Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Krimi
  • Drama
  • Animovaný
  • Pohádka

Recenze (743)

plakát

Cestující v dešti (1970) 

50% — Takový divný film. Marlène Jobert sice vypadala ve svých třiceti letech tak na dvacet, ale jinak byl celý příběh dost divně vykonstruovaný a pro mě i poněkud nepřehledný.

plakát

Ples upírů (1967) 

50% — Rád jsem se podíval na film, který evidentně parodovali tvůrci Svatby upírů. Musím říct, že jsem byl trochu překvapen (nikoliv úplně příjemně), neboť jsem čekal něco trochu jiného. Nehledě na to, že si člověk chvílemi připadal, že kouká na Mrazíka (např. závěrečná „honička“, kdy služebník hraběte prchající hrdiny pronásleduje v rakvi klouzající po sněhu, mi evokovala sáňky samochodky), chvílemi zas na Krakonoše a lyžníky, byl celý film pojatý jako groteska, čemuž odpovídaly i herecké výkony, přičemž nejvíce přehrával představitel profesora Abronsia. Jeho výkon mi neskutečně vadil. Nemám nic proti crazy komediím, ale nejradši mám takové, kde herci hrají úplně normálně a crazy jsou pouze situace, kterými procházejí. Tady je to všechno až příliš nadsazené. Nebylo na škodu film vidět jako raritku, ale že bych u něj šílel blahem, to zase ne.

plakát

A pátý jezdec je Strach (1964) 

90% — Mně se film líbil více než Transport z ráje (1962) a řadím jej tedy pro sebe jako nejlepší film Zbyňka Brynycha. Vnější, především zvuková stránka filmu je pro diváka dost nepříjemná — ten veškerý hluk, ruchy, zvuky, zvonění zvonku apod. (a koneckonců i samotný hudební doprovod). Ale právě ta nejvíce přispívá ke stísněné atmosféře té doby, k tomu, abychom si uvědomili, že tenkrát se lidem opravdu nežilo hezky, ačkoliv mohli mít krásně zařízený byt a k ruce služebnou. Miroslav Macháček je ve své roli naprosto dokonalý, žádný hrdina, ale přihrbený mužíček, který dělá svoji práci a odevzdaně čeká, až se naplní jeho osud, o němž si nedělá žádné iluze. Za vypíchnutí pak stojí ještě můj oblíbenec Jiří Vršťala, který si střihl pro něj typickou roli nacisty, pragmatického, inteligentního a bezcitného. Vynikající výkony však podali všichni herci, jenom si nemohu pomoci, ale u Josefa Vinkláře jsem měl pocit určitého přehrávání, jeho Čurda z Atentátu mi přišel lepší. Chápu, že člověk nemůže udržet laťku stále stejně vysoko a točit pouze extra kvalitu, ale nerozumím tomu, jaké filmy režisér Brynych točil po většinu svého života. Jako kdyby rezignoval podobně jako jeho hrdina doc. Braun a jen odevzdaně dělal, co se po něm chtělo.

plakát

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film) 

50% - Neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Vysvětlení Krakonošova původu je sice zajímavé, ale samo o sobě to nestačí a vůbec celkově je příběh trochu slabší. Skoro bych řekl, že jeden desetiminutový díl Krkonošských pohádek měl lepší příběh než tento film. Ale našel bych i pozitiva, například Ondřej Sokol naštěstí přehrává o dost méně než třeba ve Vánoční hvězdě, což kvituji s povděkem.

plakát

Agent (2022) (pořad) 

80% — Mně osobně se to líbilo natolik, že jsem všech deset dílů dal v jeden den. Na jeden zátah to nebylo, protože jsem musel jít něco koupit do obchodu, než zavřou. Rozhodně se mi to líbilo víc než Survivor. Jedním z hlavních důvodů bylo to, že vyřazování neprobíhalo volbou hráčů, ale na základě kvízu, který vyplnil každý, kdo neměl výjimku, a ten s nejhoršími odpověďmi se pakoval. Nebylo tedy nutné se vlísávat do přízně různých skupin. Dalším z důvodů byl ten, že úkoly probíhaly na různých místech (v džungli, ve městě, ve vězení atd.) a že byly náležitě rozmanité. Jsem spokojen, budu se těšit na případné další řady.

plakát

Rubín má barvu krve (1989) (TV film) 

40% — Standardní TV detektivka té doby. Jeden z pachatelů (byť ne přímo vrah) byl patrný téměř od začátku. Žádné veledílo, ale na odpočinkové sledování celkem dostačující.

plakát

Rubikova kostka (1984) (TV film) 

40% — Taková průměrná (až mírně podprůměrná) televizní detektivka. Vyšetřovatelů je tam jako psů, takže se nakonec pravdy doberou. Finta s titulní rekvizitou je zajímavá, závěr filmu v dosud nedostavěném paneláku sice téměř hororový, ale trošku přepísknutý.

plakát

Nebojsa (1988) 

40% — Tahle pohádka je hodně podobná té O statečném kováři (1983), čemuž se asi nelze divit, když obě mají stejné scenáristy a navíc v obou hraje Ján Kroner, i když zde je to role hlavní a tam vedlejší. Na rozdíl od Statečného kováře mi však přišla taková pomalejší v ději a celkově nudnější. Situace, ke kterým postupně dochází, jsou na jedno brdo. Ačkoliv trvá jenom osmdesát minut, určité zkrácení by jí prospělo.

plakát

13. revír (1946) 

70% — Dnes již klasika české filmové detektivky. I když se realizace nezbavila jisté naivity, přece jenom je vidět, že má film na svědomí jeden z našich nejlepších režisérů.

Ovládací panel
9 bodů