Anderton

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 48 96 143 190
    • 21.2.2017  09:14
    Veselka (1973)

Ono to tak trochu vyzerá, ako keby Altmanovi svatbu nenakrútil Altman, ale Jakubisko. Spočiatku som sa bál, že sa na rozjarený štýl filmu neadaptujem, s pribúdajúcimi vážnejšími scénami sa mi to nakoniec podarilo. Wajda asi nakrútil presne to, čo chcel, alebo možno ani nie, isté je iba to, že to viac nakrútil sám pre seba, ako pre hocikoho iného vrátane ľubovoľného Slováka, alebo Čecha. Škoda, že Olbrychski je tentokrát tak málo využitý, možno aj preto som si udržoval od filmu odstup.

• 20.2.2017  22:46

Scorsese s Cormanom si ani nemuseli pozrieť Gun Crazy a Bonnie a Clyde, aby nakrútili Berthu z dobytčiaku. V USA bola zrejme podobná "road" zločinnosť v minulosti v kurze a stačilo siahnuť ku skutočnej udalosti a ako vidíme, spracovanej už knižne. Tentokrát je to však ešte nezávislejšie, čiže špinavšie a s menej prepracovanými dialógmi. Neviem, či zrovna tento typ zločinnosti, nevynímajúci ani vraždenie, je zrovna oslavou ľavičiarskych myšlienok, ale o to asi tak úplne tvorcom nešlo. Kto videl, určite si raz a navždy zapamätá záverečnú sekvenciu, najmä vďaka svojmu silnému symbolickému charakteru. Či je to lacné, alebo sa tak skutočne udialo, je myslím jedno, osobne mi to k filmu mi to sadlo.

• 20.2.2017  12:13
    A dost! (2013)

Enough said neobsahuje v sebe nič, čo by neobsiahla nejaká časť Ally McBealovej, čo sa týka problémov vo vzťahoch a nejakých tých ich paradoxov. Ale až neuveriteľne príjemne sa na ten kolotoč vzťahov pozerá, Gandolfini sa sem náramne hodí a som rád, že je tu práve on. Pretože nejaká väčšia filmová hviezda, ako napríklad Nicholson, by na seba pútal príliš veľkú pozornosť a aj vyššie očakávania. Kľudne sa k filmu pri nejakej fakt blbej nálade vrátim, akoby na tento účel istý typ americkej nezávislej tvorby priamo vznikal.

• 18.2.2017  10:43

Humphrey Bogart ako záporná postava má v sebe viac zraniteľnosti, ako jeho legendárni detektívi. Možno to nie je ani paradox. Film pôsobí dojmom adaptácie divadelnej hry, keďže sa jeho značná časť odohráva v interiéroch, ale nie je tomu tak. Veci pomohlo okrem ako vždy istej Wylerovej réžie zrejme aj to, že si Hayes adaptoval svoju knihu do podoby scenára sám. Nie je to tak intenzívny zážitok, aký som od filmu s takýmto námetom a od Wylera čakal, ako sa budú veci vyvíjať sa viac menej dá vopred, vrátane konca, predpovedať. Interakcia medzi postavami ale funguje výborne.

• 17.2.2017  10:21

Nejaké tie Hammerovské a Cormanove horory som videl, napriek tomu má táto ich najnovšia pocta nedostala. Zámerná béčkovitosť je síce v poriadku, lenže práca s motívmi a témami nie je presvedčivá. Množstvo stopáže tvoria zdĺhavé Lockhartove prechádzky po sanatóriu, aby sme spoločne s ním zisťovali, čo sa v jeho útrobách schováva. Časom to už začne stále viac a viac nudiť a dej sa popritom v podstate nikam nevyvíja. Lockharta chytia a napriek tomu mu nechajú voľnosť aj na ďalšie takéto manévry. Film neprichádza ani so žiadnym šokujúcim odhalením, záver iba spĺňa štandardné kritériá žánru. Určite treba pochváliť aspoň výpravu, herci ale okrem Mii Goth nepredvádzajú nič zapamätania hodné.

• 16.2.2017  12:42

Nie žeby Šepkajúci fantóm nebola pozerateľná detektívka, ale obsahuje viacero rozpačitých scén a dialógov ako napríklad sekvencia karnevalu alebo aj samotné záverečné dejstvo.....tá žena bola zavraždená, alebo iba postrelená? Nemohli tvorcovia ponúknuť odpoveď? Rok 1975 bol rokom ženy a tento film sa toho drží ako kliešť. Nakoniec pekné tváričky našich herečiek je jeho najväčšie pozitívum. 50% a nie vždy budem pri dvojici Lettrich Tallo zaokrúhľovať nahor.

