatný, o trpasličích písních nemluvě. Takže "never more" distribuční společnosti za 3D verzi jen v češtině a mně, že sem se nechal na 3D nalákat a příště už půjdu na 2D v originále. Fakt. Poté, co sem vyslechl několik recenzí sem měl vážně strach, ale ten sem zadusil hned v samém počátku a užíval si vizuální parádu se známými hrdiny. Ocitl sem se zpátky ve Středozemi, se vším co k tomu patří. Odlišnosti oproti knížce nemůžu hodnotit, protože knižního Hobita, narozdíl od LOTRA, sem zahodil po pár stránkách, ale moje chyba, měl sem ho číst v deseti letech a ne ve dvaceti. Podle mě má příběh spád od začátku, výprava a kostýmy jsou fantastické a ani 48 snímková frekvence mě, narozdíl od většiny, nepřesunula do televizních kulis. Snad jen té opulentnosti bylo příliš mnoho. Příliš mnoho skřetů, příliš velká pokladnice atd. No tak snad si ještě Jackson schoval nějaké trumfy na finále. Já se rozhodně na další díl moc těším. 90%

Drž rytmus! (2009) (TV film)

Inspirováni podobnými projekty v Německu oslovili tvůrci pražské základní školy a vybrali žáky často z disfunkčních či sociálně slabších rodin a během více než jednoho roku s nimi nacvičili taneční představení na hudbu Špalíčku Bohuslava Martinů s cílem je "morálně povznést" a ukázat jim jiné možnosti života, než běžně vidí v prostředí kde vyrůstají. A ono to nejspíš zafungovalo a paní Blažíčková i ostatní si zaslouží obdiv!!!!! A mimochodem, Špalíček je výborná hudba. Dokument k vidění na stránkách České televize. https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10188384848-spalicek-b-martinu/

Requiem za sen (2000)

Tak tenhle film vás spolehlivě spolkne, několikrát mocně přežvýkne, až se mi z toho mozek i žaludek vstřemhlav obrátily, pak vás řádně vysaje a nakonec vyplivne a člověku nezbývá než s hubou dokořán sedět před tmavým monitorem poté, co titulky už dávno skončily.100% A viděl sem to třikrát, naposled v kině a už nikdy víc nechci.

Frankenstein (2011) (divadelní záznam)

Někdo by mohl namítat, že hra je režírovaná příliš lacině, na efekty. I já jsem měl v prvních minutách určitou obavu, ale nakonec se celé představení "zvrhne" ve standardní drama, ovšem zahrané dokonale. Záměrně jsem si vybral verzi s Cumberbatchem v roli Frankensteina, protože mi typově na roli bestie prostě příliš nesedí. Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Lee Miller byl naprosto vynikající. Už jeho úvodní kreace, kdy se seznamuje s možnostmi pohybů těla je fantastická. Myslím, že po hodině a půl takového výkonu, musí být oba herci zralí na psychické a fyzické zhroucení, nebo aspoň na tři panáky minimálně. Odcházel jsem z kina naprosto nadšený. A možná by nám to Boyle mohl celé zfilmovat. Uvidíme.

Zemřít vedle tebe (2011)

První polovina romance, druhá polovina (závěrečné titulky) porno s kostřičkama. To celé v šesti minutách. Doporučuju.

Drive (2011)

Absolutní filmový zážitek, pro mě TOP film minimálně posledních pěti let. Každý záběr, každý dialog, načasování každého tónu muziky má svůj smysl, zkrátka nic tu není navíc a režisér ví úplně přesně co dělá. Dialogy se tu šetří a přece to všechno působí na diváka silněji, než přehršle nesmyslných konverzací. Při scénách kdy se hlavní hrdina seznamuje s Irenou se opravdu téměř nemluví a přesto jsem se několikrát přistihl u přiblblého úsměvu, tak báječně a opravdově a jasně to působí. Při násilných scénách často nevidíme žádné detaily a přesto se ve mně mnohokrát všechno sevřelo. Okamžiky, kdy hrdina jen čeká na lupiče před vchodem a nic jiného se neděje, dokázal Refn natočit takovým způsobem, že jsem nedokázal kldině sedět a působí to celé stokrát líp, než kdybychom viděli celé přepadení zevnitř. Zkrátka, spousta scén a spousta záběrů je natočena tak, že musí filmového fandu hladit po duši, či mu naopak vyrvat srdce z těla. 100% a jen lituju, že jsem film neviděl v kině.

Hana a její sestry (1986)

Báječná konverzační oddychovka, pro mě (stydím se) první ze starších Allanových filmů, který jsem viděl. Nejvtipnější je Allan samotný, hrající hypochondra, který se poté, co se dozví, že nemá nádor na mozku, snaží jako rodilý žid konvertovat k jinému náboženství, které mu zajistí posmrtnou jistotu. Rozhovory na toto téma s katolickým knězem, rodiči a s členy Hare Krishna jsou obzvláště vypečené. 80%

Hugo a jeho velký objev (2011)

Na tomto filmu sem byl v posledním normálním kině v okolí, tedy v jablonecké Radnici. Jinak zbývají už jen samé multiplexy. Zarazilo mě, že se promítal už od 15:00. Mou domněnku, proč tomu tak je, potvrdila paní u pokladny, která všechny doraživší rodinky s dětmi odháněla zpět domů s tím, že film je sice pěkný, ale určitě ne pro děti. Což podle mě měla víceméně pravdu, ale už to nikdo neřekl těm, co projekci naplánovali na třetí hodinu. Leč druhá uvaděčka důchodového věku, evidentně zkušená filmová recenzentka, naháněla všechny zpět s tím, že to je jako Avatar, fakt krásný. Takže sem se pobavil hned na začátku. Nutno říct, že u filmu samotného sem se minimálně první hodinu zas až tak moc nebavil. Kombinace rodinného a artového filmu chvílemi trochu drhla. Ale druhá hodina, kdy film už zcela rezignuje na "rodinnou" notu byla perfektní. Výsledný dojem díky VYNIKAJÍCÍMU 3D je velmi velmi dobrý. Kdo má rád strojky hodin a všelijaké mechanické hračičky, kinematografii, magii a umění vůbec, neváhejte, vyražte a nenechte se odradit uvaděčkami .)