• Krátkometrážní

Santa Claus 2 (2002)

Comment is in progress... please wait

Santa Claus (1994)

Vánoční film letošní sezóny č. 5 je tahleta klasika Tima Allena. K mému překvapení, se jedná o jeho filmový debut. Což muselo být nejen pro nás, ale i pro něho neskutečné, že jeho první filmu vydělá skoro 10-ti násobek svého rozpočtu a natočí ještě další dvě pokračování. A divme se, když je to takhle příjemný, sympatický a pozitivní film, který vánoční duchem přímo přetéká. Krásné to pokoukání. Trocha trapnosti k Allenovi už tak nějak patří, a já to beru. Možná lepší efekty (animatronics jelenů jsou divné a děsivé zároveň) by to chtělo a nějaká ta originalita by taky neuškodila, ale co. Já jsem spokojený.

Vánoce naruby (2004)

Taková ta klasická americká vánoční komedie. To jsou Vánoce naruby, můj 4. film letošní sezóny. Co ho ale vyzdvihuje nad ostatní klasické americké vánoční komedie je scénář Chrise Columbuse. On to prostě umí. On prostě umí rozesmát celou rodinu v jednom momentu a rozplakat v druhém. Jamie Lee Curtisová "parodující" svoje akční filmy ve scéně, kde se schovává uvnitř baráku před davem, který křičí "Dejte nám Frostyho!" a volá svému manželovi o pomoc je naprosto geniální. Na konci se vám bude chtít plakat z radosti postaršího páru. Problém je v tom, že ten film o ničem není. Pár chce oslavit rok bez vánoc, na poslední chvíly jim řekne dcera, že se na vánoce vrátí a celé město jim na poslední chvíly pomůže. The End. Nevim, nevim. Ale jako jo. Jde to. Rozhodně to není trapný (až na scénu Tima Allena s botoxem v čele) a je to takové milé, vánoční. Přesně to, co na vánoce chcete

Vánoce v Conway (2013) (TV film)

Vánoce v Conway, jakožto 3. vánoční film letošní sezóny, je krásný, dojemný lidský příběh... natočený za málo peněz, amatérsky a tak klišoidně jak to jen jde. Mary-Louise Parker. Jediná věc, která vás možná na tom celém zaujme. V originálním znění ovšem, protože její český dabing je teda otřesný. Jinak to tak nějak hezky plyne. Tak nějak pomalu hezky plyne. Tak nějak to neskutečně pomalu hezky plyne, že neuvěříte tomu, že to má jenom hodinu a půl. Nicméně, alespoň je tam hezký vztah mezi manželem a jeho nemocnou ženou. Tam vidim publikum, které tento film může udeřit přímo do čer(ve)ného. Postarší ženy, žehlící prostírání na vánoční tabuli. Myslim, že tehdy nastává ideální situace na sledování tohoto filmu. Jelikož se v této situaci nenacházím, nemá to pro mě zjevně "to kouzlo vánoc". Buďme rádi za to, že rodinka ještě k tomu nemá skupinku mluvících zlatých retrívrů nebo se na konci neobjeví Santa, aby Duncanovi pogratuloval za nejkrásnější vánoční dárek a potom nepopřál divákům "Štastné vánoce!" za zvuků tradičních amerických koled.

Home for the Holidays (1972) (TV film)

Moje volba pro 2. vánoční film této sezóny byla fakt hodně random. Prostě mám v plánu si pustit Hello, My name is Doris se Sally Field, tak se kouknu do její filmografie, jestli tam není náhodou něco vánočního a zabil bych dvě mouchy jednou ranou. A narazil jsem na Home for the Holidays. Kouknu na to, a až nebezpečně mi to připomene můj milovaný film 8 žen (který mám v Top 10, takže, kdo neviděl, rozhodně doplnit!). To obsazení samých žen, uzavřených v jednom domě vyšetřující vraždu muže z rodiny jednou z nich. Akorát to nebyla komedie jako 8 žen. Tak jsem si to sehnal (je to celý na youtube v aj bez titulek, takže pohoda) a pustil. Byl jsem překvapenej tím, jak povedené jsou, na televizní low-budget film, herecké výkony. Co taky čekat, když každá z hereček v tomhle filmu byla přinejmenším nominovaná na nějakou zásadní filmovou nebo televizní cenu a držitel 3 Oscarů Walter Brennan v roli stárnoucího otce rodiny byla pouze třešničkou na dortu. Hodil by se sice větší rozpočet a lepší režisér (někdo, kdo opravdu umí režírovat herce), ale, co jsem mohl čekat, že jo. Btw, R.I.P Head-phones users. Tohle fakt nechcete vidět se sluchátky. Hudba a výkřiky zděšení Sally Fieldové jsou k nepřežití.

