Air: Zrození legendy (2023)

"Air" je podľa mňa ukážka toho, ako sa robia životopisné filmy správne. Neviem či to sadne úplne každému, no myslím si, že film sa dobre chytil svojej témy, nesnažil sa príliš tlačiť na pílu, vychytil si správne momentky, ktoré fugnujú a najmä má kasting, ktorý je veľmi presvedčivý. Myslím si, že keď sa stretnú ľudia ako Matt Damon, Ben Affleck a Jason Bateman, je tu postarané o solídny materiál. Teraz mi už len ukážte, ako viete správne predať ten scenár a ukázať niečo z vášho hereckého talentu. V tomto film nesklamal. Dokázal predať svoje postavy, záverečná reč, ktorú prednesie Matt Damon je podľa mňa perfektná a doslova v nej cítiť ohromnú atmosféru a najmä sa mi páči nápad, ktorý vlastne od začiatku Sonny mal. Namiesto toho, aby sme získali za náš rozpočet viacerých hráčov, ktorí sú v tabuľke nižšie, nájdime jedného, ktorý nás vytiahne hore. Viem, že sa hovorí, že risk je zisk, no na druhú stranu chápem aj ostatné postavy, ktoré sa voči jeho nápadu postavili trošku chladnejšie. Pretože na seba berú obrovské riziko, že niečo nemusí vyjsť tak, ako by chceli. Čo by malo za následok, že Nike mohli úplne skončiť so svojou basketbalovou divíziou. Určite nie je veľmi príjemná predstava. Ľudia, ktorí sú schopní premýšľať nekonvenčne však často vedia prísť s úžasnými nápadmi, ktoré sa vyplatia. Stačí len v rukách držať správne karty. Z tohto pohľadu to vnímam ako silný príbeh. Je pravda, že veľké množstvo iných životopisných filmov využíva rovnaké cestičky, no film ma ani raz nenudil a bol som zvedavý, ako to nakoniec celé dopadne. Plus vnímam veľmi pozitívne ešte aj to, že ani raz sme nevideli do tváre samotnému Michaelovi. Cítime jeho prítomnosť, no reálne sme ho nemali možnosť vidieť. Čo dodáva jeho postave určitú dávku tajomna. Vieme všetci ako vyzerá Michael Jordan, no v tomto filme pôsobil práve ako tá postava, na ktorej všetko stojí. A keď nemôžeme vidieť do jeho tváre, poznať jeho reakcie a vyčítať z nej potrebné pocity, dodáva to filmu ohromnú dávku atmosféry. Ben Affleck je talentovaný režisér a najmä vie pracovať s kvalitnými hercami, s ktorými si veľmi dobre rozumie. Takéto filmy mám rád a teším sa na jeho ďalší projekt. Hodnotenie: B+

Rychlá hra (2015) (pořad) odpad!

Po tom ako mi bolo vysvetlené ako tieto "hry" vlastne fungujú, nemôžem dať nič iné, než odpad. Pretože "Rychlá Hra" nie je hra, je to len podvod na to, ako ťahať z ľudí peniaze. Očividne funkčný. Poučenie, nikdy tam nevolajte (viem, že je to zrušené... ale je to ako keď hydre utnete hlavu, vždy narastie nová), nikdy týmto štýlom neskúšajte niečo vyhrať a ušetríte si obrovské množstvo peňazí, ktoré viete využiť lepšie ako ich pretelefonovať so snahou sa dostať do štúdia, kam vás ani nikdy nemusia prepojiť.

Miliónový hurikán (2020)

K "Force Of Nature" nie je potrebné dať veľa slov. V princípe ak si prečítate anotáciu, tak viete veľmi dobre čoho sa dočkáte. Takýchto thrillerov je celkom dosť a nevedia dokopy priniesť ani nič nové, čo by ich urobilo zaujímavé. Stačí mať aspoň jedno kvalitné meno, ktoré to dokáže potiahnuť a v princípe je to neškodné a je šanca, že to zaujme aspoň niektorých hercových fanúšikov. V tomto prípade ide o Mela Gibsona. No budem fér a poviem, že nie je tu nič, čo by som vnímal ako vysoko urážlivé. Pokiaľ ale chcete film, ktorý robí podobný koncept niekoľkonásobne kvalitnejšie, tak si dajte originál "Die Hard", ktorý je podľa mňa vrcholom tohto thrillerového žánru. Ale vždy budú existovať lacnejšie a slabšie napísané verzie. Hotovo. Hodnotenie: C-