• 14.2.2017  19:14

Príjemná deväťdesiatková oldschoolovka, ktorá zaujme pomalším tempom, ako bežná súčasná Neesonovka. Tvári sa však viac hĺbavo, ako nakoniec je, ale stále pôsobí dostatočne vyvážene. Nebudem však tvrdiť, že si tento film po nejakej sérii Neesonových filmov na domácom kine nebudete pliesť s tými ostatnými. Na jednu stranu je to menšie varovanie, na tú druhú ale aj odporúčanie určitého očakávaného štandardu. Ide samozrejme aj o to, nakoľko Liama žeriete. Áno, v každom riadku spomínam Neesona, ale v podstate je to znova celé iba o ňom.

• 14.2.2017  19:04
    Mlčení (2016)

Európa vs. Japonsko. Viera vs. "pravda". Utrpenie vs. spasenie. Pozemský život vs. raj. Oheň vs. voda. Život vs. smrť. Deň vs. noc. More vs. pevnina. Samota vs. spoločnosť. Väzenie vs. sloboda. Mlčanie vs. doslovnosť. Vnútorné monológy vs. dialógy. Scorsese vs. dlhodobé produkčné problémy. Plné hodnotenia vs. odpady. Mlčanie nie je rozhodne bezchybným filmom, ale nejak mi zapasovalo do nálady dňa. Na plné hodnotenie mi to stačí. A zaujalo myšlienkovou otvorenosťou, čo asi mnohých naopak sklame. Treba hľadať v príbehu aj aktualizáciu? Ja si myslím, že áno.

• 13.2.2017  22:02

Proste klasický sk/cz dokument, ktorý vyzerá ako jeden z mnohých príspevkov študákov VŠMU na odbore dokumentaristiky. Čiže metrážou je dva až trikrát kratší ako naše doku filmy, za ktoré platíme plné vstupné v kinách. Popravde v spoločnosti týchto dvoch chlapov by som dlhšie ako polhodinku stráviť ani nechcel.

• 13.2.2017  21:36
    René (2008)

René je v podstate na pohľad celkom sympaťák a má kukuč jedného môjho kamoša, ktorý chcel v záchveve eufórie napísať knihu s názvom Looser? Why not....A takto sa to má aj s Reném. Byť na okraji spoločnosti je jeho životný štýl a nemám pocit, že by tým nejako zvlášť trpel, pokiaľ mu zrovna neumrie priateľka. René sa vyžíva v kecání, asi bolo nakrútené množstvo materiálu, ale nie som si istý, že sa z toho množstva nedalo vybrať v niektorých prípadoch niečo zaujímavejšie. Viď Havel a Klaus ako časové záchytné body, nehovoriac o WTC.

• 13.2.2017  19:46
    Pokání (1984)

Bohužiaľ som začal až treťou časťou trilógie, ale asi to previazanie bude veľmi voľné, myšlienkové a je cítiť, že Pokánie je samostatný filmový monolit. 145 minút je možno trochu príliš, niečo by sa dalo povedať väčšou skratkou, ale film dokáže od začiatku pohltiť, zaujať metaforami, surrealistickými scénami a nechronologickým rozprávaním. Rád si ho niekedy v blízkej budúcnosti pozriem ešte raz, nie je totiž možné všetky jeho múdrosti, či už vyslovené, alebo vypovedané obrazom, zachytiť na prvý krát. Najlepšie opäť na veľkom plátne.

• 12.2.2017  09:11
    Cooltúra (2016)

Dostal som presne to, čo som čakal a bohužiaľ nič navyše. Kvázi šokujúci mišung niekoľkých "kultúrnych" foriem vyžitia Slovákov, ktoré budú podobné asi ľubovoľnému vyžitiu akémukoľvek národu Európy a sveta. Že je väčšina stádo, sa už vie tisícky rokov a Remo to iba navliekol na aktuálny slovenský stav.

• 10.2.2017  22:03

Jedno je isté. Lego Joker je omnoho lepší, ako Jared Leto Joker.

