charlie_ando

analogový promítač amatér...

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 15.8.2015  00:36
    Schmitke (2014)

Je libo houbičky, protože tady si je někdo ve větším množství zobl, jinak by tento halucinogenní snový film nemohl asi ani vzniknout. Z těžké intoxikace bujnou fantazií podezírám debutujícího režiséra Štěpána Altrichtera. Hlavní postava Herr Ingenieur Julius Schmitke je kapacita přes větrné elektrárny, přežívá svůj šedivý život den za dnem a hraje ho výtečný Peter Kurth. Firma ho vyšle do českého pohraničí opravit beznadějně zastaralou větrnou elektrárnu a společnost mu dělá velký "dříč" Thomas Gruber. Nesourodá dvojice se vydá do magické ztracené země Sudety, kde dávají lišky dobrou noc a zabloudí i GPS navigace. Ospalá díra Chřmelava se zaplivanou stylovou čtyřkou "U Bobra", kde úřaduje místní Bürgermeister je zalidněna spoustou zvláštních figurek a společně s tajuplnými Krušnými horami jsou dokonalé kulisy pro tenhle příběh ne příběh. Rozbitá vrtule klade Smitkemu tuhý odpor a to se mu ještě neznámo kam ztratil kolega. Vyprávění o hledání sebe sama uprostřed mlžných hvozdů, které ztratili svojí minulost a hledají svojí přítomnost. Děj ospale plyne kupředu, hýčká si diváka skvělou citlivou kamerou Cristiana Pirjola, kterou doplňuje výtečný soundtrack Johannese Repky, nenápadně buduje hutnou atmosféru, jenž dokáže být místy až mrazivá. Černo černá mysteriózní podívaná, po které zůstane vtíravá otázka: "Co to jako bylo?"

• 11.8.2015  22:48
    Vykolejená (2015)

Vykolejená mě sice úplně nevykolejila, ale na druhou stranu jsem dostal to, co jsem od nového filmu Judda Apatowa očekával. Přisprostlou politicky nekorektní komedii, která se občas nebojí zabrnkat na vážnější strunu, ale zároveň dokáže být chytrá i citlivá, ale jen v mezích možností svých tvůrců. Amy je emancipovaná mladá žena a k tomu patří i to, že kouří jak fabrika vše od nikotinu až po trávu, chlastá jak Dán a chlapy prohání bez předsudků. Má však svoje přesná vnitřní pravidla, aby se nemusela citově vázat, těžce jí totiž v mládí poznamenal rozchod jejich rodičů. Práce reportérky pro pánský časopis ji navede na mušku nadaného a ostýchavého doktora Aarona (Bill Hader), který je velké zvíře ve sportovní medicíně. Dva tak naprosto rozdílní lidé jsou k sobě silně přitahováni a co začalo jako nevinná pracovní schůzka se vyvine ve vztah zodpovědného muže a nedospělé ženy. Na této jednoduché zápletce je celý dvouhodinový film postavený. Scénář si přímo na tělo napsala sama představitelka hlavní role v naších luzích a hájích téměř neznámá americká komička Amy Schumer a je to spíš slet méně či více komických scének, kde vládne upřímnost až na kost. Amy prakticky nesleze z plátna a bourá vše svojí živelností a přirozenou improvizací, ale nebojí se ani odhalit svoje citlivější stránky vůči mladší sestře a vážně nemocnému otci. Její New York je zalidněn spoustou svérázných figurek, z kterých výrazně vyčnívá její afektovaná šéfová Dianna (Tilda Swinton) a spousta známých osobností si zde střihla malé role či úsměvná kamea. Překvapivě chytrá "romantická" jednohubka, která se snaží být netradičně tradiční a zvlášť je to vidět na povedeném závěru.

• 7.8.2015  23:17
    Láva (2015)

Jeden ze slabších pixarovských kraťasů. Originální a zajímavý námět ocení obzvlášť nadšenci do geologie, ale mě dost otravovalo to zpívání.

• 7.8.2015  21:59

Jay (Jason Mewes) a mlčelivý Bob (Kevin Smith) s překvapením zjišťují, že existuje internet. Díky svému novému přelomovému objevu se dozví o natáčení filmu o nich samých a díky negativním komentářům v diskuzi se rozhodnou jednat. Dvojice vypečených kamarádů se vydá na adrenalínovou cestu stopem do Hollywoodských studií, aby zastavili natáčeni a neměli tak pošramocenou pověst. Z New Jersey do města andělů je, ale čeká dlouhá a dramatická jízda plná zvratů a překvapení, kdy se ze dvou flákačů stávají nevědomky ekoteroristé a jejich ztřeštěné putování vrcholí v bláznivém finále v ateliérech Miramxu. Jako vždy vede muž mnoha profesí a talentů Kevin Smith na placu luxusní partičku herců, z kterých sálá dobrá nálada a jeho vlastnoruční scénář jim vkládá do úst spoustu politicky nekorektních a vtipných replik. Praštěná jednohubka plná pop kulturních odkazů a narážek, která vyvolá potutelný úsměv.

