Občanská válka (2024)

Celý film som si opakoval otázku "prečo?" a dúfal, že sa dozviem odpoveď. Zaujímalo ma hlavne, prečo tí ľudia proti sebe bojujú, ale žiadneho vysvetlenia som sa nedočkal. Dokonca mám pocit, akoby scenárista rezignoval na akúkoľvek zrozumiteľnosť a uveriteľnosť a naschvál to napísal tak, aby to vyzeralo ako z prsta vycucaný príbeh. Prečo to tak urobil? Neviem.

Magyarázat mindenre (2023)

V niečom to pripomína prvé Formanove filmy. Akoby sme sledovali celkom obyčajný, neštylizovaný život postáv filmu. No kým u Formana napokon prevládne komika založená na trápnosti, tu sa dej zamotáva na nedorozumeniach a hlúpych chybách a pomaly speje k tragédii. Tak pomaly, že k skutočnej tragédii nakoniec nestihne dôjsť.

Semmelweis (2023)

Maďari sú ďobrí filmári a toto bol zase jeden maďarský film na skvelej remeselnej úrovni. Na film podľa skutočnej udalosti to bolo aj dosť dramatické, aj trochu romantické, až mám podozrenie, scénarista tú skutočnosť trochu prifarbil. Ale budiž, nie je to veľká chyba. Ak to vôbec bola chyba, lebo to možno bolo presne takto. Iné mi vadilo viac - to, že hlavný hrdina je taký klaďas, že aj Limonádový Joe mu môže závidieť. A jeho protivník bol zase riadne slizký podrazák. V paródii by to nevadilo, ale tento film sa tváril úplne vážne. Alebo som ho vôbec nepochopil. A ešte jedna vec mi udrela do očí. Hlavný hrdina je maďar a hlavný zloduch je rakušan. A to sa netýka len tých dvoch. Maďari v tomto filme sú tí slušní, pracovití a progresívni, zatiaľ čo rakušania (česť výnimkám) sú povýšeneckí, intelektuálni lenivci a najradšej zo všetkého ponižujú maďarov. Takéto rozdelenie etických rolí v umeleckom diele by sa dalo chápať v prvej polovici 19. storočia, ale po rakúsko-uhorskom vyrovnaní už bolo zbytočné a dnes, po vyše 160-tich rokoch je neskutočným anachronizmom.

Říkejte mi Čihiro (2023)

Tento film je akoby protiklad k akčným trhákom - celý čas sa v ňom totiž nič zvláštne nedeje. Nejakí Japonci sa rozprávajú, pracujú, varia, jedia... to je vlastne celý dej. Napriek tomu to bolo hodné sledovania. Jednak pre hlavnú postavu, o ktorej všetko podstatné napísal Jirka_Šč, a dvak pre množstvo krásnych detailov. Napríklad keď Čihiro zachráni mravca topiaceho sa v kaluži vody.

1670 (2023) (seriál)

V mnohom mi tento seriál pripomína Simpsonovcov. Podobné sú charaktery postáv (až na Zofiu a Marge). Podobný je inteligentný humor postavený na kritike neduhov doby. A podobné je aj to, že kritikou to končí a nejde hlbšie (napr. neskúma príčiny). Ale pozeralo sa na to dobre a párkrát som sa od srdca zasmial. Škoda, že som pravdepodobne veľa náznakov nepochopil, pretože vychádzali z poľských reálií, ktoré poznám len približne.

Stovky bobrů (2022)

Tento film má len tú chybu, že je príliš dlhý. Ale aspoň som pochopil, prečo boli nemé grotesky zo začiatku 20. storočia také krátke.

Svět patří mně (2015)

Dosť mi vadila kamera, hlavne to, že takmer celý čas som sa pozeral na tváre hercov (alebo nehercov) a chýbal mi väčší celok. Navyše v tomto filme asi nebola žiadna postava, ktorej konanie by sa mi páčilo. Ale to nie je až taký problém, lebo bežne sa ľudia správajú inak, ako si predstavujem, že by sa správať mali. Ale nemám veľmi chuť sa na také filmy pozerať.

Ten musí jít z kola ven (1968)

Bola raz jedna trieda, ktorá by potrebovala učiteľa ako je Igor Hnízdo, ale dostala len takého obyčajného, bez charizmy, ktorý neverí ani sám sebe. Každé ráno sa zobúdza so zovretým žalúdkom a bojí sa ísť do školy, bojí sa, čo si na neho žiaci zase vymyslia. Celý film som toho učiteľa v mysli prehováral, aby sekol s učením a šiel robiť niečo iné. Samozrejme že ma nepočúvol, radšej trpel a ja som trpel spolu s ním.

Sederový masochismus (2018)

Sú to vlastne prerozprávané epizódy knihy Exodus, obsahovo pomerne presné. Ale zároveň to v sebe má taký inteligentný humor, ktorý ma úplne dostal. Znechutenie starého Mojžiša nad tanečnými kreáciami pohanských bohýň, alebo vyvádzanie faraóna pri siedmych morových ranách, to bolo úžasné. Morbídnym vrcholom je pieseň To je moja krajina - dejiny Palestíny v štyroch minútach.

Mastičkář (2023)

Koľko ešte filmových adaptácií sa dočká tento príbeh? Toto je už minimálne tretia a priznám sa, že som si ju pozrel hlavne preto, aby som zistil, v čom sa líši od tej predchádzajúcej a od knižnej predlohy. Nuž, bolo pár odlišností, ale hlavná osnova príbehu ostala zachovaná. Takže mi nie je jasné, načo sa s tým tvorcovia trápili, keď nepriniesli nič zásadne nové.