ScarPoul

ICQ: 419-320-650

<< předchozí 1 2 3 4 30 59 88 117
    • 26.3.2017  19:47
    Seed (2016)

Poetická hravosť od Naomi Kawase. A kupodivu veľmi funkčná.

• 26.3.2017  19:35

Toto Naomi Kawase nerežírovala!! Kupodivu bizarnosť snímku a určitý nadhľad pôsobia celkom osviežujúco. Ale je to také nejaké. Ako keby sa znova žiadalo spraviť iný pohľad na upírov, ale akosi nevydalo.

• 26.3.2017  19:15
    Hwanghae (2010)

Hong-jin Na sa môže s kľudným svedomím zaradiť medzi kórejskú filmársku špičku. Na poli autorského filmu umne využíva násilie a prekračovanie únosných medzí v rámci explicitnosti vo svoj prospech. Jeho diela majú atmosféru, sú dramaturgicky vyvážené. Postavy možno pôsobia chladným dojmom ale v rámci motivácií a určitej kauzality, ktorá tu stavia na náhodu a zradu fungujú bezchybne. Nemá to žiadne morálne posolstvo ani sa to nehrá na nejako veľké umenie. Ale v rámci žánru je to rovnaká pochúťka ako režisérov predchádzajúci snímok The Chaser. Najfunkčnejšie využitie filmovej reči za veľmi dlhú dobu. Rozprávanie obrazom striedajú uveriteľné dialógy. Yellow Sea je v zásade o sebadeštrukcii, pomste a nádeji, ktorá na konci aj tak zomrie.

• 23.3.2017  11:15

Oceňujem že je to film v ktorom parta Nemcov "Španielov", putuje nádhernou scenériou Amazonky. Herzog vytvára vzrušenie a atmosféru nádhernými zábermi, klaustrofobickými zábermi a neustále balansuje na pomedzí dobrodružného filmu a akejsi filozofickej úvahy o túžbe a ľudskej slabosti voči svetu, ktorý nepozná. Ale že by ma to naozaj vtiahlo a zanechalo vo mne ten dojem nadčasového filmu.. nemôžem povedať. Kinski je uhrančivý, ale nestojí to na ňom a všetky vzťahy na rafte sú v zásade pridružené atmosfére než vyslovene deju. Iné, dobré, ale už si to druhý krát asi nepozriem.

• 22.3.2017  10:15
    Jeff & Some Aliens (TV seriál) (2017)

Taká fajnová blbina na vyplnenie času, keď čakám na Ricka a Mortyho. Vtipné, dementné a hlavne plné rôznych nápadov. Animácia pôsobí veľmi odpudivým dojmom, na druhú stranu spĺňa účel. A v zásade je Jeff taký spomalený dobrák. Prvá séria: 75%

• 21.3.2017  12:42

Pekný film o tom medzistave, kedy sa niečo končí a niečo začína. Plné realisticky podaných emócií, umocnené vizuálne ľúbivým prostredím prímorského mestečka. Miera jemného humoru veľmi funkčná a film aj napriek svojej ťaživosti pôsobí veľmi odľahčene. Affleckov hrdina uveriteľný a civilný, ale s všemožnou mierou nuáns, ktoré z neho robia niečo viac akoby len random Joa, ktorý sa plahočí životom bez rozmyslu. Vlastne je to celé veľmi pekné a hravo to atmosférou a myšlienkou prebije aj ten La La Land.

• 20.3.2017  22:54
    Hanezu (2011)

Tak toto mi veľmi nesadlo. Príroda krásna. Ale všetko okolo toho neznesiteľné. A to mám vyprázdnený naratív naozaj rád. Ale Kawase sa čím ďalej tým viac pre mňa stáva veľmi nezladenou osobnosťou. Jej zábery sú veľmi rozstrieštené aby vo mne dokázali vytvoriť pocit a dojem. Všetko mi to príde ako nesúrodé nič uprostred krásna. Neviem si to vysvetliť. Príbehu rozumiem, chápem aj tej pominuteľnosti, ktorá postavy determinuje k hlúpych činnom, ale prosím vás pekne, načo takto? Pocit by mal byť o niečom viacej ako o poukázaní na stereotyp a túžbu uniknúť hoci sa nedá. A ešte k tomu ak je zobrazených takto.

