Gentlemani (2024) (seriál)

Fenomenálna práca Guy Ritchieho! A konečne niečo lepšie aj na Netflixe. Čistá esencia toho, čo mnohých na tomto režisérovi baví - inteligentné a zároveň zábavné podanie príbehu, zaujímavé postavy, fantastický strih a hudba, more komických, tragických aj prekvapivých momentov a rozumné rozuzlenie zápletky. Viac som ani nečakal. Bravooo! Plný počet po dlhej dobe.

Mezi živly (2023)

Konečne po dlhom čase animák, ktorý sa približuje takým trhákom ako Zootropolis, alebo Up. Nebolo to síce tak dobré, ale príbeh bol dostatočne chytľavý a vizuálne prepracovaný na to, aby dostal päť hviezd.

Panství Downton (2010) (seriál)

Tak toto je príklad toho, ako som niečo nedocenil. Možno bola chyba pozrieť si film skôr ako seriál. Panstvo Downton bola totiž jedna veľká nádhera. Nielen kostýmovo, ale aj po obsahovej stránky. Tie vecičky okolo života anglickej aristokracie a jeho služobníctva sa mi veľmi rýchlo dostali pod kožu. Všetky tie problémy a starosti som prežíval spolu s nimi. Naozaj príjemne strávený čas. Skrátka, rana do čierneho.

Aféra (2014) (seriál)

Je veľká škoda, že veľa užívateľov hodnotí seriál ešte predtým, ako si pozrie posledný diel poslednej série. V tomto prípade to výrazne tomuto projektu škodí. Záverečný presah ma totiž totálne položil na zadok, neskutočne silné, emotívne a obrovské množstvo podnetov na zamyslenie. Takáto je Aféra.... majstrovsky spracovaná psychologická dráma na tému života a lásky. A hlavne reálne a veľmi úprimné. V tomto smere je veru len málo filmových projektov, ktoré by mohlu tomuto seriálu konkurovať. A to aj napriek tomu, že mi niekedy postavy liezli hore krkom, niektoré časti bavili menej a niečo by som riešil inak. A niekedy som aj nadvihol obočie na vyjadrenie nesúhlasu. Práve toto je tiež dôvodom, prečo by som to dajme tomu po 2-3 sériách  hodnotil aj ja iba štyrmi hviezdami. No potom prišla štvrtá a piata a zaraz sa z toho stala sága priam až antických rozmerov. Nie je čo riešiť, jasný plný počet.

Karel (2020)

Ja som skoro ani nedýchal, veľmi dobre spracované a nádherne emotívne, hlavne v závere. Krásne, prekrásne, odpočívajte v pokoji Maestro, takého speváka už Česko ani Slovensko mať nebude. Dve hodiny bolo málo. Jedinečný, nenahraditeľný a predovšetkým ľudský Kája... ĎAKUJEME

Duna (2021)

Nechytá sa ani verzia od môjho obľúbeného režiséra D. Lyncha. Neskutočné, ako mi toto scifi dokázalo zaliezť pod kožu. Dejová linka nenudí, záporáci vyzerajú rozkošne záporácky, klaďasi to zase nepreháňajú, casting fajn a výprava priam nádherná. Zo všetkého musím vyzdvihnúť najmä hudbu, ktorá ma dokázala dostať až do akéhosi ezoterického tranzu. Silný atmosferický zážitok, Villeneuve je pán. 12 Oscarov prosím.

Nevina (2021) (seriál)

Režisér Oriol Paulo mi už v minulosti nie raz dokázal, že to s mysterióznymi krimi vie naozaj veľmi dobre. Avšak v tomto prípade mám už konečne pocit, že svoj projekt dotiahol do úplnej dokonalosti. Nádherne vyskladaný príbeh, ktorý sa síce na prvý pohľad tvári veľmi zložito, najmä z dôvodu spletitosti vedľajších liniek a ich rozmanitých cestičiek naprieč konaním hlavných postáv, no vždy sa krásne, postupne  a tiež logicky všetko vysvetlí. Koniec parádny. Vlastne ide o taký všehochuť guláš, ktorého výsledok poteší každého fandu temnej kriminálky - pútajúca atmosféra, sympatické postavy, drsné scény, romantika, emócie, nahota..... Je tu všetko a všetko to funguje. Neviem si predstaviť, že by som nedal plný počet hviezd.

Kdybychom se nepotkali (2018) (seriál)

Len veľmi málo filmov, či seriálov, dokáže v divákovi vyvolať toľko emócií. Pritom nejde o nič prehnane patetické, ani sentimentálne. Všetko, vrátane romantickej linky, si plynie svojim tempom a hlavne prirodzene, ako keby vystrihnuté z katalógu života. Tie myšlienkové pochody a filozofické úvahy hlavného hrdinu, ale aj vedľajších postáv, boli brilantné. Páčili sa mi aj všetky tie časové dejové linky a ich význam a prevedenie do celku. Pritom nejde o nič zložité, no emocionálne to zasiahne rovno do srdca. Španieli sa zase raz pochlapili. Netvrdím, že bolo všetko dokonalé, a že tu nie je máličko vaty, alebo miest, ktoré bavia menej ako tie ostatné, no na plný počet to rozhodne je. Áno, paralelné vesmíry tu rozhodne sú, to že ich ešte nikto nedokázal neznamená, že tomu tak nemôže byť. Ide o sféru, kde nič nemôžeme považovať za blbosť. Aby sme potom náhodou neskončili ako ranní kresťania vo filme Agora, ktorí si vesmír predstavovali ako truhlu s vekom a namaľovanými hviezdami. Bravoooo

Dámský gambit (2020) (seriál)

Je len veľmi málo miniserálov, ktoré by mi tak ulahodili po filmovej a aj obsahovej stránke. Mám rád šach, a tu je ho naozaj požehnane. A naviac niektoré partie boli riadne napínavé. Čo sa týka hlavnej herečky, tak nemohli vybrať lepšie. Navyše každá jedna časť má čo ponúknuť, a to od nesmelých začiatkov kdesi v sirotinci v sklepe, až po majstrovstvá sveta. Nádherné a inšpirujúce.... A aj ten prvok užívania liekov sem do dejovej linky zapasoval. Tiež sa tu nájde zopár dramaticky silných a emotívnych momentov. Môžem len chváliť a chváliť....

Chalífát (2020) (seriál)

Fuj, tak to bolo hnusné. Nožík vo vrecku stále otvorený. Kam sa podel zdravý sedliacky rozum? Odišiel na vandrovku a už sa asi nevráti.... Vitajte v krajine tmárstva! Nikdy nepochopím ľudskú zabednenosť, ktorá sa prejavuje takými nechutnosťami, akým je napríklad teror svojho okolia, stínanie hláv, vraždenie nevinných a podobne. Na druhú stranu sa ale ani tomu nemôžeme čudovať, faktom je, že moslimské krajiny majú ešte stredovek, tak sa aj podľa toho správajú. Tie dve sestry vo filme by som nezachraňoval, naopak, nechal by som ich užiť si to, nech ich ritný otvor pozná čo to je.... No ale asi by to nepomohlo, keďže tej mladšej sa neotvorili oči ani na mieste, skôr naopak. Skrátka, jedna veľká zvrátenosť a na to poukazuje tento seriál dokonale.