• 8.2.2017  11:40
    Popely (1965)

Prežiť štvorhodinový, mohutný Wajdov epos na jeden záťah by som prirovnal k "prežitiu" Viscontiho Ľudovíta Bavorského, len s tým rozdielom, že som film pozeral oddelene po častiach deň po sebe. A toto rozdelenie má svoje opodstatnenie. Prvá časť je príbehom na pozadí vojny, pričom tá druhá je film vojnový do morku kostí. Vojna je v podstate pre ich aktívnych účastníkov niečo podobné, ako hostina. Na hostine jete, pretože sa to patrí, vo vojne zabíjate, pretože máte pocit, že musíte a že je to vaša povinnosť, inak by ste tam predsa neboli. Wajda je v tomto smere nesmierne krutý a kritický a bojové scény sa vyznačujú až extrémne mechanickým zabíjaním. Vrcholom je potom dlhá sekvencia v kláštore, po ktorej budete voči Napoleonovi, i keď ten je tu iba epizodická figúrka, pociťovať nič iba hnus. On to totiž celé začal. I keď všetci umierajú, podstatné je, že on musí žiť!

• 6.2.2017  16:18

Aspoň jedno vystriedanie prostredia by asi takmer trojhodinovému Augustovému eposu prospela, lenže on je lišiak a monotónnosť dokáže narušiť aspoň zmenou ročného obdobia. Kontrast rozľahlého pola v lete a ľadových krýh na mori je tak extrémny, že to nakoniec na udržanie pozornosti stačí. Samozrejme, August sa v ľadovcoch vyžíva, aj v topení pod ich hmotou, takže po väčšinu filmu je proste zima. Film dostáva v súčasnej migračnej dobe nový rozmer, stačí sa zamyslieť nad tým, aké postavenie by mohol mať Lasse ako Dán. Dnes je to skôr otázkou rasy a vierovyznania, ale princíp je v podstate rovnaký. Celé je to pochopiteľne Bergmannova škola, čomu dopomáha aj Max von Sydow v hlavnej dospelej úlohe. Pellea Hvenegaarda si zamilujete, ale iným spôsobom, ako roztomilé detičky v rodinných filmoch.

• 6.2.2017  11:33
    Štír (1973)

Klasický špionážny thriller, ťažiaci najmä z castingu. Poteší solídna výprava, dokonca až tak, že sa človek začne viac sústrediť na to, čo je v okolí postáv ako na to, o čom sa rozprávajú. Asi preto, že to počul už stokrát niekde inde. Film má jeden akčný vrchol, čo je inak štandartná naháňačka a explózia, aby potom ešte nabalil na seba jednu podzápletku a trochu umelo pokračoval ďalšiu polhodinu. Výsledkom je mierna rozťahanosť deja a dlhší subjektívny čas, ako ten reálny. Poteší zmienka o invázii do Československa z Lancasterových úst. 70%

• 5.2.2017  19:40

Lettrich s Vallom zase váľajú a dosádzajú na miesto vyšetrovateľa ženu. Koho iného, ako Emíliu, čo je úplne v poriadku. Či jej táto úloha až zas tak sadla, je na diskusiu. Pri Polónyim v úlohe vyšetrovateľa som každú chvíľu myslel, že sa jeho postava zmení na karikatúru Funésa a jeho žandára. Chvíľami veľa nechýbalo. Postarší chlapi sa v modernej dobe zoznamujú cez inzeráty, tak je na to treba didakticky upozorniť, ale nevadí, je to aspoň sranda. Prípad je celkom fajn, ale zase nič extra špeciálne, proste slovenská klasika na nedeľňajšie poobede na Jednotke.

• 4.2.2017  22:39

Po celý čas celkom príjemný filmík na pokľudný večer pri telke, aby ku koncu scenárista zistil, že vlastne nevie, ako to celé ukončiť. Tak to ukončí absolútne vzbŕklo a tuctovo. Ono je ten záver tak klasický, až by som povedal, že je nepredvídateľný, pretože to snáď ani nie je možné. Nemám na mysli pár záverečných sekúnd, tam je cítiť istý nápad, ale všetko od opustenia drsnej prírody. Je to škoda, celá hra na kočku a myš, kde myš svojim spôsobom drží mačku, či kocúra za gule, má svoje čaro. Ale keďže mladý pri všetkej svojej chytrosti si radšej nechá spáliť ksicht, ako stehná, pretože si nedá dole gate a neobviaže hlavu, nemôžem ísť s hodnoteným nad priemer.

