• Thriller

Neposkvrněná (2024) odpad!

Taký film, ako keď chceš celý život strašne natočiť horor z prostredia kláštora, ale jediné, čo o takom prostredí vieš je len, že sú tam niekde mníšky a kríže. Horory s katolíckou tématikou mám hrozne rád, dokáže to dať tomu filmu neuveriteľný priestor na temnú, pochmúrnu a tajomnú atmosféru. Správny horor z kláštora si predstavujem taký, že aj zarytý ateista si po príchode domov z kina pokropí celý byt svätenou vodou, len tak pre istotu. Avšak vo filme Immaculate je celý tento potenciál absolútne nevyužitý a doslova spláchnutý. Bolo tu tak strašne veľa kadejakých drobných nápadov, takých záchytných bodov, od ktorých by sa dalo odpichnúť a trochu ten film odtiaľ nasmerovať správnym smerom, čím by ešte šiel nejako zachrániť - všetko z toho ale zostalo len nejakým mojim nevypočutým prianím, a každú minútu sa to rútilo len hlbšie a hlbšie do filmového pekla - skrátka, autori si sami vytvárali nejaké čiastkové nápady, ale miesto toho, aby ich rozvili, ich nechali plávať.. Prostredie teda absolútne nevyužité, dej predvídateľný, skôr nudný až absurdný, postavy slabé a len tak načrtnuté, nerozvinuté. Strašenie 0, napätie 0, bolo tam pár scén, kde ukázali nejaké násilie, aby sa film mohol formálne radiť medzi horory, pretože neexistuje zbytková kategória pre podobné počiny. Pre mňa veľké sklamanie a strata času a peňazí.

Insidious: Červené dveře (2023)

Yess, konečne znova Insidious! ^^ Neviem, či sa pod moje hodnotenie nepodpísala nostalgia, ale mňa ten film celkom bavil, napriek tomu, že mám voči nemu niekoľko výhrad, za ktoré by som u iného filmu asi strhával hviezdy. Áno, je to horor, takže určite by som od neho asi chcel viac ľakania. Nečakal som od neho, že by priniesol od predošlých dielov ešte niečo prevratne inovatívne, naopak, uvítal by som viac kľudne aj recyklovaných ľakačiek použitých v minulosti, hlavne aby o čosi častejšie na diváka niečo vybaflo.. Príbeh samotný by bol skvelý - hoci tri štvrtiny filmu predstavuje len rozbeh deja, kedy postavy postupne len prichádzajú na to, čo ich to vlastne máta, nemyslím to ako výčitku. Ten megadlhý úvod mi príde ako logické a hlavne nenútené uvítanie do príbehu, absolútne ho nepovažujem za umelo predlžovanú alebo nudnú vatu. Výčitkou je až to, že sa samotné jadro deja už snažili napchať do tej poslednej štvrtiny, tu by som bol rád za aj 20-25 minút navyše. Práve táto časť deja, kde sa už konečne dostaneme k cestovaniu do mimotelovej dimenzie, je tá, kde sa mohli autori vyblázniť s ľakačkami a trochu viac ju zapojiť aj do samotného príbehu. Pretože takto mám po filme dojem, že tvorcovia po "úvode" úplne zbytočne zrýchlili, a odrazu v deji nekráčali, ale priam skákali, len aby už čo najrýchlejšie doskákali k titulkám...

Avatar: The Way of Water (2022)

Ty krávo, to bola stopáž... Kým prvý Avatar bol pre masy, príbeh druhého v tejto šialenej dĺžke ocenia len nadšení fanúšikovia avatarovského univerza, pre ostatných to bude len dlhočizná demonštrácia súčasných možností počítačovej animácie... Samotný príbeh by nebol zlý (rozumej myšlienka za ním neni úplne tupá), ale chcelo by to skrátiť dĺžku filmu, aby sa ten scenár trochu skoncentroval, pretože takto sme sa v deji hýbali ozaj len milimetrovými krokmi, takže v lepšom prípade bude divák unudený, v tom horšom otrávený. Začalo ma baviť až akčnejšie finále, tomu spočiatku nemôžem absolútne nič vytknúť, lenže aj to finále nakoniec tak strašne pretiahli, až tiež postupne stratilo dych... Na druhú stranu, ak si niekto vybral Avatar len aby sa pokochal luxusným 3Dčkom, tak bude nadmieru spokojný (lenže v takom prípade nešiel na film, ale na pouťovou atrakci).

