Radko

chodec

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 75 100
    • 26.4.2017  10:41

Prejavy lásky v zvieracej ríši sú miliónkrát zaujímavejšie, ako obdobné záležitosti medzi ľuďmi. Jednak preto, že záležitosti ľudské sú pre každého s nejakými skúsenosťami samozrejmé a o prekvapenia je núdza (pričom tie skúsenosti môžu byť zažité, načítané, napozerané alebo napočúvané) . A tiež preto, že až príliš často sa za snahou o lásku skrýva niečo iné, čo je vlastné len nám, ľuďom. Najmä vypočítavosť, podvod, závisť, nenávisť)- čo je už síce zaujímavejšie, ale z iného zorného poľa. Naopak pri prejavoch lásky a citu u ostatných zvierat (okrem človeka) je všetko akosi oveľa autentickejšie. Tak nejako, ako to asi bolo aj medzi ľuďmi v časoch, kedy nevyslovovali miesto slov len samé lásky plné sračky.

• 26.4.2017  10:04

Dievča v modrom som si pozrel predovšetkým kvôli neobvyklému menu scenáristu, ktorý sa zoval Felix Achille de la Camára y del Padrone (vlastným menom Felix Emil Josef Karel Cammra). A neoľutoval som veru. Pretože niekedy sa zamilovaným naozaj stane, že im ich idoly pripadajú ako z inej doby. Plus skvelé dialógy. Dohromady zážitok, ktorý sa dá zopakovať viacnásobne.

• 26.4.2017  07:22

Film figuruje v tisícovke filmov, ktoré musíte vidieť než zomriete. Pritom navonok vyzerá ako stovky podobných svadobných romantických filmov. Ale to zase Muriel nie je. Je naopak tak nejako sa viac približujúca našej bežnej.realite. Balansuje medzi smutnými až tragickými momentami života, nebotyčnou trápnosťou a nadhľadovým humorom. Do toho porcia piesní skupiny ABBA. Vo výslednici príjemný film. Možno trochu nadhodnocujem, pretože takto nejako si predstavujem normálny, dobrý, jemne nadpriemerný film o predsvadobných peripetiách, no nakoľko v tomto žánri prevládajú neriedené výkaly, nazývajúce sa filmami, Muriel si určite 80% zaslúži.

• 21.4.2017  08:27
    Botostroj (1954)

Napriek tomu, že o podstate dravého kapitalizmu sa vo filme vysloví obrazom i slovom veľa právd, je toto posolstvo strpčené dobou a okolnosťami vzniku. Tento film totiž nevznikol ako rebelské gesto vzdoru voči nespravodlivej spoločnosti, ale ako gesto víťaza - boľševického režimu, ktorý si aj prostredníctvom filmu potreboval kopnúť do nepriateľa, prekrútiť známe fakty a vyjsť zo všetkého ako morálny a ideový víťaz. Niektorí kolegovia tu píšu o filme a ko o skvelej komédii, ktorú netreba brať vážne, mne veľmi do smiechu nebolo, skôr mi to búšenie do ideového odporcu pripadalo odporné.

• 18.4.2017  08:42

Sivý odlesk jednotky, ktorá sama osebe už bola jemne za hranou dobrodružného príbehu a vykonštruovanej selanky. Tu, napriek zdanlivejšej väčšej akčnosti a dobrodružnému presúvaniu sa lesmi za obeťami leteckého nešťastia ohrozenými požiarom, sa vankúšikmi obrastená plyšová príhoda prehupla do nasilu načančaného gýča. Škoda, lebo príroda tam je pekná.

• 18.4.2017  06:34
    Estrella (2014)

V časoch, keď slovo bolo slovom a malo svoj jasný význam, to ľudia a zvieratá vnímali rovnako. Seba vnímali rovnako - na úrovni živého tvora.. Neskôr nadradenosť človeka nad prírodou devalvovala rovnocennosť zvieraťa a človeka. Ale ona tu je. A tento krásny, dojímavý príbeh na to pekne upriamuje divákovu pozornosť. Tá sa v priebehu troch minút trvania filmu veru nestratí.

• 12.4.2017  15:04

Začiatok, dokedy sa neobjaví Columbo je pomerne nudný. Asi tak, ako veľa manželstiev, v ktorých je jeden nespokojný so svojím doživotným partnerom a snaží sa nejako vyvliecť z chomúta vďaka nájdeniu si mladšieho (atraktívnejšieho) náprotivku. Grády to naberie po vražde, s objavením sa večne vracajúceho sa a dotazujúceho detektíva. Ten narazí na inteligentného vraha, presvedčeného o nemožnosti jeho usvedčenia. Nepočíta však s tým, čo považuje za svoju silnú stránku, ktorá ho ho napokon položí na kolená - s absolútnou samoľúbosťou.

