Karppi - Únos (2018) (epizoda)

Po klasickom vyšetrovaní v prvých troch častiach sa nami neznáma osoba rozhodne konať a na jeho činy musí polícia promptne reagovať. Je dobré, že nás nečakajú akčné scény, ale dôležitejšie je plíživé napätie a temná atmosféra, ako tá ma aj v severských kriminálkach byť. Taktiež kvitujem rozhodnutie tvorcov odhaliť tvár páchateľa (zatiaľ iba únosu a položenia bomby do auta) a tento, inak sympatický, človek sa nebráni odhaliť svoju tvár aj Alexovi a jeho manželke.

Karppi - Dobré úmysly (2018) (epizoda)

Prebieha štandardné vyšetrovanie, polícia nájde zopár nových stôp, ako plavecké okuliare, záhadné usb (kto by to bol povedal) a niektoré postavy dokážu tak liezť na nervy, až sa polícii čudujem, že ich pre istotu nezatkla za marenie vyšetrovania, či dokonca za napadnutie alebo urážky verejného činiteľa. Dočkáme sa jedného fajn zvratu a dozvedáme sa (neprekvapivo), že za všetkým budú nekalé praktiky veľkej spoločnosti.

Karppi - Večírek (2018) (epizoda)

Očakával som, že vyšetrovatelia sa zamerajú na vypočúvanie všetkých účastníkov párty a afterpárty a zároveň sa zamerajú aj na zamestnancov firmy a klientov Anny. Možno to niekde mimo sujet prebieha, tvorcovia sa však rozhodli zaplniť dej napríklad klišé zaváňajúcemu vlámaniu do bytu, nejakým tým násilím a ožiarením temnej helsinskej oblohy kvázi cool výbuchom. Stále však dostávame dosť zaujímavých nových informácií, aby nás zaujímalo, čo bude ďalej a dej ubieha vpred pomerne svižne.

Karppi - Vdova (2018) (epizoda)

Máme tu všetko, čo očakávame od pilotu detektívneho severského seriálu. Krátko po začiatku nález mŕtvoly, kde hneď niekoľko vecí nesedí, zdanlivo nesúrodú dvojicu vyšetrovateľov, expozície ďalších postáv a aj nejaké to klišé, ako keď sa manžel zavraždenej snaží vziať spravodlivosť do vlastných rúk, pričom rozumnejšie by bolo zavolať políciu. Nesmie chýbať ani predstavenie rodiny jedného z vyšetrovateľov. No a zmestí sa sem aj krátka akcia a atmosféra musí byť poriadne hutná a chladná. Všetci sa samozrejme tvária ako pred samovraždou.

Rovnodennost (2020) (seriál)

Vyzerá to, akoby Ari Aster nemal čas a tak predal svoj námet založený na škandinávskej povere dánskym tvorcom, respektíve Netflixu, nech si s ním robia, čo chcú. Mysteriózna historka, ktorá by síce vystačila na dvojhodinový film, avšak prečo sa nedostať postavám viac pod kožu aj v minisérii. Stále ide len o niečo viac ako štvorhodinovú záležitosť. Pripomenie to viaceré klasiky, od Asterových filmov, cez Stranger Things a Dark až po Unbreakable, minimálne čo sa týka prijatia vlastného osudu. Chápem rozhodnutie tvorcov ísť proti diváckym očakávaniam, avšak celý seriál mohol byť emocionálne uchopiteľnejší, dejovo intenzívnejší, niekde stačilo ubrať, inde zase pridať. No a kto je po Gaštankovi zvyknutý na Danicu Curcic, ten s ňou problém mať nebude. 70%

Rovnodennost - V žilách proudí krev (2020) (epizoda)

Tvorcovia ani vo finále nevybočili z nastaveného smeru a tým pádom je aj finále atmosférické, pomalé, nie príliš intenzívne a chladné. Čiže ak vás seriál nezaujal už v prvej epizóde, tak skrátka nie ste cieľová skupina. Všetko podstatné sa vysvetlí, spod ústrednej mystery dejovej línie "vykuknú" niektoré témy a je sa nad čím zamyslieť. Problém je teda v tom, že to skutočne mohlo byť omnoho intenzívnejšie, na umeleckosti by to sérii neubralo, skôr naopak.

Rovnodennost - Slyším hlasy (2020) (epizoda)

Po napínavej a vťahujúcej štvrtej epizóde dostávame opäť časť, ktorá síce prinesie zopár dôležitých informácií (myslím, že sú dve), avšak takto pred zakončením by som očakával skôr gradáciu deja. Samozrejme chápem, že tvorcovia idú zámerne proti prúdu a do istej miery to oceňujem. Na druhú stranu by sme mohli dostať ešte viac informácií o mytológii, histórii kultu, a tak podobne, času na to bolo doteraz dosť.

Rovnodennost - Všechno na svém místě (2020) (epizoda)

Tvorcovia sa rozhodli zahrať na drsnejšiu strunu než doposiaľ a servírujú svoju temnejšiu verziu Stranger Things pre dospelých. To automaticky neznamená, že je to aj inteligentnejšie a lepšie, len sa to tak zatiaľ tvári. Štvrtá epizóda je však tak depresívna, že je lepšie sa jej vyhnúť tesne pred spánkom, mohlo by sa vám snívať nie len to, čo vidí Astrid vo svojich víziách, ale napríklad aj nie príliš príťažlivý erotický akt pripomínajúci akoby scénu zo satanistických hororov.

Rovnodennost - Co to vidíš ve spánku? (2020) (epizoda)

Táto epizóda ponúkla všetko, čo podobný mysteriózny seriál s kriminálnou zápletkou aj ponúknuť má. Astrid začína chodiť za tými správnymi ľuďmi, línia z minulosti sa konečne dostala do bodu, na ktorý všetci čakali a máme tu aj "návštevu alternatívneho sveta", alebo niečoho, čo sa snáď v závere vysvetlí. Dozvedáme sa aj tie najdôležitejšie informácie ohľadom tajomnej mytológie, do čoho zapadajú aj scény z hypnózy.

Rovnodennost - Ta holka je fuč (2020) (epizoda)

Máme tu syndróm druhých dielov, kedy pilot naláka na niečo nezvyčajné a ihneď na to dostaneme skôr tuctovú časť, ktorá nahromadí zopár informácií, avšak nijako zvlášť nezaujme. Osobne ale chápem, prečo spoznávame stratené dievča skrz klasické stredoškolské zážitky a navyše oceňujem, že sa tvorcovia vyhli napríklad bujarej párty s alkoholom, drogami a sexom.

Ovládací panel
59. nej uživatel Slovensko