Baka to test to šókandžú - Season 1 (2010) (série)

Ono je to vážně tak hloupé, že si zaslouží mít slovo "baka" (hlupák/idiot) i v názvu. Třída F je opravdu ukázka naprostých idiotů... ale občas jsem se s nimi i pobavila nad tou jejich stupiditou. Není to nic světoborného, není to nic originálního, ale jako taková příjemná jednohubka k zasmání to poslouží dokonale.

Owarimonogatari (2015) (seriál)

Za mě poměrně smutné skoro-rozloučení se s Monogatari series. Nevím, nějak mě to prostě nenadchlo tak, jako úplně původní Bakemonogatari. "Něco" mi tam chybělo, na Ougi Oshino jsem si musela dlouhou dobu zvykat pro její atypický vzhled. Vzhledem k tomu, že nedávno byla oznámena další série, mám obavy, co bude po x letech s tímto světem. Zde máme solidní polo-konec, kdy Araragi dostuduje a "jde dál svým životem" na vysokou. Slabší 4* za obě série.

Šókoku no Altair (2017) (seriál)

Politika převedena do anime tak, aby vás bavila. (spoiler alert kinda?) Sice jsem si myslela, že po (docela povedené) smrti Balabana (a že to byl fakt vypočítavý chlap, kterému jsem to i věřila, protože se do všeho vrhal po hlavě a nehleděl moc na následky) nedokoukám, protože najednou nastalo "hluché" místo (čti naštvalo ji, že jí zabili zajímavou postavu, jako vždy) na chvilku, ale pak jsem si jednu určitou řežbu opravdu užila (dekorace na kopí byla prostě super detail, na který si Turci a spol. prostě potrpí) a následná pomsta. Pokud vám nevadí krev a chcete vidět poměrně kvalitně zpracované anime na téma politika, válka, dobývání nebo násilné zabrání nového území, popřípadě i jeho zničení, ekonomické intriky, ne moc povedené hospodářství a spol., vřele doporučuji. PS: Odpusťte Mahmutovi jeho prvopočáteční snění a naivitu, ono ho to potom přejde, když získá další zkušenosti a především když smrt zasáhne celkem blízko do jeho vlastních řad. (konec spoileru) Za mě 5* s tím, že bych si klidně dala někdy druhou sérii, ale očividně se studio zaměřuje poslední roky na něco jiného, což zamrzí. Stejně tak fakt, že toto anime je poměrně "zapomenuté", protože moc lidí z počátku očividně nezaujalo.

Milovnice filmů Pompo (2021)

Vyobrazená láska k tvorbě filmu. Jak píše Jeoffrey, příběh je až moc idealistický (spoiler kinda? hlavně scéna v bance tomu dala "korunu", ale budiž), ale neuráží. Líbil se mi "příběh v příběhu" samotném, námět filmu mě tedy zaujal, jen mu ve finále tolik času nebylo dopřáno. Škoda, že ho nikdy neuvidíme v reálu. Což je dobře i špatně zároveň, protože už mě navnadili. :) 7/10

Wataši ni tenši ga maiorita! (2019) (seriál)

Nehledejte v tomto dílku nic složitého a prostě si ho užijte! Nechte se zabalit do hávu roztomilosti, dejte si něco dobrého, nějakou sladkost na stranu, až vám ta první dobrota dojde... a pusťte se směle do toho. Je to opravdu jednoduchý příběh s jednoduchými, každodenními trablemi. Až na vysokoškolačku, co se zblázní do malé holky. Ale budiž Miyako odpuštěno, dělá moc hezké kostýmy. 8/10

Heion sedai no idatentači (2021) (seriál)

V první řádě musím upozornit, že s tímhle se autoři fakt "vyhráli", především v tom špatném slova smyslu, protože cenzura je zde jen na oko a i když některé scény nejsou přímo na obrazovce vidět, víme přesně, co se děje. A hromada (někdy barevné) krve - to už jsem dlouho neviděla u novějších anime. Po animační stránce perfektní eyegasm. Doporučuji pro pobavení! Slabší povahy, raději se vyhněte (nejspíš, záleží na vašem žaludku, co všechno nevědomky může snést). 8/10

Koi wa Sekai Seifuku no Ato de (2022) (seriál)

