Anderton

erik binder

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 48 95 142 189
    • 22.1.2017  14:26

Príjemná romantická komédia na víkendové popoludnie v telke. Najlepšie, ak máte depku a vonku prší, pretože vám vylepší náladu. K tomu patrí aj to, že neprináša žiadne veľké emócie, takže sa nemusíte báť, že si poplačete. Po sudcovom klepnutí kladivkom a vynesení rozsudku je vám jasné, ako to celé skončí, ale samozrejme postavy musia robiť fóry, kým to dôjde aj im a my sa na tom môžme relatívne slušne pobaviť. Ak feelingom prirovnať k niečomu z tohto storočia, tak možno k Sweet home Alabama.

• 21.1.2017  10:35
    Mariňák (2005)

Počúvam to skoro každodenne od kamarátov. Na čo v tej robote vlastne som, teraz niet čo robiť. Aký to má zmysel? Lenže na rozdiel od Anthonyho a jeho kamošov sa oni večer vracajú domov k rodinám. Nezmyselnosť vojnových konfliktov tkvie aj v tom, že v podstate ničí súkromné životy chlapcov so skutočnou potenciálnou perspektívou pre spoločnosť. Sam Mendes ponúka čiernohumorný vojnový film bez vojny o vojakoch, ktorým je odopreté byť vojakmi. A na tento jeho začarovaný kruh nezmyselnosti sa dve hodiny parádne pozerá.

• 20.1.2017  20:26

Allieho nezaujíma podobne ako mladého riaditeľa Skinnera nič iné, ako načesané háro. Prečo nie. Učešete sa, poflákate po okolí, navštívite mamu v blázninci, občas s niekým niečo prekecnete a lážo plážo sa opäť vrátite domov. Alebo žeby nie? Allie asi nebude Jarmuschova verzia samého seba, pretože ten celý život namiesto permanentnej dovolenky tvrdo maká. Film sa aj napriek drsnému prostrediu a nie zrovna postavám ako z katalógu príjemne pozerá.

• 19.1.2017  22:07
    Rozpolcený (2016)

Na posledných dvoch Shyových filmoch sa mi páči, že sa z nich vyliahlo niečo iné, ako som očakával. Možno to bude novým produkčným zázemím, alebo výrazne nižším rozpočtom, čo je ale spôsobené najmä výškami výplat. The Visit považujem za mierne nedocenený a trochu nepochopený, respektíve nedostatočne interpretovaný malý film, Split sa už ale dočká širokého uvedenia a reklamy a asi zarobí aj slušné peniaze. Split stojí na hereckých výkonoch ústredných dvoch postáv, ktoré majú "niečo málo" spoločné. Od polovice som čakal jeden zvrat, ktorý by mi pripadal vzhľadom na prebiehajúci dej celkom logický, ale bol by som sklamaný z toho, že nie som prekvapený a bolo to nakoniec inak. Po poslednom zábere ale všetko predchádzajúce vidíme v novom svetle a tipujem, že pokiaľ sa nebudete príliš prehrabávať v reckách a komentároch, tak nemáte šancu na to prísť. Ono je to totiž pointa z úplne iného súdka, ako doposiaľ Shy vo svojich lepších filmoch na nás pripravil a osobne myslím, že je prekvapivá preto, že....no to je jedno.

• 19.1.2017  09:57
    Tarantula (1955)

Sympatický príspevok k studenovojnovým paranoidným scifíčkam 50. rokov. Opäť tu máme vedca, ktorému sa pokus vymkne kontrole, ženskú vedkyňu, mladého vedca, ktorý sa zrejme v budúcnosti s ňou dá dokopy, šerifa a zopár nevinných obetí, pre istotu anonymných vidlákov. Lenže aj na 50. roky je v niektorých aspektov film až príliš naivný. Ťažko veriť, že si také monštrum vlastne nikto nevšimol a len tak voľne sa nejakú dobu potuluje po okolí. Akoby toto púštne mestečko bolo odrezané od sveta tak, že ani lietadlo nad ním nepreletí. Útoky tarantuly a vtipne pasívne chovanie obetí je už dnes bohužiaľ nechcená, čisto parodická záležitosť.