• 3.2.2017  21:43

Je paradoxné, že takéto vážne sci-fi, určené snáď výhradne iba dospelému publiku, má podobný názov, ako úsmevne infantilné a pre teen a aj detské publikum určený Robot Monster. Monštrum magnetické patrí medzi najatypickejšie paranoidné sci-fi 50. rokov a obsahujemyslím viaceré zaujímavé a originálne prvky. Film využíva dokumentárne a reportážne prvky ako voiceover, presné určenie času a miesta, ťažko pochopiteľné vedecké pokusy a výpočty. Ono aj to monštrum je neviditeľné, ako strašiak radiácie. Trochu hrejivosti sem prináša apel na dôležitosť rodiny, ohrozovanej atómovým vekom. Áno, tá záverečná kombinácia s nemeckým expresionistickým filmom je wtf.

• 2.2.2017  10:21

Filmu som od začiatku príliš neveril a tento stav trval pomerne dlho. Lenže vždy, keď sa niečomu bránite, tak to skončí presne naopak a aspoň sčasti sa tým necháte pohltiť. Chápem, že niekto môže považovať tento film za presladený gýč a chápem, že pre niekoho môže patriť do topky romantických filmov. Ono keď sa pozerám na film spätne, tak ani to kvázi rýchle milostné vzplanutie vzhľadom na stav, v akom sa postavy nachádzajú, nie je nepravdepodobný. To neznamená, že niektorým scénam som neuveril, naopak tá úplne záverečná je takmer až dokonalá a pôsobí takmer umeleckým dojmom, nesie v sebe totiž viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

• 31.1.2017  22:25
    Apač (1954)

Lancasterov Apač má hrdosť Winnetoua, odolnosť Ramba a schopnosť milovať ako, proste ako niekto, koho môže hrať napríklad Lancaster. Film je akosi podivným spôsobom roztekaný, minimálne dokým sa nám zaľúbený párik neusadí a dosť hrozná hudba nám dáva najavo, ako sa kto práve cíti. Nie je to vyslovene zlé, svojim spôsobom sa mi to aj páčilo, ale mám dojem, že s týmto filmom nemohol byť úplne spokojný ani sám slávny režisér a že skôr vyzerá podľa predstáv štúdia o nenáročnom poučnom filme pre masy.

• 30.1.2017  09:34
    Willie Boy (1969)

Námet je to výsostne zaujímavý a netradičný, stret indiánskeho práva s tým našim. I keď na plagáte vidíme tvár Roberta Redforda a nad ním meno Willie boy, tak ten je tu niekto iný. Akoby ani jeho tvorca nevedel, čo sa vo filme odohráva. Slušná road movie, kde tak trochu nechápeme, prečo to prenasledovateľom trvá tak dlho. Prekvapí nás jedna nečakaná smrť, ktorá odkazuje práve na rozdielnosť chápania otázky zločinu a trestu. Celkovo sa z filmu a jeho témy asi dalo vyťažiť o niečo viac, ale určite spokojnosť. Ono sa tu mnohé odohráva ako keby pod povrchom. 70%

• 29.1.2017  10:16
    Pan Majestyk (1974)

Pán Majestyk je taký John Wick 70. rokov. Jedného naserie zastrelený pes, druhého rozstrieľané melóny. Ale predsa len, tie melóny prídu až neskoršie, Charles Bronson sa musí začať obracať ešte skôr. Len škoda, že toho "materiálu" na strieľanie je tu menej, ako mal k dispozícii Reeves. Slušná zábavná jednohubka, ktorá už jednoduchšia ani byť nemohla, napriek tomu nepôsobí tupo, ale celkom cool.

• 28.1.2017  15:46

Povedzme si rovno, že na Arnolda je to celkom slabé, ale pokiaľ nie sme jeho hard core fanúšikovia, dá sa cez priemernosť Vesmírnych detí preniesť. Ako detské SF to nie je tak nechcene zábavné, ako Robot monster, pretože je to až príliš vážne. Mňa ale dosť potešil záver, pretože pointa a poslanie mimozemšťanov sa ukáže ako pacifistické, nie sú to zase alegorickí komouši. Inak všetky schémy päťdesiatkových SF tu sú prísne dodržiavané, z roku 1958 ma predsa len viac bavil podobne ladený The Blob so Steweom McQueenom.

