• Krátkometrážní

Shao Lin xiao zi (1984)

Film ide úplne inou cestou ako jeho predchodca. Kladie väčší dôraz na charaktery a pôsobí celkovo uvoľnenejším dojmom. Máme tu dve rodiny. Jedna ovláda Kung-fu a druhá špeciálny súboj s mečom. Otec Wudan meča nemá rád Shaolin ale to nebráni členov obidvoch rodín, aby sa popod jeho nos zbližovali a vytvárali si medzi sebou nejakú tú peknú emóciu, ktorá je v zásade hybateľom v rámci zápletky a celého sporu. Má to pesničky, nádhernú lokáciu a množstvo malých vtipov. Od súbojov sme opustili, hoci tu máme bojovné finále ale tým tanečným kreáciám z prvej časti bohužiaľ nešliape na päty. Zlo je tam aby sa nepovedalo a Zhang v tomto prípade kladie dôraz na vtip a rodinné hodnoty a vzťahy. Postavy z prvej časti tu hrajú rozdielne charaktery, čo ale v zásade nevadí. Inak to má slušné tempo a celý čas som sa bavil. Hoci to skôr pôsobí ako rozprávka.

Klášter Shaolin (1982)

Film, ktorý stavia na príbehu ktorý sa stal ale ide si svojou cestou. Nie je to žiadny film podľa skutočnej udalosti. Väčšina vecí tam má až výrazne romantický a idealistický podtón, ale to vôbec nevadí. Zhang totiž režiruje bezchybne. Mení lokácie, necháva bojovníkov nech vo svojich súbojoch vyniknú. Súboje sú nápadité a živelné. Využívajú sa v nich predmety a je tam kopec umelej krvi a hlavne je to celé dynamické. Príbeh prerodu mladíka túžiaceho po pomste na uvedomelého mnícha Shao Linu je vykreslený bezchybne v rámci vývoja postavy a všetko ostatné sú len bonusy. Či už technika opitej tyče alebo zabitie psa hlavným hrdinom, ktorého si následne aj zje. A čo na tom, že patrí kráske, ktorú má rád a ona má rada jeho. Všetko sa to nakoniec vyrieši. Pre mňa príjemné prekvapenie. Nepôsobí to vôbec staro a má to kopec skvelých momentov. K dokonalosti tomu ale chýba hútnejšia atmosféra. Tieto filmy ju ako keby postrádajú. To ale nemení nič na tom, že sa jedná o špičkový film v rámci žánru a ja sa veľmi teším na pokračovania. Mladý Jet Li zaujímavý. A posledná 30 minútová rezanica skvelá. Buddha odpusť nám! :)

Silnější (2017)

Film, ktorý stojí a padá na výkone Jakea Gyllenhaala. To, že je dobrý herec vieme. Dokazuje nám to každou jednou úlohou. Film o Bostonskom maratóne v roku 2013 a jeho následkoch sa snaží cez postavu Jeffa vysporiadať s nedobrou traumou. S niečím čo zasiahne človeka a už nepustí. Akési vnútorné vysporiadanie s démonmi je tu zobrazené uveriteľne. A rovnako to má niekoľko silných miest - minimálne štadión. Ale v konečnom dôsledku je to moralistická agitka, ktorá sa snaží o civilnosť ale sem tam spadne do typickej americkej hodnotovej frašky. Niekedy to môžem. Inokedy mi to príde trošku prehnané. Nie je to zlý film, ale aj napriek všetkému si človek musí na konci položiť otázku, je naozaj tá udalosť a tento človek natoľko VEĽKÝ, aby nás jeho osud zaujímal aj zajtra? A tu si myslím, že sa tie odpovede budú výrazné rozchádzať.

Po huai zhi wang (1994)

Zo všetkých troch ranných Chowových filmov je tento najfunkčnejší. Hlavný hrdina je uveriteľný a celý film pekne balansuje medzi typickou komédiou a paródiou na Rockyho a iné akčné filmy (Terminátor napr.) Ale nie je to tá rezanica nápadov na akú som od Chowa zvyknutý. Myslím si, že jeho neskoršie filmy majú čaru a dokážu preskakovať z jednej emócie na druhý, bez toho aby to narušilo príbeh, ktorý mení nálady a dejové súvislosti ako na bežiacom páse. Tieto jeho tri ranné filmy beriem ako prípravu na to, čo v jeho tvorbe ešte len príde. Má to fajn vtipy. Hlavne v prvej polovici. V druhej to potom trošku zbehlo do rutiny. Ale stále je to pozerateľné a dá sa na tom zasmiať.

Da nei mi tan 008 (1996)

Množstvo skvelých nápadov natlačených na seba až do takej miery, že to postráda typickú Chowovu poetiku. Táto pocta Wuxia filmom a hlavne asi filmom King Hua má ako všetky jeho filmy určité kvality. Ale mám pocit, že až svojimi neskoršími dielami dozrieval a dokázal mixovať absurdný humor so skutočnými emóciami. Tu mi to príde - podobne ako vo filme From Beijing with Love, že sa jedná o prostoduchú paródiu, ktorá síce miesi jedno cez druhé ale chýba tomu aj nejaká originálna charakterová črta, ktorá by to spravila divácky bližším. Je to okej, ale ako som napísal už niekoľko krát. Chow má aj lepšie filmy.