• 16.1.2017  16:31

Na to, aké intrigy sa tu splietajú, tak je tento film veľmi sympatický a príjemný na pozeranie. V podstate z toho mohla byť aj poriadna dráma. Len o čom to bolo, kto koho podrazil a komu o čo šlo, mi bolo jedno a nakoniec som to ani príliš neriešil a nechal sa iba unášať samostatnými scénami. Končí to tak, ako to končí, nechcem spoilerovať, ale vzhľadom k jednej konkrétnej udalosti akoby bolo všetko ostatné druhoradé. Frič proste vedel, ako upútať a vo svojej dobe to mohlo byť veľmi populárne.

• 15.1.2017  23:49

Zo štvrtej série najlepší a najnapínavejší diel, ale stále sa to zubami nechtami drží tej prehnanej prekombinovanosti, ako v predošlých prípadoch a opäť nechápem prečo. Prečo sa to celé nedalo poňať jednoduchšie, s väčším ťahom na bránu a bez toho, aby sa divák na konci cítil tak trochu ako blbec. Riešenie šifry na cintoríne je už značne v zóne vtipnej absurdnosti ala Lovci pokladov, predstavy sa opäť miesia s realitou a akoby to scenáristi písali pre divákov so Sherlockovým myslením. Ale napriek výčitkám je posledný prípad napínavý a úplne iný, ako všetky ostatné diely aj preto, že sa ocitáme mimo obľúbených lokalít. Reakcie budú bezpochyby opäť značne kontroverzné.

• 15.1.2017  00:44
    jOBS (2013)

Film o splnení si amerického sna s patričnou dávkou pátosu. Všeobecne zrozumiteľný, čiže nie umelecký životopis s jasne stanovenou scenáristickou chronologickou linkou vývoja kariéry s občasným zabrednutím do súkromného života. Asi trochu viac feel good film, ako by si téma vyžadovala, podrazy v biznis sfére sú iba ďalším motivačným faktorom k novým krokom v kariére. Kutcher je ako Jobs obstojný, za prvé sa naňho celkom podobá a za druhé hrá s celkom slušným zaujatím. Ak niekomu vadí, je to podľa mňa najmä kvôli tomu, že je to ten herec Kutcher.

• 14.1.2017  17:57

Áno, každý chlap by chcel žiť vo svete, kde sa stačí pozrieť na sexy ženu na ulici a program na večer máte zaistený. A že sa bude každá a vlastne každý človek vo vašom okolí riadiť vašimi infantilnými pravidlami. No a ak náhodou zistíte, že po 10 rokoch milujete nejakú svoju kamošku, tak vás musí tajne milovať aj ona. Fakt som sa zabával na predstave, že by som niečo podobné vytasil na nejakú babu, čo poznám od dvadsiatky. Romantický film na to, aby bol romantický, nesmie byť najmä falošný a tento je falošný v každej scéne.

• 13.1.2017  11:56

Áno, záverečné titulky sú na filme to najvtipnejšie. Občas sa niečo podarí, ako napríklad dvojčatá a aj tá identita hlavného záporáka je vtipne prekvapivá. Inak ale iba stávka na istotu, aby sa to páčilo najmä teenagerom, ale aj aby tí dospelejší si nepovedali, že už z podobných filmov vyrástli, čo sa asi nakoniec v mnohých prípadoch stane. Za najzaujímavejší formálny prvok považujem oddelený obraz, splývajúci pri stretnutí našich buddies v jeden celok. Prečo takých nápadov nemá v sebe dvadsaťdvojka viac?

• 13.1.2017  00:05

Po scenáristickej aj režijnej stránke zrejme pomerne narýchlo spíchnutý film, ale so špičkovými hercami, takže divák má aspoň po tejto stránke pocit luxusu. V jednej celkom vtipnej prestrelke sa dokonca spolu objavia aj otec a syn Gleesonovci. Inak Michael musí byť z tých neustálych záchran na poslednú chvíľu minimálne na prášky, reálna postava by sto pro trpela posttraumatickými šokmi. Celkovo je to nejako málo zaľudnené, šedivé, bez skutočne prekvapivého momentu, ale aj stávka na istotu niekedy poteší.