• 28.1.2017  13:29
    Slídil (2014)

Pokiaľ sa na Sliediča pozeráme iba ako na obžalobu toho, kam to televízie dopracovali s reality show a ako s nami točí internet, bude sa zdať neobjavný, fádny a v podstate točiaci sa v jednom kruhu. Ja ho skôr vnímam ako metaforu celého kapitalizmu, charakterizovaného predovšetkým chladným individualizmom. Najzaujímavejšie sú výmeny úloh, kedy sa z Loua stáva beštia ako z vedúcej spravodajstva a neskôr, ako sa z jeho asistenta stáva niekto, ako on. Viď vyjednávanie o sumu za reportáž. No a niekde v pozadí memento, že v bezpečí sa nemôžete cítiť nikde, ani ako boháč v LA. Atmosférou mi to veľmi, veľmi pripomenulo Collateral. Z Riza Ahmeda sa stáva môj obľúbený malý herec.

• 28.1.2017  10:07
    Key Largo (1948)

Key Largo je film, po ktorom ma asi nejaký čas bude v mojich nočných morách strašiť tvár Edwarda Robinsona. Skoro sa ani nechce veriť, že občas so svojim výzorom dokázal vytvoriť aj "normálnu" postavu. Pozrieť si film v kine, nikto by ma nepresvedčil, že vonku nezúri hurikán a že nie som na nejakom zabudnutom karibskom ostrovčeku. Tých dialógov bolo v interiéroch hotela možno až príliš, zmena prostredia tak nastala v ten pravý čas. Netušil som, ako z toho Frank dokáže vyviaznuť, ale scenár si s jeho zapeklitou situáciou podaril obstojne.

• 26.1.2017  22:32
    Spojenci (2016)

Pocitovo je to vyššie, ako moje hodnotenie, lenže iba dovtedy, kedy sa nezačnem zamýšľať nad niektorými vecami, respektíve maličkosťami. Tak ma napadlo, či by sa nemohli zaviesť hodnotenia dve a to podľa emócií a tie čisto racionálne. Ako by to potom vyzeralo s Titanicom? A ako s Allied? Takže prvá polovica ma už po pol hodine začala pekne otravovať, proste tu nebol ten Sam, ktorý by to zahral znova, lenže našťastie príde na onen zásadný zvrat, ktorý tomu dodá poriadny ráz a konečne aj uveriteľnú psychológiu a nielen zamilované kecy a nepraktickú súlož v aute. Ak sa začnem zamýšľať nad Marianne a jej motiváciami, tak sa radšej hneď stopnem a budem si užívať tú krásnu melodramatickosť a v pamäti mi uviazne najmä kontrast púštnej búrky a hustého dažďa. Žeby som sa predsa len priklonil viac k tým emóciám? 70%

• 24.1.2017  19:12

Film, ktorý vynikne jedine na veľkom plátne. Ale tam sa tiež prejaví, že jeho spektakulárnosť je celá založená iba na prírodných scenériách. Bojové scény sú akosi chudobnejšie a prekvapivo aj málo krvavé, i keď tu všetci mužne vrieskajú a hrdo zapichávajú meče do hrudí nepriateľov. Trochu mi to pripomenulo prvú polovicu Mannovho Pádu Ríma, len bez toho veľkého komparzu. Okrem toho, že tu ide o ochranu jednoho batoľaťa, som príliš nechápal súvislosti a scenár sa ani nijako zvlášť nesnažil ísť divákovi v ústrety.

• 23.1.2017  21:45

Pokiaľ sa dokážete odosobniť od takých logických nedostatkov, ako prečo dvaja muži v postapo svete chodia stále v oblekoch, alebo kde zmizli všetky mŕtvoly, tak sa môžete začať zamýšľať nad tým, aké témy tento film predostiera. Mňa zaujala jeho vyľudnená, takmer až hrôzostrašná atmosféra a naháňačka medzi prázdnymi mrakodrapmi, zaberanými z rôznych pohľadov kamery, je celkom fajnová záležitosť. Koniec som očakával iný, niečo ako od Shakespeara, ale aj tento má niečo do seba a záverečný titulok filmu dáva nový rozmer.

• 22.1.2017  14:26

Príjemná romantická komédia na víkendové popoludnie v telke. Najlepšie, ak máte depku a vonku prší, pretože vám vylepší náladu. K tomu patrí aj to, že neprináša žiadne veľké emócie, takže sa nemusíte báť, že si poplačete. Po sudcovom klepnutí kladivkom a vynesení rozsudku je vám jasné, ako to celé skončí, ale samozrejme postavy musia robiť fóry, kým to dôjde aj im a my sa na tom môžme relatívne slušne pobaviť. Ak feelingom prirovnať k niečomu z tohto storočia, tak možno k Sweet home Alabama.

<< předchozí 1 2 3 4 48 96 143 190