Chuť Vánoc (2021) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 45. film - Paradoxne poviem, že najviac si zapamätám z "A Christmas To Savour" (alebo "Serving Up the Holidays") budú úžasné pestrofarebné titulky, ktoré niekto k mojej verzii spracoval. Dočkal som sa tu toľkých farieb, že to neustále pútalo moju pozornosť. Toto sa niekomu podarilo. Potlesk. Každopádne čo sa týka filmu ako takého, neviem či je tu niečo, čo by vyslovene vynikalo, no rovnako tu nenájdem asi ani nič, čo by bolo nejako výrazne otravné. Tento príbeh šéfkuchárky, ktorá pôjde na kuchársky kurz, aby ju to inšpirovalo k novému vianočnému menu, ktorým zachráni reštauráciu dokopy nevyniká výraznejšie v ničom. Je to pozerateľné, romanca je fajn, má to svoje momentky a samozrejme príde aj ten vytúžený happy-end so všetkým čo k nemu treba. Ale možno by som mal záujem ochutnať ten perník, ktorý sa dá jesť lyžičkou. Vyzeralo to chutne. Ako ľahká vianončná romantika to úplne stačí, no nečakajte od toho nič viac. Je to proste film na jedno pozretie. Dovi, koniec, opna. Hodnotenie: C+

Šílená noc (2022)

"Vianočná vývza 2022 - 44. film - Tak bez "Violent Night" by tohtoročné Vianoce asi ani nemohli byť. Na tento film som sa úprimne tešil po tom ako som videl trailer a veril som, že sa dočkám solídnej zábavy. A našťastie sa tak aj stalo. Je tu niekoľko skutočne tvrdých momentov, ktoré ale vedia náramne pobaviť. David Harbour ako Santa Claus je tu pre mňa skutočne vynikajúca voľba. Tak nejako dúfam, že si ten kabát niekedy oblečie znovu a ukáže svoj talent, lebo ma tak neskutočne pobavil, ako už som dávno nevidel. Je tu niekoľko skvelých momentiek či už keď má len robiť svoju prácu alebo keď má likvidovať zloduchov. Najlepšie je asi ako pomocou kladiva zlikviduje celý zástup bojovníkov, ktorí sa dostanú do jeho nástrah a padnú v boji s jeho kladivom. Dostať sa na Santov "naughty list" je rozhodne niečo, čo nechcete. Ja som si toto každopádne užil a spomínaná scénka s komínom ma nadmieru dostala. Má to solídne finále, je dokopy len jedna vec, čo mi nejako výraznejšie vadila a tou sú naši rodinní príslušníci, ktorí sú často neskutočne nesympatickí a skoro až čakáte či sa našim zloduchom nepodarí aspoň niektorých z nich zabiť. Lebo by sa možno ocitli na Santovom zozname tiež za niektoré veci, ktoré sa tu udejú. Som však rád, že som film videl a možno by som sa k nemu aj vrátil. Je to rozhodne krvavá vianočná komédia, aké viem oceniť. Hodnotenie: B+

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Tak nejako si nie som istý, či som vlastne pôvodné "Tajemství Staré Bambitkyvidel, no pravdou je, že mi to nijako nebránilo si pokračovanie pozrieť a celkom príjemne užiť. "Tajemství Staré Bambitky 2" síce v určitých aspektoch ide trošku ruka v ruke s tohtoročným Havlíkovým filmom "Prezidentkaale našťastie to nie je to jediné čo sa do tohto dostalo. Za najlepšie momentky vďačím asi primárne Lábusovi s Vladykom, ktorí si svoje role zloduchov vyslovene užívajú a vedeli ma pobaviť počas celého času. Ondřej Vetchý je tradične skvelý a vie sa so svojou rolou dobre popasovať. Je to skutočne talentovaný herec. Problémom je pre mňa fakt, že sa to snaží nejako skombinovať do seba príbeh, ktorý je reálne podstatný a nejakým spôsobom ukázať, že sme nezabudli ani na postavy z predošlého filmu, ktorí tu pôsobia miestami tak trošku nasilu. Muzika je ale fajn a pesničky sa mi celkom páčili. Nejde podľa mňa o žiadny prúser a film ako taký funguje, no mohol reálne predviesť aj niečo zaujímavejšie. Na druhú stranu to mohlo asi dopadnúť aj oveľa horšie. Hodnotenie: B-

Jiskra Vánoc (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 43. film - "A Christmas Spark" teda nebol film moc pre mňa. Okrem jednoznačnej a veľmi tuctovej romantiky, akú sme videli miliónkrát som sa pri tomto počine neskutočne nudil. Na jednej strane to tak trošku ukazuje Vianoce v zelenom, no ani to tomu nejako extra nepomohlo. Neviem úprimne čo na filme nejako výrazne vyzdvihnúť. Možno by sa dalo povedať, že Jane Seymour vyzerá na svoj vek stále veľmi dobre. Má to svoje atmosférickejšie momentky a aspoň sa vo finále dočkáme nejakého zostrihu toho pripravovaného divadla. To mám rád, lebo to tak nejako ukazuje, že sa tvorcovia aj vedia snažiť a skúsia do toho zakomponovať to, čo reálne je ich cieľom. Vo výsledku však pre mňa podpriemerný počin, kde náhoda ide ruka v ruke so všetkým čo sa deje. Takže nič pre mňa. Hodnotenie: C-