• 7.8.2015  12:58
    Bohové (2014)

Začínám mít velmi silnou slabost pro polský film. Režisér Lukasz Palkowski společně se scénáristou Krzysztofem Rakem nám vyprávějí skutečný příběh polského kardiochirurga Zbigniewa Religa, který se nebál jít odvážně proti proudu. Děj filmu se zaměřuje na relativně krátké, ale za to hektické období jeho života mezi roky 1983 až 1986. Cílevědomý lékař v podání přesvědčivě hrajícího Tomasze Kota musí bojovat se staršími konzervativními kolegy, zkostnatělým stranickým systémem a především se všudypřítomnou silnou vírou, která je hluboko v srdcích, což asi může být pro českého diváka úsměvné, ale pro silně religiózní Polsko to muselo být velmi citlivé téma. Vzhledem k tomu, že Varšava zůstává k jeho snahám o transplantaci srdce slepá a hluchá, chytne se nabízené příležitosti a stane se šéfem v nové klinice ve slezském hornickém městě Zabrze. Nemocnice však ještě úplně nestojí a tak musí se svým mladým týmem přidat ruku k dílu a zahraniční valuty na nákup drahých přístrojů doslova vydupat z ničeho navzdory všem. Přes filtr všudypřítomného cigaretového dýmu jsme svědky životního dramatu neobyčejného člověka, který vedl zarputilý boj nejen s nemocemi srdce, ale i s lidskou omezeností. Vážné neúspěchy ho doženou až na okraj propasti, kdy vnímá svět skrze dno lahve od vodky. Film dokáže zručně pracovat, jak se silnými emocemi tak i s černým humorem, který zdařile balancuje na ostré čepeli skalpelu a přitom drží velmi slušné tempo vyprávění. Povedený instrumentální soundtrack od Bartosze Chajdeckiho je doplněn velmi vkusným výběrem energických písniček. Působivý film o strhující cestě za velkými skutky, ale i o získání pokory.

• 1.8.2015  14:58
    Město 44 (2014)

Poláci prostě umí točit silné filmové příběhy a že jim jejich bohatá někdy i dost pohnutá historie dává mnoho příležitostí. Varšavské povstání propuknu vší v létě 1944 je samozřejmě jednou z nejtragičtějších a přitom heroickou kapitolou, kdy se Zemská armáda pokusila osvobodit z okupačních spárů nacistů hlavní město, ještě než mu přinese pochybnou svobodu Rudá armáda. Nechci se pouštět do polemiky, proč my nesvedeme točit podobné filmy a utrácíme svůj talent v pohádkách a hořko sladkých blábolech. Pět hvězd, co jsem dal je od srdce, protože mě prostě povstalecká Varšava vyždímala, kdybych měl hodnotit rozumem tak bude hodnoceni o jednu hvězdu nižší, ale tento film je o silných dojmech. Největší slabinu filmu režiséra Jana Komase, který si sám napsal i scénář, vidím v použití zpomalovaček, které měli pro mě naprosto rušivý efekt při sledování tak vypjaté podívané. Bál jsem se i milostné linky, ale tu se podařilo vcelku zdařile a citlivě zakomponovat jako pojivo vyhrocených a syrových válečných scén. Místy nejurputnějších bojů, tajnými úkryty i přeplněnými nemocnicemi projdeme díky trojici mladých lidí, kteří jsou vtaženi do surového víru válečných událostí. Po řemeslné stránce nadstandardní počin, za který by se nemusela stydět ani lecjaká Hollywoodská produkce, propracované kulisy, pyrotechnické efekty a speciální efekty dávají filmu punc autentičnosti. Působivé válečné drama, které se nebojí zobrazovat násilí a krutost.

• 1.8.2015  14:05

Zlatá makrelo tento pohádkový příběh v sobě překvapivě skrývá velkou sílu a hluboké emoce. Kouzelná animace, která si dokáže zručně hrát se světlem i stíny, souzní s krásnou hudbou od Bruna Coulaise a dávají tak dohromady filmu režiséra Tomma Moorea punc něčeho výjimečného. Námětem jsou staré irské legendy, které jsou šikovně zasazeny do moderní doby a jak jim to sluší. Je Halloween a sovy se snaží ulovit male děvčátko Saoirse, které po své mamince zdědilo vzácný dar. Tichá dívenka je totiž poslední selkie "tulení víla" a může svým zpěvem zachránit ostatní kouzelné bytosti, které zaklela do kusu kamene zlá čarodějnice Macha, má to, ale jeden drobný háček ve svých šesti letech ještě neumí mluvit. Společně s jejím bratrem Benem se tak vypravme na dobrodružnou cestu za nadějí, kde budou muset oba sourozenci prokázat velkou odvahu. Magická píseň moře mě okouzlila.

• 29.7.2015  23:39

Jsem opravdu nadšen. Tom Cruise ve svých třiapadesáti letech předvádí, pod taktovkou režiséra a scénáristy Christophera McQuarriera, bezchybný profesionální výkon v adrenalinové jízdě, která se nebojí přidupnout plynový pedál až na podlahu. Páta nemožná mise je napínavá přímočará podívaná s jasným tahem na branku, ale dokáže také dobře pobavit a celým hektickým vyprávěním se line jasná linka, že kamarádí dýchají jeden za druhého. Během intenzivní štvanice, kde není občas jasné kdo je oběť a kdo lovec, na demaskování super tajné ilegální organizace Syndikát s Ethanem Huntem a jeho přáteli z rozpuštěné IMF opět procestujeme půlku zeměkoule a tak film nepostrádá atraktivní kulisy. Ve spletité hře tajných organizací v nebezpečné šedé zóně se náš hrdina potká s rovnocennou protihráčku odpadlou britskou tajnou agentkou Ilsou, kterou si zahrála tajemná švédská kráska Rebecca Ferguson. Mezi jejich postavami to příjemně jiskří a přitom k tak pozitivní chemické reakci jim postačí jen kradmé pohledy. Nesmím zapomenout ani na Simona Pegga a jeho roli Benjiho, protože s ním na plátno vždy zavítá svěží chytrý humor. Mezi nejpůsobivější scény se řadí odstřelovačský souboj ve vídeňské opeře, za který by se nestyděl ani Šakal a motocyklová honička v královské kubatuře na marockých serpentinách. Pro takovéto zážitky se vyplatí chodit do kina a Tom mě opět nezklamal.

