charlie_ando

okres Hradec Králové
analogový promítač amatér...

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 29.7.2015  23:39

Jsem opravdu nadšen. Tom Cruise ve svých třiapadesáti letech předvádí, pod taktovkou režiséra a scénáristy Christophera McQuarriera, bezchybný profesionální výkon v adrenalinové jízdě, která se nebojí přidupnout plynový pedál až na podlahu. Páta nemožná mise je napínavá přímočará podívaná s jasným tahem na branku, ale dokáže také dobře pobavit a celým hektickým vyprávěním se line jasná linka, že kamarádí dýchají jeden za druhého. Během intenzivní štvanice, kde není občas jasné kdo je oběť a kdo lovec, na demaskování super tajné ilegální organizace Syndikát s Ethanem Huntem a jeho přáteli z rozpuštěné IMF opět procestujeme půlku zeměkoule a tak film nepostrádá atraktivní kulisy. Ve spletité hře tajných organizací v nebezpečné šedé zóně se náš hrdina potká s rovnocennou protihráčku odpadlou britskou tajnou agentkou Ilsou, kterou si zahrála tajemná švédská kráska Rebecca Ferguson. Mezi jejich postavami to příjemně jiskří a přitom k tak pozitivní chemické reakci jim postačí jen kradmé pohledy. Nesmím zapomenout ani na Simona Pegga a jeho roli Benjiho, protože s ním na plátno vždy zavítá svěží chytrý humor. Mezi nejpůsobivější scény se řadí odstřelovačský souboj ve vídeňské opeře, za který by se nestyděl ani Šakal a motocyklová honička v královské kubatuře na marockých serpentinách. Pro takovéto zážitky se vyplatí chodit do kina a Tom mě opět nezklamal.

• 24.7.2015  19:58
    V hlavě (2015)

Pixar je zpět a vrátil se opravdu ve velkém stylu, žádná recyklace, jako v letech minulých se nekoná. Dvojice režisérů Peta Doctera a Ronalda Del Carmen vyprávějí všem těm, co chtějí poslouchat originální dospělý příběh. Přiznám se, že jsem nadšen. Pod slupkou rodinné zábavy se skrývá neuvěřitelně silný film plný emocí, který mě nenechal na pochybách, že jsem viděl jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Vizuální stránka jak je u studia Pixar zvykem je nadstandardní, jednoduše řečeno je na co koukat. Hlavní síla se však skrývá v chytrém scénáři, který si vzal za předlohu ten nejsložitější a zároveň nejtajemnější lidský orgán, mozek. Průvodci po složitých zákoutích lidské mysli, ač je to zatím nevinná dětská osobnost jedenáctileté holčičky Riley, jsou nám její emoce Radost, Smutek, Strach, Nechuť a Vztek. Vše to hektické dění kolem ní sledujeme zevnitř prostřednictvím jejich myšlenkových pochodů a emocí, možná se to zdá komplikované, ale tak to vůbec není, naopak je to zábava a poučení, kterého se nám nakonec dostane je předkládáno nenuceně. Silná scéna v šedém údolí zapomnění mě opravdu dostala do kolen, pro tohle se vyplatí sledovat filmy a chodit do kina. Tento kouzelný příběh mi dlouho zůstane v hlavě.

• 23.7.2015  16:31

Prostě jsem neodolal a chtěl jsem si udělat vlastní názor na nového Terminátor. Dostal jsem, co si zasloužím, nenechal jsem se odradit rozpačitými a špatnými recenzemi. Musel jsem nejnovější počin režiséra Alana Taylora vidět na vlastní oči na velkém plátně a jsem hořce zklamán. Tento terminátoří film postrádá totiž duši, je naprosto sterilní a bohužel místy i dost hloupý. Jasně se ukázalo, že neplatí přímá úměra mezi proinvestovaným balíkem zelených bankovek a výslednou kvalitou. Za hlavní kámen úrazu se nebojím označit přeplácaný scénář od dvojice pisálků Laeta Kalogridis a Patrick Lussier, který bez špetky fantazie recykluje kultovní scény z prvního a druhého dílu, dokonale se zamotává do nebezpečné pavučiny paradoxů cestování v čase a nudnou prázdnotu se snaží vyplnit množstvím akčních scén bez atmosféry. Nechci jen kritizovat a pokud bych měl vypíchnout jedno pozitivum tak je to Arnie, který je sice starý, ale ne zastaralý a návrat k jeho ikonické roli mu opravdu sluší, o ostatních hercích se toho vlastně už moc dobrého říct nedá, jsou tu spíš za toporné panáky a panenky v čele s Jasonem Clarkem jemuž jsem Johna Connora vůdce lidského povstání proti strojům vůbec nevěřil. Terminator Genisys mi přešel, jako jedna velká nezábavná křeč.