• 11.4.2017  08:27

Podobne ako v ázijskych filmoch som mal problém rozoznať jednotlivé postavy. Koncepcia deja postavená na dokumentárnych záberoch zarámovaná do filmového deja s poetizujúco romantizujúco dramatickým komentárom mi tiež veľmi nesadla. Takže vo výsledku jemný nadpriemer, ktorý je daný najmä výzorom a správaním samotných surikát a oboznámením sa s ich spôsobom života v skupine.

• 10.4.2017  13:51

Ono je mať dobré nejaké vnútorné morálne štandardy. No keď ich je príliš, prichádzajú rozpory. A tento film je ich plný. Príklad: na jednej strane oddanosť právu a oficiálnej, zákonmi písanej spravodlivosti - oproti tomu na strane druhej spravodlivosť vykonaná osobne formou popravy zmrda, či využívanie kamošov z drogovej scény na prehliadku domu úchylákov. Trvanie na spolupatričnosti biologickej rodiny versus zjavná neochota a drogou narušená neschopnosť ľahtikárskej matky postarať sa o potomka je druhou konfrontáciou zvláštne nastavených pravidiel. Nekompromisné trvanie na spravodlivosti, ktoré je silnejšie ako fungujúci vzťah je treťou rozpornou vecou v rámci jedného filmu. Je ich ešte viac a vlastne vďaka za ne. Pretože dokážu po pozretí filmu podnietiť diskusiu. A to je len dobre.A ako kriminálna dráma tiež uspokojivé. Takže za štyri hviezdičky.

• 16.3.2017  10:12

Takto s odstupom mi to až také fasa nepríde. Niežeby som sa pri sledovaní nudil, len teraz po nejakom čase celý príbeh tak akosi vybledol do komunálnej detektívky, kde stranícky a podnikový kápo bol chránený pätolízačským fízlom, zatiaľčo iní sa snažia dostať sa k pravde aj napriek výrazným boľševickým blokom. Takže len lepší priemer.

• 16.3.2017  10:09

Kamarátstvo, prvá láska - na línii chlapec-dievča-chlapec iskrí to i praská. Chlapec slepý sa do iného chalana zaľúbi. A to je vlastne všetko. Príjemná jednohubka. Trošinku vystavaná v mene politickej korektnosti k rešpektovaniu práv postihnutých a sexuálne odlišných, ale také už dnešné artové filmy zhusta bývajú. Aby sa zavďačili kadejakým porotám a novinárom.

• 13.3.2017  17:33
    Live in Bzenec (koncert) (1991)

Krátky proces hajluje. Lou Fanánek Hagen sa vyznáva ku kamarátstvu s touto kapelou. A tiež k láske k Orlíku (vraví akto to na novom albume dali chalani naostro o Cigánoch, "žádný dvojsmysly typu Álíb agil"). Orlík je patrične nudný. Ostatné kapely nezaujali. Návštevníci tvoria jednu masu. Na jednej kope náckovia, skíni, hipíci a metalisti. 90. roky mali svoje zvláštne čaro. Live in Bzenec to zachytáva najmä cez kratučké medzivstupy, kedy jednotliví návštevníci trúsia svoje perly, hojne tu citované v komentároch. Osobitná doba, osobitý koncert. Keby to nebolo liznuté nazi a rasistickým podtónom, bolo by aj hodnotenie vyššie.

• 13.3.2017  17:09
    Advent (1956)

Situácia mladej matky s malým synčekom je po smrti otca zúfalá. Kývne tak na nadbiehanie postaršieho sedliaka zo samoty a vydá sa za neho. Namiesto zlepšenia životnej situácie a usporiadania si vzťahu ju čaká neustále ponižovanie a psychické týranie. Mužova lakomosť v kombinácii s hororovo vyzerajúcou slúžkou by dali zabrať hoc aj náhodnému návštevníkovi, nie stálej obyvateľke podivného domu. Sugestívny námet, silné, krásne kolorované spracovanie.

• 13.3.2017  10:41

Štandard o alkoholom a špiónstvom prelezenom ruskom zle a chytrosti policajtov, čo tak celom nešľapú v ideologckej línii.

• 13.2.2017  12:50

Idea pokroku vykúpená bandou krvilačných predátorov bola zobrazená trefne. Železničné komunikačné spriechodnenie Ameriky určuje banda bitkárov, desperátov, opilcov a mužov popierajúcich akékoľvek dohody v mene postavenia svojho mena na piedestál úspechu. Otázne potom zostáva, či to, čo tu máme dnes je naozaj pokrok, ak ho určujú v dejinách vždy len draví priebojní alfa samci. Alebo či dnešný stav neznamená prevažne regres a úpadok, ktorý nazývame (aby sme sa sami pred sebou neprepadli od hanby) civilizačnou vyspelosťou a vekom moderných technológií.