Christmas in South Park (2000)

Začal nám prosinec, vánoční nálada se probouzí a moje každoroční sledování vánočních filmů je tady! Začal jsem teda krásně. South Park je ten seriál, u které jsem vždycky viděl nějaký díl, ale nikdy né celou sérii epizodu po epizodě celou. Kompilace se vždycky podaří, ať jsou jakékoliv. Tady vsadili na kombinaci klasické epizody s příběhem a jedné, ve které se pouze zpívá. Nevím proč, ale obě epizody mi nepřipadají tak zábavné, jako jsem od South Parku zvyklí. Nic méně, furt je to super a sice jsem neviděl ten bonus v podobě dokumentu o tvůrcích, ale dokážu dost dobře představit, jak může vypadat. Dneska za 4 hvězdy

Devátý život Louise Draxe (2016)

Kdybych musel něco o tom říct, tak to, že není ideální na to chodit v deset večer jako já😄✌🏻️ Tenhle film bude po vás chtít intenzivní pozornost a ta mi chyběla. Asi na to budu muset znovu🙌🏻 Jinak, nedá se říct, že je to "skvělý" film, ale rozhodně patří mezi ty nejzajímavější, které jsem zatím z roku 2016 viděl. Zajímavý, bizardní, hluboký, k zamyšlení, výjmečný,... to jsou výrazy, kterými bych tento film popsal. Trochu mi to připomenulo další film, na který se tenhle rok těší (A Monster Calls), ale doufám, že ten bude po všech stránkách úžasný. Ne pouze zajímavý a bizardní, jako Louis Drax

Hon za ledem (2012)

Asi nejjednoduší, nejkratší a skvěle stravitelná přednaška o globáním oteplování, přesněji, o tání ledovců. Volně na youtube v angličtině a doporučuji, nejen jako studijní materiál. Oscarová nominace za písničku je hezké, ovšem bezvýznamné plus ;)

Sebevražedný oddíl (2016)

Pokuste se při sledování a po kompletním shlédnutí co nejméně přemýšlet a budete více nežli spokojeni. Bohužel, já jsem po shlédnutí filmu o něm začal přemýšlet a došel jsem k úsudku, že to opravdu nebyl moc dobrý film. Ale, musím říct, že jeho prostoduché sledování na premiéře v kině jsem si maximálně užil. Je to vlastně taková videohra natočená jako videoklip a označená za film. Přestavte si Avengers s humorem Guardians of The Galaxy. Jenže, spojte prvního Iron-mana, prvního Kapitána Ameriku, Thora, oba Hulky a narvěte je do prvních 20-ti minut. To by jednomu opravdu udělalo bordel v hlavě. Chudák můj kamarád, který o většině těch postav nikdy neslyšel a seděl vedle mě. Naštěstí, mám chápavé kamarády 😉 Upřímně, nejraději bych si pustil tak... 6-ti hodinovou verzi, nebo, naprosto ideálně, 10 samostatných filmů o každé postavě + film s Jokerem, který bojuje s Batmanem. Stejně jako Batman v Superman má Suicide Squad problém, že se snažil představit mnoho postav, mnoho dějových linek a mnoho nápadů. Mě to vyhovuje, jelikož je všechny dokážu vstřebat a zároveň znám postavy z komiksů, ale pro běžného diváka chápu, že tyto filmy můžou být trochu maglajz. Z hereckého obsazení, které je vskutku bohaté, bych vyzdvihnul Violu Davis (Amanda Waller), která je nejdrsnější postavou celého filmu (což je trošku smutné, když máte film plný psychopatů a zabijáků), Will Smith (Deadshot) a Margot Robbie (Harley Quinn). Ostatní jsou jedno-dimenzionální, ploché, nevýrazné promarnění potencionálu. To o tom potencionálu bych zdůraznil především u Jokera (Jared Leto), který mohl být temný, tajemný a potom překvapivě aktivní záporák v samostatném Batman filmu. Ale místo toho, ho naprosto bezvýznamně vyplácali v tomto filmu, kde by ani nemusel být, kdyby neplýtval potencinálem. Mohli natočit naprosto úžasný film, který by byl jenom o vztahu Jokera s Harley, klidně furt s Jaredem a Margot, který by do detailu popisoval jejich sofistikovaný a komplexní vztah, který je proslaven, jako jedním z nejlepších, které vám mohou komiksy nabídnout. Ale David Ayer se rozhodl, že průměrnému divákovi stačí 3-4 flashbacky, které velmi střídmě a přes-příliš rychle sestříhaně představí minimální základy toho, o čem samotný vztah mezi Harley a jejím Puddinem. Líbí se mi vizuální styl Davida Ayera, to se mu nedá upřít, ale některá jeho režisérská a scénáristická rozhodnutí opravdu nechápu. Bohužel, je naprosto jasné, že v kinech nedostanete všechno, co David zamýšlel, protože ta naprosto úžasná reklamní kampaň (ta by se opravdu dala někde studovat) nám ukázala v každém novém traileru více a více velmi zajímavě vyhlížejících scén, které se bohužel neobjevily ve finálním cutu. No nic no, doufejme, že vyjde nějaký "Director's Cut" a zlepší se mi názor, protože to byl pro mě pravděpodobně nejočekávanější film roku. Jasných pět hvězd, které jsem si myslel, že tomu udělím, se ale bohužel nekonají. Alespoň nyní 😉

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Dědeček všech moderních thrillerů a kriminálek. Čisto čisté napětí. A nebojte se toho, že je tento film již 59 let starý. Jelikož se odehrává v jedné místnosti, nemusíte se bát, že by byl poznamenaný svým datem vydání. Všichni herci odvádějí naprosto bravurní výkony. Potěší i český zástupce Jiří Voskovec ve, sice jedné z méně výrazných postav, ale přeci. Velké bravo tvůrci scénáře, který i v omezeném čase dokázal naprosto perfektně propracovat a vyobrazit osobnost všech 12 hlavních hrdinů. Prostě, o tomhle filmu se dá bavit hodiny. Ale prostému "Je to super" se nic nevyrovná. Klasika, každý by měl vidět a poměrně se dost těším na porovnání s modernějšími verzemi, které postupem věků vznikly.