• 18.7.2015  21:05

Citlivé komorní drama dvojice režisérů Richarda Glatzera a Washe Westmorelanda, kteří společně sepsali scénář podle úspěšné knihy Lisy Genova o zákeřné nevyléčitelné nemoci, která člověka připraví o jeho důstojnost, vzpomínky a osobnost za plného vědomí. Skvělá Julianne Moore přesvědčivě ztvárnila uznávanou lingvistku Alicy Howland a svým poctivým herectvím na sebe strhává všechnu pozornost na plátně. Po zásluze tak za svou roli dostala Oscara i Zlatý Glób. Kradmý nástup nemoci byl strašidelný a mrazivá atmosféra dávala jasně najevo, že už nic v životě hlavní hrdinky nebude stejné. Kdo něco ví o Alzheimerově chorobě tak je mu jasné, jak tento smutný příběh skončí, ale to mu neubírá ani kapku působivosti a naopak film ani na chvilku nenudí a drží si slušné tempo vyprávění až do samotného hořkého konce. Kdo nezažil na vlastní kůži nepochopí, ač některé momenty nebyly dotaženy až do samotného konce, film mě silně oslovil.

• 18.7.2015  20:06

Velmi pozitivní šepot, který se několik dní před uvedením do kin po celém světě roztočil dal naději, že na stříbrné plátno dorazilo opravdu nevšední dílo a musím to na sto procent potvrdit. Tenhle film není pro každého, je prostě pro magory jako je málomluvný Max (Tom Hardy), ale kdo mu dá šanci tak se mu otevře geniální svět režiséra George Millera. V sedmdesáti letech se mu podařilo stvořit nadupanou adrenalinovou jízdu, které tankuje jen ten nejkvalitnější vysokooktanový penzí a do konce nesundá nohu z plynu. Tenhle australský senior tak nenechá diváka ani na minutu vydechnout, nedá se než smeknout. Propracovaný vesmír postapokalyptické země zítřka je vystavěn do nejmenšího drobného šroubku a boláku zhoubné mutace. Dunivý depresivní soundtrack je nedílnou součástí velkého zážitku a je pod ním podepsaný Junkie XL. Stejný superlativ platí i pro kameru Johna Sealea, která si dokáže pohrát jak s drobným detailem tak i s monumentálními akčními celky. Špína zalézající pod nehty a všeobjímající lidský zmar je ideální prostředím, pro dramatický příběh v němž se dva nesourodí hlavní hrdinové ženou za nadějí a v patách mají tři klany nebezpečných zabijáků. Překvapivě hodně prostoru dostává Charlize Theron a její jednoruká Furiosa, je tak Maxovi rovnocennou partnerkou a svým poctivým herectvím jasně ukazuje svůj talent. Nevšední drsná roadmovie, která ve mě zanechala hluboký dojem.

• 18.7.2015  18:41

Život na ovčí farmě plyne nudnou nezáživnou rutinou a tak ovce včele s beránkem Shaun dostanou nápad, jak si vzít den volna od svých povinností a užit si ho v ovčákově domě. Samozřejmě, že se jejich vychytralý plán zvrtne a jediný kdo na tom profituje je gang vykutálených vepřů zatím co ovčácký pes Bitzer i ovce postrádají svého svérázného vůdce, který po ztratě paměti neví kdo je. Naši chlupatí hrdinové se tak vydávají do Velkého města, kde na ně čeká úplně jiný svět než, který znali z jejich ospalé farmy u nich v Mechově. Velké dobrodružství tak může začít. Jejich protivníkem je zarputilý a odpudivý zaměstnanec městských služeb, takový záporáka se nevidí ani v lecjakém filmu pro odrostlejší diváctvo. Chytrý humor jde ruku v ruce s půvabnými a do posledního detailu provedenými hrdiny a kulisami. Pohodový zábavný film pro malé i velké.

• 18.7.2015  18:14
    Stále spolu (2014)

Dokument Evy Tomanové je postaven na určitě zajímavém a nosném tématu, jak jinak nazvat samozvaného profesionálního otce, který se uprostřed šumavských hvozdů v maringotce stará o početnou rodinu, která každou zimu migruje za teplem do jižních krajin. Zhlédnutí dokumentu vyvolává samozřejmě spoustu otázek, ale na velkou většinu z nich tvůrci nedokáží nebo spíš ani nechtějí odpovědět, otázka je jestli to byl od nich záměr nebo se někde něco v průběhu vzniku nepovedlo. Za dokumentem stojí zajisté spousta poctivé práce a je to i vidět. Zvlášť, když se na začátku uvažovalo jen o televizní produkci. Je zde cítit i určitá ambice být alespoň částečně časosběrnou sondou, ale chybí mi tu jakékoli časové ukotvení a divák během sledování vnímá jen změnu ročního období a místa, ale aby přesně věděl, kdy a kde se nachází na to tvůrci asi pozapomněli. Svou hlavní výtku bych, ale směřoval k tomu, že tady režírovala hlava rodiny silná osobnost Petra Mlčocha a paní režisérka měla těžce svázané ruce, protože svérázný inženýr kybernetiky je prostě středobodem tohoto malého universa. Moje celkové hodnocení je rozpačité, protože dokument klouže po povrchu a tváří se, že je něčím víc.

