evulienka3

evulienka3

okres Bratislava
I am not special, I am just limited edition

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
    • 20.3.2017  23:24
    Lykkefanten (1997)

Uf, naozaj drsná rozprávka na dobrú noc!

• 12.3.2017  19:54

Priznám sa, od druhého celovečerného filmu Nicolo Donata som čakala viac. Nedá sa však ani povedať, že by Fuglene over sundet bol vyslovene sklamaním. Príbeh bol dobre napísaný aj natočený, avšak na druhú stranu v ničom výrazne nevynikal. Potešilo ma herecké obsadenie, ktoré ako takmer vždy hralo skvele. V konečnom dôsledku som sa vlastne zasa dozdela niečo nové o Dánoch a ich histórii a aj to sa ráta.

• 10.3.2017  21:12
    Dirch (2011)

Herec celým menom Dirch Hartvig Passer sa narodil v roku 1926 v Dánsku. Preslávil sa ako zabávač, napriek tomu, že v súkromí bol veľmi hanblivý a uzavretý. Pôvodne mal byť námorníkom avšak kvôli morskej chorobe sa tejto kariéry vzdal. V roku 1950 vytvoril kabaretné duo s Kjeldom Petersenom. Po jeho smrti v roku 1962, ktorá ho veľmi hlboko zasiahla, sa na päť rokov stiahol do ústrania. Znova začal vystupovať v roku 1967. Preslávili ho hlavne jeho skeče, ako po rusky hovoriaceho klauna. Jeho kariéru predčasne ukončila jeho smrť. Skolaboval priamo na javisku. Zomrel v roku 1980 vo veku 54 rokov. Dáni ho milovali a dodnes milujú. Toľko som si vygooglila. Milujem filmy s príbehom, a tento ho má hneď v niekoľkých rovinách. Nie som si istá či by film na mňa pôsobil rovnako, ak by som nepatrila k ľuďom, čo si radi zapátrajú a zisťujú súvislosti. Tí ktorí si tú námahu dajú, budú v tomto filme odmenený dvojnásobne. Znalosť istých faktov je totiž pri tomto filme obzvlášť zaujímavá. Napríklad, keď sa vo filme spolu s Nikolajom objavuje postava jeho otca Prebena, ktorý spáchal samovraždu, keď mal Nikolaj 8 rokov, či keď si uvedomíte, že to dieťa, ktoré Dirch hrá, je vlastne on sám a hovorí o svojom mladšom bratovi...Alebo tie prestrihy striedajúce reálny život zo skečmi z predstavení. Niekedy povedia viac, ako tisíc slov. ...Film Dirch veľmi citlivo, miestami aj veľmi intímne vykresľuje osudy tohto smutného dánskeho klauna. Úlohy samotného Dircha sa ujal už spomenutý Nikolaj Lie Kaas a ja musím povedať, že z jeho herectva v tomto filme som doslova padla na zadok. Majstrovský kúsok. Druhá poklona patrí režisérovi Martinovi Zandvlietovi, za to že zrežíroval životopisný film hodný tohto pomenovania. O Dirchovi som nemala ani potuchy, ale už mám a okrem Dánov ho milujem už aj ja, alebo jeho predstaviteľa? No, to nechajme tak...

• 9.3.2017  10:05

Štýl Todda Haynesa je mi akýsi cudzí. Nech akokoľvek oceňujem obsahovú prepracovanosť ako dokonalú fresku danej doby a spoločnosti, účinok príbehu ako celku bol na mňa takmer nulový. Takí sme boli, takí sme a dlho aj budeme...len rok a okolnosti sa zmenia.

• 8.3.2017  22:55

Moja babka mala susedku, ktorú navštevovali malí červení mužíčkovia. Tiež trpela schizofrénou, ako otec Varpu. Malý, nenápadný film, ohromujúci prepracovanosťou charakterov všetkých postáv. Odporúčam!