#Xmas (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 42. film - "#Xmas" bolo pre mňa na tohtoročnom vianočnom zozname jedným z filmov, na ktorý som bol zvedavý. Názov niekedy vie zaujať. A bolo tomu tak aj v tomto prípade. Vo výsledku ale ide o veľmi priemerný počin, ktorý zlyháva na jednom podstatnom fakte. Tým sú bohužiaľ naše postavy, ktoré tak nejako idú s celým tým konceptom klamania až do úplného konca a tlačia našu hrdinku do toho, aby pokračovala, pretože to dvíha ich rating na (nie) Instagrame. Toto nie sú rozhodne témy, ktoré mi prídu zaujímavé. A nepomôže tomu ani skutočnosť, že to pomôže dať našej hlavnej hrdinke potrebnú odvahu na to, aby sa rozhodla v živote urobiť nejaké dôležité rozhodnutie a nebola neustále v bezpečí svojej ulity. Okey. Dobrá myšlienka, ale dalo sa k nej dôjsť aj iným spôsobom ako tuctovým príbehom kde sa musí odhaliť klamstvo. Jediné čo ozaj oceňujem je to, že to pomôže iným vidieť ako budovanie imidžu nie je to, čo je dôležité. Inak toto ale pre mňa nič neurobilo. Bohužiaľ. Hodnotenie: C+

The 12 Days of Christmas Eve (2022) (TV film)

Vianočná výzva 2022 - 41. film "The 12 Days Of Christmas Eve" je trošku originálnym vianočným TV filmom od Lifetime. Čo je pre mňa vždy super. Okrem toho ešte využíva aj koncept "Groundhog Dayčím si u mňa vie získať plusové body. Mám rád, keď sa hrdinovia zobudia znovu v ten istý deň a snažia sa napraviť svoj život, aby sa dočkali zlatého finále. A tento film sa úprimne snaží, aby to celé fungovalo. Nedá sa povedať, že by to zvládol stopercentne, no minimálne vie v správnych momentoch pobaviť, vie do príbehu dať svoju dávku srdca a pôsobí uveriteľne a srdečne. Niekto sa proste potrebuje naučiť nejakú životnú lekciu. Na ktorú ale príde skrz nové a nové informácie, ktoré počas filmu nadobudneme. A okrem toho tu nemáme dokopy ani žiadnu romantiku. Teda... skoro. Ale to nebudem vysvetľovať. Film, ktorý som úprimne ocenil pre to, čo sa snažil dosiahnuť a pobavil. Hodnotenie: B+

Time for Him to Come Home for Christmas (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 40. film" - "Time For Him To Come Home For Christmas" je pre mňa jeden z tohtoročných lepších vianočných TV filmov, ktoré som mal možnosť vidieť. Nielen tu máme príjemnejšiu romancu, ktorej som bol schopný uveriť, no rovnako sa film venuje aj niekoľkým trošku náročnejším témam. No aby som bol fér, nedá sa povedať, že to rozoberá nejako hlboko. Ale zase od tohto typu filmov to ani nejako neočakávam. No už len minimálne tá skutočnosť, že je to spomenuté a nejakým spôsobom s tým film pracuje, aby nemusel dostať "R" rating ale mohol si zachovať svoje "G" je pre mňa celkom hodné uznania. Je to totiž príbeh, v ktorom máme 2 nepríjemné udalosti, ktoré ovplyvnili životy viacerých ľudí. A teraz sa niekto snaží dať všetko na poriadok. Lenže niečo sa nepodarí tak ako sa malo a tak je potrebné, aby naši hlavní hrdinovia vypátrali osobu, ktorej hlasová správa v skutočnosti patrí a bola šanca na nápravu starých chýb. Ako však neskôr zistíme, celé to siaha ešte o niečo hlbšie. A film celkom inteligentne skrz flashbacky a solídne napísané dialógy vie príbeh posúvať dobrým smerom, pričom si zvláda zachovať aj určité tajomstvá až do úplného záveru. V mojich očiach jeden z tohtoročných highlightov v sérii, ktorá ma tradične prekvapuje solídnymi filmami. No uvidíme koho čas príde budúci rok. Hodnotenie: A

Avatar: The Way of Water (2022)