Guo chan Ling Ling Qi (1994)

Stephen Chow je komediálny Boh. Nepotrebuje veľký rozpočet ani zmysluplný naratív. Ide si ako sa mu páči a snaží sa byť pri tom originálny a svojský. Hoci tento mix špionážnych filmov - konkrétne bondoviek, na ktoré je tu množstvo odkazov a krimi filmov Johnnie Toa, je značne neukotvený. Ako prvotina to má svoje silné miesta, ale príde mi ako by sa tu Chow ešte uisťoval čo funguje a čo nie. Tým pádom sa tu skvelé scény striedajú s tými neuveriteľne nudnými. Je to nevyvážené, hoci podporené super hudbou. Ku koncu to dokonca pripomína Die Another Day s tým že je to o kúsoček lepšie. Inak taká nezáživná zábava ktorú už druhý krát vidieť nemusím. Chow má omnoho lepšie filmy. Hoci vtip s útekom pred popravčou čatou je geniálny.

Journey to the West: Demon Chapter (2017)

Čakal som to. Hark Tsui bol kedysi výborný režisér. Teraz mi to ale príde ako keby sa zapredal štúdiovému systému a chrlí jeden film za druhým. Lenže im chýba osobitosť a pomáha si CGI, kde sa len dá. Dokonca je film nimi naprataný do takej mieri, že tlačí scenár do úzadia. Journey To the West prvý diel bol nádhernou fantasy. Tu je to ťažkopádna záležitosť, kde sa vzťahy vyvíjajú minimálne (hoci majú obrovský potenciál) a hlavný nepriatelia sú tu ako keby dosadený na silu. Nie je tu žiadny výrazný cieľ, okrem toho hlavného a každá nová postava tomu celému len dodáva na zbytočnosti. Prial by som si, aby dostal Chow aj Hark kopec peňazí a kopec času, aby natočili TO epické fantasy, čo by nemalo ani jeden zlý efekt a bolo presne také aké by malo byť. Lenže to sa asi ešte načakáme. Je to rýchlokvašák, kde poetika Stephena Chowa ustupuje megalomanskej ziskuchtivosti Harka Tsuiho. Dávam tri ale nie som o nich úplne presvedčený. Yun Lin krásna ale trestuhodne nevyužitá.

Xi you jiang mo pian (2013)

Nevadí mi nadhodnotiť. Bál som sa toho filmu, pretože nemusím moc digitálne eskapády alá China. Ale tu som príjemne prekvapený. Nie efektami ale peknou rozprávkou, ktorá funguje na základe silných rozprávačských vízií a autorských nápaditostí. Prvý démon a jeho porazenie je také intro - aké som už veľmi dlho nevidel. Dynamické, silné, zábavné a neustále niečim prekvapujúce. Stephen Chow ukazuje, že sa do látky vyzná. Jeden zo 4 klasických románov starej Číny, Journey to the West od Wu Čcheng-ena je fantasy z 15 storočia. Má nespočetné množstvo adaptácií a odkazov cez celý fantasy žáner. Chowov zárez funguje ako prológ. Úvod. Prvé dejstvo. Je vtipný a dynamický. Plný zaujímavých postáv a starých bytostí. Mrzí ma, že kvázi pokračovanie spravil Tsui Hark s úplne inými hercami. Uvidím, aké to bude. Každopádne mimo digitálneho finále, ktoré trošku tú super atmosféru podkopáva, sa jedná o čistokrvné fantasy. A má to nádhernú Qi Shu. Objektívne 80% a 4*. Inak pre mňa guilty pleasure.

The New King of Comedy (2019)

Veľmi príjemné prekvapenie. Myslel som si, že Stephen podobne ako väčšina režisérov zostarol a robí skôr prostoduché štúdiové filmy. Minimálne Mermaid ukázala výrazný odklon od jeho poetiky. Hoci The New King of Comedy nemá také atribúty ako pôvodný film z 1999 stáva sa aktuálnym a updatovaným pohľadom do života filmárov, komparzistov a médií. Iste, nevyhneme sa tu určitej šablónovitosti ale zase Chow vie krásne narábať s emóciami a tieto aspekty využíva k tomu, aby podtrhol nejakú myšlienku. Je to dosť smutný film. Ale ku koncu ako keby prerážali spomienky na tie pekné momenty, ktoré sú v ňom roztrúsené. Som rád za to, že aj napriek bizarnosti je film ku koncu pozitívny, po väčšinu času úsmevný a že sa so všetkých postáv stanú pred záverečnými titulkami celom príjemné postavičky. Nie dokonalé, ale rozhodne to stojí za pozretie.

Mej žen jü (2016)

Stephen Chow išiel do enviromentálnej témy. A beriem to, pretože sa snaží o postoj a robí to s humorom, ktorý je mu podobný. Aspoň teda počas prvej hodinky filmu. Tá sa nesie v znamení toho najbláznivejšieho a najnevskusnejšieho s čím môže prísť. Chobotničiak sa varí sám a potom všetkých ostrieka, eskapády typu - prečo by som mal chcieť ísť na kolotoče.. alebo úvod v múzeu exotických zvierat. Skrátka jedna šleha za druhou. Posledná pol hodina je potom ako z druhotriedneho béčkového filmu. Asi to tam muselo byť a akceptujem to, ale omnoho viac si užívam, keď neviem čo mám v jeho filmoch očakávať ani ako čo skončí. Je to v pohode film, ak máte radi režiséra. Inak platí to čo pri predchádzajúcich jeho dielach. Viem si totiž predstaviť ako toto bude niekoho riadne iritovať. Ale baby sú tu dosť pekné. Hlavné ústredná Yun Lin.