• 12.1.2017  12:25

Napriek nepriaznivým ohlasom ma po všetkých smeroch Live by night dosť bavil. Americké veľkomestá vystriedal atmosférický juh Floridy a popri drsnému násiliu nechýbajú ani vydarené humorné vložky. Affleck mi v hlavnej úlohe nevadil, ale asi by sa dal vybrať lepší predstaviteľ hajzlíka s dobrým srdcom, pretože tie jeho dobrácke oči a výraz "som kamoš Matta Damona" sa na úlohy gangstrov dvakrát nehodia. Lenže potom tu máme určité kontroverzie, ktoré sa ukazujú ako problémy väčšie ako malé. Ako sa mám identifikovať s brutálnym vrahom, ktorý je zároveň človek so cťou a milujúci otec rodiny? Aká je vlastne jeho skutočná morálka? No a scenár je síce brutálne zhustený, čiže sa nie je kedy nudiť, pretože zvrat nasleduje zvrat, ale ak sa rozohrá nejaká zápletka, ktorá by vystačila na celovečerák a je ukončená po 20 minútach a že je tu podobných prípadov viac, cítim rozčarovanie, pretože si nedokážem poriadne vyskladať fabulu príbehu.

• 11.1.2017  16:16

Kráska a zviera je čistokrvná, stopercentná rozprávka bez nejakej ironickej odbočky a to je práve to, čím sa stáva dnes pri záplave animovanej postmoderny tak príťažlivá. Samozrejme môžeme dumať nad motiváciami, prečo krásne dievča cíti lásku k zvieraťu, ale pochybujem, že niekto bude nad tým rozmýšľať nejakým perverzným spôsobom. Pesničky šlapú, nábytok a riad je patrične roztomilý a dobro víťazí nad zlom, i keď to zlo nie je nijak zvlášť vyhrotené, proste ohrdnutý, samoľúby chlap sa chová tak, ako by sa choval v realite :)

• 10.1.2017  23:07

Povedal by som, že minulý rok sa podarilo Yatesovi s Fantastickými zvieratami to, čo sa pár rokov pred ním nepodarilo Akirovi Goldsmanovi. Skutočne som občas neveril vlastným očiam ani ušiam. Mal som dojem, že pozerám nejakú televíznu, na rýchlo zbúchanú fantasy, určenú na ráno na druhý sviatok vianočný. Len že tu sú počítačom zamenené ksichty Farrella, Crowea, Smitha, Connellyovej a Hurta. Skutočne netuším, čo týchto vysoko vážených pánov a pani viedlo k účinkovaniu v tomto filme. Snáď je predloha super a tak sa im, alebo ich agentom, už nechcelo ani čítať scenár, veď Akira je predsa šikulka. No, tak nie vždy a vzniklo jedno z najväčších wtf posledných x rokov v Hollywoode. Vlastne vďaka tým nenormálnym absurdným scénam nejdem ešte nižšie, lebo ono vidieť lietajúceho koňa, potápajúce sa mafiánske autá a Smitha s briadkou a náušnicami so všetkými tými vážnymi ksichtami navôkol je proste brutálna zábava. Keď sa Connelly opýta Farrella, že či je na fotke jeho otec a vy dávno viete časové súvislosti, tak ste presvedčení, že Goldsman sa chcel pomstiť štúdiu a týmto filmom ho potopiť.