• 24.7.2015  19:58
    V hlavě (2015)

Pixar je zpět a vrátil se opravdu ve velkém stylu, žádná recyklace, jako v letech minulých se nekoná. Dvojice režisérů Peta Doctera a Ronalda Del Carmen vyprávějí všem těm, co chtějí poslouchat originální dospělý příběh. Přiznám se, že jsem nadšen. Pod slupkou rodinné zábavy se skrývá neuvěřitelně silný film plný emocí, který mě nenechal na pochybách, že jsem viděl jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Vizuální stránka jak je u studia Pixar zvykem je nadstandardní, jednoduše řečeno je na co koukat. Hlavní síla se však skrývá v chytrém scénáři, který si vzal za předlohu ten nejsložitější a zároveň nejtajemnější lidský orgán, mozek. Průvodci po složitých zákoutích lidské mysli, ač je to zatím nevinná dětská osobnost jedenáctileté holčičky Riley, jsou nám její emoce Radost, Smutek, Strach, Nechuť a Vztek. Vše to hektické dění kolem ní sledujeme zevnitř prostřednictvím jejich myšlenkových pochodů a emocí, možná se to zdá komplikované, ale tak to vůbec není, naopak je to zábava a poučení, kterého se nám nakonec dostane je předkládáno nenuceně. Silná scéna v šedém údolí zapomnění mě opravdu dostala do kolen, pro tohle se vyplatí sledovat filmy a chodit do kina. Tento kouzelný příběh mi dlouho zůstane v hlavě.

• 23.7.2015  16:31

Prostě jsem neodolal a chtěl jsem si udělat vlastní názor na nového Terminátor. Dostal jsem, co si zasloužím, nenechal jsem se odradit rozpačitými a špatnými recenzemi. Musel jsem nejnovější počin režiséra Alana Taylora vidět na vlastní oči na velkém plátně a jsem hořce zklamán. Tento terminátoří film postrádá totiž duši, je naprosto sterilní a bohužel místy i dost hloupý. Jasně se ukázalo, že neplatí přímá úměra mezi proinvestovaným balíkem zelených bankovek a výslednou kvalitou. Za hlavní kámen úrazu se nebojím označit přeplácaný scénář od dvojice pisálků Laeta Kalogridis a Patrick Lussier, který bez špetky fantazie recykluje kultovní scény z prvního a druhého dílu, dokonale se zamotává do nebezpečné pavučiny paradoxů cestování v čase a nudnou prázdnotu se snaží vyplnit množstvím akčních scén bez atmosféry. Nechci jen kritizovat a pokud bych měl vypíchnout jedno pozitivum tak je to Arnie, který je sice starý, ale ne zastaralý a návrat k jeho ikonické roli mu opravdu sluší, o ostatních hercích se toho vlastně už moc dobrého říct nedá, jsou tu spíš za toporné panáky a panenky v čele s Jasonem Clarkem jemuž jsem Johna Connora vůdce lidského povstání proti strojům vůbec nevěřil. Terminator Genisys mi přešel, jako jedna velká nezábavná křeč.

• 18.7.2015  21:05

Citlivé komorní drama dvojice režisérů Richarda Glatzera a Washe Westmorelanda, kteří společně sepsali scénář podle úspěšné knihy Lisy Genova o zákeřné nevyléčitelné nemoci, která člověka připraví o jeho důstojnost, vzpomínky a osobnost za plného vědomí. Skvělá Julianne Moore přesvědčivě ztvárnila uznávanou lingvistku Alicy Howland a svým poctivým herectvím na sebe strhává všechnu pozornost na plátně. Po zásluze tak za svou roli dostala Oscara i Zlatý Glób. Kradmý nástup nemoci byl strašidelný a mrazivá atmosféra dávala jasně najevo, že už nic v životě hlavní hrdinky nebude stejné. Kdo něco ví o Alzheimerově chorobě tak je mu jasné, jak tento smutný příběh skončí, ale to mu neubírá ani kapku působivosti a naopak film ani na chvilku nenudí a drží si slušné tempo vyprávění až do samotného hořkého konce. Kdo nezažil na vlastní kůži nepochopí, ač některé momenty nebyly dotaženy až do samotného konce, film mě silně oslovil.

