charlie_ando

okres Hradec Králové
analogový promítač amatér...

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 20.4.2014  02:02

Film má určitě svojí niternou hloubku a nespornou kvalitu, ale na druhou stranu svou doslova mrazivou vesmírnou odtažitostí mě pan režisér Stanley Kubrick připravil o jakýkoli hlubší emocionální zážitek. Od zhlédnutí na plátně [27. března 2014; kino Světozor] digitálně zrestaurované kopie během Projektu 100 jsem si hodně sliboval, ale bohužel žádný velký účinek se nedostavil. Mé velké očekávání nebylo naplněno a spíš mi zůstal hořký pocit zklamání. Restaurátoři odvedli kvalitní práci a vrátili filmu zašlý lesk. Originální souznění obrazu se zvukem ve mě zanechalo hmatatelný dojem, protože tohle je dílo, které si zaslouží velké plátno a je to spíš filozofická vesmírná opera než film. Z děje je cítit maximální filmařské úsilí vypovědět příběh o lidském bytí a evoluci života. Na jednu stranu vnímám Vesmírnou odyseu určitě jako přelomové sci-fi, které posunulo žánr o mnoho světelných let dál, ale na druhou stranu pro mě samotného je tento film spíš nenaplněným kultovním snem. Má malicherná výtka na závěr směruje k tomu, že pečlivě budovanou atmosféru mi rozbilo použití valčíku “Na krásném modrém Dunaji“ od Richarda Strausse, které mi spíš připomnělo mé první vrtkavé kroky v tanečních než let vesmírné lodi nekonečnou mezihvězdnou pustinou.

• 19.4.2014  18:44

Něžné vlny ztroskotaly na nostalgické retro mělčině s hořkým nádechem Forresto Gumpovské naivity. Jiří Vejdělek nám vypraví svým jasně čitelným rukopisem melancholicky příběh o první dětské lásce za časů totality, který je zabydlen víceméně svéráznými postavičkami. Ústředními hrdiny představuje vcelku povedená rodinka, tátu rapla/plavce si zahrál Hynek Čermák, maminku nesmělou svůdnici si střihla Táňa Pauhofová, zvídavého nadaného syna bez špetky charismatu ztvárnil Robert Cejnar a nemůžu zapomenout na zrzavou vodní divoženku Lucii Šteflovou. Role slizkého listonoše Beznosky je přímo ušitá Janu Budařovi na tělo. Filmové hudbě od Miloše Krkoška dominuje její ústřední motiv, ten však dobře funguje a velmi povedeně a citlivě doplňuje dění na plátně. Děj se může pochlubit několika úsměvnými momenty, ale na druhou stranu jsou tu i okamžiky, kdy totalitní realita nastavuje svou pravou pokřivenou tvář. Bohužel za závěr, kterému chyběla troška úcty a přišel mi jako trapnost nad trapnost, nemůžu dát víc jak dvě hvězdy.

• 19.4.2014  17:37

Krvavá oslava násilí, která si svou brutální stylizací nic nezadá s první třístovkou. Vyprávění se z legendární soutěsky u Thermopyl přesunulo převážně na neklidné mořské vlny a palubu křehkých antických veslic a tak se stáváme svědky urputných bitev nad slanou hlubinou, která pozře bez rozdílu vše a všechny. Dunivý a epicky soundtrack od Junkie XL se dobře doplňuje s děním na plátně a splýval mi v jeden intenzivní zážitek. Mezi spoustou mužské muskulatury pro mě jasně vyčnívala křehká Evička Greenová čišící charismatem, která svým přesvědčivým herectvím v roli velitelky perské flotily a čarodějnice Artemisie strhává většinu pozornosti na sebe. Dočkáme se i odvážného fullfrontalu během hrubého náborového "vyjednávaní" tělo na tělo. Film Noama Murroa, který přebral režisérskou štafetu po Zacku Snyderovi, jež se podílel na scénáři a produkci, má velmi slušné tempo a udržuje diváka v napětí a to i díky povedené klipové kameře Simona Duggana. Jednoznačně nadstandardní podívaná, která však není určena pro lidi se slabším žaludkem a citlivou povahou.

• 9.4.2014  14:19
    Ona (2013)

Tohle bylo divné, ale v tom nejlepším slova smyslu. Příběh se líně vleče vpřed avšak do každého dialogu a výrazu tváře byla vložená všeobjímající urputnost. Tempo vyprávění mi připomínalo pomalé otáčení stránek knížky, když je člověk opravdu položen do zajímavého textu a hluboce vnímá každé slovo. Přes specifické plynutí děje jsem se nenudil a naopak se filmu dařilo navozovat niternou atmosféru. Na druhou stranu to určitě není film pro každého a člověk na něj musí být správně naladěn. Smekám před režisérem Spikem Jonzem, který napsal poutavý a originální příběh z ne až tak vzdálené budoucnosti o nepříliš sympatickém muži živícím se psaním romantických dopisů za jiné lidi, který se zamiluje do svého počítače, oprava do Operačního Systému s umělou inteligencí, jenž si sám pro sebe zvolí jméno Samantha. Joaquin Phoenix jako podivínský a do sebe uzavřený Theodor podal civilní a uvěřitelný výkon a rovněž Scarlett Johansson svým lehce nakřáplý hlasem “zahrála“ velmi dobře. Nedovedu si představit, že by OS1 namluvil někdo jiný. Nevtíravé kulisy zítřka pomáhají navodit pocit, proč by se tohle nemuselo někdy v budoucnosti stát. Působivé drama o odcizení, ale hlavně o lásce a její prchlivosti a křehkosti.

