Anderton

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 49 97 145 193
    • 26.4.2017  07:37
    Anomalisa (2015)

Osobne nechápem, ako sa môže páčiť Anomalisa niekomu, kto neprežil, alebo sa aspoň neblíži kríze stredného veku. A nie je chlap. Ale som rád, pretože podľa hodnotení mojich mladších známych vidím, že to tak je. Kaufmann dobre vie, o čom je jeho scenár a prečo je zrealizovaný tak, ako je zrealizovaný. Ak charakterizovať film jednou vetou, tak potom Anomalisa sú také menej hollywodske Madisonské mosty pre klubové publikum. A asi by to chcelo seriál. Polhodinové epizódky zo života Michaela Stonea.

• 25.4.2017  21:37

Našťastie sa nestalo, aby film skĺzol k lacnému pátosu a glorifikácii, dokonca sa ani nesnažil byť k Jorgemu nápomocný v tom smere, že by sme sa smiali nad nejakou jeho roztomilosťou, ktorá by nám mala prvoplánovo ukázať, že aj on je predsa iba človek. Takže dve prvotné obavy sa nevyplnili. Tematicky vhodne povedané, chvalabohu. Nejaké tie scény so životnými múdrosťami tu sú, ale napríklad pri žene, ľutujúcu svoj potrat, máte plné právo s budúcim pápežom a jeho reakciou nesúhlasiť. Feijóo vám neplieska vyjadrené názory o hlavu, ako raz dané pravdy. Film je ale trochu zmätočný, skáče sa stále v čase, na druhú stranu tak ale nie je jednotvárny. Chýba mu však tým, že zachytáva hrdinu vo veľkých časových odstupoch, možno hlbší ponor do všetkého, o čom rozpráva. Rád by som sa viac dozvedel o zákulisí, ktoré je tu veľmi zaujímavo naznačené, ale ďalej neriešené iba zbežne. Samozrejme chápem, že toto je film o niečom inom, ako politike Vvatikánu.

• 25.4.2017  17:12
    Uteč (2017)

Ak sa na Get out pozeráme očami (má to svoj metaforický význam smerom k filmu) diváka, chápajúceho, že ide o ďalší malý horor od Blumhouse, ktorý nemá v úmysle ohromovať digitálnymi monštrami, trojnásobným finále, detailnými nechutnosťami a túžbou stať sa sériou, budeme spokojní. Popravde mi tento film nasedením do multiplexov akosi nesedí, je to skôr záležitosť na nejaký špecializovaný fesťák, alebo na večierok o polnoci niekde v rodinnom sídle na samote. Samozrejme bude film posudzovaný podľa alegorického čítania a v tomto smere to funguje. Ale najmä akousi vtipnou nejednoznačnosťou vyznenia, kedy sa zdá byť všetko úplne jasné, ale tak úplne nie je. Proste svet nie je čiernobiely a tvorcovia s touto metaforikou cieľavedomo pracujú už na báze "farby" postáv.

• 24.4.2017  23:33

Film, ktorý má spoločného viac s Herzogovými eposmi o posadnutosti uprostred džungle a prekvapivo s tohtoročným Mlčaním, ako s akčnými, kvázi exotickými hollywoodskymi dobrodružstvami. Grayov scenár ide proti klasickej dramaturgickej výstavbe, založenej na gradácii a nesnaží sa strhnúť dejom, ale pohltiť atmosférou a hĺbkou toho, že prostredníctvom jeho filmu začneme premýšľať nad našou civilizáciou. Kto je v rámci vývoja ľudstva tým konečným zetkom, necháva na divákovi a po filme o tom môžete filozofovať, koľko chcete. Ale radšej sa vyberte do džungle a pokiaľ tam okrem krokodílov a hadov nikoho nestretnete, určite spoznáte samých seba a aj svet viac, ako pri monotónnom mestskom živote.