• 19.3.2017  11:45

Ďalšie výrazné nič. Bateman a Munn su sympatický, ale celé je to ako jeden natiahnutý skeč SNL a priznajme si, aj tie už občas strácajú na trefnosti a vtipnosti. Nudné, ale pri tom to stále kopajúce áčkovú ligu na poli komediálneho žánru. Starnem...

• 18.3.2017  21:02

Jednoducho koncipovaná blbina. Bez výraznejšej pestrosti alebo zaujímavých vtipov. Film, ktorý je tak veľmi schématický, až neprekvapí ničím iným len zaujímavými cameo úlohami. Na jedno zhliadnutie neškodné. Pri viacerých hrozí, že si uvedomíme, že USA už nie je zárukou dobrej komédie.

• 18.3.2017  14:02
    Brimstone (2016)

Koolhoven spravil drsný film o západe, aký nám dejepis až tak veľmi neukazuje. Máme tu pedofilného fanatika(zhodou okolností kňaz) v podaní démonického Guy Pearca a potom jeho protipól. Nevinnú a láskavú Dakotu Fanning. Atmosférou sa to podobá minuloročnej Witch. Dejová štruktúra je zaujímavo koncipovaná. Každá kapitola má totiž svoju vlastnú atmosféru a dramaturgiu s ktorou pracuje, hoci sa jedná o rovnaký príbeh. Preto trochu zamrzí že po výbornej atmosfére sa pri vyvrcholení film dramaturgicky rozpadne a jeho doznievania pôsobia zbytočne. To je aj dôvod prečo nedávam plný počet. Inak sa prvými tromi kapitolami jedná o hútny a nepríjemný film, aký vybočuje zo zaužívaného rádu westernov a robí to veľmi explicitne, naturálne a sofistikovane. Nie dokonalé, ale určite nadštandartne dobré.

• 15.3.2017  17:01
    Egon Schiele (2016)

Schématický ako sviňa. Bez pridanej hodnoty, bez výraznejšej dramatizácie. Potenciál pekných obrazov a jázd je narušený zbytočne popisnými detailami a strihom, ktorý narúša atmosférickosť a umeleckosť diela. Čo na tom, že herci sú fajn. Prečo by nás mal zaujímať životopis o maliarovi, ktorého osud je tak podobný tisíckam iných životopisov? Najhoršie na filme považujem fakt, že je tam toľko nahoty, až sa táto explicitnosť stáva nudnou a nezaujímavou. Prostredie/kostýmy a iné formálne zložky sú v pohode. Ale po filme zostal neuspokojivý pocit. Hlavný hrdina je totiž značne otravný vo svojich umeleckých kreáciach.

• 14.3.2017  23:58
    Nanayomachi (2008)

Vyprázdnený naratív mám rád. Rovnako aj prostredie Thajska a celkovo Japonský prístup k filmu. Rozprávačské postupy u Naomi Kawase mi ale nie vždy šmakujú. Nanayo je podobný príbeh ako Smutočný les Mogari. Aj napriek funkčnému prostrediu v ktorom sa postavy pohybujú, je v tomto prípade využívanie flashforewardov pomerne zbytočné. Rovnako aj celé stretnutie s Francúzom a Thajskou rodinou a vzájomné odkrývanie ich neistôt a životov. Kawase možno vie zachytiť atmosféru prostredia ale chýba jej silnejší príbeh( väčší presah a porozumenie). Finálny let volavky trochu zvýšil dojem z filmu. Ale inak priemer.