• 5.4.2014  14:17

Někde na ne až tak vzdáleném východě leží malebná země Zubrovka s horským hotelem, kde bych chtěl prožít své prázdniny. V lehce absurdním prostředí se odvíjí poutavý příběh, který by neměl být cizí žádnému obyvateli střední a východní Evropy, a se špetkou nadsázky a spoustou fantazie popisuje nedávnou pohnutou historii nás všech. Období, kdy vznešenou a okázalou dobu gentlemanů nahradila brutální surovost a oprýskaná šeď. Wes Anderson je můj oblíbený vypravěč absurdních kouzelných pohádek, a i když má Grandhotel mnoho temných stínů a mezi řádky se skrývá varování asi i právě proto se zařadil pro mě k nejoblíbenějším filmům minimálně tohoto roku. Film se může pochlubit skvělým hereckým obsazením, kdy i do vedlejších rolí jsou obsazeny výrazné herecké osobnosti, jako je hoteliér Bill Murray nebo vězeň Harvey Keitel. Silnou stránkou jsou propracované kulisy oplývající mnoha barvami, které jsou provedeny do nejmenšího detailu a vtahují tak diváka do poutavého děje. Celkové umělecky kýčovité kouzlo doplňuje někdy až pitoreskní hudba od Alexandra Desplata. Našim hrdinou je manažer hotelu Gustave, kterého do velkých potíží dostane jeho slabost ke "starším ženám" a velké dědictví, které mu spadne zčistajasna do klína, skvěle si ho zahrál Ralph Fiennes. Jeho věrným stínem je mladý portýr/uprchlík Zero (Tony Revolori), jenž se dostal pod ochranné křídlo svého svérázného šéfa a vytváří tak povedené komické duo. Snová kouzelná podívaná s nádechem mrazivé upřímnosti.

• 5.4.2014  12:51

Chvílemi jsem si myslel, že si autoři hráli s myšlenkou, že natočí psychologické drama, ale to byl jen prvotní dojem, který rychle vyprchal. Kapitán Steve Rogers je obklopen krásnými ženami, zpočátku dramatického příběhu přemítá o bytí a svém místu v novém světě. Nenechte se mýlit tohle je čistokrevný komiksový akčňák naplněný spoustou soubojů se slušnou choreografií. Producenti ze studia Marvel si dali záležet na obsazení a pro mě se včele skví Rober Redford jako šéf Světové bezpečností rady, ale i ostatní herci hrají velmi dobře a přesvědčivě. Celé vyprávění se nese v celkem temném duchu, které však uhání neuvěřitelně rychle vpřed a neztrácí dynamické tempo, ale aby se nezdálo vše tak černé, tak je tu i řada drobných vtipků, které dokážou vykouzlit úsměv. Hlavním záporákem je tajuplný přízrak “Winter Soldier“, který je tu spíš jako zosobnění zla, ale hlavně jde o všudypřítomný pocit nedůvěry, a že se nedá nikomu věřit. Film je doslova napěchován přímočarou adrenalinovou akcí, co to jde a z každého filmového políčka je cítit poctivá řemeslná práce celého štábu včele s dvojicí režisérů Anthony a Joe Russo. Ač na předchozího Captaina Americu mám už jen mlhavé kladné vzpomínky nebojím se říct, že dvojka je určitě povedenější. Komiksová oddychovka, která neurazí a naopak příjemně naladí.

• 16.3.2014  12:07

Po loňské Gravitaci už nebude nic stejné, ale pojďme se kouknout na to realistickým pohledem. Film má zajímavý námět a nijak mu neškodí ani forma zpracování pomocí found footage na druhou stranu jsem čekal, že o mou pozornost bude hlavně bojovat tísnivou atmosférou. Ta se však nedostavila. Nemohl jsem se zbavit nutkavého pocitu, že prostory vesmírného korábu jsou nějak objemné a tak se všechny klaustrofobické pocity, které měl navozovat stísněný prostor, vznikající během dlouhého letu do neznáma, vytratil někam do mrazivého vzduchoprázdna vesmíru. Největší slabinou byl pro mě nedostatek jakýchkoli emocí a z výsledného dojmu doslova vyřazuje chlad jako ze samotné zmrzlé Europy. Vcelku slušné herecké obsazení se opírá o dvě výrazné herecké osobnosti, ale nikdo mi nepřišel, že by hrál s nějak velkým zaujetím. Jihoafričan Sharlto Copley si zahrál astronauta Jamese Corrigana a Michael Nyqvist si střihl ruského veterána vesmírných misí inženýra Andreje Bloka. Příběh o průkopnickém letu k šestému měsíci planety Jupiter, který se díky dramatickým událostem během cesty změní pro pionýry vesmíru v boj o život, udržuje pozornost diváka díky lehce chaotickému stylu vyprávění. Vcelku originální sci-fi film o hledání života, který táhne dolů vcelku laciné provedení.

• 15.3.2014  08:29
    Fair Play (2014)

Pro mě samotného velmi důležitý film o době, která si opravdu nehrála na fair play. Podle mého názoru by tento filmový počin měli vidět všichni, kdo tak rádi vzpomínají s růžovými retro brýlemi na dobu minulou. Děj se zabývá pro Čechy tak citlivým a na druhou stranu hýčkaným tématem jako je sport, který nám přinášel a přináší pomíjivé okamžiky hrdosti, ale má i svou odvracenou a utajovanou tvář. Smekám před odvahou tvůrců, že se pustili do takto ožehavého tématu o naší ne až tak dávné a pohnuté historii. Vyprávění není primárně o sportu. Vrcholový sport je jen prostředkem pro popis životního příběhu jedné čisté a osobně statečné mladé dívky, která se dostala díky svému talentu do zvráceného soukolí zločinného bolševického režimu, jemuž se nebála postavit. Díky slušnému tempu film nenudí, může se pochlubit slušnou atmosférou, která ve vypjatých momentech doslova mrazí a hlavně se filmařům podařilo zdařile navodit důvěryhodný retro look. Celý film je postavený na poctivých hereckých výkonech ústřední dvojice matky (Aňa Geislerová) a dcery (Judit Bárdos). V českém rybníku jasný nadstandard s tématem majícím přesah a to se nevidí tak často.