• 24.4.2017  09:55

Na tomto filme mi je sympatické, že ho Braff bral skutočne osobne a že si zrejme uvedomoval, že sa jedná o projekt bez čo i len minimálneho komerčného potenciálu. A to aj v zmysle nejakých kritických ocenení a podobných šarád. Je to síce typický americký indie filmík, ale predsa len vďaka Braffovcom autorsky rozoznateľný. Asi som predsa len očakával viac, alebo niečo trochu odlišné, ale možno sa mi bude Wish I was here dlhšie rozležiavať v hlave a možno sa k nemu niekedy aj vrátim. Pre zlepšenie nálady. Som totiž tiež, ako režisér, čiastočne melancholik. No a čo oceňujem na ňom najviac? Zámernú absenciu vyhrotených hádok a že Bloomova žena mohla hysterčiť vzhľadom na rodinnú situáciu koľko by len chcela...

• 23.4.2017  21:20

Film, v ktorom sa dozvedáme o všelijakých možných prevteleniach v širších časových úsekoch, až som nadobudol dojem, že aj operácia Wachowskích bola v skutočnosti iba zásterka pre reinkarnáciu Eda Wooda do dvoch tiel naraz. Minimálne jeden filmový štáb mal z tohto filmu radosť a to tvorcovia Battelfield Earth. Čo sa týka logiky a "zábavnosti", Jupiter a jej vesmírne dobrodružstvá sa im bez problémov vyrovnajú. Dievča sa totiž tvári aj po tom, čo zistí, že je nejakou kráľovnou bohvie čoho všetkého a že na zemi vládne včelám, ako že také veci sa proste v živote stanú raz každému, tak to treba brať s nadhľadom. Tak aj ja to budem brať s nadhľadom a za pár sekúnd pekných gýčových záberov vo vesmíre dám jednu hviezdu, ale skôr je to vyhasnutý čierny trpaslík.

• 22.4.2017  23:15
    Revival (2013)

Revival je taká tá česká obdoba hollywoodskych good feeling komédií, kde hrajú starí slávni herci a majú radosť z toho, že sa pred kamerou spoločne bavia. Podobne sú na tom aj štyria, respektíve piati tu prítomní českí hereckí veteráni. Film neustále upozorňuje, či skôr samé postavy upozorňujú na svoj vek a miestami je to už celkom otravné. Samozrejme vieme, ako to bude celé prebiehať, takže si kľudne môžeme počas filmu aj odskočiť na vécko, či skôr aj na 10 minút prepnúť, alebo na chvíľu zaspať a o nič podstatné pre dej neprídeme. Ale pozerať sa takmer dve hodiny na túto zostavu a počúvať ako ich dialógy, tak ich hudbu, ma celkom bavilo.

• 22.4.2017  08:35

Už prvý diel bol pre mňa väčším sklamaním, ako pre väčšinu ostatných a pokračovanie je na tom ešte horšie. Keď na prvý krát nefungoval iba príbeh a ostatné veci, ako herci, dialógy a výprava boli v poriadku, tak tu sa už na takého Harrelsona a Radcliffea nedá ani pozerať, pri počúvaní replík Cainea a Freemana mi ich bolo úprimne ľúto a Macao nedokázalo vyvolať ani závan exotiky. No a premýšľať nad tým, ako to bolo a kto koho podfúkol, tak na to už vážne nemám najmenších síl. Táto séria je tak podľa mňa iba triviálnym podvodom, pritom sa tvári ako šikovný trik. Nenechajte sa oklamať.

• 21.4.2017  22:51
    Albert Nobbs (2011)

Ženy to v 19. storočí nemali vôbec ľahké, čím nechcem povedať, že by to dnes mali jednoduché. Prostriedky k dosiahnutiu svojho cieľa ale boli v niektorých prípadoch značne ponižujúce a nutnosť popierania pohlavia je činnosť asi najponižujúcejšia. Páčilo sa mi, že Albert je postava do značnej miery nepreniknuteľná, na rozdiel od jej okolia, vďaka ktorému sa Albertovi aspoň sčasti dostaneme do mysle. Hviezdne obsadený film, ktorý by si zaslúžil viac pozornosti. Ale diváci sa vo všeobecnosti boja odťažitejších diel, takže sa ani niet čo diviť.