• 18.7.2015  17:43

Jurský park je moje srdeční záležitost a tak jsem se velmi těšil na Jurský svět, vcelku slabé trailery moje natěšení sice trochu zchladili, ale režisérský greenhorn Colin Trevorrow mě překvapivě nadělil skvělý filmový zážitek. První část jede jasně na nostalgické vlně a buduje hravou atmosféru na odkazech směřující k dvaadvacet let staré Spielbergově klasice. Ve druhé části už vlastně jen lidské osazenstvo utíká, protože ten kdo vezme nohy na ramena tak vyhraje a za hlavní hvězdy tu jsou dinosauři. Příběh solidně odsýpá a udržuje hektické tempo vyprávění, které nenechá diváka ani na chvilku vydechnout. Scénář občas vysype z rukávu i podařený vtípek, který dokáže ve správný moment odlehčit děj. Hvězdný krotitel velociraptorů Owen (Chris Pratt) a zrzavá ledová správcová parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) jsou hlavními lidskými hrdiny, ale jak jsem napsal prim tu hrají ještěři rozličných druhů. Lehce asociální Idominus Rex, je vlastně hlavním padouchem, protože ač se kontraktor Vic Hoskins (Vincent D'Onofrio) snaží sebe víc tak prostě nemá na tuhle geneticky vyšlechtěnou příšeru. Za zvuku legendárního motivu od Johna Williamse jsem se vrátil na tajuplný mlžný ostrov mého dětství a tuhle návštěvu jsem si opravdu užil.

• 16.7.2015  00:12
    Ant-Man (2015)

Ant-Man civilním jménem Scott Lang je řízek, byl to trestanec, ale teď se skoro polepšil a je vlastně tak trochu mravenec, no vlastně má díky schopnosti řízeného zmenšování a svému super obleku nebo spíš bojovému skafandru sílu mravenčí, ale už se do toho asi moc zamotávám. Komixovou předlohou nepoznamenán, jsem opravdu nevěděl, co od nové marvelovky mám čekat a dostalo se mi velmi milého filmového překvapení. Nepříliš známý režisér Peyton Reed překvapivě zabodoval a předkládá divákovy film plný humoru. Za tímto úspěchem cítím Edgara Wrighta, který měl původně mravenčího muže režírovat, ale nakonec zůstaly jen jeho geniální střípky, které jsou cítit ze scénáře. Samozřejmě je to marvelácká rutina a sázka na jistotu, a to zvlášť v prví půlce, kde sledujeme tradiční zrod superhrdiny, ale dobře to drží pohromadě a má to jasný tah na branku. Hlavním trumfem příběhu je humor, který je všudypřítomný a dělá z filmu odlehčenou přímočarou jízdu. Rovněž povedené je obsazení, kde v hlavní roli obstál neokoukaný Paul Rudd, jehož učitelem je herecký veterán Michael Douglas jako doktor Hank Pym. Špatně si nevede ani bývalá ztracená Evangeline Lilly, jako dcera doktora Pyma a vypečenou vedlejší roli dostal Michael Peña, který si vyloženě užívá ukecaného Luise. Celé to vrcholí ve střeštěném finále v dětském pokojíčku soubojem se záporákem Yellowjacketem na rozjeté mašince Tomáš. K zahození není ani scéna se sovětským tankem T-34/85. Pět hvězd, co jsem dal je od srdce, protože jsem se opravdu náramně pobavil, samozřejmě mohl bych být kritický, ale nechci.

• 14.7.2015  21:02
    Méďa 2 (2015)

Seth MacFarlane je zpět se svým přisprostlým věčně zhuleným hláškujícím medvědem Tedem a společně s ním se vrátili i ostatní staří známí v čele s Johnen Bennettem (Mark Wahlberg) a nechybí ani Flash (Sam J. Jones). Jedinou podstatnou ztrátou je Mila Kunis, o kterou jsme přišli díky ošklivému rozvodu, ale myslím si, že to není zas tak velká škoda, protože jí zdatně zastoupila okouzlující a roztomilá Amanda Seyfried, jako čerstvá právnička po škole Samantha a mezi ní a Johnem funguje dobře chemie. Tato herecká výměna je asi jedinou změnou oproti jedničce, protože vše ostatní jede ve svých zajetých kolejích politicky nekorektního humoru a popkulturních odkazů, které mají kulometnou kadenci a zasypávají diváka záplavou podařených vtípků a humorných scének. Na scéně je zpět i sociopat Donny (Giovanni Ribisi), který ještě přidal na úchylnosti a jeho posedlost Tedem je opravdu maniakální. Zápletka je jednoduchá a přitom nosná, občanskoprávní spor o uznání lidské podstaty našeho plyšového hrdiny, ale z každého políčka je zřetelně cítit hlavní úkol a to dobře pobavit diváka a v mém případě se to podařilo. Dle mého názoru se hodně povedlo také obsazení, kde se ve vedlejších roli představil Morgan Freeman a drobné cameo, které potěší si střihl Liam Neeson a Jay Leno. Nezapomenutelné se pro mě staly dvě scény "Jurská tráva", která je opravdu geniální a pak kostýmová rvačka na New Yorském Comic Conu. Jinak pro dvojku platí do písmene to, co jsem napsal o jedničce, občas je tempo vyprávění nevyrovnané a finále přišlo o trochu dřív, ale tenhle vulgární pelichající plyšák mě dostal už podruhé, díky.