• 27.2.2014  23:33
    NON-STOP (2014)

Liam Neeson nám za poslední léta vyrostl v akční hvězdu prvního řádu a dokazuje to i vtom to ne až tak akčním filmu. Vzdušný ochránce zákona Bill Marks padlý hrdina, musí vybojovat dramatickou bitvu nejen se svými temnými démony, ale hlavně s nebezpečným vyděračem a únoscem letadla. Pod lehce zchátralou a okoralou slupkou se skrývá muž neuvěřitelné síly a brilantního intelektu, který se dokáže postavit čelem všem protivenstvím. Role člověka zachraňující svět vlastně pasažéry linkového letadla je mu napsaná přímo na tělo a svým kvalitním herectvím zastiňuje všechny ostatní na plátně. Ve vedlejší roli mě zaujala křehká Michelle Dockery jako odvážná letuška Nancy, která úplně vymazala protivnou paničku Julianne Moore. Hlavní devizou filmu je napětí a svíravá atmosféra plná podezřívání a náhlých zvratů. Slušná kamera od Flavia Martíneze Labiana si dobře poradila se stísněným prostorem a je doplněna nápaditým grafickým pojetím prostorových sms, které se plasticky zobrazuji na plátně. Někdy až neuvěřitelně zamotaný příběh vyžaduje bedlivou pozornost diváka, aby mu neutekl i ten nejmenší detail z komplikované skládačky, která je lehce oslazena klasickými klišé. Drsný bijec bez bázně a hany zachraňuje svou čest a nevinné v řemeslně dobře zvládnuté oddychovce.

• 25.2.2014  00:04

Na české poměry netradiční film o zázračné síle Vánoc, ale i jejich odvrácené traumatizující stránce, který podle vlastního scénáře natočila režisérka Karin Babinská. Pomalé tempo vyprávění s lehce mysteriózními prvky nenudí a dokáže přinést i pár zvratů a lehce zamrazit. Na plátně se odvíjí komorní příběh s občas až absurdním nádechem, který není pro každého. Pohádka pro dospělé o odvaze a zodpovědnosti se podívat druhému člověku zpříma do očí bez růžových brýlí. S nevtíravým poselstvím, že by si měl každý dávat pozor, co si přeje. Hlavně je to o obyčejných lidech, jejich přátelství a dobrých skutcích. Silnou stránkou je povedené obsazení a hlavně velmi dobré herecké výkony. V hlavní roli se představil Richard Krajčo, jako oční lékař Tomáš, jenž přišel o místo k životu a získal dar/nedar, který mu umožní cítit věci pro ostatní neviditelné. Za něžné pohlaví tu je okouzlující Vica Kerekes a její dračice Nina postrádající hlubokou a upřímnou lásku, jenž pro sebe hledá to pravé místo k životu. Jakub Prachař si střihl Mirka 'zajíce' nepochopeného herce, který se snaží marně prorazit na prkna znamenající svět. Pro mě byl nejsympatičtější David Novotný, jako otec, vedoucí a příležitostný taxikář Radek s nevinným úsměvem ve tváři toužící po troše klidu. Nevšední filmový zážitek se střapatým andělem.

• 22.2.2014  18:06

Nadstandardní reportáž zápisníku zahraničních zpravodajů o San Francisku od našeho velkého režiséra a výtvarníka Karla Zemana. Na kalifornské velkoměsto se podíváme očima loutky pana Prokouka. Samozřejmě je to poplatné své době, ale na druhou stranu je to zručně natočené a dává nám to možnost uvědomit si, jakou možnost měli lidé v době minulé vnímat zemi neomezených možností za velkou louží, která jinak vystupovala jako imperialistický strašák.

• 16.2.2014  20:05
    Oko bere (2008)

Ben (Jim Sturgess) právě oslavil 21 narozeniny a celý život má před sebou. Studuje prestižní MIT (Massachusetts Institute of Technology) a snaží se získat stipendium, které by mu zaplatilo výdaje se studiem medicíny na Harvardově universitě. Díky svému nadání pro matematiku se dostane do průšvihu, který mu přinese cennou a draze zaplacenou životní zkušenost. Na scestí ho svede démonický a charizmatický učitel Micky Rosa. Tahle role je přímo ušitá na míru Kevinu Spaceymu. Společně s ním a partou dalších mladých perspektivních lidí vyráží do Las Vegas, kde počítá karty při blackjacku a hrávají až do rána bílého. Ve městě hříchu se stává někým jiným a mocná sílá mamonu začíná nahlodávat jeho ryzí charakter. Jeho srdce zahoří pro okouzlující blondýnku Jill (Kate Bosworth). Temná mračna se, ale začínají stahovat a hazardním hráčům jde po krku honící pes ze staré školy Cole Williams (Laurence Fishburne). Přímočarý scénář pro tenhle film napsala dvojice Peter Steinfeld a Allan Loeb podle knihy 'Bringing Down the House' od Bena Mezricha. Režisér Robert Luketic udržuje svižné tempo vyprávění, které neztrácí dech a přispívá tak k příjemné a vcelku vtipné atmosféře. Dobrou kameru s hravými grafickými prvky od Russella Carpentera, doplňuje živý písničkový soundtrack, jenž spáchal David Sardy. Povedená lehká pohádka o tom, že matematika může být zábavná věda.