• 21.4.2017  19:13

Walker prichádza, vidí a víťazí. I keď hodnota jeho víťazstva je veľmi otázna. Veľmi sugestívne a bez prikrášlení nakrútený Pontecorvov film, kde si dal Brando na stvárnení svojej úlohy obzvlášť záležať. Sledovať udalosti dávnych časov z dnešného uhla pohľadu nie je jednoduché. Z filmu cítiť, že na Antilách v 19. storočí a kdekoľvek inde na svete bol pojem ako rasizmus absolútne mimo, človekom bol skrátka iba beloch a ak si to mysleli ako Portugalci, tak Angličania a aj iné národy, tak nie je úplne jednoduché súdiť aj takého slizkého Walkera, ako predstaviteľa celej mašinérie. Vlastne ak dnes vidíme, že sa metódy nezmenili aj napriek tomu, že ľudí nedelíme nad nadľudí a podľudí, tak je súčasná situácia ešte smutnejšia.

• 18.4.2017  20:34
    Quo Vadis (1951)

Obávať sa takmer trojhodinovej dĺžky pri tomto monumentálnom epose, tak typickom pre 50. roky, je absolútne zbytočné. Vyhrotené interakcie výborne napísaných a geniálne zahraných postáv zaručujú aj počas "dialógovej interiérovej" prvej polovice dostatočný záujem o príbeh. Peter Ustinov ako Nero je možno najslizkejší veľký vodca v celej filmovej histórii a predsa nie je zobrazený ako jednoduchá záporná postava, ale skôr ako mentálne a duševne veľmi chorý človek. Divák sa možno zamyslí aj nad tým, že ak by bežnému človeku celý život okolie tvrdilo, že je Boh, tak by možno dopadol podobne každý. Druhá polovica filmu aj napriek viacerým monumentálnym scénam si dokáže zachovať a ešte aj zvyšovať napätie medzi postavami a poskytnúť emocionálne silné finále.

• 18.4.2017  08:42

Formálne veľmi zaujímavá snímka, skôr esej ako nejaké škatuľkovanie či je to hrané, dokumentárne, alebo niečo medzi tým. Je to proste experimentálny film o Vardiných pocitoch a z jej filmov a z tohto obzvlášť je zrejmé, že podľa nej najkrajšou úlohou ženy je materstvo a všetka láska s ním spätá. Čiže aj láska k mužovi. Čím sa asi teda odkláňa od najradikálnejšieho feministického krídla.

• 18.4.2017  07:58
    Documenteur (1981)

Spočiatku mi prekážalo, že popri zaujímavých záberoch sa Varda až príliš upínala na hovorené slovo a nevedel som teda, na čo sa mám sústrediť skôr. Postupne ale necháva viac prehovárať obraz a divák zisťuje, že ho film svojou atmosférou dokonale pohlcuje. A atmosféra zapadnutých zákutí Los Angeles počiatku 80. rokov, o to tu ide minimálne rovnako, ako o hlavnú hrdinku. A samozrejme aj o všetky vedľajšie postavy vrátane tých, ktoré sa tu ocitajú iba na pár sekúnd.Takto sa autorsky a poeticky zachycuje realita.

• 18.4.2017  06:31

Film "ako od Disneyho", čo ale nemyslím nijako hanlivo. Prečo si občas nezidealizovať minulosť, že... veď komu tým ublížime. Napriek tomu, že má film vyše dvoch hodín, mal som dojem, že by sa doňho zmestilo viac. Napríklad viac interakcie medzi Disneym a spisovateľkou. Filmová súčasnosť ma bavila viac, ako filmová minulosť, osobne by som flashbackom venoval o nejakých 10 minút menej. Film vo mne vyvolával otázky ohľadom práva spisovateľov "kecať" do umeleckej vízie filmárov. Osobne sa domnievam, že ak chce niekto vidieť na plátne to, čo mal v hlave, keď písal knihu, tak buď nech nepodpisuje žiadne zmluvy na práva, alebo nech si to nakrúti sám. V tomto smere film nijako ďaleko nezachádza a uspokojí sa viac so záverečným, do duše prehovárajúcim Waltovým preslovom smerom k spisovateľke. Herci sa mi veľmi páčili a sú viac ako polovicou úspechu udelených veľmi silných troch hviezd.