• 13.2.2017  12:32

Guláš, zodpovedajúci tomu, koľko štátov podľa tunajšieho popisu spoluprodukovalo film. Z každého rožka troška. Akčná strieľačka, rodinný film, špionážna utajenosť, komédia o dospievaní, film o smrteľnej chorobe a jej liečbe atď. Alebo inými slovami: hrozná hlúposť. Jej výhodou je, že do seba nabrala toľko motívov, čím sa stala celkom príjemne sledovateľnou. Hodnotenie je v tomto prípade trochu nadnesené, ale zase taký tanec s vlkmi aký predviedol otecko dcére a jej frajerovi na maturitnom plese sa len tak nevidí.

• 1.2.2017  10:50

Problémy skvele zabezpečených rodín Ameriky vždy dojímajú. Perfektný veľký barák, rodina, záhrada aj so záhradníkom, v dome slúžka. Žena pracovať nemusí, stará sa o rodinu, ktorú živí tatino. Všetko zabezpečené na úrovni strednej triedy tých čias (dnes by sa jednalo o vysoký nadštandard). Takže ostávajú problémy vzťahové - ocinko má rád iných mužov, žene je z toho nanič a pochopí ju jedine záhradník. No ten je čierny. Z toho je iný veľký problém. Americké malomesto tých čias totiž neznáša integráciu rás. Tézovité až hrôza, kostýmy sú pekné, no príbeh je našitý práve na tie problémy, ktoré sa furt riešia: homosexualita, segragácia, integrácia, nenávisť malomesta a tak. Trefný komentár: dobytek.

• 31.1.2017  17:01

Policajt prenesený do minulosti sa dozvie o otcovi neveľmi lichotivé veci. Na druhej strane si konečne zatrtká, čím sa to tak nejako vyváži. Trojan je tu nejako v úzadí. Ani to nevadí, slizká boľševická úslužnosť jeho kolegu Budařa, to tiež hravo vyváži. Z normalizačných hitov odzneje opakovane Kratochvílovej V stínu kapradiny, ale nakoľko je to kvalitný song, nevadí. Z ďalších pop odkazov 80. rokov je možné zhliadnuť ešte pár záberov sledovačky epizódy Mimikry z dobrodružstiev majora Zemana. Takže vcelku výživné.

• 31.1.2017  16:49

Diel je to určite zaujímavý, nakoľko najviac mi utkvela v pamäti z neho pieseň Petra Nagya Kristínka by mala dnes už o dva roky dlhšie vlasy.

• 24.1.2017  10:45

"Boh súď, čo Vás po tom mal som chuť!". Snáď tento citát z pera ruského literárneho klasika by sa hodil na celú maškarádu okolo anticharty a jej hromadného podpisovania. Pretože súdiť je naozaj ťažko. Išlo o hromadnú akciu, ľudia chceli pôsobiť v oblasti umeleckej tvorby (mali chuť a vôľu pokračovať v ich kariére). Tí čo sa vzopreli, sú statoční, ale ide o malé percento. Faktom je, že všetci v Národnom divadle sa tvárili ako na pohrebe. Faktom tiež je, že všetci veľmi dobre dopredu vedeli o čo ide, pretože ako aj z dokumentu vyplýva, veľmi dobre to vedel opitý Pavel Landovský (teda človek z úplne inej sorty - priamy podpisovateľ Charty 77), ktorý vykrikoval po jednotlivých prichádzajúcich do divadla o ich zrade. To sú len poznámky na okraj z dokumentu, ktorý inak veľa nového nepriniesol. Len kopu rečí, pomenej faktov a jedno úprimné ospravedlnenie Evy Pilarovej.

• 22.1.2017  16:43

V blázinci sú len simulanti a tí čo sa skrývajú pred neúprosnou realitou údesného reálneho socializmu. Nuž - ehm - realita bola značne komplikovanejšia. Útek z psychitarie s pomocou zostrojených krídel bol ešte zvláštnejší než film o mníchovi Cypriánovi. Naozaj sa ukazuje, že ak chýbajú odkazy na nejaké známe dobové hity (Michal David nestačí) tak samotný dej nič moc.

• 22.1.2017  16:39

Odkaz na hit Jany Kratochvílovej v názve epizódy, jej úryvok ako hlavná indícia cesty hrdinu do minulosti a herecký výkon pána Trojana zabezpečili prvej časti seriálu isté plusové body. Plus samozrejme ikonické zábery dielu Studna z 30. prípadov majora Zemana. Neviem však či odkazy na normalizačné umelecké hity z rôznych oblastí dokážu potiahnuť celý seriál.