Vizuálne je Avatar: The Way Of Water" absolútnou lahôdkou. V tomto smere si myslím, že návrat na Pandoru dopadol absolútne excelentne a nemôžem v tomto smere vyčítať Cameronovi absolútne nič. Trošku ma mrzí, že sme na tento film čakali tak neskutočne dlho, no čo s tým urobíme? Nakoniec sme sa toho dočkali. Narozdiel od niektorých iných. No mám tak trošku aj pocit, že sa tu ukazuje aj to, ako veľmi sme okey s tým, že sa príbehovo dočkáme veľkej dávky recyklovaného príbehu, ktorý sme naposledy videli už aj v predošlej časti. Pretože úprimne mám pocit, že The Way Of Water sa od "Avataru" nejako výrazne príbehovou líniou neodlišuje. A nepomôže tomu ani fakt, že sme sa z džungle presunuli do oceánu. V tomto smere úprimne dúfam, že tretia časť už nebude zase o tom istom, len sa presunieme z vodného sveta do nejakého podzemného alebo vzdušného alebo niečo také. Myslím si, že už to skúste urobiť trošku inak. A tiež mám pocit, že film nemusel nevyhnutne trvať viac ako 3 hodiny. Sú tu určite scénky, ktoré by sa dali vypustiť a skrátilo by sa to možno na tie 2 hodiny. Aj by to lepšie utekalo. Pretože miestami som mal pocit, že sa točíme v kruhoch. Za veľa scénok som ale zase naopak vďačný. Veľmi oceňujem vykreslenie Jakeovej rodiny... ako sa jeho deti budú prejavovať a celkom zaujímavé priateľstvo medzi Lo´Akom a Payakanom. Tieto scénky boli pre mňa skvelé. Má to aj skutočne silné finále, kde som si nebol úplne istý ako to dopadne a bol som otvorený dokopy čomukoľvek. Cameron je rovnako človek, ktorý chce, aby filmy vyzerali skvele a to sa mu tu podarilo. Vo výsledku som bol spokojný no dúfal som, že po 13-tich rokoch sa dočkám niečoho, čo mi nebude tak výrazne pripomínať prvý film. Ktorý by som povedal, že mi príbehovo sadol asi viac, nakoľko tam bol ten konflikt medzi Naviami a ľuďmi vykreslený zaujímavejšie. Plus sme mali možnosť aj viac vidieť do sveta medzi ľuďmi. Tu to nejako nie je. Neviem, možno som na film príliš tvrdý, no čakal som, že ma to zasiahne viac. Za pozretie to určite stálo a viem si predstaviť sa k filmu aj vrátiť, no ako som povedal, 13 rokov trvalo to, aby sme sa dočkali jednotky v novom kabáte? To vážne? Hodnotenie: B+

Když promluvila (2022)

Tak rok 2017 budeme mať všetci ešte nejaký čas v pamäti. No aby som bol celkom úprimný, tak "She Said" nie je úplne filmom, aký som očakával. Ide o zlý zážitok? Nie. Myslím si, že niektoré scénky sú celkom silné, no neviem sa ubrániť pocitu, že to mohlo byť ešte o niečo silnejšie. Najmä keď si vybavím celkový pocit, ktorý vo mne zanechal projekt "Spotlight". Tu to nemá vôbec nejaký výslednejší a silnejší moment. Problém totiž tkvie v tom, že nevidíme poriadne aké úskalia naše novinárky musia prekonávať, alebo že by mali pod nohami obrovské polená. To je asi najväčším problémom. No je treba uznať, že je to film, ktorý aspoň treba pozrieť, aby ste tak trošku mali možnosť pochopiť čo za človeka v skutočnosti Harvey bol. Pretože aj bez jeho skutočnej prítomnosti je to miestami celkom náročné vnímať, keď si človek uvedomí čím si mnohé tieto ženy museli prjsť a akým spôsobom boli zneužité. Je to hnus. A som rád, že vo výsledku dopadol tak ako dopadol. Zasiahlo ma to. No som si vedomý veľmi dobre skutočnosti, že mohlo aj viac. takže na zhliadnutie odporúčať môžem. Hodnotenie: A-

Steppin' Into the Holiday (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 39. film. Tak k "Steppin Into The Holiday" nie je toho veľa čo môžem povedať okrem toho, že ide o jeden z filmov v tohtoročnej výzve, ktorý ma bavil asi úplne najmenej. V podstate sa prejdeme skrz všetky klišé, ktoré poznáme a dočkáme sa titulu, ktorý v sebe nemá ani štipku nejakého skutočného čara. Nemôžem mu uprieť snahu, no vo výsledku som mal chuť počas sledovania len zaspať. Mario Lopez je síce celkom sympaťák ,no to nemôže byť jediné čo ťahá celý film. Vo finále je tu možno pár dobrých momentiek, no povedzme si čo filmu ubližuje reálne najviac. Okrem tých klišé. Enzo Rodriguez ako Billyho synovec, ktorý túži len točiť tanečné videá na TikTok. Toto ma skutočne frustrovalo sledovať. Vo výsledku možno pozerateľné, ale ničím výnimočné. Hodnotenie: C-