Léto 85 (2020)

Film o letnom romániku dvoch chlapcov v malom pobrežnom francúzskom mestečku. Ja osobne by som bol radšej len za ten jednoduchý príbeh z prvej polovice, v druhej polovici film totiž rázom zmení charakter, a je tam jedna bizarná scéna za druhou. Viem, že to má reprezentovať vnútorné rozpoloženie hlavnej postavy a jeho vlastný spôsob vyrovnávania sa s novou situáciou, ale zrovna v takejto forme sa jedná o tú slabšiu časť filmu, čo je hlavne po tej nadpriemernej prvej časti ako päsť na oko. Práve tá bizarná druhá polka u mňa stiahla hodnotenie zo 4-5 hviezd len na 3..

Šílená noc (2022)

Tak toto bol pre mňa dokonalý predčasný vianočný darček :D Santa, unavený a zmorený životom, snažiaci sa utopiť všetku túto mizériu v alkohole, vstáva od baru, utrie si pozvracanú bradu do rukáva a vydáva sa na každoročnú povinnú vianočnú roznášku. To ešte ale netuší, že v jednom z domov, ktorým je mimochodom obrovská vila patriaca megaúspešnej podnikateľke, narazí na po zuby vyzbrojenú skupinu zabijakov, ktorí sa ulakomili na jej miliónové bohatstvo a rozhodli sa prekaziť jej snobskú večeru s deťmi a vnúčatami. Santa, ktorý by sa odtiaľto najradšej potichu vyparil, ale nemôže nechať v tento deň rodinu v štichu, navyše čoskoro zisťuje, že nepozvaní návštevníci sú na zozname "zlobivých" :D Za mňa úžasná akčná drsná komédia, kde Santa nerozdáva neposlušným chlapcom a dievčatám uhlie, ale rany kladivom do lebky, počas toho ako nám v pozadí hrá vianočná pecka "Christmas time" od Bryana Adamsa :D Neni to síce jeden z filmov, ktoré by sa stali v budúcnosti kultom, ale skvelý David Harbour a ujetý, z reťaze utrhnutý humor, rozhodne za návštevu kina stáli :D

Úsměv (2022)

Zo samej spokojnosti nad týmto filmom sa mi vyčaril úsmev na tvári :D Neviem, či je to tým, že som na strašiacom horore nebol fakt strašne dlhú dobu, alebo či bol naozaj tak dobrý, ale za mňa patrí na hromádku tých vydarených hororov, ktoré sa môžu hrdo radiť do tohto žánru. Že dej prebiehal podľa úplne štandardného hororového schématu? Že mal predvídateľný záver? To absolútne nevadí, naopak, asi by ma naštvalo, keby to bolo ináč. Vôbec nevadí, že sa držal tej stereotypnej osnovy, pretože tento film to na rozdiel od mnohých iných robil dobre. Ponúkol skutočne slušnú mrazivú atmosféru; jedinú výtku by som mal predsa k záveru, kedy sme z toho "vysvetlenia" nemuseli vidieť zas úplne všetko... Nemusíme fakt dostať všetko naservírované pod nos, tam sa úplne žiadalo nejaké malé prekvapenie alebo malý zvrat, ktorý by splnil rovnakú úlohu.. v takom prípade by to bolo za 5 hviezd..

Dej mi své jméno (2017)

Jeden z trojice "teplých" filmov, ktoré som chcel stihnúť do konca leta. Pri takto vysokom hodnotení som bol veru sklamaný. Podľa môjho názoru to bolo až prehnane umelecky poňaté, čo bolo skôr na škodu - hlavne v prvej polke som sa miestami už začínal nudiť. Čo je hlavným kameňom úrazu u filmu, ktorý sám seba nazýva romantickým, je to, že hlavným predstaviteľom som ten románik jednoducho neuveril... Neviem, či to bolo veľkým vekovým rozdielom medzi nimi, ale počas filmu u nich rozhodne absentovala akákoľvek vzájomná chémia. Scény, v ktorých by človek čakal nejaké pomalé postupné budovanie atmosféry, boli také typicky umelecky sterilné... Keď ho zrovnám s nedávno videným Love, Simon, tak rozhodne vyhráva on, napriek tomu, že je úplne jednoduchý, niekto by povedal, že je to no-brainovka... Ale vo finále ma bavil viac, a o to tu ide...