• 16.2.2014  17:28

Viděno 13. listopadu 2013 v útulném kinosálu kina Aero. Vražedná kombinace srdcové kapely a oblíbeného biografu mi přivodila velký hudební zážitek. Než o záznam koncertu se jedná o střihový hudební dokument z turné kapely v zemi vycházejícího slunce. Jednotlivé písničky jsou prokládány medailonky z života kapely na cestě mezi jednotlivými koncerty. Chvílemi se mi chtělo vstát ze sedačky a křepčit s kapelou tak hodně mě vzala atmosféra a jejich muzika u srdce.

• 15.2.2014  12:06

Moje první kino představení nového roku 2014 a myslím si, že se tuto filmovou sezónu podařila odstartovat velmi dobře. Z tohoto projektu jsem byl vcelku skeptický, co jiného si myslet o filmu, kde se dva blázniví senioři rozhodnou, že si na stará kolena rozmlátí zmuchlané ciferníky. Dostalo se mi, ale milého filmového překvapení, z kterého sice čišela staromilská nostalgie, zároveň tu byla spousta pozitivní energie a vlídné atmosféry. Jako celek to není až tak o boxu, ale hlavně o hledání cesty a východisek ze starých chyb. Přiznám se, že jsem měl trochu strach z výkonu starých pánů, ale oba dokázali, že ještě nepatří do starého železa. Zvlášť Sly přesvědčil, že se mu daří držet v posledních letech v nadprůměrné tělesné i herecké kondici. Ve vedlejší roli mě příjemně překvapil svým herectvím Jon Bernthal jako syn jednoho z hlavních hrdinů B.J. Na druhou stranu mě strašně iritoval Kevin Hart respektive jeho postava užvaněného a otravného promotéra. Obyčejný film, který je plný milého humoru.

• 13.2.2014  23:42

Úvod s použitím dobových záběrů je působivý a směřuje přímočaře a nevyhnutelně k osudovému okamžiku, který zná každý. V produkci Toma Hankse tento film natočil debutující režisér Peter Landesman, který podle knihy Vincenta Bugliosiho 'Four Days in November' napsal i scénář. Podařilo se mu natočit smutný film o tragické události, která je pro americkou veřejnost tak citlivým tématem a díky výročí o to živějším. Režisérovi se podařilo příběhu vtisknout mrazivou a dramatickou atmosféru. Neklidnou kameru od Barryho Ackroyda dobře doplňuje tesklivý soundtrack od Jamese Newtona Howarda a společně tak navozují depresivní náladu. První půlka než skončí divoký útěk z Dallasu je strhující a jasně se odlišuje od druhé části, která je spíš truchlivá a uplakaná. Silnou stránkou je obsazení, kde zvlášť zaujme Paul Giamatti jako Abraham Zapruder muž, který stojí za pořízením legendárního filmového záznamu. Za zmínku stojí i výkon Billy Bob Thorntona představujícího agenta tajné služby Forresta Sorrelse. Z průměru nijak nevybočující adaptace tragických události, která mě však nijak neurazila.

• 13.2.2014  19:31
    Lovci lvů (1996)

Africký kontinent má pro mě podmanivé kouzlo a tenhle film si mě svou dobrodružnou povahou získal. Příběh nás zavede do britské východní Afriky roku 1898, kde se příroda postavila bílému muži stavícímu most přes řeku Tsavo a vyzvala ho na souboj. Tím vyslancem evropské civilizace, který přišel zachraňovat Afriku pře Afričany, byl irský gentleman, inženýr, armádní plukovník a hlavně idealista John Henry Patterson (Val Kilmer). Jeho pomocníkem je dobrotivý předák a prostředník mezi všemi Samuel (John Kani). Už tak náročnou stavbu železničního mostu naruší opakované útoky démonické dvojice lidožravých lvů ducha a temnoty, kteří beze strachu a bez důvodu útočí ve dne i v noci. Skoncovat s terorem má muž, který má k lovu vlohy Charles Remington (Michael Douglas) a jeho družina masajských válečníku. Jakmile se Michael Douglas objeví na plátně respektive jeho hrdina, který přišel prohrou Konfederace o vše, tak přebírá otěže a jasně ukazuje své herecké umění. Nemilostný lov tak může začít. Otázkou je, kdo je lovec a kdo je kořist? Režisérovi Stephenu Hopkinsovi se podařilo natočit film, který se může pochlubit hutnou atmosférou, napětím a nechybí ani překvapení. Vilmos Zsigmond za kamerou opravdu odvedle poctivý kus práce a dal vzniknout krásným a působivým obrazům. Dramatickou a strhující podívanou zdařile doplňuje Jerry Goldsmith a jeho zajímavý a povedený soundtrack s prvky etno. Pro mě už klasická dobrodružná podívaná.