• 7.3.2017  01:19

Vesmírna odysea 1969 v dánskom vydaní. Nie však o neposlušných strojoch, ale o "neposlušných" deťoch. Nechcem si ani predstavovať, ako to v tých časoch skutočne v týchto domovoch fungovalo, ale musela to byť sila, keďže sa tejto téme venuje nemalé množstvo severskej kinematografie. Možno si poviete jeden z mnohých (filmov) a možno vás ani nijako špeciálne nezaujme...to nechám na vás. Ja som spokojná. Možno je to tým, že keď filmy prekladám a teda ich pozerám pomaly a niektoré scény vidím niekoľkonásobne za sebou, mám pocit, akoby som film dokázala viac precítiť a všimnúť si aj ten najmenší detail, ktorý môže pri klasickom jednom pozretí uniknúť. Chlapci to zahrali skvele, Lars Mikkelsen úplne geniálne a ako bonus som tam ešte mala aj môj milovaný "zásah prozreteľnosti". Ja ku spokojnosti niekedy naozaj viac nepotrebujem...

• 5.3.2017  14:38

"To, že mi ľudia nerozumenjú, ešte neznamená, že ja nerozumiem im." Film od ktorého, niektorí ako tak čítam, veľa očakávali a nedostali to. Napodiv, ja som toho veľa nečakala a na vlastné počudovanie som dostala oveľa viac ako som si dokázala predstaviť. Malo to svoje slabé chvíľky, ale obsahová prepracovanosť bola takmer dokonalá a to u mňa prevalcovalo všetko. Veľká spokojnosť!

• 4.3.2017  20:56
    Tajné životy - Série 2 (série) (2017)

Už ani nepamätám, kedy naposledy som sa tešila na každú novú časť nejakého slovenského seriálu. Hurá blíži sa nedeľa. Druhá séria zatiaľ ešte vyšperkovanejšia ako tá prvá. Bravo!

• 1.3.2017  11:20

Pre mňa ani nie tak film o vyrovnávaní sa s detskou traumou a dospievaní, ako skôr o zhubnom vplyve rodičovskej výchovy. V istých ohľadoch zďaleka nie dokonalý, v iných zasa úplne dokonalý film. Závisí len na divákovi, čo preferuje a čo v ňom nakoniec preváži. U mňa je to jasné.

• 28.2.2017  17:47

A Mister Doctor nevie, že počas jazdy sa nemá telefonovať? ....ááá za to dostal...kúzla a čary a mňa to napodiv bavilo. Dlho som to odkladala, ale film nakoniec prelomil moje obavy rýchlo a bez problémov.

• 25.2.2017  22:57

Presne takto si predstavujem životopisný film, klaniam sa a kričím: "Konečnéééééé!!!" Neopísateľný zážitok ...

• 24.2.2017  19:32

Ešte v puberte som raz dostala od mamy knihu scifi poviedok Úžasná krajina. Jedna z poviedok mala názov "Prečo sa už nikdy nemôžem smiať". Dodnes mi utkvela v pamäti, rovnako ako mi určite utkvie v pamäti tento film. Dôvod na nesmiatie sa tu bol síce iný, ale rovnako fatálny a neriešiteľný. Spomedzi tohtoročných adeptov na Oscara pre mňa jednoznačný víťaz, avšak na skutočné víťazstvo tento rok zrejme príliž málo pochmúrny tým správnym spôsobom. Mne to však nevadí, dôležité je, že vôbec vznikol.

• 21.2.2017  14:46
    Sing Street (2016)

Ísť za svojími snami, táto myšlienka je akýmsi spojovacím článkom medzi všetkými filmami Johna Carneyho. Tvorca, ktorého filmy sa vždy točia okolo toho istého, ale rovnaké nie sú. Každý je jedinečný, originálny a pretkaný skvelou hudbou. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. Once, ale zatiaľ u mňa zostáva neprekonaný.

• 17.2.2017  17:09
    La La Land (2016)

Príbeh akých v La La Lande nájdete asi stovky, odetý do krásneho vizuálu a piesní. Paf som z neho, ale nebola.

• 17.2.2017  11:37
    Toni Erdmann (2016)

Nuž ako tu už niekto podotkol: "film nie pre každého". V tomto prípade som zrejme tým "každým". Nieže by som nedokázala oceniť kvality tohto filmu, ktoré čo sa týka dramatickej stránky sú neodškriepiteľné, ale spôsob "humoru" či už Winfrieda a následne jeho dcéry je mi absolútne cudzí. Toto si musí, ale každí rozhodnúť za seba...