Vstupenka do ráje (2022)

Totálna oddychovka. Nie som úplný fanúšik komédii, pretože neviem prísť na chuť takému tomu obecnému humoru pre väčšinové publikum; väčšinou sa odomňa ozve len také to silené "he hehe" keď odhadnem, že sa to odomňa v danom momente asi očakáva. Ale tak ako nemusím komédie, tak mi táto sadla neskutočne. Nekonečné vzájomné ironické podpichovanie jedného rozvedeného páru bolo pre mňa to pravé orechové, navyše si celý čas držali tempo a stále dokázali prekvapiť nejakou kreatívnou hláškou. Nenáročný romantický príbeh bol fajn, a tak nebol pre film len nejakou príťažou, ako to často býva. Odchádzal som z kina so širokým úsmevom a po zvyšok večera som zostal už dobre naladený, za čo si myslím, že si tých 5 hviezd právom zaslúži.

Trojúhelník smutku (2022)

Typický príklad toho, ako to zvyčajne u mňa dopadne, keď sa na niečo dopredu teším. 88% na čsfd, ospevovaný v Cannes aj Karlových Varoch. Posledné dva týždne som naň v kine videl trailer nespočetnekrát. Mám ešte neodoslaný komentár k poslednej komédii s Clooneym - a to je teda v porovnaní s Trojuhelníkom skutočne niekde úplne inde. Satira spoločnosti? Možno áno, ale na to, aby sme sa tu všetci navzájom plácali po ramenách, aké je to dokonalé zrkadlo spoločnosti, je to málo... S humorom príliš tzv. tlačili na pílu, navyše keď už raz s niečim začali, tak zjavne nevedeli kedy prestať - viď. pasáž s morskou chorobou, s politickými dialógmi, s (už otravnou) nemeckou pasažierkou... Samozrejme rešpektujem ak sa niekto dusí smiechom z toho, že sa pozerá na 10 minútové zábery zvracania z každého uhlu, ale pre mňa je to bohužiaľ málo. Ako komédia pre mňa slabé, a na drámu by som si musel obľúbiť aspoň jednu jedinú postavu - tie slúžili totiž len ako nejaký krátkodobý nástroj, nejaká dočasná bábka pre nejaký "vtípek" v určitej scéne... takže osud postáv, ktoré som vlastne ani nespoznal, mi bol defacto ukradnutý. Nakoniec musím skonštatovať, že na celom filme bol najlepší asi práve ten trailer... a hudba z neho, na ktorú som ale márne čakal aspoň v titulkách :-)

Nene (2022)

Z popisu a traileru som popravde váhal, či to dnes bude stáť za návštevu kina - rozhodne áno! Za záhadných okolností umrie starší cvičiteľ koní, oficiálne sa jednalo o veľmi nešťastnú náhodu - zasiahol ho na vlastnom pozemku kovový úlomok, ktorý padol len tak odnikiaľ z oblohy, pravdepodobne ho prinieslo asi nejaké malé tornádo. Zostanú po ňom dvaja potomkovia - syn OJ a dcéra Eme. Ich život na ranči na samote sa však obracia naruby - syn, ktorý otcovi pomáhal s koňmi, zisťuje, že otcov biznis sám nezvláda a dostáva sa do finančných ťažkostí. Dcéra sa k tejto práci nemala vôbec, a už dávno si žila inde úplne odlišný život s vlastnými problémami. Než však vybaví nejaké záležitosti po otcovej smrti a opäť od brata odíde, začína si pri občasných pohľadoch na nebo všímať určitých podivností. Niečo sa vonku rozhodne začína diať... a aj kone sú čoraz viac nepokojnejšie... Príbeh príjemne prekvapil, nečakal som od neho, že s touto témou bude až tak napínavý, miestami som až zíral na plátno s otvorenými ústami. Za mňa určite doporučujem.