• 14.7.2015  11:01

Na letní večer není asi nic lepšího než malý lehký film od debutující dvojice režisérů Nata Faxona a Jimy Rashe, kteří si ve svém dítku střihli i epizodní role zaměstnanců akvaparku. Duncam (Liam James) je zakřiknutý hodný čtrnáctiletý kluk, který nemůže vystát svého nesnesitelného otčíma Trenta (Steve Carell) a svoje prázdniny si představoval docela jinak a ne že je stráví s rodiči na letní chatě "Riptide" v Cape Cod, Massachusetts u Atlantického oceánu. Při svých únicích z reality na růžovém holčičím kole narazí na akvapark "Water Wizz" a jeho sarkastického vedoucího Owena (Sam Rockwell), vášnivého hráče Pac-Mana, který se řídí pravidlem, co se stane ve skluzavce to v ní také zůstane. Náhoda chce, že Owen hledá asistenta na uklízení zvratků a tak Duncan najde pro sebe ten kousek světa, kde může být šťastný. Nepostradatelnou ingrediencí do správného osvěžujícího letního koktejlu je i sympatická blonďatá holka od vedle Susanna, kterou si zahrála okouzlující AnnaSophia Robb. Scénář, který společně sepsali páni režiséři nikam nespěchá, ale zároveň ani na chvilku nenudí, snaží se nevtíravě navodit příjemnou atmosféru a k celkovému kladnému vyznění mu hodně pomáhá i povedený výběr písniček. Temná bouřková mračna se bohužel nevyhnou ani tomuto prázdninovému letovisku a zasáhnou do života všech postav. Civilní námět dává filmu punc uvěřitelnosti, vždyť tohle se mohlo přihodit přeci každému. Pohodová a hlavně upřímná zábavná filmová jednohubka, která zahřeje u srdce a je zní cítit pozitivní energie.

• 5.5.2015  22:59

Moderní upírská romance pro jednadvacáté století vracející upíry k jejich prastarým temným kořenům se Jimy Jarmuschovi dle mého názoru trochu vymkla z rukou. Polorozpadlý dům na opuštěném ponurém předměstí Detroitu obývá upír Adam (Tom Hiddleston) romantik sebevrah, který má slabost pro staré stylové kytary a svou družku Evu (Tilda Swinton) nenapravitelnou knihomolku, bydlící v útulném apartmánu na druhém konci světa v ospalém orientálním Tangeru. Oba však tíží jeden problém a to jak sehnat v zdegenerovaném světe čistou lidskou krev pro své přežití a hlavně nenápadně, aby neprozradili svou skrytou existenci. Lahůdka v podobě krvavé zmrzliny z nula negativní je tedy velký luxus. Film odehrávající se ve všech odstínech noci se snaží zaujmout skrze tísnivou atmosféru a velké množství kulturních odkazů, které dokáží být někdy i hodně úsměvné. Rozvleklé konverzační existenční drama, kde se za dvě hodiny vcelku poutavého vyprávění nic nestane a jediný vážnější vzruch přinese na chvilku náhlá nikým nechtěná návštěva Eviny mladší nesnesitelné sestry (Mia Wasikowska). Závěrečné hodnocení není snadné, ale vychází mi z to plytká meditace dvou letitých upírů, kteří po staletí nepoznáni ovlivňovali západní kulturu.

• 15.3.2015  12:46
    Interview (2014)

Jednoznačně jeden z nejujetějších filmů roku 2014 a myslím to v tom nejlepším slova smyslu. Samozřejmě to není vrchol současné kinematografie, ale díky poprasku, který se kolem něho strhl ve spojitosti s útokem hackerů na Sony, respektive s hrozbou terorismu a stažením z kin, se mu dostalo velké publicity. Přihlouplý moderátor Dave Skylark (James Franco) a producent jeho televizní talk-show Aaron Rapaport (Seth Rogen) jsou nerozlučná dvojka a dělají spolu úspěšný kontroverzní pořad o slavných Američanech. Aaron chce, ale povznést jejich společnou práci do serioznější a hodnotnější roviny a tak se rozhodnou udělat rozhovor s Davovým největším fanouškem, což není nikdo jiný než Kim Čong-un (Randall Park). Jejich pracovní cesty do země zla chce využít CIA, respektive sexy agentka Laceyová (Lizzy Caplan), k spáchání atentátu na vůdce Severní Koree. James Franco si svojí roli, bulvárního zhýralého neotesance, neuvěřitelně užívá a ukazuje svůj herecký talent v plné šíři. Energický mix filmařských klišé (nechybí ani štěňátko), sexistických narážek, politicky nekorektního přisprostlého humoru, který se nebojí mířit ostrými do vlastních řad v Hollywoodu, dal vzniknout povedené taškařici. Film jenž není určen pro každého, ale mě rozhodně neurazil a naopak jsem se dobře bavil.

