• Krátkometrážní

Americká fikce (2023)

Skvelá komédia, ktorú u mňa (subjektívne) trochu kazia iba tie meta konce. Wright výborný. 85%

Oscar 2024 (2024) (pořad)

Veľmi uspokojivé.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Komediálne eko dobrodružstvo. Podobná  úroveň ako predošlé dva filmy (3,5*), len žánrovo trochu inak. Kvality jednotky už pôsobia nedosiahnuteľne.

R.M.N. (2022)

Aktuálna téma, kvalitne spracovaná. Čiastočne iba nechápem, prečo sa jej Mungiu začal venovať až v polovici filmu.

Vražda na samém konci světa - Kapitola 7: Ústup (2023) (epizoda)

Prídu dve hackerky do riadiacej miestnosti a idú prelomiť heslo: “Dátum narodenia sme už skúsili, napadá ti niečo?” Pointa fajn, aj keď odhadnuteľná. Scenár je naivný a patetický.  A obe herečky v závere zle hrajú.

Duna: Část druhá (2024)

Rovnako ako ostatné opulentné villeneuveovské vzrušenia, aj toto vyprchá pár hodín od opustenia kinosály. Na rozdiel od jedničky, tu už ide hovoriť o nejakých tých charakteroch, ale réžia nás nijak nevedie k vybudovaniu si vzťahu s nimi. Preto mi to úplne nesadlo ako vojnový film, pretože mi boli ľahostajné celé ich národy. Mne ako divákovi je úplne jedno, kto bude vládnuť Dune. Keď v úvodnej tretine boje vyhrávali dobrí, či keď ich v druhej vyhrávali zlí, umierali pritom len bezmenné postavy. Aby som ale príliš nekritizoval; ústredný mysticizmus je fajn, politická časť má svoje čaro, a jedná sa rozhodne o dychberúcu prehliadku súčasných možností (ktoré sú, nutno podotknúť, obrovské).  Chalamet prehral Zendayu (čo som nečakal), a úplne najsilnejší dojem zanechá práca kamery. Videli sme tu úžasné veci. Pre ne dávam 5, je to určite podstatne ďalej, ako bola jednička (na ktorú som dal 4); o nejakej bezchybnej súhre drámy a akcie ale vôbec nemôže byť reč. O tej síce nemôže byť reč ani u Nolana, uňho ma ale aspoň stále viac zaujímajú herci, ako nasnímanie exteriérov.

Pád vládce (2009)

Raoul Peck je predovšetkým skvelý dokumentarista, dramatická tvorba mu natoľko nejde.  Film obsahuje pár fajných obrazových kompozícií, ústredný song je tiež chytlavý, lenže film nemá náboj. Hlavná postava je viac karikatúrou zrúdy, ako zrúdou samotnou. Nie je to pôsobivé v prakticky v žiadnom z plánov. Necítiť z toho hrôzu, necítiť uťahujúcu sa slučku. Miestami sa (omylom?) skĺza do satiry, pôsobí to televízne. Je to nuda. Scenár celý čas len prechádza po povrchu, neunúva sa napr. vytvoriť ani  meno pre psa  (volajú ho len little doggy). Určite to mohol byť kvalitný dokumentárny film, to hej. Ako dráma slabota.