• 18.7.2015  20:06

Velmi pozitivní šepot, který se několik dní před uvedením do kin po celém světě roztočil dal naději, že na stříbrné plátno dorazilo opravdu nevšední dílo a musím to na sto procent potvrdit. Tenhle film není pro každého, je prostě pro magory jako je málomluvný Max (Tom Hardy), ale kdo mu dá šanci tak se mu otevře geniální svět režiséra George Millera. V sedmdesáti letech se mu podařilo stvořit nadupanou adrenalinovou jízdu, které tankuje jen ten nejkvalitnější vysokooktanový penzí a do konce nesundá nohu z plynu. Tenhle australský senior tak nenechá diváka ani na minutu vydechnout, nedá se než smeknout. Propracovaný vesmír postapokalyptické země zítřka je vystavěn do nejmenšího drobného šroubku a boláku zhoubné mutace. Dunivý depresivní soundtrack je nedílnou součástí velkého zážitku a je pod ním podepsaný Junkie XL. Stejný superlativ platí i pro kameru Johna Sealea, která si dokáže pohrát jak s drobným detailem tak i s monumentálními akčními celky. Špína zalézající pod nehty a všeobjímající lidský zmar je ideální prostředím, pro dramatický příběh v němž se dva nesourodí hlavní hrdinové ženou za nadějí a v patách mají tři klany nebezpečných zabijáků. Překvapivě hodně prostoru dostává Charlize Theron a její jednoruká Furiosa, je tak Maxovi rovnocennou partnerkou a svým poctivým herectvím jasně ukazuje svůj talent. Nevšední drsná roadmovie, která ve mě zanechala hluboký dojem.

• 18.7.2015  18:41

Život na ovčí farmě plyne nudnou nezáživnou rutinou a tak ovce včele s beránkem Shaun dostanou nápad, jak si vzít den volna od svých povinností a užit si ho v ovčákově domě. Samozřejmě, že se jejich vychytralý plán zvrtne a jediný kdo na tom profituje je gang vykutálených vepřů zatím co ovčácký pes Bitzer i ovce postrádají svého svérázného vůdce, který po ztratě paměti neví kdo je. Naši chlupatí hrdinové se tak vydávají do Velkého města, kde na ně čeká úplně jiný svět než, který znali z jejich ospalé farmy u nich v Mechově. Velké dobrodružství tak může začít. Jejich protivníkem je zarputilý a odpudivý zaměstnanec městských služeb, takový záporáka se nevidí ani v lecjakém filmu pro odrostlejší diváctvo. Chytrý humor jde ruku v ruce s půvabnými a do posledního detailu provedenými hrdiny a kulisami. Pohodový zábavný film pro malé i velké.

• 18.7.2015  18:14
    Stále spolu (2014)

Dokument Evy Tomanové je postaven na určitě zajímavém a nosném tématu, jak jinak nazvat samozvaného profesionálního otce, který se uprostřed šumavských hvozdů v maringotce stará o početnou rodinu, která každou zimu migruje za teplem do jižních krajin. Zhlédnutí dokumentu vyvolává samozřejmě spoustu otázek, ale na velkou většinu z nich tvůrci nedokáží nebo spíš ani nechtějí odpovědět, otázka je jestli to byl od nich záměr nebo se někde něco v průběhu vzniku nepovedlo. Za dokumentem stojí zajisté spousta poctivé práce a je to i vidět. Zvlášť, když se na začátku uvažovalo jen o televizní produkci. Je zde cítit i určitá ambice být alespoň částečně časosběrnou sondou, ale chybí mi tu jakékoli časové ukotvení a divák během sledování vnímá jen změnu ročního období a místa, ale aby přesně věděl, kdy a kde se nachází na to tvůrci asi pozapomněli. Svou hlavní výtku bych, ale směřoval k tomu, že tady režírovala hlava rodiny silná osobnost Petra Mlčocha a paní režisérka měla těžce svázané ruce, protože svérázný inženýr kybernetiky je prostě středobodem tohoto malého universa. Moje celkové hodnocení je rozpačité, protože dokument klouže po povrchu a tváří se, že je něčím víc.

• 18.7.2015  17:43

Jurský park je moje srdeční záležitost a tak jsem se velmi těšil na Jurský svět, vcelku slabé trailery moje natěšení sice trochu zchladili, ale režisérský greenhorn Colin Trevorrow mě překvapivě nadělil skvělý filmový zážitek. První část jede jasně na nostalgické vlně a buduje hravou atmosféru na odkazech směřující k dvaadvacet let staré Spielbergově klasice. Ve druhé části už vlastně jen lidské osazenstvo utíká, protože ten kdo vezme nohy na ramena tak vyhraje a za hlavní hvězdy tu jsou dinosauři. Příběh solidně odsýpá a udržuje hektické tempo vyprávění, které nenechá diváka ani na chvilku vydechnout. Scénář občas vysype z rukávu i podařený vtípek, který dokáže ve správný moment odlehčit děj. Hvězdný krotitel velociraptorů Owen (Chris Pratt) a zrzavá ledová správcová parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) jsou hlavními lidskými hrdiny, ale jak jsem napsal prim tu hrají ještěři rozličných druhů. Lehce asociální Idominus Rex, je vlastně hlavním padouchem, protože ač se kontraktor Vic Hoskins (Vincent D'Onofrio) snaží sebe víc tak prostě nemá na tuhle geneticky vyšlechtěnou příšeru. Za zvuku legendárního motivu od Johna Williamse jsem se vrátil na tajuplný mlžný ostrov mého dětství a tuhle návštěvu jsem si opravdu užil.