• 13.3.2017  23:43

Zvláštne hodnotenia. Ang Lee je viac americkým režisérom, než tým čínskym. O to pokoj. A táto vojnová téma je niečo čo by som od neho nečakal, hlavne nie v tomto prevedení. Ale Billy Lynn je obrovskou kritikou amerického militarizmu skrze oči najmladších vojakov. Možno je to trochu účelové, ale na to kašľať. Billy Lynn mapuje cez retrospektívy a prítomnosť dve verzie skutočnosti, ktoré sa v " amerických hrdinoch" ešte stále nepretavila. Hlúpa vojna/ straty na životoch. Machinácie tých čo majú moc a čo k vojne nepričuchli, nenávisť a až posvätná bázeň od tých, ktorých životy sú determinované na neschopnosť vystúpiť zo svojej ulity a vidieť svet trocha inak ako len krajinu slobody, ktorá je aj tak len pozlátko pre hlúpych. Formálne komplexné - Lee je predsa len majster rozprávač. A tiež je tu pochopiteľné, že film si ako keby nikto nevšimol. Hoci mám pocit, že nám Európanom nehovorí už nič nové. Aj tak je to celkom fajn reflexia na jeden národ, ktorý si je často veľmi istý sám sebou a nedbá pritom na tých, ktorý krajinu pomáhajú budovať. Posledný príhovor Vina Diesela karmicko presný. Skôr by som film nazval poetickou meditáciou o vojne a spoločnosti. Tak mi to v hlave funguje. Steve Martin si strihol pekného sonofabitcha.

• 12.3.2017  22:48

Keď som bol mladší prvého triple X som mal celkom rád. Teraz je to ale po všetkých M:I a FaF a iných sérií, trestuhodne nudné. Predigitalizované a bez výraznejšej réžisérskej koncepcie. Baby sú pekné, Diesel hláškuje a lokality pastva pre oči. Ale vysvetlite mi načo máte vo filme Tonyho Jaa a Donnieho Yena , bez poriadnej rezanice. Tak veľmi sa to snaží byť cool, až to zabúda na to najhlavnejšie a to že film nemusí byť len cool aby bavil. Film s tak ohraničenou vekovou kategóriou, až je to na zaplakanie. Ale ako návod " Ako prežiť globálnu katastrofu a nerešpektovať Newtonov gravitačný zákon", pozoruhodne praktické. Blbosť na jedno prostredie je to ale kupodivu stráviteľné.

• 12.3.2017  00:39

Atmosféra je skvelá, Cave a Ellis variujú už staré známe melódie ale čo na tom, keď to do Texasu sedí ako riť na šerbeľ. Foster a Pine a Bridges hrajú veľkú ligu a celé to pôsobí tak oldschoolovo, že aj tie drobnosti sa tomu dajú odpustiť. A že sú to naozaj drobnosti. Mackenzie zvláda žánrový film dobre, hoci jeho rukopis nie je vôbec výrazný. Je to rutinér, ktorý ale rozumie všetkým pravidlám a využíva ich k svojmu prospechu. Drsné, špinavé a pritom tak správne chlapsky úprimné. Coenovci točia takéto filmy a potom len raz za čas príde takýto diamant, kedy všetci drsný chlapi majú emócie a snažia si vydobiť svoje miesto na svete. To že je to občas odľahčené humorom je len plus. A hoci to v mnohom pripomína Táto krajina nie je pre starých, je to predsa len pocitovo iné.

• 11.3.2017  09:57
    Proti všem (2016)

Niekde na pol cesty. Je to škoda. Nie že by bolo ústredné duo nejako sympatické, alebo sa nám nebodaj dostalo pod kožu, ale oproti predchádzajúcim McDonaghovým dielam to postráda určitý svetský nadhľad a trefnejšie hlášky. Postavy začnú byť sympatické až v poslednej pol hodine. Dovtedy je to množstvo skvelých režijných nápadov, ktoré sú ale zle načasované. Čo je obrovská škoda. Takto mi to príde ako zbytočný príklon k drsnej škole pričom si to tú poetiku tradičnej oldschoolovej buddy kovbojky berie naozaj minimálne. Nie každý vie byť Guy Ritchie a už vôbec nie každý vie byť Donner. Každopádne jedno zhliadnutie neublíži.

• 10.3.2017  16:30
    Barva ráje (1999)

Veľmi citlivá a vizuálne pôsobivá elégia. Aspekt niečoho božského je neustále v pozadí. Nádherná príroda a pekne vykreslené charaktery skvelo koexistujú a Majidi znova dokazuje že detský hrdina vo svete dospelých je jedným z najsilnejších rozprávačských prvkov. Filmy podobného rázu mám rád hlavne vďaka faktu, že sa dozviem znova niečo nové o inej kultúre. A kreatívne vsuvky ( je ich tam niekoľko - vtáčie hniezdo, ryba na suchu) sú dokonalou metaforou na život človeka. Pre mňa ešte lepšie ako Deti raja.