• 13.2.2014  19:29

Sex a drogy zničili Ronu Woodroofovi život a my máme možnost na plátně sledovat jeho přerod z nesnášenlivého a arogantního jezdce rodea v odhodlaného bojovníka nejen se smrtelnou nemocí, ale i s mocnou FDA. Režisér Jean-Marc Vallée nám servíruje komorní a působivé drama, které je v některých scénách mrazivě dokonalé a v jiných dojemně tklivé. Díky kvalitnímu scénáři od dvojice Craig Borten a Melisa Wallack tu máme v každém filmovém okénku poctivou minimalistickou filmařinu. Většinu pozornosti na sebe strhává představitel hlavního hrdiny Matthew McConaughey svým mistrovským hereckým výkonem, ale i Jared Leto předvádí přesvědčivé herectví a hlavně smekám před oběma za to, co do svých rolí dali za maximální úsilí. Ve vedlejších rolích nešlo přehlédnout Jennifer Garner jako doktorku Eve a hodného policistu Tuckera v podání Steva Zahna. Působivý film o boji se zákeřnou nemocí a předsudky, který ve mě zanechal hlubokou stopu a spoustu emoci.

• 13.2.2014  19:27

Povedený trailer a pověst Jacka Ryana analytika CIA, který prožíval na vlastní kůži dobu, kdy se dvě tajné služby střetly ve žhavém boji studené války, mě moc lákala do kina. Byl jsem zvědavý, jak se tvůrci popasují s restartem dobrodružství muže z tajemného a komplikovaného světa tajných služeb. Výsledek mě nepotěšil. Zklamal mě plochý a předvídatelný děj na druhou stranu film po celou dobu udržoval slušné tempo vyprávění a nenudil. Režisér Kenneth Branagh odvedl zručnou rutinérskou práci, ale myslím si, že Tom Clancy (buď mu země lehká) a ikonicky Jack Ryan si zasloužili inspirativnější adaptaci. Keira Knightley si zahrála půvabnou snoubenku Cathy Muller otravnou stíhačku hlavního hrdiny, kterého ztvárnil mdlý Chris Pine, jenž do své role nedal ani špetku charismatu. Kevin Costner hraje svůj part velmi dobře, a když se jeho stárnoucí agent Thomas Harper objeví na plátně tak táhne film dopředu. Urputného protivníka ruského magnáta Viktora Cherevina si z povinnosti střihl pan režisér a bylo vidět, že to vzal hlavně kvůli placení složenek. Možná jsem byl až moc kritický, ale kdyby se film neschovával za slavnou ochrannou známku, určitě bych byl shovívavější. Prostě Jack Ryan: Shadow Recruit je docela průměrný film, který nesplnil velké očekávání.

• 12.2.2014  15:17

Tohle je jednoznačná trefa do černého a nejen pro male a velké milovníky těchto dánských kostek. Je mi jasné, že je to reklama, ale je to boží (stejně jako jejich song). Jako malý za časů dětských her a malin nezralých jsem moc rad stavěl hrady plné rytířů z magických kostek a nyní, když čas odvál dětské iluze a o mě se pokouší dětinskost, tak jsem se ke kostkám vrátil. Na začátku jsem si myslel, že dvojice režisérů Phil Lord a Christhopher Miller, kteří se podíleli i na scénáři, musí ujíždět na opravdu kvalitním matroši, protože barevnější uchylárnu jsem opravdu už dlouho neviděl. V průběhu filmu se, ale ukázalo, že to mají opravdu hodně promyšlené a vše do sebe přesně zapadá. Hloubka příběhu mi přišla propracovaná jako u prvních pixarovek a obrazové zpracování vydřelo potencionál kostek na maximum. Hlavni postava Emmet (Chris Pratt) si projde během filmu určitým vývojem a z obyčejného stavebního dělníka se na konci příběhu stane pravý hrdina/stavitel. Než se, ale povznese na vyšší úrovně tak mu pomáhají opravdoví stavitelé/hrdinové včele s atraktivní Hustěnkou/Lucy (Elizabeth Banks) a nelze přehlédnout ani slepého věštce Vitruvia (Morgan Freeman) a nekompromisního Batmana (Will Arnett). Ty pravé grády dodává příběhu kvalitní nebezpečný záporák Lord/Prezident Byznis (Will Ferell) ovládající armádu robotů a super zbraň Kragl, kterou chce zničit kouzelný svět Lego. Dostala mě scéna, kdy se na plátně za zvuku legendární hudby objevil Millenium Falcon se svou hrdinnou posádkou. Příběh o dětské nevinnosti a fantazii s jednoznačným posláním jak je důležité zůstat mladý v srdci a s otevřenou myslí. Bylo to správně praštěné, od vyprávěné v závratném tempu, ale hlavně to bylo opravu kouzelné.

• 12.2.2014  15:15

Z procházek do lesa mám fobii a tento film mě z ní jednoznačně nevyléčil, spíš naopak a to mám jistotu, že v českých nepříliš hlubokých hvozdech nenarazím ani náhodou na oddíl po zuby ozbrojených bojovníků Talibanu. Film je poctou členům amerických Navy SEALs, kteří bojovali a umírali v neúspěšné operaci Red Wings a jak jsem už psal u Act of Valor, tak se to musí brát. Film od amerických tvůrců o amerických hrdinech v americké válce proti terorismu prostě jiný nebude. Peter Berg ukázal svou řemeslnou zručnost a podařilo se mu, napsal a natočil podle skutečných událostí popsaných v knize Marcuse Luttrella 'Lone Survivor' válečný příběh o bratrství ve zbrani a touze přežit. Už úvod sestříhaný z amatérských videí z náročného výcviku u Navy SEALs jasně ukazuje, že naši hrdinové nebudou žádná ořezávátka. Titulní čtveřice, kde si Mark Wahlberg zahrál poddůstojníka Marcuse Luttrella, podává velmi slušný výkon a nemají se za co stydět. Zdálo by se, že bojovníci Talibanu tu budou jen potravou pro jejich zbraně, ale díky obstojné palebné síle dokážou citelně oplácet a jejich velitel Ahmad Shah (Yousuf Azami) zná obstojně svoje válečnické řemeslo. Afghánské hory šplhající až k nebesům a husté lesy sice nahradila divoká příroda Nového Mexiko, ale co jsem pochopil tak tamní krajina je tak rozmanitá, že to nevadí a vůbec nic to neubírá dvěma dech beroucím vražedným držkopádům. Nadprůměrný počin, který se zařadí mezi ty lepší válečné filmy.

