Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Fincher necháva Oplevovu verziu ďaleko za sebou. Na rovnakej ploche sa mu podarilo zachytiť ducha literárnej predlohy a podať viac informácií. Snímka je vynikajúco napísaná, Fincher svojím typickým strihom umne prechádza medzi dvoja dejovými líniami a skrz detaily dokáže vybudovať napätie z predlohy, ktorá je nefilmová. Ako režisér sa však nachádza v nepríjemnej pozícii - musí počítať s tým, že väčšina divákov čítala Larssonovu predlohu, alebo videla severské adaptácie. Dá sa vôbec nakrútiť detektívka, keď väčšina divákov vie, kto bude vrahom a ako sa bude dej odvíjať? Dá, ale režisér sa musí hrať s divákom a porušiť jeho očakávania ///SPOILER presne tak, ako to robí v scéne odpočúvania Anity v Londýne SPOILER///. Keby sa mu to podarilo v rámci príbehu na viacerých miestach, dotiahol by to v mojom subjektívnom hodnotení na úroveň Zodiaca.

Praví chlapi (2010) (studentský film)

Na domáce pomery nadpriemerne formálne zvládnuté (8mm kamera a oldschool look), slušne herecky vedené a aj napísané. Rozprávanie má síce pár zbytočne rozťahaných pasáží, no divák pri nich nestratí koncentráciu vďaka skvelým dialógom. Čo ma však na filme najviac teší, je téma, ktorú autor akcentuje a "neslovenské" spracovanie. Je radosť pozerať sa na študentský film, ktorý hravo zatieni niektoré "pokusy a labutie piesne" starších generácií domácich hraných režisérov.

Krásná Junie (2008)

Najlepší Honorého film, pre dôkladný komentár si potrebujem prečítať La Princesse de Clèves a vidieť to ešte raz...

Já a Ty a všichni ostatní (2005)

Miranda July je výtvarníčka, čo je cítiť z každého záberu. Účelovo pracuje s farbami, rekvizitami, kompozíciou a pohybom kamery. Rovnako vynikajúco zvolila zvukovú zložku filmu, kde fungujú jednotlivé songy a vytvárajú melancholickú atmosféru. Kamera opatrne sleduje postavy vo svojom prostredí, občas dodáva pocit kompaktnosti a zvýrazňuje minimalistické herecké prejavy. Vytvára sa tak nenápadný, ale o to silnejší umelecký zážitok a dokáže vyvolať pocity, ktoré sa v kine postupne stávajú raritou. A ponúka aj citlivý ženský pohľad, ktorý si cením u Sofie Coppola. Ticho dúfam, že sa na ňu July dotiahne, aj keď nemá za sebou Coppolovský klan :)

Martin Slivka - Muž, ktorý sadil stromy (2007) (TV film)

Ja začínam mať pocit, že Šulíkove dokumenty začínajú byť lepšie ako jeho hraná tvorba. "... muž, ktorý sadil stromy" je pútavý a dôležitý dokument, aj keď sa mu nepodarilo dosiahnuť kvalít geniálneho Klíče k určování trpaslíků.

Seance (2009) (studentský film)

Na bakalársky film nadpriemerné. Výborné kostýmy, atmosféra, väčšinou aj skvelá kamera, inšpirácia H. P. Lovecraftom. Dalo by sa povedať, že výborné remeslo (aj keď by to chcelo originálnejší a nápaditejší scenár a menej popisné dialógy). Dať plný počet mi však nedovolí množstvo drobných (pre študenstký film príznačných) chybičiek - pri detailoch občas nepresná kamera, absencia veľkých celkov (minimálne na záver si to jeden poriadny pýta). Najhoršia je ale nezvládnutá práca s hercom - repliky sú umelo odriekané, občas som mal pocit, že sú veršované a z hercov sa dalo vytiahnut viac. Jedinú výnimku tvorí Pavel Nový, ktorý dokázal svoju postavu vystihnúť aj bez výraznejšieho herecke'ho vedenia. Možno som nespravodlivý a veľa vyčítam - je to skôr na inšpiráciu. Ako som už spomínal, jedná sa o výborný žánrový počin, presne taký, ako si slovenský a český divák znechutený ľudskými komédiami a sociálnou drámou žiada. Pán režisér - klobúk dole pred Vašou odhodlanosťou - keďže viem, aká situácia panuje vo vodách slovenského a českého študentského filmu (financie, boj s pedagógmi), veľmi oceňujem, čo sa Vám podarilo nakrútiť.

Havran (2007) (studentský film)

Prvá cena v kategórii medzinárodných filmov na 6. medzinárodnom filmovom festivale na Bali (október 2008). Film uspel v súťaži s autormi z Čile, Bangladéša, Indonézie, Iránu, Malajzie, Mjanmaru, Venezuely a Maďarska.

V Paříži (2006)

Keď sa stratila úvodná dezorientácia, tak som sa začal sústrediť na samotný príbeh - Honoré pútavo rozpráva (film je v podstate hlavne o vyrozprávaní sa) o dvoch bratoch, len párkrát podporí komornú atmosféru zábermi exteriérov. Napriek tomu mi to moc nechýba - dobre mi sadla zmena, keď som si pozrel film odohrávajúci sa v Paríži, ktorý sa je v podstate situovaný v uzavretom priestore a kruhu vzťahov. Dokonca by sa snímka dala vnímať ako celok s Les Chansons d'amour - vrcholom filmu je spievaný telefonát , aj Garrelova postava si tam prenáša svoje vzťahy so ženami a musí sa s nimi vyrovnať (podobne ako teraz jeho brat). Samostatne silnejšie 4* - spolu s Les Chansons d'Amour 5* ako vyšitých - oba filmy sa dokonale vyvažujú.

Sametová extáze (1998)

Dlho som sa rozhodoval, či je to bližšie k 4*, alebo 5*. Nakoniec dávam 5 za crazy (rozumej vynikajúce) kostýmy, skvelé herecké výkony (až no môjho obľúbenca Balea, ktorý bol nemastný-neslaný) a atmosféru. Dokonca som po pár minútach poslúchol úvodné odporučenie a dal volume doprava. Asi kôli tomu glam rockovému kraválu som si nevšímal to, že najmä po scenáristickej stránke sa jedná o priemer a ostal nevyužitý priestor. Inak fajn - odporúčam najmä jedincom zaťaženým na módu. DOPLNENIE po 5 pozretiach - snímka si zaslúži plný počet bodov a pochopil som, že sa nejedná o scenáristický priemer, ale veľmi dobré rozprávanie, ktorému sa dá máločo vyčítať.

Kráska v nesnázích (2006)

Po Horem Pádem som nemal chuť na žiaden film z tvorivej dielne Hřebejk&Jarchovský. Krásku som nevidel v kine, ale až teraz na DVD priloženom k denníku. A nakoniec som to prežil - dokonca mám pocit, že som videl poctivý film, aký na Slovnesku nik nevie nakrútiť - páčila sa mi Malířova výtvarná kamera, herecký výkon Jiřího Schmitzera a celkový ten krok bokom od trpkej komédie. Nakoniec to bol ale scénár, ktorý pripbrzdil Hřebejkovu zručnú réžiu - čiernobiele postavičky, množstvo silených scén a poslabších dialógov. S prižmúreníými očami hodnotím 4 hviezdičkami. Dokonca som načerpal odvahu aj na Medvídka...