• 8.3.2017  23:05
    Onibaba (1964)

Luna svieti, samurajovia zomierajú, dievčatá s odhalenými prsiami utekajú popri vode, v trstí sa trochu mystifikuje a démonizuje, je tam jedna jama, čo je ako keby bezodná priepasť všetkého vojnového zla, ktoré príde na pokojné trstinové susedstvo a potom ešte Šindó dávkuje atmosféru aká bola možná len v 60 rokoch. Film, ktorý nie je ani horor ( pre dnešného diváka) ani nejaká psychologická dráma. Je to taký typicko atypický príbeh dvoch žien, ktoré vedia skákať a utekať, niekoľkých smrtí a štipky erotična. Hajašiho hudba sa ale hravo vyrovná desivým soundtrackom zo súčasných hororových skvostov. A za mňa parádna vec, čo nestarne ale dozrieva ako to povestné víno, ktoré nemá s týmto filmom absolútne nič spoločné.

• 6.3.2017  23:10
    Hotel Úsvit (2016)

Pre mňa niekde na pol cesty. Páči sa mi atmosféra, hudba, prostredie. Páčia sa mi aj postavy a ich zasadenie do prostredia, ktoré nepraje snom a je plné závislostí a smútku. Rumanová je talentovaná tvorkyňa o to pokoj. Dostal sa pod kožu postavám pod ktorých kožu sa dostať nechceme si vyžaduje talent aj jemnocit. Len sa obávam, že filmy s podobnou tématikou ma už nedokážu ničím nadchnúť. Drobné náznaky pozitivizmu, vyprázdnený naratív je niečo čo si užívam, ale za seba hovorím, že som podobnou témou presýtení. Čím nepodkopávam kvality filmu. Stále je dobré že vznikol a línia medzi drámou a ľahkou komédiou je tu tiež umne spracovaná.

• 6.3.2017  19:31
    Proposition (2005)

Čakal som niečo viac. Drsný austrálsky western, kde tečie krv prúdom a kde je nehostinná krajina rovnako krutá, ako muži čo ju obývajú. Hillcoat je zručný režisér s dôrazom na atmosféru. Ale herci poriadne nemajú čo hrať, silných scén je tu minimum a vzájomná interakcia ktorá smeruje k nejakej epifánií je tiež veľmi slabá. Škoda toho. Nick Cave si spravil s Warrenom Ellisom dobrý soundtrack a to mi zatiaľ stačí. Hillcoat aj tak naplno prejavil svoj um v Ceste. Pre mňa v rámci žánru priemer hoci sa to odohráva na inom kontinente.

• 5.3.2017  19:21

Krvavé, smutné, epické, westernové a príbehovo hutné a dramaturgicky vypiplané. Mangold natočil svoj najlepší film a zároveň vo mne vzbudil chuť načítať si viac príbehov zo sveta X-Menov. Čo je veľký pokrok keďže ich považujem za najslabší Marvelácky tím. Logan vo mne naplnil očakávania a hlavne ukázal že R-kový rating je niečo čo dobrý príbeh potrebuje. Postavy musia zomierať a musia krvácať a musia bojovať za svoje ideály s rovnakou vervou ako tomu je v tých ratingovo prístupnejších filmoch. Upustenie od počítačových efektov a väčší dôraz na filmárske a naratívne postupy pôsobí osviežujúco. Hlavne ale patrí veľké plus Jackmanovi a Stewartovi, ktorý majú konečne vo svojich postavách nejakú hĺbku a hrajú ostošesť veľkú ligu. Merchant vo svojej postave im skvelo sekunduje. Ako rozlúčka to funguje. Hoci pri tomto filme zamrzí, že predchádzajúce diely tomuto nesiahali ani po päty. Keby to bolo inak, každí by z kina odchádzal v slzách.