• 10.2.2014  16:51

Musím říci, ze mě velmi překvapilo rozdílné hodnocení tohoto filmu za mořem oproti zdejšímu a rovněž i ta spousta nominací, které toto dílko režiséra Davida O. Russella posbíralo. Rozhodl jsem se tedy té záhadě přijít na kloub a udělat si svůj vlastní názor. Musím se přiznat, že můj celkový dojem z filmu spíš ovládl pocit zklamání. Prostě jako celek to nějak dohromady nezafungovalo, jak by mělo. Děj se líně vlekl dopředu a film nevěděl, kdy má skončit a nakonec uspěchaný vcelku krátký závěr vyzněl do ztracena. Pokud něco výsledný dojem táhne nahoru, tak je to určitě povedený retrolook a velmi dobré herecké výkony protagonistů hlavních postav. Christian Bale je vykutálený podvodníček Irving Rosenfeld, který se může pochlubit "vypracovanou" postavou, propracovanou přehazovačkou a při svých podvodech se drží pěkně při zdi. Jeho znuděnou manželku Rosalyn odloženou ženu v domácnosti si zahrála talentovaná Jennifer Lawrence a přesvědčivě předvádí, že nevyrovnané ženy jsou její parketa. Neméně důležitou ženou jeho života je jeho milenka Sydney Prosser. Bývalou striptérku s výrazným anglickým přízvukem si střihla Amy Adams, která hraje neméně přesvědčivě a to nejen svým často a výrazně poodhaleným hrudníkem. Speciálního agenta FBI Richieho DiMasa jenž má problém s autoritou ke svému nadřízenému a celkově se chová, jak utržený z řetězu si zahrál Bradley Cooper. Lži produkují ještě větší lži, a tak se naši hrdinové a hrdinky noří hloub a hloub do mazlavého bahna podvodů, které hrozí velkým nebezpečím. Promarněná šance, protože to mohl být opravdu nadprůměrný film.

• 10.2.2014  13:47
    Vejška (2014)

Musím říct, že mi není proti srsti osobitý rukopis pana režiséra a kameramana v jedné osobě Tomáše Vorla a tak jsem se vypravil do kina přesvědčit, jak se mu povedl jeho nejnovější filmový počin. Moje pocity po zhlédnutí projekce by se dali popsat jako všehochuť nebo nemastné neslané. Vorlova svérázná filmařina je poznat z každého kousku filmu, rovněž se mu podařilo šikovně přenést hrdiny z úspěšného Gymplu a to je dobře. Na druhou stranu sice jsem se nenudil, ale podle mě děj postrádal dynamičtější tempo vyprávění, ve své první půlce humor a v samotném závěru doslova vyměkl. Jako vždy je film zalidněn spoustou svébytných postaviček a mě nejvíc zaujal dealer/hulič Filip Vorel a Jan Kraus jako otec Kolman, kterého chytla druhá míza. Přiznám se, že jsem očekával asi víc, ale není to úplně zlé na české poměry…

• 4.2.2014  18:02
    47 róninů (2013)

To byla, ale pěkná slátanina. Po zvěstech, které vznik filmu provázeli, jsem od něj ani nic nečekal a první reakce na síti mě spíš v mém přesvědčení ještě utvrdili. Přitom mě trailer a námět vcelku navnadili. Rozhodl jsem se to risknout a přesvědčit se na vlastní oči jak je film špatný. Rovnou se přiznám, že jsem očekával větší zvěrstvo a výsledek mě vcelku mile překvapil a při sledování jsem se nenudil. Jestli mi něco výrazně vadilo tak to bylo tempo vyprávění. Přišlo mi ač jak jsem napsal, že výsledek nenudil tak děj plynul vláčně a jako by mu chyběla celková dynamika, ale tento svůj pocit bych přisuzoval na vrub těžkostem při samotném vzniku. Keanu Reeves odehrál postavu míšence Kaie s jednou tváří, ale můj oblíbenec Hiroyuki Sanada jako vůdce roninů Ôishi se vytáhl přesvědčivým herectvím. Nejsem žádný velký odborník na historii feudálního Japonska a je mi jasné, že američtí tvůrci asi nebyli nejcitlivější k námětu, ale kulisy se mi vcelku líbily. Vždy mě udivuje, když je potřeba najít ‘šerednou’ japonskou čarodějnici, jak se to podaří. Nebezpečnou ženu ovládající černou magii si zahrála Rinko Kikuchi. Dění na plátně vcelku slušně doplňoval povedeny soundtrack od Ilana Eshkeriho. Závěrečné hodnocení je složité, ale film se mohl obejít bez většiny magie. Na druhou stranu získává plusové body za slušnou finální bitvu a samotný na poměry americké tvorby vcelku netradiční konec. Posléze jsem si uvědomil, jak hodně mi vadila absence japonštiny.