• 15.3.2015  12:06
    Kód Enigmy (2014)

Historii píší vítězové a o některých úspěších se nemluví ani spoustu let po vyhrané válce zvlášť to platí pro tajnou válkou špionů v pozadí nebo o lámání šifer a kódů. Samozřejmě to platilo i o tom, co se dělo v Bletchley Park během druhé světové války a rádia to rozhodně nebylo na čem se zde pracovalo. Muži a ženy, kteří zde vedli svůj tajný boj měli lví podíl na porážce nacismu. Alan Turing (Benedict Cumberbatch) je jiný než ostatní lidé, on je totiž matematický génius, ale na druhou stranu je bezradný v čtení zákonitostí lidského chování. Spřízněnou duší a bytostí, která obrousí alespoň na čas ostré hrany jeho výstřední povahy, je křehká dívka a zručná luštitelka hlavolamů Joan Clarke (Keira Knightley). Silný příběh založený na skutečných životních osudech a dramatických událostech historie je natoče podle knihy "Alan Turing: The Enigma" od Andrewa Hodgese a společně se s poctivými hereckými výkony dal vzniknout poutavému komornímu filmu o skoro zapomenutém hrdinství lidí, kteří pomáhali dovést válku k jejímu zdárnému konci. Cesta k vítězství je trnitá a plná protivenství, tak jako životní osudy Alana Turinga a režisér Morten Tyldum se je rozhodl vyprávět pomocí třech propletených historických dějových linií. Není to dokonalé, ale nesmíme zapomenut.

• 15.3.2015  10:58
    Bezva chlap (2010)

Ulrika (Stellan Skarsgård) právě po dvanácti letech propustili z vězení, kde si odpykával trest za vraždu milence své ženy. Chce začít znovu, ale také musí vyrovnat staré účty. Povedený kamarádíček mu sežene prima bydlení ve sklepě a práci automechanika. Dlouhou chvíli si krátí ve svém malém pokojíčku sledováním polské televize, protože přitahuje všechny ženy ze svého okolí a zvlášť svou chtivou bytnou, tak nemá nouzi o zajímavé sexuální zážitky a hlavně toho času na lelkování u polského vysílání mu moc nezbývá. Celý příběh je prodchnut pichlavým skandinávským humorem a zdařile se mu daří balancovat na hranici mezi absurditou a černým humorem. Komornější linkou je hledání cesty k synovi, který mezitím, co si Ulrik odseděl svůj dlouhý trest, dospěl. Malý film, kde většinu pozornosti na sebe strhává skvělý Stellan Skarsgård a jeden ojetý mercedes.

• 14.3.2015  21:34
    Interstellar (2014)

Pro mě jeden z nejočekávanějších filmů roku 2014, díky rozporuplným reakcím jsem vyrazil do kina s čistou hlavou a mohl jsem konstatovat, že se Christopher Nolan vydal se svým novým dílem na cestu zpět ke kořenům sci-fi žánru. Divákovi je servírovaná epická podívaná, které mě v některých pasážích svou dramatičností vtlačila do sedačky a svým vizuálním zpracováním hlubokého vesmíru mě doslova ohromila. Je jasné, na čem Christopher v mládí ujížděl, že kromě Vesmírné odysei, která z některých obrázků doslova dýchala, to byla ještě jeho učebnice fyziky. Hlavní hrdina Cooper je vášnivý pěstitel kukuřice, na druhou stranu než se začal hrabat v zemi tak ho živilo létání pro NASA, ale hlavně je to hlava rodiny. Matthew McConaughey dostal spoustu prostoru, aby ukázal svůj herecký talent a jasně ukazuje jak nám v poslední době rozkvetl do krásna. Ve světě odsouzeném k záhubě, který postupně ovládá lidská hloupost, se snaží potají skupinka osvícených vědců zachránit lidský druh a jako pilota vesmírného korábu majícího letět ke hvězdám a najít nový domov si vyberou právě Coopera. Z filmu dýchá poctivá filmařina, která je podpořená povedeným soundtrackem od Hanse Zimmera a přes svou úctyhodnou délku mě nenudil, naopak díky dobře budované atmosféře mě nechával v napětí. Samozřejmě to mohlo mít celkově hlubší filozofické a vědecké vyznění, ale tento rozměr byl částečně obětováno na oltář komerčního úspěchu a naopak zvítězily přízemnější hodnoty jako je rodina a lidská touha po objevování nepoznaného a vůle se rvát s protivenstvím. Propracovaná podívaná patřící na velké plátno kin, ke které si musí člověk najít svojí cest, prostě takový Kubrick pro široké masy.

• 13.3.2015  16:31

Je to už víc jak devět let, co první díl vtrhl na stříbrná plátna kin a způsobil pořádný poprask ve filmovém světě. Byl jsem zvědav, co přinese druhý díl, ale můj zájem vcelku dost zchladilo to dlouhé čekání a nebyl jsem asi sám. Černobílé universum města hříchu dobře pracuje s barevnými detaily, které umocňují chladný a ponurý svět beznaděje. Převedení fantazie Franka Millera do pohyblivých obrázků je zdařilé a poutavé, ale přijde mi, že tomu chybí duše, kterou Rodriguez s Millerem prohráli v pokeru v nějakém zaplivaném baru. Jestli něco, respektive někdo táhne Sin City nahoru tak je to Eva Green jako uhrančivá Ava Lord, která si svou roli osudové ženské naplno užívá a dává divákům v plen nejen své herecké vlohy. Jenže sama jediná to prostě nezachrání, i když vcelku fajn je vlastně celé herecké obsazení, kde se vrátili staří známí a doplnili je nové neokoukané tváře, ale prostě ty notičky nějak chybějí. Není to špatné, ale punc něčeho výjimečného se dávno rozplynul a hlavně to postrádá atmosféru.