• 1.3.2017  16:44
    Santa Clarita Diet (TV seriál) (2017)

Pre mňa veľmi pohodový zombie seriál. Skvelé postavy, uveriteľné zvraty a sympatický humor. Každý z hlavných hrdinov je sympatický a tvorcovia sa celkom vyhrávajú s témou malomeštianstva a faktu, že každý pozná každého. Veľmi príjemné a hlavne v rámci žánru pomerne originálne. Druhá séria povinnosťou. Olyphant výborný a rovnako aj Barrymore. 1. séria 85%

• 25.2.2017  00:18

Pohodová vec. Nie je to tak zahalené taojmnom ako som zvyknutý ale stále je to vysoko nad priemerom. Postavy sa skvele pohybujú v líniach westernového sveta a všetky stretnutia - či už náhodné/alebo nie - krásne dotvárajú vnútorné univerzum hlavnej postavy. Eastwood vo svojej najväčšej forme, hoci sa film miestami vymyká tomu o čom bol napríklad Pale Rider, Dolárová trilógia, alebo Tulák z vysokých pláni. Postavy Indiánov ma bavili. Rovnako aj väčšia miera lokácií a násilia. Koniec taký úsmevný, ale bez riadneho vyvrcholenia. Ale ako vravím stále je to skvelá záležitosť, ktorá aj napriek dĺžke nenudí.

• 24.2.2017  00:50

Pomerne ničím zaujímavé. Jediné čo na filme naozaj baví sú camea rôznych hercov. Inak je to v zásade až televízny film bez presahu či už k hlavnému hrdinovi, alebo k niekomu naokolo. Na to aký je Ang Lee režisér mi tento film príde ako úplne zbytočný a hlavne nezapadajúci do jeho filmovej koncepcie. Nie je to nič silné, nie je tu nič pamätné a aj tá hudba vsadila viac na Elfmana než na rockové piesne. Hlavný hrdina taký nemastný neslaný. Jediný kto vyslovene svojim herectvom presahoval bola skvelá Imelda Staunton. Inak veľmi priemerný film z ktorého okrem občasných nahotín a zmätočného prístupu ( koho príbeh máme vlastne rozprávať) nemá naozaj čo ponúknuť.

• 21.2.2017  23:17
    Desi Boyz (2011)

Na jednu stranu veľmi prostoduché a hlúpe, ale na stranu druhú je to zábavné a s krásnou Deepikou. Charaktery fungujú len príbeh je veľmi pozliepaný a niektoré veci sú tam vyslovene zbytočné. Dievčatá krásne/prostredie Londýna funguje a hudba znesiteľná. Neviem či by som si to druhý krát pozrel, ale aj napriek prostoduchosti ma to bavilo.

• 20.2.2017  12:32

Významovo pre mňa prázdne. Páči sa mi prostredie do ktorého Kawase zasadzuje svoje postavy, aj dlhé zábery aj akási meditatívnosť pod povrchom. Ale Smútočný les má neznesiteľné postavy. Motivácia z ich strany je minimálna a čo sa týka prevedenia je miestami až surovo nezaujímavé. Smútočný les je tak pre mňa len obyčajnou prechádzkou plnou silených scén, bez výraznejšieho významu. Vzťah či už medzi dvomi pútnikmi, okolím, alebo prostredím lesa je naznačený naozaj len minimálne ale nie je rozvitý ako v predchádzajúcich režisérskych počinoch Naomi Kawase, kde bolo prostredie rovnocenné s postavami. Pre mňa skôr sklamanie.

• 18.2.2017  10:29

Začiatok má veľa zbytočných chýb(vypchatý pes/nedobré prestrihy medzi pokojným životom v usadlosti a jazdou pištoľníkov), a celkovo strihač mohol odviesť lepšiu prácu, lebo v určitých miestach aj vo finále je veľmi rozvláčny. Na druhú stranu ale Eastwood buduje svoj mýtus tajomného cudzina( čo už dokonale využil Leone vo svojej trilógií) a necháva okolo seba rozohrávať vierotvornú vzťahovú drámu. Či už sa jedná o dobrosrdečného Hulla alebo Sarah s Megan. Hlavne Megan ako 14 ročné dievča zamilované do Kňaza v Eastwoodovom podaní patrí svojou úprimnosťou a čistotou k najsilnejšej zložke celého filmu. Finále je dokonalé a prostredie hôr a kopcov občas pokrytých snehom, inokedy len žiariacich zeleňou vytvára príjemnú atmosféru a zasaďuje tento western do pomerne netradičného ale o to viac funkčného prostredia. Aj napriek svojim chybám som si film užil a nevadí mi streliť plný počet, hoci objektívne je to o jednu hviezdu menej. Veľmi ma to ako fanúšika potešilo.