• 16.7.2015  00:12
    Ant-Man (2015)

Ant-Man civilním jménem Scott Lang je řízek, byl to trestanec, ale teď se skoro polepšil a je vlastně tak trochu mravenec, no vlastně má díky schopnosti řízeného zmenšování a svému super obleku nebo spíš bojovému skafandru sílu mravenčí, ale už se do toho asi moc zamotávám. Komixovou předlohou nepoznamenán, jsem opravdu nevěděl, co od nové marvelovky mám čekat a dostalo se mi velmi milého filmového překvapení. Nepříliš známý režisér Peyton Reed překvapivě zabodoval a předkládá divákovy film plný humoru. Za tímto úspěchem cítím Edgara Wrighta, který měl původně mravenčího muže režírovat, ale nakonec zůstaly jen jeho geniální střípky, které jsou cítit ze scénáře. Samozřejmě je to marvelácká rutina a sázka na jistotu, a to zvlášť v prví půlce, kde sledujeme tradiční zrod superhrdiny, ale dobře to drží pohromadě a má to jasný tah na branku. Hlavním trumfem příběhu je humor, který je všudypřítomný a dělá z filmu odlehčenou přímočarou jízdu. Rovněž povedené je obsazení, kde v hlavní roli obstál neokoukaný Paul Rudd, jehož učitelem je herecký veterán Michael Douglas jako doktor Hank Pym. Špatně si nevede ani bývalá ztracená Evangeline Lilly, jako dcera doktora Pyma a vypečenou vedlejší roli dostal Michael Peña, který si vyloženě užívá ukecaného Luise. Celé to vrcholí ve střeštěném finále v dětském pokojíčku soubojem se záporákem Yellowjacketem na rozjeté mašince Tomáš. K zahození není ani scéna se sovětským tankem T-34/85. Pět hvězd, co jsem dal je od srdce, protože jsem se opravdu náramně pobavil, samozřejmě mohl bych být kritický, ale nechci.

• 14.7.2015  21:02
    Méďa 2 (2015)

Seth MacFarlane je zpět se svým přisprostlým věčně zhuleným hláškujícím medvědem Tedem a společně s ním se vrátili i ostatní staří známí v čele s Johnen Bennettem (Mark Wahlberg) a nechybí ani Flash (Sam J. Jones). Jedinou podstatnou ztrátou je Mila Kunis, o kterou jsme přišli díky ošklivému rozvodu, ale myslím si, že to není zas tak velká škoda, protože jí zdatně zastoupila okouzlující a roztomilá Amanda Seyfried, jako čerstvá právnička po škole Samantha a mezi ní a Johnem funguje dobře chemie. Tato herecká výměna je asi jedinou změnou oproti jedničce, protože vše ostatní jede ve svých zajetých kolejích politicky nekorektního humoru a popkulturních odkazů, které mají kulometnou kadenci a zasypávají diváka záplavou podařených vtípků a humorných scének. Na scéně je zpět i sociopat Donny (Giovanni Ribisi), který ještě přidal na úchylnosti a jeho posedlost Tedem je opravdu maniakální. Zápletka je jednoduchá a přitom nosná, občanskoprávní spor o uznání lidské podstaty našeho plyšového hrdiny, ale z každého políčka je zřetelně cítit hlavní úkol a to dobře pobavit diváka a v mém případě se to podařilo. Dle mého názoru se hodně povedlo také obsazení, kde se ve vedlejších roli představil Morgan Freeman a drobné cameo, které potěší si střihl Liam Neeson a Jay Leno. Nezapomenutelné se pro mě staly dvě scény "Jurská tráva", která je opravdu geniální a pak kostýmová rvačka na New Yorském Comic Conu. Jinak pro dvojku platí do písmene to, co jsem napsal o jedničce, občas je tempo vyprávění nevyrovnané a finále přišlo o trochu dřív, ale tenhle vulgární pelichající plyšák mě dostal už podruhé, díky.

• 14.7.2015  11:01

Na letní večer není asi nic lepšího než malý lehký film od debutující dvojice režisérů Nata Faxona a Jimy Rashe, kteří si ve svém dítku střihli i epizodní role zaměstnanců akvaparku. Duncam (Liam James) je zakřiknutý hodný čtrnáctiletý kluk, který nemůže vystát svého nesnesitelného otčíma Trenta (Steve Carell) a svoje prázdniny si představoval docela jinak a ne že je stráví s rodiči na letní chatě "Riptide" v Cape Cod, Massachusetts u Atlantického oceánu. Při svých únicích z reality na růžovém holčičím kole narazí na akvapark "Water Wizz" a jeho sarkastického vedoucího Owena (Sam Rockwell), vášnivého hráče Pac-Mana, který se řídí pravidlem, co se stane ve skluzavce to v ní také zůstane. Náhoda chce, že Owen hledá asistenta na uklízení zvratků a tak Duncan najde pro sebe ten kousek světa, kde může být šťastný. Nepostradatelnou ingrediencí do správného osvěžujícího letního koktejlu je i sympatická blonďatá holka od vedle Susanna, kterou si zahrála okouzlující AnnaSophia Robb. Scénář, který společně sepsali páni režiséři nikam nespěchá, ale zároveň ani na chvilku nenudí, snaží se nevtíravě navodit příjemnou atmosféru a k celkovému kladnému vyznění mu hodně pomáhá i povedený výběr písniček. Temná bouřková mračna se bohužel nevyhnou ani tomuto prázdninovému letovisku a zasáhnou do života všech postav. Civilní námět dává filmu punc uvěřitelnosti, vždyť tohle se mohlo přihodit přeci každému. Pohodová a hlavně upřímná zábavná filmová jednohubka, která zahřeje u srdce a je zní cítit pozitivní energie.