• 13.3.2015  15:46

Clint Eastwood je prostě borec a ve svých 84 letech dokázal s rutinou a profesionalitou sobě vlastní natočit působivý film o dramatických životních osudech odstřelovače Navy SEAL. Chris Kyle byl Texasan, cowboy a americky patriot, který prodělal čtyři turnusy ve válkou zmítaném Iráku a na svém kontě má 160 potvrzených zabití. Muže, jenž se za svého života stal legendou a pravým americkým hrdinou, ztvárnil Bradley Cooper, který je rovněž i producentem. S postavou zásadového člověka nebojícího se opakovaně nasadit vlastní život pro své bratry ve zbrani, a který si odnesl z války hluboké šrámy na duši, se popasoval vcelku dobře. Tvůrcům se nenuceně a plynule daří střídat scény z válečně zóny i z domácí fronty a zobrazovat tak kontrast mezi vypjatými bojovými pasážemi a "normálním/mírovým" civilním životem, kde o rodinný krb pečuje kouzelná Sienna Miller. Nejvíc na mě zapůsobil dech beroucí ostrostřelecký souboj v městské zástavbě během začínající písečné bouře. Strhující přímočará válečná podívaná, která má svůj jasný cíl a hvězdná vlajka s pruhy vlaje.

• 10.3.2015  18:54

Syrové vyprávění režiséra Antoni Krauze má působivý a mrazivý účinek. Bez jakýchkoli kudrlinek předkládá divákům historické události hladových bouří, které v prosinci 1970 zasáhli "trojměstí" Gdyně-Gdaňsk-Štětín a stali se tak předzvěstí pádu komunismu v Polsku. Díky tónování barev do šedých odstínů je doslova cítit chlad prosincových dní a všeobjímající tísnivá atmosféra. Nejen díky použití dokumentárních záběrů, ale hlavně kvůli civilní formě vyprávění má člověk pocit, že se stal součástí osudových událostí. Zdařile se střídají scény, politického vedení utápějícího se v planých diskuzích, s pohnutými událostmi na ulicích, kde probíhal nerovný střet demonstrantů s ozbrojenými složkami. Smutný film o tom, jak si bolševická zvěř vzala za rukojmí svoje vlastní občany ve špinavém boji o politické pozice. Tragická událost z dějin Polska je předkládána skrze pohled obyčejných lidí, kteří se dostali mezi mlýnské kameny neúprosně se valící vládní mašinérie, protože s kontrarevolucí se nevyjednává, do kontrarevoluce se střílí.

• 10.3.2015  17:07
    Hlasy (2014)

Tento film íránské režisérky Marjane Satrapi se veze na přílivové vlně absurdity a díky ní i funguje, ale jakmile poklesne množství bizarních výstředností na hladinu snesitelnou pro normálního diváka, tak začne vyprávění drhnout. Jerry Hickfang měl těžké dětství, které zanechalo hluboké šrámy na jeho psychice a protože bere prášky na hlavu podle plotu, vlastně je nebere vůbec, tak slyší hlasy, respektive si povídá se svou kočkou a psem. Psisko Bosco je jeho hodné já, zatímco rezavý kocour Mikeš je ďáblovým advokátem se sprostým ostrým jazykem a odzbrojujícím kukučem Kocoura v botách. Vnitřní hlasy dovedou Jerryho nakonec na cestu sériového vraha a k hromadění trofejí (hlav jeho sličných obětí) v jeho ledničce. Vcelku atraktivní obsazení v čele s mužem bez špetky charismatu Ryanem Reynoldsem zachraňují hlavně milé tvářičky Gemma Arterton a Anna Kendrick. Je cítit, že se film nebere vážně a to je dobře, protože by to vlastně ani nijak asi nefungovalo a zvlášť zdařile jsou do děje zapracována všechna myslitelná filmařská klišé. Bláznivá barevná halucinogenní jednohubka přímo stvořená pro festival otrlého diváka.

• 10.3.2015  16:01
    Whiplash (2014)

Totální válka na plátně v komorním dramatu režiséra Damiena Chazella, který je i autorem povedeného scénáře. Divák sleduje strhující příběh o vyhroceném konfliktu mezi učitelem a žákem, který vlastně není o hudbě, ale o obětech, odpírání a každodenním drilu, který při cestě za úspěchem přináší jen krev, pot a slzy. Duel nejvyšší kvality mezi holohlavým démonickým kapelníkem Terencem Fletcherem (J.K. Simmons) hledajícím nejlepší muzikanty a mladým bubeníkem Andrewem (Miles Teller), který má talent od boha, ale potřebuje ho ze sebe vydolovat. Celé je to vystavěno na hereckém umění ústřední dvojice, precizním dynamickém střihu a samozřejmě nesmím zapomenout na jazzovou muziku. Díky zručné hře světel mi J.K. Simmons připadal v některých letmých záběrech jako rohatý ďábel, který láká další nevinou duši do hudebního pekla „Povedu Tě, ale jen jestli mi za tu námahu stojíš a vymačkám z Tebe to nejlepší nebo Tě zlomím.“ Originální a strhující finále je zdařilou tečkou za touhle adrenalinovou nekompromisní jízdou.