• 7.1.2014  00:36

Práci jako má Joseph Turner bych chtěl mít, ale nic není takové jak se na první pohled zdá. Náš muž pracuje pro bohulibou organizaci American Literary Historical Society což není nic jiného než zástěrka pro analytické oddělení CIA přesněji sekce 9, odbor 17. Robert Redford ztvárnil pěšáka krycím jménem Kondor v nebezpečné špionážní hře a díky souhře okolností uniká vražednému útoku na jeho pracoviště, kterému podlehnou všichni jeho kolegové. Film režiséra Sydneyho Pollacka vznikl podle populárního románu Jamese Gradyho "Six Days of the Condor" a může se pochlubit tísnivou atmosférou plnou strachu a podezřívání. Hlavní hrdina nemůže nikomu věřit a musí se spolehnout jen sám na sebe. Východiskem z patové situace se mu stane únos zvláštní fotografky Kathy Hale (Faye Dunaway), co fotí osamělé fotografie. V pomíjivých okamžicích klidu se mezi nesourodou dvojicí rodí vřelí cit, který však udusí neúprosné události. Obyčejný člověk hraje životu nebezpečnou hru se svými pronásledovateli, jimž včele stojí charismatický nájemný lovec hlav Joubert (Max von Sydow). Komorní příběh zobrazující boj o holou existenci, který sází na svíravou atmosféru a napětí.

• 6.1.2014  23:43
    Dredd (2012)

Před očima diváka se odvíjí jeden obyčejný den soudce nováčka, který rozhodne o jeho dalším osudu. Příběh se odehrává mezi zdmi prokletého města Mega-City One, které se bortí pod váhou kriminality a jeho občané se bojí luzy. Proti bezpráví se snaží bojovat soudci ze Síně Spravedlnosti. Od začátku je jasné, že tento film nebude žádná selanka. Hlavní hrdina je nekompromisní soudce Dredd (Karl Urban), jenž nejde pro ránu daleko a je mu líto každé, která padne vedle. Velení mu přidělí úkol prověřit způsobilost nováčka Andersonové (Olivia Thirlby), která má zvláštní schopnost. Díky mladí prožitému za okrajem města v nehostinné pustině prošlo její tělo mutací a vyvinula se u ní silné nadání pro mimo smyslového vnímání. Rutinní akce za účelem ohledaní tří mrtvol se poněkud zvrtne a dvojice soudců je uvězněna v megabudově PeachTrees o 200 patrech. Jejich soupeřem je psychopatická násilnická narkobaronka Madelaine Madrigal (Lena Headey) vůdkyně Ma-Ma klanu. Jejím hlavním obchodním artiklem je syntetická droga Slo-Mo a díky halucinogenímu opojení dostává film i originální obrazové pojetí hýřící duhovými barvami. Ma-Ma si vezme za rukojmí celý dům a vyšle proti nesourodé dvojičce svoje nohsledy a že jich je požehnaně. Neúprosná bitva může začít a zvlášť scéna s čistěním patra pomoci rotačních kulometů je opravdu impozantní. Ultra násilná střílečka, která má uspokojivé tempo a moc se tu nestarají o zbytečné keci a radši tu nechají mluvit bouchačky. Neurazilo mě to, ale ani zvlášť nenadchlo, prostě lepší průměr.

• 6.1.2014  00:57

Sen o mexických prázdninách s velkým balíkem zelených bankovek se Melu Gibsonovi rychle rozplynul před jeho modrýma očima a nakonec se musí smířit se skromným ubytováním ve svérázné mexické věznici, kde se dá za peníze koupit vše. Jediná věc, co tu není na prodej je svoboda. Hrdina ze začátku vcelku otloukánek dělá co umí, aby přežil v gringům nepřátelském prostředí a tak krade a snaží se zjistit jak to v tomhle zablešeném lapáku chodí. Mezi vysokými vězeňskými zdmi si najde malého kamaráda, který cítí velkou zášť k místnímu kápovi. El Javi (Daniel Giménez Cacho) je místní nepsaný vůdce a v El Pueblitu ví o všem. Mel není takoví gumák jak jsem se bál a dává vzpomenout na svoje lepší kusy. Někdy mi přišlo, že film a sním i hrdina nevěděl, na kterou žánrovou strunu zahrát. Jestli na tu dramaticky vážnou nebo na tu odlehčeně svěží, ale přestřelka s volejbalovým granátovým číslem se opravdu vydařila. Ačkoli příběh neoplývá nijak závratným tempem vyprávění, nenudí. Dá se mluvit o vcelku napínavé podívané s několika povedenými úsměvnými scénami. Akční oddychovka v hlavní roli se stárnoucím podivínem, jenž ještě nezapomněl hrát.

• 6.1.2014  00:21
    Act of Valor (2012)

Explozivní filipínský začátek odstartuje nebezpečně divokou jízdu týmu Navy SEALs po celém světě s cílem dopadnou smrtelně nebezpečného teroristu. Film vnímám jako poctu všem lidem, kteří bojovali a bojují proti terorismu, což asi zkresluje moje hodnocení, ale to byl i záměr tvůrců. Kameraman Shane Hurlbut se prezentuje video herním snímáním a v akčních scénách vcelku roztřeseným obrazem což, ale nevadí a dodává celkovému zážitku na autenticitě. Bojové scény nepostrádají na dramatičnosti a mají hutnou atmosféru, kterou podporuje úderný soundtrack od Nathana Fursta. Scénář je jednoduchý a rychle plyne. Tým Navy SEALs díky zpravodajským informacím od CIA jde po krku fanatickému čečenskému džihádistovi Shabalovia, jenž je podporován mužem mnoha nelegálních profesí Christem. Příběh o přátelství za svistotu kulek, kdy se člověk může spolehnou jen na spolubojovníky z jednotky, jako na bratry ve zbrani, kdy dýchá jeden za druhého. Jediné co bych vytýkal je topornost neherců, ale vzhledem k jejich náročnému hlavnímu povolaní, v kterém jsou jedni z nejlepší na světě, se to dá omluvit. Film, který není pro každého, ale potěší Ty, kdo mají zelené srdce na pravém místě s větší dávkou pravého amerického patosu.