Lewis Capaldi: How I'm Feeling Now (2023)

Tak nejako sa často ukazuje, že aj slávne hviezdy majú svoje bežné problémy, s ktorými musia bojovať a nejakým spôsobom sa naučiť fungovať. Môžeme si často myslieť, že sa majú oveľa lepšie ako my a ako je všetko pre nich jednoduché, no takto to nie je. Pre mňa je v tomto smere "Lewis Capaldi: How I´m Feeling Now" veľmi ľudským filmom a dozvedáme sa niečo o chorobe, o ktorej som v minulosti vôbec nepočul a je mi ľúto, že ide o niečo, čoho sa nedá žiadnym spôsobom nijako zbaviť. Takže je v tomto smere aj dosť otázka, ako dlho vlastne bude Lewis schopný vystupovať a prinášať novú muziku. Lebo pokiaľ sa postavíte na pódium a vaše vlastné telo vás začne blokovať v tom, aby ste mohli vystupovať, to rozhodne nie je sranda. Ako človek, čo už na pár pódiach stál a dával ľuďom veľa vlastnej energie viem o čom hovorím. Takže v žiadnom prípade to nechcem zľahčovať a nebudem sa tváriť, že ide len o nejaké obyčajné tiky a na tom nie je nič zlé. Tak to vôbec nie je. No rovnako je treba priznať ešte aj to, že tento dokument v princípe neprináša niečo, čo by som mohol oceniť neskôr. Dostal som informáciu, dozvedel som sa niečo o tom ako vznikli niektoré Lewisove skladby, niečo o jeho živote... no neviem povedať, že by ma to nejako výraznejšie emocionálne zasiahlo alebo by som mal pocit, že išlo o príbeh, na ktorý sme potrebovali celý film. Bavilo ma to sledovať, ale po dopozeraní som sa obohatený o niečo výnimočné necítil. A z toho sa aj odvíjajú moje výsledné dojmy. Hodnotenie: B+

Pazuru (2014)

"Pazuru" mi už na disku odpočívalo celkom dlho a tak som sa rozhodol, že už by bol čas, aby som si konečne tento japonský horor pozrel. Musím vyzdvihnúť celkom dobre spracovanú atmosféru filmu, kde sa nebráni prekročiť určité hranice a niektoré momentky vďaka tomu vyzerajú dosť silne. Najmä úvodná časť s učiteľkou práve týmto získava odo mňa asi najviac bodov. Pretože si myslím, že sa v princípe dočkala jedného z najhorších trestov, ktoré sme mohli vidieť. A síce (ako tu bolo spomenuté kolegom Marceloom nijako neprevinila... tak ignorácia toho čo sa dialo je rovnako zlé. Učitelia by mali zariadiť, aby sa deti cítili v škole v bezpečí. Nie naopak. Možno práve preto sa dočkala práve takého záveru. No všetky hlavolamy sú vymyslené dobre, spôsoby mučenia kvalitné a ukazuje to, aká tenká je hranica medzi tým, aby sme v pokoji znášali všetko čo sa deje a naopak, aby sme sa rozhodli postaviť proti niečomu a dokonca si možno to mučenie aj reálne začať užívať. Po technickej stránke je treba uznať, že miestami som mal pocit, že kamera mohla byť trochu lepšia, alebo sme si mohli viac jednotlivé momentky vychutnať a nepotrebovali sme skákať od jedného k druhému. Keby to vyslovene išlo cestou ako napríklad "Saw VI", kde to bolo spracované ako niekoho osobná cesta, ktorou mal prejsť, bolo by to asi o niečo zaujímavejšie. Možno by to mohlo lepšie vyprofilovať príbeh a dať tomu viac tajomna. Každopádne platí, že ako horor na podobný princíp to funguje solídne a vie to pracovať so svojimi nápadmi. Takže ak máte radi nejaké tie pasce, kde musíte splniť úlohu, aby ste zachránili život, čeknite si tento film. Za tých pár minút to stojí. Hodnotenie: B