• 10.3.2015  14:53
    Prorok (2009)

Zajímavá sonda do mikrosvěta francouzského vězeňského systému a jeho schopností převýchovy viděná očima režiséra Jacquese Audiarda. Mladík Malik El Djebena (Tahar Rahim) neví kdo je, neumí číst ani psát. Proste má v sobě zmatek a jediná jistota jeho života je, že jde na šest let sedět za napadení policisty. Ze dne na den se ocitá v nepřátelském světě, o němž nic neví, ve kterém je úplně ztracený. Ochranná křídla nad ním rozevře korsický klan mafiánů včele s jejich vůdcem Césarem Lucianim (Niels Arestrup), ale samozřejmě to nechtějí zadarmo. Jak čas za mřížemi pomalu plyne, získává si Malik důvěru svého šéfa, jenž ovládá i některé bachaře a tak získává výhody a sebedůvěru. Nakonec se nebojí rozjet vlastní nelegální podnikání za zdmi věznice, osamostatnit se a jít do střetu se svými bývalými ochránci. Komorní drama o životní cestě jednoho francouzského vězně.

• 10.3.2015  12:19
    Lovec trolů (2010)

Dnes už klasická koncepce levných hororů natočených technikou found footage nás zavede do neokoukaných kulis norské přírody s jeho dávnými legendami obestřenými obyvateli trolly. Trojice vysokoškolských studentů z university Volda, velkých fandů Michaela Moore, se vydá natáčet dokument o místním pytlákovi medvědů. Jak se velmi brzy ukáže, není podivín Hans (Otto Jespersen) pytlák, ale naopak je státním zaměstnanec agentury TST (Trollsikkerhetstjenesten), který má velmi nebezpečné zaměstnání. Lovci trollů není totiž, co závidět, je bez příplatků za noční práci, neproplácejí mu přesčasy a vlastně má i vcelku nízký plat. Celé je to vystavěné na absurdní atmosféře, která dokáže rychle střídat mezi napínavými a humornými scénami. Co jiného také čekat od filmu, kde Vám tvrdí, že norské hvozdy jsou plné nebezpečných horských a lesních trollů. Zábavná jednohubka s originálním námětem.

• 4.3.2015  19:42
    Vetřelec (1979)

Pamatuji si, jak jsem tento film viděl jako malý, jako by to bylo včera. Letní prázdniny byli v plném proudu a já sledoval tuto klasiku na opotřebované WHS kazetě s otřesným českým voiceoverem, ale stejně to byl pro malého kluka strašidelný zážitek, po kterém se špatně usínalo, ač nebylo v tmavých scénách vlastně nic vidět. To projekce remasterované režisérské verze v potemnělém kinosále už byl audiovizuální zážitek první třídy. Ridley Scott předvádí jeden ze svých mistrovských kousků, v kterém hraje prim svíravá atmosféra, jenž útočí na diváka od prvního filmového políčka a to i díky působivé hudbě od Jerryho Goldsmitha. Neznámé neviděné zlo je totiž neuvěřitelným strašákem a poctivým pracantem na vašich nervech. Přitom je námět tak prostý, zasadíte nesourodou posádku, včetně androida do klaustrofobického prostředí vesmírné lodi Nostromo, která je ztracená kdesi ve vesmírné prázdnotě a nevítanou společnost jim děla dokonalý predátor od H.R. Gigera. Vše graduje v závěrečném souboji jeden na jednoho v únikovém raketoplánu (mladičká neokoukaná Sigourney Weaver je opravdu kouzelná). Jeden z příběhů, který tvořil filmovou historii a zanechal po sobě nesmazatelnou stopu.

• 3.3.2015  18:42
    Mistr (2012)

Námořník Freddie Quell si přivezl z války těžké šrámy na duši. Frustrace přerůstá v agresivní výstřelky a pomalu se stává mistrem ve výrobě domácí samohonky. Cesta jak proniknout mezi ostatní lidi do “normálního“ všedního života je pro něj zdá se ztracena. Pod vlivem démona jménem alkohol se mu podaří sejít z pravé cesty, ale pak narazí na muže mnoha nadání. Samozvaný apoštola sekty Zdroje Lancaster Dodd ho chce léčit a ukázat mu smysl života. Herecký koncert Joaquina Phoenixe a Philipa Seymoura Hoffmana, které z druhé vlny zdařile doplňuje ledově chladná Amy Adams. Psychologické drama o komplikovaném vztahu dvou naprosto odlišných osobností, které je však bez emocí a klouže po povrchu. Film, který se může pochlubit dobrým technickým zpracováním a skvělými hereckými výkony, ale bez hloubky.