• 5.5.2015  22:59

Moderní upírská romance pro jednadvacáté století vracející upíry k jejich prastarým temným kořenům se Jimy Jarmuschovi dle mého názoru trochu vymkla z rukou. Polorozpadlý dům na opuštěném ponurém předměstí Detroitu obývá upír Adam (Tom Hiddleston) romantik sebevrah, který má slabost pro staré stylové kytary a svou družku Evu (Tilda Swinton) nenapravitelnou knihomolku, bydlící v útulném apartmánu na druhém konci světa v ospalém orientálním Tangeru. Oba však tíží jeden problém a to jak sehnat v zdegenerovaném světe čistou lidskou krev pro své přežití a hlavně nenápadně, aby neprozradili svou skrytou existenci. Lahůdka v podobě krvavé zmrzliny z nula negativní je tedy velký luxus. Film odehrávající se ve všech odstínech noci se snaží zaujmout skrze tísnivou atmosféru a velké množství kulturních odkazů, které dokáží být někdy i hodně úsměvné. Rozvleklé konverzační existenční drama, kde se za dvě hodiny vcelku poutavého vyprávění nic nestane a jediný vážnější vzruch přinese na chvilku náhlá nikým nechtěná návštěva Eviny mladší nesnesitelné sestry (Mia Wasikowska). Závěrečné hodnocení není snadné, ale vychází mi z to plytká meditace dvou letitých upírů, kteří po staletí nepoznáni ovlivňovali západní kulturu.

• 15.3.2015  12:46
    Interview (2014)

Jednoznačně jeden z nejujetějších filmů roku 2014 a myslím to v tom nejlepším slova smyslu. Samozřejmě to není vrchol současné kinematografie, ale díky poprasku, který se kolem něho strhl ve spojitosti s útokem hackerů na Sony, respektive s hrozbou terorismu a stažením z kin, se mu dostalo velké publicity. Přihlouplý moderátor Dave Skylark (James Franco) a producent jeho televizní talk-show Aaron Rapaport (Seth Rogen) jsou nerozlučná dvojka a dělají spolu úspěšný kontroverzní pořad o slavných Američanech. Aaron chce, ale povznést jejich společnou práci do serioznější a hodnotnější roviny a tak se rozhodnou udělat rozhovor s Davovým největším fanouškem, což není nikdo jiný než Kim Čong-un (Randall Park). Jejich pracovní cesty do země zla chce využít CIA, respektive sexy agentka Laceyová (Lizzy Caplan), k spáchání atentátu na vůdce Severní Koree. James Franco si svojí roli, bulvárního zhýralého neotesance, neuvěřitelně užívá a ukazuje svůj herecký talent v plné šíři. Energický mix filmařských klišé (nechybí ani štěňátko), sexistických narážek, politicky nekorektního přisprostlého humoru, který se nebojí mířit ostrými do vlastních řad v Hollywoodu, dal vzniknout povedené taškařici. Film jenž není určen pro každého, ale mě rozhodně neurazil a naopak jsem se dobře bavil.

• 15.3.2015  12:06
    Kód Enigmy (2014)

Historii píší vítězové a o některých úspěších se nemluví ani spoustu let po vyhrané válce zvlášť to platí pro tajnou válkou špionů v pozadí nebo o lámání šifer a kódů. Samozřejmě to platilo i o tom, co se dělo v Bletchley Park během druhé světové války a rádia to rozhodně nebylo na čem se zde pracovalo. Muži a ženy, kteří zde vedli svůj tajný boj měli lví podíl na porážce nacismu. Alan Turing (Benedict Cumberbatch) je jiný než ostatní lidé, on je totiž matematický génius, ale na druhou stranu je bezradný v čtení zákonitostí lidského chování. Spřízněnou duší a bytostí, která obrousí alespoň na čas ostré hrany jeho výstřední povahy, je křehká dívka a zručná luštitelka hlavolamů Joan Clarke (Keira Knightley). Silný příběh založený na skutečných životních osudech a dramatických událostech historie je natoče podle knihy "Alan Turing: The Enigma" od Andrewa Hodgese a společně se s poctivými hereckými výkony dal vzniknout poutavému komornímu filmu o skoro zapomenutém hrdinství lidí, kteří pomáhali dovést válku k jejímu zdárnému konci. Cesta k vítězství je trnitá a plná protivenství, tak jako životní osudy Alana Turinga a režisér Morten Tyldum se je rozhodl vyprávět pomocí třech propletených historických dějových linií. Není to dokonalé, ale nesmíme zapomenut.

• 15.3.2015  10:58
    Bezva chlap (2010)

Ulrika (Stellan Skarsgård) právě po dvanácti letech propustili z vězení, kde si odpykával trest za vraždu milence své ženy. Chce začít znovu, ale také musí vyrovnat staré účty. Povedený kamarádíček mu sežene prima bydlení ve sklepě a práci automechanika. Dlouhou chvíli si krátí ve svém malém pokojíčku sledováním polské televize, protože přitahuje všechny ženy ze svého okolí a zvlášť svou chtivou bytnou, tak nemá nouzi o zajímavé sexuální zážitky a hlavně toho času na lelkování u polského vysílání mu moc nezbývá. Celý příběh je prodchnut pichlavým skandinávským humorem a zdařile se mu daří balancovat na hranici mezi absurditou a černým humorem. Komornější linkou je hledání cesty k synovi, který mezitím, co si Ulrik odseděl svůj dlouhý trest, dospěl. Malý film, kde většinu pozornosti na sebe strhává skvělý Stellan Skarsgård a jeden ojetý mercedes.

