• Fantasy

Zjizvená tvář (1983)

Tony Montana, chudobný mladík z Kuby, prichádza do Ameriky a rýchlo sa prispôsobuje novým kapitalistickým podmienkam. Vyberá si čo chce a ide si priamo za tým. Chce peniaze a moc, a všetko čo mu stojí v ceste, alebo je v rozpore s jeho plánom zničí. Čoskoro sa dostáva na vrchol obchodu s drogami, začína ale mať obavi aby z neho rovnako rýchlo nespadol. Všetky scény vo filme sú veľmi silné a dobre priprovené, nečudo skvlej režii, kamere a scenáru. Film Scarface som už od začiatku porovnávam zo snímkami Krsný otec, alebo Goodfellas a jedná sa o veľmi podobný mafiánsky zážitok na vysokej úrovni. Zakaždým ked Al Pacino prehovoril dostal som zimomriavky.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Krásny učebnicový príklad dobre zvládnutej réžie. Scenár o nič horší, avšak trochu naivný a viac by som ocenil ak by pôsobil viac reálnejšie. Na niektorých miestach pôsobil až rozprávkovo naivne a tým mám na mysli reálie sveta, prepad vlaku pri, ktorom sa všetci tvárili neskutočne kľudne, ale hlavne zvláštnych mexických indiánov, ktorý sa kresťansky prežehnávajú, nevedia pomôcť utopenému chlapcovi, pôsobia neschopne a vlastne vôbec nevyzerajú ako indiáni. Málo dramaticky boli zahraté aj niektoré scény, ktoré by podľa môjho vkusu mali byť napínavejšie. Film v žiadnom bode nestagnuje a je veľmi zaujímavé si všímať vývin psychiky hlavných postáv. Záver filmu skrýva prekvapenie jedného z najlepších filmových koncov, aké som kedy videl.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Trantíno sa zabával a pre seba a skalných fanúšikov spravil takúto pecku. Film sú samé kecy, ale žiadna nuda. Ako sa hovorí, kvalitné kecy. A potom trochu akčnej naháňačky. Tento film sa nedá brať vážne, ale nikto vás do toho ani nenúti :)

Slunce v síti (1962)

Povedzme, že celkom nuda, dosť som to pretrpel. Dejová línia fajn aj štruktúra postáv kvalitná, ale to podanie ma vôbec neoslovilo. Dialógy podľa môjho vkusu slabšie. Nemôžem si pomôcť, ale možno som dal dve hviezdičky, len kvôli tomu, že sa o tomto film tak pekne hovorí.

Pan Nikdo (2009)

Film o "všetkom" a so "všetkým" čo, k tomu treba. Dormael sa zase pochlapil zložitosťou deja, rovnako ako pri filme Toto hrdina. Dokonca v oboch filmoch zobrazuje podobné ukážky ako napríklad: život dieťata pred narodením, dieťa spoznáva svet, alebo ako vníma svojich rodičov. Dovolujem si povedať, že v Mr. Nobody sa Dorael zahryzol ešte hlbšie a zamýšla sa nad úvahama, ktoré som vo filmovej tvorbe už veľmi davno nevidel, ak vôbec niekedy. Spôsob akým zobrazuje emócie postáv a prežívanie ich skúseností, je rovnako ako v dalších dvoch Dormaelovych celovečerných filmoch (Toto Hrdina, Ôsmy deň) nesmierne výrazný a vytvára jeden z hlavných podporených pilierov jeho tvorby. Niekomu sa môže zdať, že pohlad na film s perespektívy "aniela"(tj. časová nesúslednosť prestrihov medzi udalosťami života hl. postavy) je až príliš chaotický, dokonca až nudný, avšak mne pripadal uplne prirodzený a užil som si ho maximálne. Nie je divu, že sa film strihali viac ako rok. Ja osobne by som záver napísal iným spôsobom, ale inak nič iné nemôžem vo filme vytíkať. Odomňa dostáva 95%. Ďakujem.

Čínská čtvrť (1974)

Všetci chvália výborný scenár. Ano má to výborný scenár. Ja by som ešte pochválil kameru a Jacka Nicholsona. Za každým, keď by človek čakal, že dej začne pokulhávať, stane sa niečo čo túto ilúziu zmení a opäť vás to vtrhne do deja. Film nie je žiadny extrémny triller, ale skvor príjemná nevšedná pátračka, ktorá rozhodne nenudí.

West Side Story (1961)

Farbená, tanečná, hudobná story o Romeovi a Julii z dvoch proti sebe bojujúcich rodín. Chytlavá melódia, luskánie prstov a hra zo svetlom nápadito dotvárajú tanečné kreacíjie. Pesníčky veľmi výrazne zobrazujú pocity postáv, dotvárajú duchaplnosť. Očakával by som, ale sviženejší príbeh, ktorý ma začal po čase trochu nudiť a toho nepätia tam mohlo byť viac. Povedzme, že ma to veľmi do deja nevtiahlo, tak ako by som si želal. 80%

Halloween (1978)

Ukážkový horor, asi najlepší svojho druhu. Báť sa teda je čoho. Vinikajúce uhly kamery a skvele načasovaná jednoduchá hudba nekompromisne dotvárajú napätie. Jediné čo mi trochu vadilo, bolo z ľahko sa opakújuce klíšé zabíjania. Odďaľovaním smrti sa snažili zväčšiť strašidelnú atmosféru, avšak keď to trvalo už príliž dlho, začínalo to nudiť. 85%

Nespoutaný Django (2012)

Divoký Django je podľa môjho vkusu prekorenený "tarantínovstvom". Quentin sa vyhral z každým detajlom a scénou až tak, že to prehnal. Dialógy na jednotku. Herci: Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson na jednotku. Scenár na trojku. Všetky scény sú tak štýlové, až scenár zachádza do úzadia a celá štruktúra filmu pokrivkáva. Aj šturkúra hlavných postáv a ich vývoj je diskutabilný. Záver filmu, aj mnoho iných odbočieť si vyžadujú vysvetlenie. Občas mi to pripadálo, že Tarantino najsvkôr vymyslel skvelé scény a konflikty a potom sa ich snažil dať dokopy do celistvého scenára. Komu to, ale nevadí a nechce sa vtom pitvať, tak si môže z otvorenými ústami užiť zážitok akčného, drsného, bombového westernu, aký tu už dlho nebol. Nápady príbehu niesu ohromujúce, ale to ako to natočil áno. 90%