• 17.4.2017  20:39

Čo by táto skupinka žien, nehovoriac o Vardovej, povedala na dnešnú situáciu. Stačilo by si pozrieť nejakú reklamu alebo videoklip. Vlastne aj tento krátky film je taký videoklip bez hudby, ale s množstvom vyjadrených názorov, ktoré sa na jedno pozretie všetky nezapamätáte. Tak trochu to na mňa pôsobilo ako dlhší trajler na nejaký obšírny dokument o feminizme a vlastne by som si niečo idúce v tejto téme viac do hĺbky od Vardovej aj pozrel.

• 17.4.2017  20:24

Veľmi hypnotický film, sprostredkujúci audiovizuálne, ale bez dialógov, akoby pocity matky a dieťaťa na obrazovke. Inak film pre čerstvé matky, alebo tie, ktoré si na obdobie dojčenia ešte spomínajú. Pre niektorých chlapov a ženské, ktoré sa na to ešte necítia, možno až utrpenie.

• 17.4.2017  15:29
    Ivanhoe (1952)

Viac menej to isté dobrodružstvo, čo legendárny Robin Hood z rokov tridsiatych. Iba o niečo menej svižnejšie a zábavnejšie. Ale iba o kúsok. Naivita razí z každého patetického dialógu, ale tak kto by si rád nevypočul reči 20 ročnej Elizabeth Taylor, ako je do niekoho bláznivo zaľúbená. Niekoľko súbojov na koňoch a hlavne dynamicky nakrútené a dnes už celkom vtipne pôsobiace dobývanie hradu sú triumfami filmu, kde vás asi politické pletky budú zaujímať zo všetkého najmenej. Ale oproti takým o pár rokov novším Vikingom mi toto pripadalo ako druhá liga.

• 17.4.2017  08:32

Nebudem tvrdiť, že ma na JCHS nič nerušilo a že je to dokonalý film. Takže škuľavý Jesus v podaní Teda Neeleyho nebola asi najlepšia voľba. Ale možno som sa na jeho kukuč príliš sústredil. Inak pre mňa rozhodne najzáživnejšia adaptácia starovekej fantasy legendy pod názvom Biblia: Nový zákon. Šťavu tejto verzii musel závidieť aj Pasolini. Samozrejme, je no najmä o pesničkách a tu som bol tak ohromený, že ako človek, absolútne ignorujúci 70. roky v hudbe, tomu stále nemôžem uveriť. Obstarať si soundtrack sa stáva dôležitou prioritou.

• 16.4.2017  10:33

TV JOJ vidí zrejme nejakú paralelu medzi umieraním na rakovinu a ukrižovaním a zmŕtvychvstaním Krista, tak nám na veľkú noc naservírovala hneď dva srdcerývne príbehy s rakom. Aj v druhom prípade to malo na mňa presne opačný efekt. Oceňujem, že Kate tu vystupuje celkom sebareflexívne takmer po celý čas bez makeupu a občas jej aj niekto povie, že vyzerá zle. Lenže ak nezaberá chemoterapia, tak nefunguje ani chémia medzi ňou a Gaelom. Títo dvaja herci proste k sebe nepasujú a okrem toho majú na viac, ako na sladkoboľný gýč. Určite film nie je žiadna katastrofa, ale opäť tu nemáme nič nové. Podotýkam, že som veľký fanúšik 50/50, ktorý ukazuje, že ak sa chce, tak proste ide všetko.

• 15.4.2017  22:52

Nechce sa mi teraz napozerať japonskú komerčnú kinematografiu, čiže akčné monster filmy a anime, aby som pochopil všetky odkazy. Ešte že tu sú tie asimovovské zákony robotiky. Dostal som v podstate to, čo dostávam od hraných komiksových adaptácií, len s tým rozdielom, že v animáku je to celé akosi menej trápne, ako keď sa pozerám na nejakého 45 ročného herca v smiešnom high-tech obleku. Emócie fungujú, je to zábava, sledovať to v HD je veľká pastva pre oči, ale keďže už neočakávam telesné zmeny typu zarastania na všelijakých miestach na tele ako hlavný hrdina, tak som sa cítil už tak trochu mimo cieľovej skupiny.