• 14.3.2015  21:34
    Interstellar (2014)

Pro mě jeden z nejočekávanějších filmů roku 2014, díky rozporuplným reakcím jsem vyrazil do kina s čistou hlavou a mohl jsem konstatovat, že se Christopher Nolan vydal se svým novým dílem na cestu zpět ke kořenům sci-fi žánru. Divákovi je servírovaná epická podívaná, které mě v některých pasážích svou dramatičností vtlačila do sedačky a svým vizuálním zpracováním hlubokého vesmíru mě doslova ohromila. Je jasné, na čem Christopher v mládí ujížděl, že kromě Vesmírné odysei, která z některých obrázků doslova dýchala, to byla ještě jeho učebnice fyziky. Hlavní hrdina Cooper je vášnivý pěstitel kukuřice, na druhou stranu než se začal hrabat v zemi tak ho živilo létání pro NASA, ale hlavně je to hlava rodiny. Matthew McConaughey dostal spoustu prostoru, aby ukázal svůj herecký talent a jasně ukazuje jak nám v poslední době rozkvetl do krásna. Ve světě odsouzeném k záhubě, který postupně ovládá lidská hloupost, se snaží potají skupinka osvícených vědců zachránit lidský druh a jako pilota vesmírného korábu majícího letět ke hvězdám a najít nový domov si vyberou právě Coopera. Z filmu dýchá poctivá filmařina, která je podpořená povedeným soundtrackem od Hanse Zimmera a přes svou úctyhodnou délku mě nenudil, naopak díky dobře budované atmosféře mě nechával v napětí. Samozřejmě to mohlo mít celkově hlubší filozofické a vědecké vyznění, ale tento rozměr byl částečně obětováno na oltář komerčního úspěchu a naopak zvítězily přízemnější hodnoty jako je rodina a lidská touha po objevování nepoznaného a vůle se rvát s protivenstvím. Propracovaná podívaná patřící na velké plátno kin, ke které si musí člověk najít svojí cest, prostě takový Kubrick pro široké masy.

• 13.3.2015  16:31

Je to už víc jak devět let, co první díl vtrhl na stříbrná plátna kin a způsobil pořádný poprask ve filmovém světě. Byl jsem zvědav, co přinese druhý díl, ale můj zájem vcelku dost zchladilo to dlouhé čekání a nebyl jsem asi sám. Černobílé universum města hříchu dobře pracuje s barevnými detaily, které umocňují chladný a ponurý svět beznaděje. Převedení fantazie Franka Millera do pohyblivých obrázků je zdařilé a poutavé, ale přijde mi, že tomu chybí duše, kterou Rodriguez s Millerem prohráli v pokeru v nějakém zaplivaném baru. Jestli něco, respektive někdo táhne Sin City nahoru tak je to Eva Green jako uhrančivá Ava Lord, která si svou roli osudové ženské naplno užívá a dává divákům v plen nejen své herecké vlohy. Jenže sama jediná to prostě nezachrání, i když vcelku fajn je vlastně celé herecké obsazení, kde se vrátili staří známí a doplnili je nové neokoukané tváře, ale prostě ty notičky nějak chybějí. Není to špatné, ale punc něčeho výjimečného se dávno rozplynul a hlavně to postrádá atmosféru.

• 13.3.2015  15:46

Clint Eastwood je prostě borec a ve svých 84 letech dokázal s rutinou a profesionalitou sobě vlastní natočit působivý film o dramatických životních osudech odstřelovače Navy SEAL. Chris Kyle byl Texasan, cowboy a americky patriot, který prodělal čtyři turnusy ve válkou zmítaném Iráku a na svém kontě má 160 potvrzených zabití. Muže, jenž se za svého života stal legendou a pravým americkým hrdinou, ztvárnil Bradley Cooper, který je rovněž i producentem. S postavou zásadového člověka nebojícího se opakovaně nasadit vlastní život pro své bratry ve zbrani, a který si odnesl z války hluboké šrámy na duši, se popasoval vcelku dobře. Tvůrcům se nenuceně a plynule daří střídat scény z válečně zóny i z domácí fronty a zobrazovat tak kontrast mezi vypjatými bojovými pasážemi a "normálním/mírovým" civilním životem, kde o rodinný krb pečuje kouzelná Sienna Miller. Nejvíc na mě zapůsobil dech beroucí ostrostřelecký souboj v městské zástavbě během začínající písečné bouře. Strhující přímočará válečná podívaná, která má svůj jasný cíl a hvězdná vlajka s pruhy vlaje.

• 10.3.2015  18:54

Syrové vyprávění režiséra Antoni Krauze má působivý a mrazivý účinek. Bez jakýchkoli kudrlinek předkládá divákům historické události hladových bouří, které v prosinci 1970 zasáhli "trojměstí" Gdyně-Gdaňsk-Štětín a stali se tak předzvěstí pádu komunismu v Polsku. Díky tónování barev do šedých odstínů je doslova cítit chlad prosincových dní a všeobjímající tísnivá atmosféra. Nejen díky použití dokumentárních záběrů, ale hlavně kvůli civilní formě vyprávění má člověk pocit, že se stal součástí osudových událostí. Zdařile se střídají scény, politického vedení utápějícího se v planých diskuzích, s pohnutými událostmi na ulicích, kde probíhal nerovný střet demonstrantů s ozbrojenými složkami. Smutný film o tom, jak si bolševická zvěř vzala za rukojmí svoje vlastní občany ve špinavém boji o politické pozice. Tragická událost z dějin Polska je předkládána skrze pohled obyčejných lidí, kteří se dostali mezi mlýnské kameny neúprosně se valící vládní mašinérie, protože s kontrarevolucí se nevyjednává, do kontrarevoluce se střílí.