• 1.1.2014  22:25

Musím přiznat, že jsem seriál jako malý měl vcelku rád, a tak jsem zbystřil, když jsem se dozvěděl o natáčení filmu. Jenko (Channing Tatum) a Schmidt (Jonah Hill) byli spolužáci na střední a neměli se rádi. Na policejní akademii jsou posluchači ve stejném ročníku a zase se nemají rádi, ale oba mají citelné slabiny, a tak dají svoje silné přednosti dohromady. Společnými silami tak úspěšně absolvují a mají velké plány se svojí policejní kariérou. Na bažanty však čeká práce jako cyklohlídka v parku. Nepovedená akce jim vyslouží přeložení do tajné, ale podceňované jednotky. Chlapci jsou vysláni díky svému mladistvému vzhledu na místní střední školu, aby našli zdroj nové nebezpečné syntetické drogy. Úkol je jasný, mají infiltrovat dealery a zjistit dodavatele. Postarší studenti si prohodí svoje tajné identity, takže jeden skončí na herectví a druhý na pokročilé chemii, což je základ pro mnoho zábavných scén. Infiltrace však vázne, protože jim práce v utajení jde jak tanec slona v porcelánu, a tak se snaží zlepšit své šance pořádáním velkého večírku. Vše vrcholí během dramatického finále na maturitním plese a při povedené honičce limuzín. Oboum hlavním představitelům to na plátně společně dobře jde a jejich interakce je opravdu zábavná. Musím přiznat, že mě moc potěšilo skvělé kameo trojice herců z původního seriálu (důstojnice Judy Hoffsová, důstojníci Doug Penhall a Tom Hanson). Film je plný humoru někdy i trochu přisprostlého, ale hlavně je to zábavná oddychovka, která nenudí a vykouzlí lehký úsměv.

• 1.1.2014  21:35

Mistrovský režisérský kousek Pana Martina Scorseseho a stejně tak obdivuhodný herecký výkon Pana Leonarda DiCapria. Přes úctyhodnou stopáž film nenudí, a naopak tato tříhodinová podívaná člověka podmanivě vtáhne do víru dramatických událostí. Leonardo hraje skvěle. Dokáže se položit jak do komediálních póz a že jich je, tak hlavně do těch dramatických, kde mi z něho šel mráz po zádech. Je neuvěřitelné, jak má široký repertoár grimas a šklebů (scéna s mozkovou obrnou je zářným příkladem). Jordan Belfort hlavní postava našeho příběhu, není žádný hrdina. Spíš je padouchem, který využívá svůj talent k hromadění velké spousty peněz. Ve své podstatě se jeho stav dá nazvat jako závislost na penězích a na spoustě dalších většinou nelegálních věcech. K jeho úspěchu mu dopomohl kokain a děvky. Na plátně sledujeme strmí vzestup burzovního makléře, který se mění ze zelenáče v opravdovou dravou šelmu, vlka WallStreetu. Neštítí se vůbec ničeho ani nelegálních machinací a praní špinavých peněz, aby si splnil svůj sen být boháčem. Scénář od Terence Wintera napsal sám život, respektive vychází z knižní předlohy od samotného Jordana Belforta. Ve vedlejší roli Donnia Azoffa je nepřehlédnutelný Jonah Hill, který jak se zda tak si libuje v postavách, které jsou více či méně vyšinuté. Pan režisér nám servíruje adrenalínovou jízdu pod práškami. Jeho styl vyprávění je naprosto bez příkras a nevyhýbá se vulgaritám ani nahotě. Je sírový a přitom dokáže být absolutně zábavný. Jednoznačná (politicky nekorektní) filmová lahůdka.

• 29.12.2013  17:17
    Paul (2011)

Vše začalo roku 1947 na samotě poblíž Moorcroftu ve Wyomingu havárií vesmírného korábu ze souhvězdí Andromeda a ztroskotáním malého šedého mimozemšťana, co rád pojídá ptáčky. Tenhle film je doslova přecpaný pop kulturními odkazy s tématikou U.F.O. a sci-fi. Pro mě srdcová záležitost, která je plná pozitivní energie a hravosti. Tohle dílko od fanoušků, Simon Pegg a Nick Frost napsali povedený scénář, pro fanoušky, které dokáže propojovat světy mi vždy zvedna náladu a vyloudí potutelný úsměv. Režisér Greg Mottola natočil pohádku pro kluky a holky, kteří v srdci navždy zůstali mladí. Výtečnou atmosféru dolaďuje povedený soundtrack od Davida Arnolda. Hlas pro malého šedivého mužíčka Paula, co dokáže být ukrutně sprostý a od svého nevydařeného přistání ovlivňoval doslova celý svět, propůjčil Seth Rogen. Celé je to hlavně o přátelství kreslíře Graeme Willy a spisovatele Clive Gollings, kteří vyrazí na vysněnou cestu karavanem po pamětihodnostech USA. Bláznivou cestu jim zkříží kromě Paula, dvojice místních buranů, trojice mužů v černém, kteří poslouchají rozkazy velkého šéfa. Zvlášť Graema zasáhne setkání s půvabnou a okouzlující Ruth Buggs (Kristen Wiig) a jejím bigotním otcem. Ztřeštěná roadmovie se špetkou romantiky vrcholí v dramatickém finále poblíž legendárního Devils Tower. Film co má fandovské srdíčko a duši věčného dítěte.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7