• 14.4.2017  23:22

Ansel Elgort je tak nesympatický spratok, že všetko ostatné mi bolo v tomto filme ukradnuté. Šajlín mi je naopak dosť sympatická, čo je čisto subjektívny názor, takže to, že hrá prihoretú sedemnástku, zaľúbenú do prihoretého teenagera, je podľa mňa pod jej úroveň. Osobne som tu nenašiel nič, čo by toto extrémne sujetové klišé nejakým spôsobom obohatilo a určite to neboli ani dialógy a ani tá výprava. Že sme si na chvíľu odskočili do Amsterdamu, za to vážne tvorcov chváliť nebudem.

• 13.4.2017  21:57

Adam Smith a Alastair Sidons toho nechávajú toľko akoby pod povrchom, až ich filmu chýba skutočná dramatickosť. Otec so synom sa síce občas dostanú do konfliktu, ale nikdy nie natoľko, aby z toho vyplynulo niečo zásadné pre vývoj deja. Prvá polovica je myslím výborne rozohraná, postupom času, kedy sa majú veci vyhrocovať, ale príde iba k určitému skratovému rozhodnutiu, smerujúcemu k akémusi symbolickému, melancholickému finále. Samozrejme nás tvorcovia presviedčajú, že hlavná postava síce nie je vzor cnosti, ale myslí to dobre a my s ňou tým pádom musíme sympatizovať. Kto tu vlastne za všetky trable môže, to je tá najzásadnejšia otázka filmu, na ktorú sa ale zase celkom ľahko odpovedá.

• 13.4.2017  19:54

Osmička je úplne prvý rýchly a zbesilý film série, ktorý sa mi páčil. Teda 3 a 4 som asi ani nevidel, bohvie, ale teda ťažko pochybujem, že zrovna tam by to u mňa nejak vypálilo. Pritom od 5 do 7 to bolo v mojom prípade takmer až nepozerateľné. A ja ani neviem čo sa zmenilo, že to teraz funguje, pretože sa vlastne nič nezmenilo. Alebo možno predsa. Už je to tak extrémne mimo a tak "bondy", že sa z toho stáva zatiaľ najlepšia komédia roka. A to úplne zámerná, nie že by som sa bavil na účet tvorcov. To keď "De Ráák" zahlási drsnú hlášku smerom k Stathamovi a obaja sa začnú rehotať, ako divák, čo sa smeje na debilite tvorcov nejakého akčného béčka, tak to je už totálne nový druh sebareflexie.

• 13.4.2017  14:57
    Čistič (2015)

Zaujímavý námet, čerpajúci z viacerých viac alebo menej slávnejších predchodcov. Bebjak ako vždy dokáže navodiť tú správnu atmosféru, kde forma zodpovedá obsahu, respektíve tým pádom je to jedno a to isté. Bratislava stále pod mrakom nie je prítulné miesto na bývanie a čističov byt už potom ani náhodou. Proste Blava a jeho byt tu sú obrazom jeho prázdneho, osamelého života. Lenže ani Bebjak si nedokáže poradiť s niečím, čo sa dá nazvať slovenský syndróm a ide o akúsi neschopnosť dosiahnuť európsky festivalový nadpriemer. A nie je to o rozpočte, je to o akomsi skrytom drajve, ktorý nemá nič spoločné s tým, že by mal byť tento film akčnejší, alebo emocionálnejšie vyhrotenejší. Scenár sa mi páči, réžia a herecké výkony tiež, len absencia akejsi výnimočnosti v európskom meradle uberá filmu na pôsobivosti.