Alibi na klíč (2017)

Hoci je pravda, že viete od začiatku kam bude "Alibi.com" smerovať, je treba uznať, že film je dostatočne zábavný a má skvelé momentky a kreatívne postavy, ktoré vedia ten koncept predať a nepôsobí to, že sa dočkáme len obrovského množstva klišé. Klišé sú totiž v pohode, ak slúžia aj na niečo iné, než aby boli len klišé. Philippe Lacheau a Elodie Fontan okrem toho majú dosť dobrú chémiu a veida spolu všetky scénky predať. Film však primárne funguje vďaka jeho situačnému humoru, ktorý má dobré načasovanie. Je nám jasné, že toto klamstvo sa nebude dať tajiť večne, a že každá bublina praskne. No spôsob, ako sa to všetci snažia kamuflovať, ako sa do toho začnú viac a viac zamotávať, pričom jednou z kľúčových vecí v tomto filme sa stane (a to si nerobím srandu) zebra. Neviem s určitosťou povedať, že by išlo o novú komediálnu klasiku, nakoľko predsa len je treba povedať, že ten koncept klamstiev nie je v ničom nový a poznáme to z toľkých filmov, ale keď je to urobené dobre a funguje to, nemám s tým žiadny problém. Je to jeden z tých filmov, čo si môžete dať na pohodový oddychový večer a zasmiať sa. Ale zase komediálny zázrak tu tiež nehľadajte. Prečítajte si o čom to je, a viete čoho sa dočkáte. Hodnotenie: B

Johnny & Clyde (2023)

"Johnny And Clyde" je v mojich očiach jeden nablýskaný chaos, ktorý sa snaží byť paródiou na akčné horory, no vo výsledku na to vôbec nešiel správnou cestou. Avan Jogia ako Johnny bol zvolený absolútne nesprávne, ale minimálne bol neschopne režírovaný. Lebo nie je tu jediná scénka, kde by pôsobil skutočne. Všetky jeho výkony pôsobia len ako zlé herecké kvality a nerozumel som čo vlastne robí. Ajani Russell je na tom o niečo lepšie, pretože tá sa do tohto filmu rozhodla ísť natoľko po hlave, že je to s ňou miestami celkom fajn zábava. Pôsobí ako keby chcela zo seba robiť Harley Quinn a miestami jej to aj celkom ide. Nebyť jej, tento film by bol kvalitou ešte o niečo nižšie. Čo sa dá asi ťažko predstaviť. Megan Fox je podľa mňa veľmi nudná ako zloduch a hoci nosí nablýskané obleky a je vidno, že nechce s nikým jednať v rukavičkách, nevie dať svojej postave Alany dokopy žiadnu energiu. Navyše ku koncu sú mnohé jej rozhodnutia tak hlúpe, že som nechápal. Vo výsledku v podstate ale svojim konaním ukončí celú túto mizériu a tak nejako mám pocit, že zabráni aj možnému pokračovaniu, ktoré by možno niekto chcel plánovať. Po vizuálnej stránke to na mňa srší malou dávkou svetla a keď sa niečoho dočkáme tak to má veľmi krikľavú paletu, ktorá nie je veľmi pekná. Nevidím dôvod prečo by ste to mali pozerať. Navyše to je po väčšine času film, ktorý sa neberie vážne, a inokedy pôsobí ako keby chcel, aby sme ho brali vážne... je to proste zle spracovaný filmový mix všetkého možného, čo dokopy vôbec neladí. Hodnotenie: D-

Obyčejná láska (2019)

