• Krátkometrážní

Zkažená mládež (2007)

Vypočítavý ťah na "šokujúcu" pointu (ináč prezradenú už v prvej scéne doma), ktorý má u diery akékoľvek motivácie a servíruje dve prázdne bezbranné trosky, v stáde značkových opíc s divokým mončičákom na čele. A vata je trochu kritiky konzumu. Jedná vec je neschopnosť nájsť východisko, druhá je stočiť sa denno-denne do klbka nechať sa kopať na 100+1 spôsobov. A to je cool, silné a efektné krmivo pre highlighty našej výpovede, povedal si Ilmar Raag a prešrouboval tým cely film. Pritom najpodstatnejšia odpoveď chýba. Kedy nastal zlom? Čo sa zmenilo za 7 dní okrem počtu modrín na Josefovom tele? Ťažko mu potom veriť, ťažko veriť komukoľvek z tej bandy okolo neho (jedno či doma, alebo v škole), ťažko veriť, že niekto pri rekonštrukcii skutočných udalostí nepoužil kalkulačku miesto mozgu. Taký Van Sant do toho dal aspoň trochu toho filmového umenia a nerobil z diváka hlupáka. Obrovské sklamanie. 40%

Sairen (2006)

V prackách šikovného remeselníka s tučným rozpočtom potenciálna pecka (ktorá len vyzerá stupídne). Pointa je aj cez trojté nastavovanie celkom fajn, trocha tej gýčovej estetiky na záver (evidentne vizuálna citácia hernej prelohy) a hudba budú jediné milé spomienky na hodinu 20 niečoho, čo nedokážem nazvať ináč ako lajdácke cvičenie s kamerou a hercami prváka na filmovke. Filmársky jednoducho na pätorku, dramaturgia nulová a všetko sa deje podľa toho kam zdrhne ten malý fagan. A to je fakt HOROR. 30%

Úhel pohledu (2008)

Zjednodušovnie na efekt - OK. Amerika je boh a prezident rovný chlap - zvykol som si. Černoch a dievčatko so zmrzlinou - WTF? Grc, ktorý ruší našlapaný stroj a degraduje síce naivne mienú, ale predsa len snahu o akúsi serióznosť. Ble. Zbytok je ale veľmi fajn, Travis odkukal z Bournoviek len dobroty a použiva stabilizátor, za čo mu udelujem plusko. 70%

Jumper (2008)

Nightcrawlerova čistka v Bielom Dome (X-Men 2) natiahnutá na akurátnych 88 minút zámerne jednoduchej MTV sci-fi zábavy. Áno z témy by sa sa dalo ukuchtiť lahodné kuracie soté s provensálskym korením najemno, ale pre dnešok sa úplne spokojím s poriadne mastným frite chicken. Že to Liman nepripálil (ako napr. Reny Harlin Covenanta, či Tamahori Next) ma koniec koncov ani neprekvapuje, len som tomu už moc neveril. Christensen na facku, ináč absolútne bez výhrad. JUMP! 80%

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Retro vintaga soft poe(ro)tika očami... no nie nadarmo sa volá hlavný hrdina Dítě. No a to je asi jediný problém, ktorý trochu drhne hlavne v druhej oveľa zaujímavejšej polovici. Inač fajn. 75%

Planeta opic (2001)

Burton s nadhľadom je Mars Útočí a nie tento prízemný teenage kalkul (svalnatý Wahlberg bez charizmy, sporo odetá Warren, šteklivé medzidruhové iskrenie a prísľub nabušeného finále na konci cesty do nikam), z ktorého na všetky strany tryská: "poďte deti do kina na novú Planetu Opíc od vizuálneho mága Tima Burtona a s maskami, aké ste ěste nikdy nevideli". Obrovské plýtvanie Boulleovým univerzom a Burtonovým talentom, znudene a bez fantázie servírujúcim technicky brilatnú rutinu, ktorú na tejto úrovni v Hollywoode zvládne ďalšich 20 režisérov. Kde je teda pridaná hodnota opatovnej adaptácie? Asi v maskách opíc všetkých farieb pleti (rozdávajúcich popcorn). Tim, žiadam viac. 50%

Sex ve městě (1998) (seriál)

Najlepšie to vystihla v jednej časti Simpsonovcov Selma: "Seriál o čtyřech ženskejch, co se chovají jak teplouši."

Jízda do pekel (2001)

Pritlačiť na psychológiu, vymeniť Walkera a už raz to poridne politicky nekorektne zatípnuť. To už by sa potom nehovorilo o vykrádačke Duelu, Stopára či Psycha, ale rovno béčkovej legende. Hold cieľovka sa nezapre, rovnko ako ambície s akými tento projekt vznikal. A aj preto nadmieru spokojnosť a ďalší zelený bodík za podstivú robotu pre Abramsa a kolektív. Výborná oddychovka. 70%

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Primitívne, ale úsmevné. Na UK špičku sa nechytá. 70%

Smrtelný hřích (1945)

Trochu ma mrzí, že sa tu roztrhol pytel s "psychologickými" analýzami filmu a bez ohľadu na to ako sú niektoré mimo, tak vačšina zbytočne prezrádza veľa (nepomáha tomu ani oficiálny text distributora). Ono práve to neznámo, ktoré sa vykľuje zo spontánnej rychlolásky, a ktoré Richarda dostane na dva roky za mreže, ma držalo napatého ako spodné éčko na gitare. Úžasne gradované drama, ktoré v zmysle ospravedlniteľnosti konania Ellen vobec NIE JE tak čierenobiele ako sa zdá (viz. minimálne spúštací impulz). Nuž a keď sa na place práve nič nedeje, tak baví zmysly naozaj krásna kamera. Gene Tierney je herečka s najkrajšim predkusom na svete :) 95%