• 9.1.2017  23:07

Prvý krát počas sledovania Sherlocka neviem, čo si mám myslieť. Proste to musím vidieť znova a pretrepať si v hlave myšlienky. Všetko je tak extrémne prepálené, od scenára, cez strih až po vizuálne hrátky, že sa v tom strácam a nie som schopný ani odkryť klady. Že je Toby Jones výborný záporák, že sa pani domáca skutočne nezdá, že je na konci šokujúca pointa, ktorá inak s konkrétnym prípadom nijak zvlášť nesúvisí, to sú proste klady, ktoré stoja tak nejak pomimo môjho záujmu o tento diel a jeho ústrednú zápletku. Že je Sherlock zfetovaný automaticky neznamená, že sa tak musím 90 minút cítiť aj ja a dokonca si to ešte užívať. Nejak mi to dnes nešlo.

• 8.1.2017  21:09

Nie zrovna veľký rešpekt smerom k tvorcom, ale väčší, ako malý. V tévé ma to celkom zaujalo, keď som to pozeral, tak som o tomto filme nemal ani tušenia. A to som ani nebol nahúlený a nebol som v spoločnosti petržalských tínedžerov. To len potom by to bola tá pravá jazda....brrr

• 8.1.2017  16:12
    The OA (TV seriál) (2016)

Z časti geniálne, z časti originálne, z časti tuctové sci-fi a z časti rozpačité ezoterické meditovanie. Ďalšia záležitosť, ktorá prichádza s viacerými verziami toho, čo sme videli, lenže ja som typ diváka, ktorého zrovna podobné diskusie až tak nezaujímajú. Ono totiž vždy by mala byť sila audiovizuálneho diela niekde inde, ako v rôznych teóriách a zvratoch a ja ten tzv. druhý plán v The OA vidím. Premýšľať nad témami a motívmi seriálu je hodnotnejšie a OA toho ponúka myslím si dosť. Zároveň sa dokáže vyjadrovať aj metaforicky, čo považujem v seriálovej dobe, zameranej na hutný dej, za originálny prvok. Skúsme sa zamyslieť napríklad nad sklom, oddeľujúcim jednotlivé postavy v pivnici a k čomu sa to dá v rámci deja elegantne prirovnať. Mám podobné pocity, ako po prvej sérii Wayward pine a Westworld. Totiž také, že mi nepripadá nevyhnutná existencia ďalšej série, ale rád sa jej s vysokými očakávaniami zúčastním.

• 8.1.2017  15:59

Veľmi obstojné finále sezóny, ktoré vysvetlí to, na čo sa seriál celý čas pýtal, ale takým spôsobom, že si môžeme vybrať teóriu, ktorú chceme. Mnoho detailov sa nevysvetlí, čo považujem za zámer ohľadom série druhej, mne v princípe k vytvoreniu si celkového názoru zobrazené a vyslovené stačí. Vrátane poslednej vety. Kto je záhadný terapeut? Prečo sa jeden člen z piatich neúčastnil doktorových pokusov? Sú knihy narafičené? Atď. To sú otázky, ktoré mnohým fanúšikom pred začiatkom druhej série nebudú dať spávať. Viac dojmov v komentári k celému seriálu.

• 8.1.2017  08:10

Túto epizódu asi mnohí vďaka tomu, že sa odohráva čisto iba v súčasnosti, nebudú mať radi. Ale konečne sa tvorcovia poriadne opreli aj do Praisiiných susedov a rodičov a začali riešiť filozofickejšie veci ohľadom pocitu osamelosti, túžby po rodine a nakoniec aj manipulácie a dôvery. Nie totiž vo všetkom musíme s OA súhlasiť a jej úmysly zákonite musia viesť jej okolie k, povedzme že, nervóznejším reakciám. Taktiež sa postavy zo súčasnej línie ukazujú vďaka tejto časti viac psychologicky prekreslené, čo súvisí s postupným vývojom deja.

• 8.1.2017  05:34

Tento diel má 30 minút, nie hodinu a mám dojem, že seriálu takéto zhustenie deja prospelo. Udeje sa v ňom totiž mnoho dôležitého, možno viac ako obvykle počas hodiny, a končí v ten pravý moment. Zároveň divák chtiac nechtiac pociťuje zvláštne sympatie aj k Isaacsovej postave, ale možno je to iba môj pocit, že nad jeho chovaním sa máme podľa scenáristov zamyslieť a že je v ňom niečo ambivalentné a nie len prvoplánovo diabolské.