• 16.2.2017  17:48

Dorothy, Katherine a Mary boli nepochybne skvelé ženy. Myslím však, že tento film mal s ich skutočným životným príbehom len pramálo spoločného. Obmedziť životný príbeh geniálnej matematičky na WC story sa mi zdá dosť mimo. Samozrejme tá doba skutočne pre afroameričanov znevazujuca bola, ale to všetko malo byť kulisou a nie nosným prvkom celého príbehu. Mne osobne sa takýto spôsob spracovania jednoducho nepáčil i keď je u mnohých divákov obľúbený. Výnimka potvrdzuje pravidlo. Toto je z reality vypreparová gýčová fikcia. Takže suma sumárum: námet skvelý, jeho pretavenie do príbehu otrasné, ale za tie skutočné tri babizne si to tie tri hviezdičky u mňa predsa len vyslúži.

• 15.2.2017  10:30
    Bedrag (TV seriál) (2016)

Pôvodne som vo svojom komentári, chcela vyzdvihnúť to, ako dobre v tomto seriály vyzerá pozadie Nikolaja Lie Kaasa v oblekových nohaviciach. Lenže ono to od druhej časti začal byť tak zaujímavý seriál, že som od svojho pôvodného zámeru nakoniec upustila. Dosť ale žartíkov, idem sa radšej venovať hodnoteniu seriálu. Vyšetrovanie prípadu hospodárskej kriminality, môže skutočne ponúknuť zaujímavý seriál a Dáni to vedia. Biznis s veternou energiou, získavanie investorov na základe klamlivých informácií o hospodárskych výsledkoch firmy zakladaním dcérskych spoločností...no proste španielska dedina. Čuduj sa svete v tomto seriály tomu budete rozumieť do bodky. Pekne to vystihuje jedna veta: "Nezabije ťa pád, ale až náraz". Pád spoločnosti, ktorá padá príliž dlho a jej pád spomaľujú rôzne záchranné láná môže byť vo finále skutočne veľmi tvrdý. Osobne si rozhodne nenechám ujsť ani druhú sériu!

• 13.2.2017  17:57

Vzhľadom k roku vzniku veľmi zaujímavý film, ktorého hlavnou úlohou bolo asi vychovávať, ale samozrejme s dobrým koncom. "Feel good" pocit pri odchode z kina bol v tých časoch zrejeme veľmi dôležitý. V dnešnej konkurencii by už scenár veľmi neobstál a o uveriteľnosti ani nehovorím, ale do veľkej miery to samozrejme kompenzuje myšlienka a prevedenie na plátno. Slušné 4 hviezdičky.

• 8.2.2017  23:48
    Experiment (2010)

Typicky severský film o jednom nevydarenom experimente. Pocitovka, ktorá nejde prvoplánovo po divákových citoch, ale všetko necháva na jeho empatii. Nevyslovené utrpenie detí, ktoré nájdete len na pozadí filmu...v smutných detských očiach, pocikávaní, nedospievanej uspávanke, zabitom zajacovi... Obdivujem tento dánsky spôsob vyrovnávania sa s chybami minulosti aj prostredníctvom filmov.

• 5.2.2017  21:33
    Caravaggio (1986)

Nezvyčajný film a pravdupoviediac, nepamätám si, žeby som už niečo podobné videla. Tak ako existujú pomerne časté filmové adaptácie kníh, tento film by som nazvala adaptáciou obrazov a takýchto filmov je málo, ak vôbec nejaké podobné existujú. Film, v ktorom ani tak nejde o historickú hodnovernosť, ale o zachytenie vnútorného sveta umelca, ktorý nám svoju dušu odhaľoval prostredníctvom svojich obrazov. Nevšedné, dych vyzrážajúce kompozície diel ma doslova fascinovali. Možno aj preto, že k výtvarnému umeniu mám naozaj blízko. Miestami som nadobúdala pocit, že toho o tomto maliarovi viem strašne veľa. Nie však o tom, ako reálne žil (myslím však, že podstata doby tu bola tiež vystihnutá skvele), ale to, kým bol... Caravaggio je môj prvý film od Dereka Jarmana, ale rozhodne nie posledný!

• 5.2.2017  21:30

"Keby sme z tých 10,3 miliónov vyhladili 10,3 miliónov, vtedy by som bol spokojný a povedal by som:"Dobre, zničili sme nepriateľa". Splnili by sme tak našu úlohu pre našu krv a pre slobodu nášho národa. Lenže aj ja mám podiel vinny na tom, že zamýšľaná eliminácia nášho nepriateľa, nemohla byť úplne dokončená. Nebol som dostatočne motivujúci. To je môj podiel viny. Vlastne som toho mohol urobiť oveľa viac..." (Adolf Eichman). Vďaka Fritsovi Bauerovi bol aspoň tento nacistitcký tvorca konečného riešenia postavený pred súd. Síce nie podľa jeho predstáv, ale predsa. Komorný film s výbornou atmosférou. Hviezdičku navyše prihadzujem, pretože podľa môjho názoru, je tento film momentálne percentuálne podhodnotený.