Roztomile pitomé a pitomě roztomilé. Jinak to popsat pár slovy nejde. Je pravda, že anime zaměřená na přeměny v podobě hrdinů (čím více třpytek, tím rychleji přeskakuju) mě nikdy moc nebavily. Když pominu Gelato 5 a jejich šílené oblečky a přeměny, příjemně jsem se bavila. Jak se z nepřátel stanou milenci? Snadno! Jak říkám, že to roztomile pitomé a pitomě roztomilé zároveň a nějakým způsobem to fungovalo i na mě, protože jsem měla na tváři pitomý úsměv skoro pořád. Těm dvěma prostě musíte fandit! 'Proteinman' na sociálních sítích nebo-li blázen do cvičení Fudo je jako věrný pejsek a na všem vidí jen to dobré. Nebo Desumina snaha Fuda za každou cenu schovat přede všemi, když ji přijde navštívit (klidně i tak, že ho zasedne :D). Příjemně jsem se bavila a nevadilo by mi vidět pár dalších střípků z jejich života. 8/10

Higuraši no naku koro ni: Rei (2009)

První a pátý díl rovnou přeskočte... a získáte aspoň trochu zajímavý děj, který sice nepotřebujete, protože seriál věci sám dobře uzavře... ale proč si nepohrát s myšlenkou "coby kdyby" existoval perfektní svět, kterého se stejně vzdáte, protože ony "chyby/hříchy" všech okolo vás ho vlastně dělají tolik zajímavým? Na druhou stranu, můžete toto krátké dílo s klidem přeskočit celé a očividně vám to moc z požitku neubere. To uvidím až při další sérii. 5/10

Kaidan Restaurant (2009) (seriál)

Obávám se, že sledovat toto i jako dítě, tak se tomu spíš směju, než aby mě to zaujalo jako pokus o duchařinu nebo rádoby horor. Příběhy jsou moc krátké na to, abyste se do nich mohli správně vcítit a ani jednotlivá témata/motivy nejsou dostatečně rozvedené, aby vám utkvěly v paměti na dlouho. Seriálu se nedaří navodit správnou atmosféru (i kdyby jen těch "dětinských" strašidelných povídaček, co si povídají děcka na základní škole) a postavy jsou mdlé. Nápad by se dal tak dobře využít, dát do popředí víc ducha-obsluhu restaurantu a nepřenechávat vyprávění příběhů na dětských hlavních hrdinech. Nevím, jestli by to děcka samotné zaujalo natolik, aby vydrželi sledovat všechny díly. 4,5/10

Šokugeki no Sóma - Šin no sara (2019) (série)

I když člověk tak trochu očekává už dopředu, jak to všechno dopadne, nemůžu si pomoct, ale tato série mi přišla taková... zvláštní? Kdyby se opravdu touto sérií skončilo, jak to vypadalo při posledním díle, bylo by to "to finále", na které jsem čekala, nebo bych doufala, že to prostě bude mnohem lepší? Netuším. Foodgasm je tu pořád silný a doporučuji určitě něco k zakousnutí během sledování. Protože prezentace jídla byla super, i po stránce foodgasmů hrdinů to bylo pořád super (i když jsme to viděli už tolikrát, nemůžete nesouhlasit, že některé jejich výtvory fakt vypadaly lahodně), ale když vidíte u každého jídla zdejší porotce slintat a vychvalovat daného kuchaře do nebes, ale pak si vzpomenou, že vlastně to jídlo předtím působilo o něco lépe, protože se jim rozleželo nyní na jazyku, apod. tak mi to někdy přišlo, že jim nejde o jídlo, ale rozhodují se prostě ve prospěch příběhu. Souhlasím s Jeoffreyem, že se po čase těch foodgasmů trochu přejíte a tak nějak dopředu očekáváte, co s nimi ta chuť zase udělá. Z poslední série mám trochu obavy, protože vím už nyní, jak ji mnoho lidí zkritizovalo a hodnocení taky rapidně kleslo zničehonic. Přijde mi další série zbytečná, tato dokázala příběh krásně (i když předvídatelně) uzavřít. Za mě si vysluhuje někde mezi 8/10 a 9/10, protože to pořád bylo příjemné sledovat a bavila jsem se nad přehnanými reakcemi, ale některé věci se až moc opakovaly nebo byly předvídatelné... Ale protože tenhle příběh mám ráda a protože to nejspíš byla poslední dobrá série, tak přivřu oči a dám 8,5/10.