• 27.1.2015  11:52
    Jack Strong (2014)

Tento film pro mě neznamenal jen prvních pět hvězd nové filmové sezóny roku 2015, ale hlavně nevšední hluboký zážitek. Přenesme se tedy s polskými filmaři do bouřlivého roku 1968, který přinesl mnoho dramatických událostí. Studena válka je v plném proudu a kvalitní zpravodajské informace z důvěryhodného zdroje jsou jazýčkem na vahách v soupeření dvou supervelmocí. Mladý polský major Ryszard Kuklinski (Marcin Dorocinski) se vrací z Moskvy ze štábního cvičení Varšavské smlouvy a uvědomuje si, že Polsko je nástupním prostorem pro Sovětské divize v případné invazi do Západního Německa a tím pádem i cílem pro jaderný odvetný úder Severoatlantické aliance, který by udělal z jeho rodné země během okamžiku spálenou radioaktivní pustinu. Začíná v něm klíčit semínko vzdoru a krvavé potlačení hladové bouře v Gdaňsku ho utvrdí v tom, že musí něco udělat. Pro CIA se tak stane důležitým spojencem za železnou oponou, ale ani KGB a polská vojenská kontrarozvědka nespí. Tajnou a hlavně nebezpečnou hru vede sám. Zpravodajské krytí mu z povzdálí zajišťuje jeho řídící agent Daniel (Patrick Wilson). Dvojí život ho extrémně vysiluje a dělá ho tak zranitelným. Špionážní linka se zdařile prolíná s jeho osobním a niterným vztahem se svéhlavým starším synem a odstrčeně se cítící manželkou. Osoba polského patriota, která je blízká i české historii, protože on vypracoval plány bratrské moci polské armády v roce Pražského jara, by u nás neměla být přehlédnuta. Špionážní thriller režiséra a scénaristy Wladyslawa Pasikowského podle skutečných událostí boduje díky tísnivé atmosféře, kterou podporuje tklivá a svíravá hudba a zdařilé dobové kulisy. Na prostoru lehce přes dvě hodiny je rozehrána mrazivě dokonalá komorní hra bílého orla s rudým medvědem. PS: když v průběhu filmu padla věta, my se nevzdáme jako Češi v roce 68, bylo mi stydno…

• 22.1.2015  10:48
    Bronson (2008)

Michael Peterson alias Charles Bronson chtěl být od mala slavný, ale talentu pro zpěv a herectví se mu nedostalo. Na druhou stranu má vlohy a zalíbení v pěstním zápasu zvlášť s představiteli zákona a podmínečné propuštěni z výkonu trestu je to nejhorší, co ho může potka. Zkraťme to, je to nenapravitelný magor, co se rád serve s každým, kdo je dost šílený a neuhneme mu z cesty. Jednotlivé věznice jsou jeho štace po prknech, která znamenají svět a jsou tak místem, kde předvádí svůj dar v mlácení hlava nehlava. Celkové přestylizované vyprávění se nese ve stylu divadelní hry, jenž podkresluje soundtrack od Johnnyho Jewela, který intenzivně pracuje s vážnou hudbou. Charlie se doslova filmem protluče, ale když zrovna někoho nezpracovává do kulaté krychle tak film nemá vcelku moc, co vyprávět a přišlo mi, že děj trochu vázne. Drsný film o slavném britském kriminálníkovi se skvělým Tomem Hardym v hlavní roli.

• 22.1.2015  01:05
    Slídil (2014)

Jednoznačně tu máme jednoho z žhavých kandidátů na titul úchyl roku. Skvělý Jake Gyllenhaal, jako antihrdina, hraje s kamennou tváří Louise Blooma, který netrpí nedostatkem sebedůvěry a je mistrem v manipulaci se svým okolím. Debutující režisér Dan Gilroy natočil podle svého vlastního scénáře film plný napětí a překvapivě i humor, jenž balancuje na hraně absurdity. Jak se říká “příležitost dělá zloděje“ a tak se stane, že z bezvýznamného kriminálníčka, co krade po nocích železo za pár centů, je najednou reportér na volné noze, který nahání lidské neštěstí. Bez špetky svědomí překračuje všechny morální a etické hranice, protože nemá sepsanou smlouvu se společností. Jediné, co ho zajímá, je jeho vlastní úspěch a za svým cílem jde přes mrtvoly. Jako houba nasává všechnu špínu potemnělého velkoměsta a jako virus jí rozsévá kolem sebe. Pochybná štěstěna je však nestálá, a když mu ukáže svou odvrácenou tvář, tak se nebojí podpořit svoje propadající se akcie tím, že sám začne události vytvářet. Napínavý thriller jednoho muže, který se ve svém pekelném rudém sporťáku, prohání temnými ulicemi Los Angeles a nastavuje zrcadlo všem, kdož hltají jeho dílo.

• 21.1.2015  19:02
    Feast (2014)

Láska prochází žaludkem a dokonce i tím psím. Patrick Osborne dokázal na pár minutách odvyprávět milý a dojemný příběh a Disney přidal na závěr ještě verbovačku ve stylu "Chcete mě?".

• 21.1.2015  18:42

Philip Seymour Hoffman si ve svém režijním debutu střihl i postavu hlavního hrdiny nesmělého, pro život nepoužitelného, řidiče limuzíny Jacka. Scénař mu napsal podle své divadelní hry Robert Glaudini. Jeho jediní přátelé se ho snaží seznámit s citlivou Connie (Amy Ryan), která pracuje v pohřební službě a v životě si prožila mnoho více či méně traumatizujících události. Slovo dalo slovo a dvě zranitelné duše se dohodly, že půjdou společně na lodičky. Samozřejmě až v létě, protože v New Yorku právě zuří zima a tak má Jack čas se naučit plavat, co kdyby se převrhli. Citlivý příběh o seznamování dvou osamělých lidí a jejich pozvolné cestě k vzájemné důvěře. Komorní drama o složitosti mezilidských vztahů postavené na kvalitních hereckých výkonech.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10