• 22.1.2017  16:35

Já mám radši lásku nežli bombu a celkove repertoár skupiny Skoky povyšuje tento diel do jemne nadpriemernej úrovne.

• 22.1.2017  15:33

Uvravené až hrôza. To by hádam až tak nevadilo, ak by spústa slov niečo konkrétne vypovedala. Pretože napriek slovnej inflácii sa nepodarilo vysvetliť, v čomže bolo konanie športového agenta zrazu morálnejšie po jeho odchode z veľkej agentúry, ako počas jeho fungovania v nej. Nudná nezaujímavosť naladená zrejme na dobové psychologicko-motivačné trendy, ktorá zapadla prachom. Hlavne, že v štatistikách ostane vďaka oscarovému vrúbku.

• 20.1.2017  17:41
    AZ-kvíz (TV pořad) (1997)

Encyklopédia českých záhradkárov a turistov alebo ako nezávidieť maximálne pártisícové výhry a pri tom mať pocit kráľa vedomostí, ktorý v pohodlí domova hravo odhaľuje, čo sa skrýva za začiatočnými písmenkami.

• 16.1.2017  12:37

Súhlasím s názormi, že tento western nepatrí k špičke žánru. Možno aj preto, že ženský prvok tu je zastúpený poslabšie. Síce výrazne (prostredníctvom spomienok na mŕtvu matku, ktorú každý veľmi obdivuje), ale obrazovo len veľmi málo prítomne. Ešteže tu je aspoň jedna slečna, čo sa o matku starala. Na základe jej priania sa teraz stará o pozostalých bratov. Nosí im jedlo a tak. A to je tak asi všetko, čo sa prítomnosti žien týka. Inak sú tu samí chlapi. Vzájomne sa rozprávajú, bijú, pošťuchujú, strieľajú po sebe a hája si spravodlivosť. Každý po svojom, pri čom samozrejme nechýba arcizločinec. Takže vo výsledku je sú to len chlapské hry. Zjemnené tým, že mamina si priala, aby sa toľko nestrieľalo. Nuž prianie je jedna vec a skutočnosť: strieľa sa. Ba čo, dokonca to tu vybuchuje.

• 12.1.2017  08:24

Štandard českej detektívnej seriálovej tvorby. Prejavuje sa v nostalgii za prvou republikou, často prítomnom alkohole a nadmernom sexuálnom apetíte (postavy alkoholika a syfilitičky), policajnou horlivosťou a samozrejme odhalením páchateľov. Páchateľov, ktorí veru nie sú žiadni nímandi zo spodných vrstiev. Pretože, všakáno, treba (aspoň v seriáli ) naložiť čo to dá všetkého schopným zbohatlíkom a miestnej honorácii.

• 10.1.2017  17:47

Bella je spočiatku skôr Šedda, nacista vplyvom lásky zľudomilnie, injekcia spasí ranu z brokovnice za pár chvíľ atď. Logické kotrmelce sa dejom valia rýchlejšie ako lavína. No a čo. Priateľstvo medzi psom a chlapcom v objatí čarokrásnej prírody je silnejšie.

• 10.1.2017  17:33

"Chodili sme vtedy veľa do výpravných kín s lacným vstupným" - no hej, to by sa páčilo aj mne. Plusom je okrem čarovnej dobovej atmosféry tiež zopár uchechtnutí počas filmu. Príjemné ako popoludňajší čaj, či ranná káva. Ako príjemný rituál, ktorý je súčasťou každodennej rutiny či ako príjemné porozprávanie sa o vzťahových peripetiách tých druhých. Zároveň ale táto rutinná príjemnosť nie je obohatená niečím výnimočnejším, čo by zanechalo v pamäti trvalejšiu stopu.

• 9.1.2017  12:59
    Kapitán (1960)

Ak pozerám na kostýmové šermiarsko romantické francúzske dobrodružstvá 50. a 60. rokov, tak mám pocit, že pozerám jeden film, či tam hrá Marais, Belmondo alebo Delon. Bez problémov si ich pozriem opakovane, ale vždy sa mi zlejú do homogénnej kolorovanej masy, kde hrdina, zväčša obsiahnutý v názve filmu, zákonite víťazí a zároveň ako hlavnú výhru získava dámu svojho srdca. Nie, toto nie sú kolektivistické filmy, i keď sa v nich česť a sláva národa skloňuje viac než dosť. Toto sú výsostne individualistické príbehy, kde sa všetko, vrátane národa samotného točí okolo hlavného/ titulného hrdinu. Len aby On dosiahol uspokojenie svojich duchovných i fyzických potrieb. Spomienkový aparát z detských čias, kedy veľa iných cudzokrajných dobrodružných filmov k dispozícii nebolo, prisúdil tejto farebnej dobrodružno-historickej mase mierne nadpriemerný nádych.

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 75 100