• 8.1.2017  00:46
    The OA - Paradise (E05) (epizoda) (2016)

S ponúkaním odpovedí na niektoré zásadné otázky sa pokračuje ďalej, ono to vlastne začína dostávať pomerne jasný tvar a posledná veta tejto časti zodpovie otázku, prečo si OA vybrala 5 ľudí ako svojich poslucháčov a aké má s nimi plány. Inak ako som ešte doteraz nezmienil, ak rôzne ezoterické rozpačité momenty niekto nedokázal rozdýchať hneď na začiatku, tak v polovici seriálu bude už úplne mimo a sledovať to ďalej nemá význam.

• 7.1.2017  23:59
    The OA - Away (E04) (epizoda) (2016)

Poväčšinu času sa skôr priemerne tváriaca epizóda, ktorá ale v poslednej fáze prinesie odpoveď na jednu zásadnú otázku a pekne ju rozpracováva. Proste tak, aby sa človek tešil, čo bude ďalej. Až teraz si uvedomujem, že Isaacsova postava je vlastne svojou osamelosťou veľmi tragická a že nie zrovna ploché brucho jednej z mužských postáv je zrejme scenáristickým logickým lapsusom. Ponechám to bez vysvetlenia kvôli spoilerom.

• 7.1.2017  12:24
    The OA - Champion (E03) (epizoda) (2016)

Skôr akčnejšia, napínavejšia a dejovejšia časť, ako tie predošlé. Samozrejme v rámci kontextu seriálu, čiže tie napínavé epizódky sa odohrávajú v kuchyni, alebo očakávaním, či slepé dievča zachytí obálku v tečúcej vode. Ale funguje to, najmä ak sa porušujú klišé typu čo urobí niekto, kto sa chce zachrániť a nájde náhodou nôž. Táto časť sa sústredí takmer výhradne na retrospektívne rozprávanie, čo mi celkom vyhovuje, pretože príbehy piatich poslucháčov a ich psychické problémy zatiaľ nedosahujú zaujímavosti Praisiinej minulosti.

• 7.1.2017  10:56
    The OA - New Colossus (E02) (epizoda) (2016)

Do príbehu prichádza vo veľkom štýle Jason Isaacs a na konci jeho konanie zrejme iba zdanlivo poskytuje odpoveď na to, ako Praisie strávila 7 rokov, ale teda dúfam, že sa dočkám ešte viacerých zvratov. Inak aj s prihliadnutím na prvú časť by som ešte spomenul, že staršie ženy, ktoré by v inom seriáli boli zrelé milfky, tu v podobe učiteľky, mamy OA a mám niektorých študákov sú proste iba staršie, o seba nie príliš starajúce sa ženy a ani tá, inak vždy étericky dokonale pôsobiaca Brit, nepôsobí vďaka minimu make upu ako sexidol.

• 6.1.2017  18:34
    The OA - Homecoming (E01) (epizoda) (2016)

Až do stretnutia piatich vyvolených sa jedná o nijak zvlášť zaujímavý pilot nového seriálu. Občas padne nejaká rozpačitá filozofická hláška a vy sa nečudujete, že OA volajú crazy. Nechcem prezrádzať nič ohľadom posledných 10 minút, ale zrazu Batmanglij príde s niečím celkom vtipným, aby nasledovalo to, na čo sme čakali a čo začne konečne pokladať otázky. Kam sa to vyvinie, či je to premyslené a aké zvraty to prinesie, sa z prvej epizódy usúdiť nedá.