• 12.2.2017  11:42
    Fune wo amu (2013)

V zásade veľmi príjemný a komorný filmík. Nečakal by som že ma tvorba slovníku bude až tak zaujímať. Ale Júja Išli spravil tak zaujímavý film a hľadal drámu v úplných maličkostiach, že sa vám ten film chtiac, nechtiac dostane pod kožu. Nie sú tam veľké dejové zvraty. Všetko je to pomalé. Ale aj napriek svojej minutáži definuje dobu 15 rokov práce na niečom, čo možno nebudú ani ľudia čítať, lepšie než akýkoľvek film aký som videl s podobnou tématikou. Mijazaki je krásna len škoda že nedostáva toľko priestoru ako by som si ako jej zarytí fanúšik želal. Inak veľmi príjemný film. Mám chuť ísť si kúpiť suši a saké a len tak užívať dňa. A to veľa filmov so mnou zase spraviť nedokáže.

• 5.2.2017  23:02
    Mlčení (2016)

Skvelý Scorsese. Jeho Hollywoodske fláky žeriem, až teda na výnimky( Hugo). Ale čím si ma ako režisér získal je práve Posledné pokušenie a Kundun. To že natočil Silence považujem za ďalší zárez v tématike náboženstva, ktorej sa venuje ártovejšie, citlivejšie a osobnejšie. Dramatická výstavba Silence je pomaly budovaná a smeruje až k šialenému premosteniu, kedy hlavný hrdina v podaní (už druhý krát tento rok) skvelého Garfielda, stráca vieru na ktorej je celý film postavený. Psychotické a brutálne praktiky japoncov tu nadobúdajú v tichu až démonických rozmerov. A je to omnoho kritickejšia, otvorenejšia a zamyslenie budiaca téma viery a jej dôsledkov a jej výhod. Niečo o čom Misia od Joffého nemohla ani snívať a tú považujem za výborný film. Veľmi z toho cítiť iné krajiny a nie Ameriku a to má obrovské množstvo výhod. Pozerať sa na utrpenie a na nemožnosť zmeniť svoj osud je tu budované do naozaj šialených rozmerov. Vidno tu rozprávačský talent ale aj jemnocit pri budovaní vzťahov nielen medzi postavami, ale aj k viere. Stret toho Japonského a Európskeho v tomto podaní je omnoho krajší a explicitnejší, než by vám dokázala sprostredkovať akákoľvek kniha dejepisu. Naozaj výborné. Blue-ray je povinnosť.

• 4.2.2017  12:47
    Sharasojyu (2003)

Strata niekoho blízkeho poznačí všetky ústredné postavy tohto príbehu. Niektoré viac, iné menej. Kawase tentoraz aj ako herečka využíva dokumentárne postupy, nedramatickosť deja a dlhé zábery ( zoznamujúce nás s prostredím), kedy sa dostávame pod kožu jednej rodiny. Pritom to má ale veľmi citlivú a jednoduchú výstavbu. Manželka čaká ďalšie dieťa, ktoré bude náhradou za strateného syna/brata. A každá z postáv to rieši po svojom. Shara maľuje a prebúdza sa v ňom vrúcny cit k svojej susedke( a naopak) otec je hlavou miestneho festivalu a mama má svoju záhradu. Scená na festivale patrí k vrcholom filmu. Hlavne vďaka Jamazakiho kamere. To že som mal možnosť navštíviť niekoľko krásnych japonských uličiek a vidieť tak z koloritu mesta viac, ako by dokázal jeden celok vďačím práve jemu a Kawasinej precíznej réžií. Významovo jednoduché. Ale zároveň iné a zapamätateľné.

<< předchozí 1 2 3 4 30 59 88 117