"Ordinary Love" vnímam ako film, ktorý asi nesadne úplne každému. Ide o drámu, ktorá rieši celkom náročné otázky a otvára veľmi citlivé témy. No zvláda to dosť dobre a sledovanie nie je tak ťažkopádne ako to bolo v prípade iných projektov ("Amour"). Je tu viac cítiť tú nádej, tempo je solídnejšie a filmmá veľmi dobré herecké výkony ústrednej dvojice v podaní Liama Neesona a Lesley Manville. Obaja vedia dať do svojich rolí úplné maximum a zvládajú to, čo sa od nich očakáva. Veľmi dobre vedia zachytiť ich spoločnú lásku, no rovnako aj celkovú frustráciu, keď sa snažia s celou tou situáciou nejako vyrovnať. Do toho všetkého ešte aj vstupuje skutočnosť, že stratili svoju dcéru, ktorá v tom všetkom funguje ako ďalšia premenná. Nech sa to stalo akokoľvek dávno, ide o niečo, čo sa nedá nikdy úplne stráviť a v takomto momente to vie vyplávať na povrch. No skrz dobre zvolené postavy, ukážku že existuje nádej a snahu pomôcť iným vyrovnať sa s ich vlastnou bolesťou sa nakoniec ukáže, že možno sú schopní sa s tým všetkým nejako popasovať a nerezignovať na všetko. Pre mňa silný film, ktorému veľmi pomáhajú práve herecké výkony našich protagonistov a funguje veľmi dobre. Určite ale nejde o projekt, ktorý ocení každý. Hodnotenie: B+

Láska, nebo Harvard (2023)

Na to, že ide o projekt Disney Channel je "Prom Pact" celkom okey. Pôsobí to na mňa ako slabšia verzia "The Kissing Booth", no hlavná myšlienka je tentokrát trošku iná. Pre tínedžerov ide o dobrú myšlienku, no videli sme ju spracovanú toľkokrát, že je ťažké povedať, či to príde niekomu nejakým spôsobom zaujímavejšie. Predierame sa počas filmu cez veľkú dávku klišé a scénok, ktoré poznáme už úplne naspamäť a neprinášajú nič nové. No priateľstvo medzi našimi hrdinami Mandy a Benom je spracované dobre a aj ostatné postavy sú tu celkom okey. Nedá sa povedať, že ide o výraznejší prevrat v tvorbe Disney, ale pokiaľ ste práve prišli na strednú školu v Amerike a nikdy v minulosti ste žiadny film s podobnou tématikou nikdy nevidel, možno by vám to niečo dať mohlo. V jadre nie je vo filme nič, čo by som vyslovene ohodnotil negatívne, no nemá to v sebe ani niečo výraznejšie pozitívne. Najväčšie plus je asi to, že napriek tomu, že to produkoval Disney Channel, produkcia je celkom na úrovni a film aspoň vyzerá, ako keby sme sa dočkali niečoho, čo bolo pôvodne plánované trošku väčšie. A je tu Margaret Cho, ktorá je asi najlepšia postava celého filmu a jej scénky sú aspoň reálne vtipné. Na pár momentkách som sa zasmial tiež a minimálne oceňujem snahu tvorcov to urobiť kompetentne. Hodnotenie: B-

One Year Off (2023)

No, úprimne som si nemyslel, že "One Year Off" dopadne takto. Videl som, že film nemal najlepšie hodnotenia, ale nápad sa mi páčil a hlavne to vôbec nezačalo ako úplné fiasko. Malo to pár okey nápadov, niekoľko okey postáv, zaujímavý setting a potom keď prejdeme reálne k celému plánu, prečo sa naši hrdinovia rozhodnú ostať na ostrove, bol som s tým úplne za dobre. Určite som chcel vedieť kam sa to celé posunie. No vo výsledku mám pocit, že potom sa film rozhodne ísť cestami, ktoré vôbec neboli dobre vymyslené a film doslova vystrelí asi 2 scénky, pri ktorých som vôbec nechápal ako to mohlo na papieri vôbec vyzerať vtipne. Povedzme to takto. Niekto bude mať orgazmus z jedla, a iné postavy počas dôležitej udalosti chytí skutočne strašná hnačka. Spôsob, akým sú tie momentky sú spracované sú však tak úbohé a najmä tak neskutočne tlačia na pílu, že to funguje úplne opačne než tvorcovia chceli. Za mňa toto nie je dobrá komédia. Mohlo to v sebe niečo mať, no chcelo to prerobiť scenár a dať tomu trošku iného ducha. Humor skutočne nie je silná stránka tejto komédie a vďaka tomu končí tam, kde končí. Hodnotenie: D+