• 4.2.2017  15:09
    Midnattssol (TV seriál) (2016)

Dve takmer prebdeté noci, ale oplatilo sa. Nedokázala som sa od toho odthnúť. Okrem naozaj originálnych vrážd a zápletky, nám Švédi ponúkli aj skvelé a prepracované charaktery (nielen hlavných vyšetrovateľov) a malú exkurziu do zvykov a kultúry Laponcov. Nielen spev Noidov pred "policajnou stanicou", ale ešte niekoľko ďalších scén, je niečo na čo tak skoro nezabudnem.

• 2.2.2017  10:59
    Kámoš (2003)

V tomto období vítam, každý severský film. Konečne som sa dokopala k tomu, aby som sa začala učiť Nórčinu, pretože mi z trojky "Dansk, Svensk, Norsk" pripadá najmelodickejšia. Pri sledovaní filmov je nesmierne motivúce, ak zrazu rozumiete tam slovo, tu frázu...No, ale nie o tom som chcela. Buddy je veľmi milý nórsky filmík, ktorý rozhodne potešil. Popravde však len potešil, nenadchol. Túto tému som videla spracovanú už aj lepšie, možno keby sa vyhli niektorým klišé, bola by som zhovievavejšia. Neviem. Takto však zostávam len pri priemernom hodnotení.

• 1.2.2017  22:02
    Moonlight (2016)

Little, Chiron, Black. Tri časti príbehu, v ktorom každá nasledujúca časť je zrkadlom predchádzajúcej životnej etapy hlavného hrdinu. Priamočiary, trpký a prekvapivo príjemný filmový zážitok.

• 24.1.2017  10:37

Tento vianočný špeciál ma potešil. Hlave preto, že nie je len časťou vytrhnutou z kontextu, ale veľmi pekným premostením pred druhou sériou. Napriek tomu, že sa tam toho znovu deje strašne veľa avzhľadom k počtu titulných postáv by sa mohlo zdať, že je to rozhárané, nie je to tak. Divák znalý postáv a predchádzajúcej série je schopný sa bez problémov orientovať ako v postavách tak aj v deji. Film ma napriek svojej 124 minútovej stopáži ani chvíľku nenudil, skôr naopak, vychutnala som si každú minútu. Veľmi mi už tá banda chýbala!

• 15.1.2017  23:42

Pocta legende menom Sherlock Holmes. Myslím, že môže byť... :-) Bang, bang and goodbye.

• 15.1.2017  00:13

Niečo tomu chýbalo a za svet neviem prísť na to, čo. Tak to asi nechám tak ... nedá mi však nespomenúť, že u mňa to z dosť veľkého priemeru miestami vytrhával Justin (konkrétne v scénach, v ktorých hral), plne súhlasím s názorom dO_od mal by hrať podstatne častejšie!

• 13.1.2017  23:39

V prípade tohto filmu nedokážem hodnotiť inak ako srdcom a to hovorí jednoznačne...

• 13.1.2017  10:06
    X+Y (2014)

Klobúk dolu pred mladým Asa Butterfieldom, naozaj svoju úlohu geniálneho autistického mladíka zvládol na výbornú. Rozhodne teda v tých polohách, ktoté nám boli ukázané. Otázkou je prečo obchádzali jeho afektívne stavy a záchvaty. Škoda, že boli len slovne popisované, či sa skončili skôr ako začali. Predsa len by to bolo zaujímavé a hlavne by film možno nepôsobil v konečnom výsledku takým rozprávkovým dojmom. Záver bol síce fajn, ale naozaj by to nešlo bez toho klišé? Pokazilo mi to dosť výrazne celkový dojem, ktorý by ale asi napriek tomu hranicu priemeru nepreskočil.

• 12.1.2017  23:30

Vianočný darček, ktorý som si síce rozbalila s pár týždňovým omeškaním o to viac však "potešil". Surový film o ešte surovšom živote z ktorého niet úniku. Obrovké ďakujem Hygienikovi za jeho titulky a skvelý filmový tip.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21