• 10.3.2015  17:07
    Hlasy (2014)

Tento film íránské režisérky Marjane Satrapi se veze na přílivové vlně absurdity a díky ní i funguje, ale jakmile poklesne množství bizarních výstředností na hladinu snesitelnou pro normálního diváka, tak začne vyprávění drhnout. Jerry Hickfang měl těžké dětství, které zanechalo hluboké šrámy na jeho psychice a protože bere prášky na hlavu podle plotu, vlastně je nebere vůbec, tak slyší hlasy, respektive si povídá se svou kočkou a psem. Psisko Bosco je jeho hodné já, zatímco rezavý kocour Mikeš je ďáblovým advokátem se sprostým ostrým jazykem a odzbrojujícím kukučem Kocoura v botách. Vnitřní hlasy dovedou Jerryho nakonec na cestu sériového vraha a k hromadění trofejí (hlav jeho sličných obětí) v jeho ledničce. Vcelku atraktivní obsazení v čele s mužem bez špetky charismatu Ryanem Reynoldsem zachraňují hlavně milé tvářičky Gemma Arterton a Anna Kendrick. Je cítit, že se film nebere vážně a to je dobře, protože by to vlastně ani nijak asi nefungovalo a zvlášť zdařile jsou do děje zapracována všechna myslitelná filmařská klišé. Bláznivá barevná halucinogenní jednohubka přímo stvořená pro festival otrlého diváka.

• 10.3.2015  16:01
    Whiplash (2014)

Totální válka na plátně v komorním dramatu režiséra Damiena Chazella, který je i autorem povedeného scénáře. Divák sleduje strhující příběh o vyhroceném konfliktu mezi učitelem a žákem, který vlastně není o hudbě, ale o obětech, odpírání a každodenním drilu, který při cestě za úspěchem přináší jen krev, pot a slzy. Duel nejvyšší kvality mezi holohlavým démonickým kapelníkem Terencem Fletcherem (J.K. Simmons) hledajícím nejlepší muzikanty a mladým bubeníkem Andrewem (Miles Teller), který má talent od boha, ale potřebuje ho ze sebe vydolovat. Celé je to vystavěno na hereckém umění ústřední dvojice, precizním dynamickém střihu a samozřejmě nesmím zapomenout na jazzovou muziku. Díky zručné hře světel mi J.K. Simmons připadal v některých letmých záběrech jako rohatý ďábel, který láká další nevinou duši do hudebního pekla „Povedu Tě, ale jen jestli mi za tu námahu stojíš a vymačkám z Tebe to nejlepší nebo Tě zlomím.“ Originální a strhující finále je zdařilou tečkou za touhle adrenalinovou nekompromisní jízdou.

• 10.3.2015  14:53
    Prorok (2009)

Zajímavá sonda do mikrosvěta francouzského vězeňského systému a jeho schopností převýchovy viděná očima režiséra Jacquese Audiarda. Mladík Malik El Djebena (Tahar Rahim) neví kdo je, neumí číst ani psát. Proste má v sobě zmatek a jediná jistota jeho života je, že jde na šest let sedět za napadení policisty. Ze dne na den se ocitá v nepřátelském světě, o němž nic neví, ve kterém je úplně ztracený. Ochranná křídla nad ním rozevře korsický klan mafiánů včele s jejich vůdcem Césarem Lucianim (Niels Arestrup), ale samozřejmě to nechtějí zadarmo. Jak čas za mřížemi pomalu plyne, získává si Malik důvěru svého šéfa, jenž ovládá i některé bachaře a tak získává výhody a sebedůvěru. Nakonec se nebojí rozjet vlastní nelegální podnikání za zdmi věznice, osamostatnit se a jít do střetu se svými bývalými ochránci. Komorní drama o životní cestě jednoho francouzského vězně.

• 10.3.2015  12:19
    Lovec trolů (2010)

Dnes už klasická koncepce levných hororů natočených technikou found footage nás zavede do neokoukaných kulis norské přírody s jeho dávnými legendami obestřenými obyvateli trolly. Trojice vysokoškolských studentů z university Volda, velkých fandů Michaela Moore, se vydá natáčet dokument o místním pytlákovi medvědů. Jak se velmi brzy ukáže, není podivín Hans (Otto Jespersen) pytlák, ale naopak je státním zaměstnanec agentury TST (Trollsikkerhetstjenesten), který má velmi nebezpečné zaměstnání. Lovci trollů není totiž, co závidět, je bez příplatků za noční práci, neproplácejí mu přesčasy a vlastně má i vcelku nízký plat. Celé je to vystavěné na absurdní atmosféře, která dokáže rychle střídat mezi napínavými a humornými scénami. Co jiného také čekat od filmu, kde Vám tvrdí, že norské hvozdy jsou plné nebezpečných horských a lesních trollů. Zábavná jednohubka s originálním námětem.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10