• 10.4.2017  22:28
    Bohové (2014)

Religa bol kardiochirurg, ktorý fajčil jednu od druhej. Mal slabosť pre vyhadzovy, tak na 1 minútu až maximálne 1 deň. Jeho spolujazdcom by ste nikdy byť nechceli a možno ani manželkou. Pacientom tiež nie, pretože určite nechcete mať nikdy problémy so srdcom. Napriek všetkému je to podľa filmu jeden z najúžasnejších ľudí 20. storočia. Asi to nebude ďaleko od pravdy. Bohovia nie sú dokonalý film, majú problém s tempom, ale herecký výkon Tomasza Kota dokonalý je. Samozrejme silná téma dostatočne vyvažuje všetky nedostatky.

• 10.4.2017  14:14

Skôr by som tento film označkoval ako historický a nie ako western. Kdeže saloony, prestrelky a drsňácke pózy. Iba tvrdosť a beznádej ubíjajúceho života v rozvíjajúcej sa Amerike a dokonale prepracované charaktery. Herecký koncert oboch hereckých legiend, ktoré dávajú do filmu celý svoj bezhraničný um. Nedocená dráma, ktorá by si zaslúžila oveľa väčší záujem verejnosti.

• 9.4.2017  10:59

Nemôžem povedať, že by ma film po celý čas nebavil, ani že by obsahoval nejaké menej vydarené sekvencie. Lenže ak je Winterbottom poctivý a nechce nič negatívne ohľadom kráľa Soho zakryť, tak potom mi nesedí ten klasický prístup životopisných filmov, že vlastne aj tento človek bol len človek s citmi a že bol vlastne citlivý sympaťák, čo len tak mimochodom opustil ženu s deckami kvôli mladšej. Ale ako sám hovorí, normálny život je pre normálnych ľudí a ja som osobne rád, že som normálny človek.

• 9.4.2017  08:36

Čajovňa je na jednej strane feel good filmík na zlepšenie nálady po blbom dni, na strane druhej je pomerne zdĺhavá a dnes už pomerne naivne pôsobiaca. Mať to hodinu a pol a o niečo vybrúsenejšie fóriky, mohla byť z toho moja srdcovka. Škoda, že z romantickej linky sa nedokázalo vyťažiť viac a radšej sa neustále riešili spory medzi veliteľom a podriadenými, ochutnávajúcimi príjemnú chuť inakosti a exotiky.

• 7.4.2017  00:24
    Miss Sloane (2016)

Keď nejaký náš producent pozeral Miss Sloane a uvažoval o tom, či ho hodiť do multiplexov, tak sa pristihol pri tom, že je tak blbý, že vôbec nechápe dej a tak nebude otravovať ani širšiu verejnosť. No prvá hodina môže mnohých odradiť, ale keď sa začnú vyťahovať karty na stôl a keď v závere sú vytiahnuté tie najväčšie esá, tak mnohí pôjdu do kolien. Škoda, že nie v kine...Je tu pekelne prepracovaný politický thriller a zároveň tak aj trochu rozprávka, ale to myslím v tom najlepšom zmysle slova. Jessica je tu brutálne bitchy, čo je umocnené ešte tou jej prehadzovacou červenou ofinou. Po tomto a chytaní Usamu sa dostáva do mojej top trojky súčasných "in" herečiek.

• 6.4.2017  11:52

Áno, Corman rýchlo reagoval na Sputnik, popritom ešte rozdvojil mimozemšťana, aby to pripomenulo dvojitého agenta a do posádky strčil krásnu vedkyňu, aby sa neodklonil od ďalšieho častého klišé SF tejto doby. Je to krátke, celkom úsmevné, v podstate to aj šľape a to neustále pobehovanie hore dole v rakete, kde akoby nikto nevedel, kde sa nachádza, pritom tu sú cca tri miestnosti, je fakt zábava. A trochu to predznamenáva Votrelca :) Pozrieme sa aj na pôdu, čo teda nebolo v rámci žánru zvykom. Ale proste je to starý Corman, tak nejak celé na rýchlo, minimálny rozpočet a dosť ďaleko od tých najväčších periel 50. rokov.

<< předchozí 1 2 3 4 49 97 145 193