• 5.1.2017  13:13

Ako zabiť nekonečný čas vo väzení a zároveň sa ľudsky rehabilitovať"? Bob Stroud našiel recept počas prechádzky na väzenskom dvore za hustého lejaku. Čo je to rehabilitácia nám perfektne vysvetlí a stavte sa, že je to niečo iné, ako si myslia dozorcovia a vedenie. Dôležitou súčasťou jeho života boli ženy, mal značnú charizmu a výrazne mu dopomohli s prenášaním jeho myšlienok na verejnosť. Zároveň boli aj jeho prekliatím. Stroud dokázal spoza mreží pretvárať veci vonku a myslím to inak, ako to robia Černák a spol v súčasnosti. Frankenheimer vie, že sa môže spoľahnúť na trio Lancaster, Malden a Salavas a že mu stačí ich iba sledovať a dodať celku vďaka čb farbe oldschool nádych.

• 4.1.2017  22:15
    Pasažéři (2016)

Ťažko povedať, kde nastala chyba. Takú otázku si kladie na začiatku aj Chriss Pratt a na konci filmu si kladiem zase túto otázku ohľadom filmu ja. Je tu niekoľko sympatických vecí, v podstate celý film je sympatický, ale skôr svojou rozpačitosťou a naivitou, ako filmárskymi kladmi. Verím, že na papieri to vyznievalo fajn filozoficky a to bude dôvod, prečo do toho išli piati áčkoví herci, lenže z filmu to bohužiaľ necítiť. Film je akosi neprirodzene, zmätočne zostrihaný a tam, kde by mohol priniesť nejakú inováciu, využíva klišé. Logických dier je tu skutočne veľké množstvo, ale vzhľadom na celkové vyznenie filmu mi absencia logiky nijak zvlášť neprekáža. Vadí mi, že som sa nedokázal poriadne vcítiť do postáv a pri takomto komornom sci-fi, kde hlavné postavy nezlezú z plátna, je to trestuhodné. 50%

• 4.1.2017  05:56

Pojmy príjemná indie nezávislá komédia a štúdiový komerčný kalkul sa občas zlejú dokopy a vznikne niečo ako Miluj suseda svojho. Tisíc a jeden krát obohratá pesnička s rovnakou dávkou klišé, ako vždy. Zmena prichádza s jedným pomerne nečakaným zvratom, lenže aj po ňom sa všetko dostáva celkom bezproblémovo do starých good feeling koľají. Potešilo ma, ako scenár zapracoval v konečnom dôsledku s vývojom jednotlivých vzťahov, keď uprednostnil to, čo bolo prirodzené a nie to, čo očakáva a chce divák. Takže koniec dobrý, všetko dobré. Ale ani zďaleka nie výborné.

• 4.1.2017  05:51

Dvojhodinová interiérová dialógová nálož, ktorá je našťastie rozdelená do troch častí, čiže aspoň počúvame stále iný typ dialógov. Divadelnosť je priznaná záverečnou ďakovačkou hercov, čo je celkom fér. Inak jednotlivé epizódy sú skôr iba krátkymi epizódkami zo životov troch starších chlapov a ich manželiek, alebo bývalej milenky. Objasnia nám, ako to v ich životoch funguje, ale žiadne ohurujúce životné múdra som v nich nenašiel. Ten istý plac pre tri dejstvá je iba takým scenáristickým vtípkom a ničím viac. S niekým menej charizmatickým ako Matthauom by to bol sotva priemer.

• 3.1.2017  23:26

Nie je neorealizmus ako neorealizmus. Spočiatku vyzerá Zázrak v Miláne ako Bunuelovi Los Olvidados, aby sa v druhej polovici neuveriteľným spôsobom rozbehli a stali sa veľmi dojímavou bláznivou komédiou so sociálnym apelom. Na Talianoch sa mi páči, že ak by boli aj v tých najväčších sračkách, tak všetko dokážu brať s akýmsi životným entusiazmom, ktorý je mnohým národom, vrátane toho nášho, vzdialený. Bez toho, aby sa z filmu nejakým falošným spôsobom vytratila tragika, pretože tá tam stále zostáva. Aj preto tento film vyzerá tak, ako vyzerá. Nakrútil ho totiž Talian a hrajú tam Taliani. A názov klame, nie je to "Zázrak v Miláne", ale "Jeden zázrak za druhým v Miláne".

<< předchozí 1 2 3 4 48 95 142 189