Slarque

Kinomaniak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 31 61 90 120
    • 21.3.2017  22:28

Paní režisérka zviditelňuje u nás přehlížené téma, ale po filmové stránce mi to prostě nepřišlo žádná sláva. Mladík s Downovým syndromem miluje paní z Mostu, která vypadá jako profesionální podvodnice. Tahle linie je díky viditelně opravdovým emocím nejlepší. Tetraplegik se snadno nedostane ani do tramvaje, takže ho asi nepřekvapí, že vyškolená sexuální asistentka nemá bezbariérový přístup. Nijak mu nezávidím, ta ženská mi připadala víc mimo, než všichni tři postižení dohromady. Takže klikařem filmu se stává vozíčkář se vzácným genetickým onemocněním, který je schopen si najít prostitutku, která se k němu chová jako k normálnímu platícímu zákazníkovi. Výsledek: všechno funguje lépe, když se do toho nepletou „odborníci“.

• 17.3.2017  21:53

Folman režisér hlavně neukočíroval sebe samého coby scenáristu. Jakoby nedokázal využít potenciál svobody, který mu námět a animace umožňovali. Takže na rozdíl od Lema nestvořil funkční fantastický svět, ale jen barevnou halucinaci. A smutným výsledkem je, že tahle animovaná halucinace je nakonec méně zajímavá, než živá Robin Wright a další herci.Takže mojí základní emocí jsou nakonec rozpaky.

• 16.3.2017  22:49

Dokumentární medailonek slavného rockera. Zasazení do domáckého prostředí jeho vlastní planetky, kterou obývá ve společnosti nepříliš pozorně naslouchajících slepic, činí dokument aspoň trochu originálním. Jinak jde o nesystematické přeskakování v čase i tématech, takže je to spíš pro fanoušky, než lidi, co o Mišíkovi nic nevědí. Ale pokud jste na podobné noty naladění, tak vás film nezklame. Za nadstandardní hodnocení může autorka děkovat šťastné náhodě a téměř detektivnímu pátrání po stopách Mišíkova otce.

• 10.3.2017  22:22

Dokument ve stylu „všechno souvisí se vším“. Jsou tam povedené scény, zajímavé záběry, práce s mezititulky, zvukem a hudbou... Jenže po jisté době sledování jsem prostě cítil, jak mi v hlavě odpadají relátka. Pak už filozofie zněla jako hospodské kecy a hospodské kecy jako filozofie. Dokoukání filmu jsem pojal jako test vlastní výdrže a po zhruba dvou dnech subjektivního času přišly titulky. Ale k něčemu dobré to bylo, už aspoň vím, že Bůh je žába. :-/

• 9.3.2017  09:16

Na jedné straně tu jsou různé náladotvorné záběry doprovozené titulní „zpovědí“, jež zní hlasem Karla Rodena. Dává nám ve zkratce nahlédnout na to, jak vlastně vypadal život nájemného skladatele ve druhé polovině 18. století. Druhou zhruba polovinu filmu tvoří záběry ze zkoušek na živé provedení Myslivečkovy opery Olimpiade poprvé po 235 letech. A nakonec ani nevím, zda mi přišel zajímavější tenhle pohled do zákulisí opery nebo střípky ze života skladatele.

• 7.3.2017  21:23

Nakonec totéž jako jednička – dojem kazí mechanicky sestavený scénář a režie, která se zaměřila pouze na technické aspekty snímku. Je tu méně postav, takže je to přehlednější, ale zase je to díky těm exotickým kulisám jen něco vzdáleného, co se nás nijak netýká. Celkově tedy opět neurážející průměr = 50%.

• 6.3.2017  16:39

Napotřetí to konečně vyšlo! Největším překvapením tak zůstává, že jde o dílo stejného režiséra jako u rozpačitého minulého pokusu. Zestárlý a unavený superhrdina ve westernově stylizovaném akčním filmu bojuje za to málo, co mu zbylo. Rozlučka Hugha Jackmana a Patricka Stewarta s X-Menovským univerzem je drsný a syrový film, ve kterém akce tvoří jen část s citem napsaného vyprávění. (Asi je lepší vidět celého klasického Shanea. – 90%)

• 28.2.2017  22:12

Příběh Vrby i Wetzlera by si zasloužil lepší formu. Tady byla ústřední koprodukční dvojice mladých naivních blbů, která v tomto vyhlazovacím pekle způsobovala tolik WTF momentů, že jsem se u filmu i několikrát hlasitě zasmál. Takže z mého pohledu je verdikt jednoznačný: inscenačně nezvládnuté.

• 27.2.2017  09:27
    Gangster Ka (2015)

Další pokus o českou gangsterku ve stylu Příběhu kmotra. Scénář opět bez chuti a bez zápachu, natočeno jako by to točil druhý štáb nějakého většího filmu, a pár herců s Hynkem Čermákem v čele nakonec dojem nezachrání. Vznikl totiž jen další ihned zapomenutelný film (50%).

• 25.2.2017  20:20
    Zlato (2016)

Přiznávám, že jsem vůbec netušil, jak vlastně funguje celý ten byznys kolem prospektorů a těžařů. Takže mě v tomto indonéském zlatém dole ledacos překvapovalo. Škoda jen, že film nemá nějakou kladnou postavu, protože by se mi pak lépe sledoval. Koukat dvě hodiny na permanentně nalitého chlapa mě prostě moc nebaví, ale jinak dobré (70%).

• 22.2.2017  21:12

Psychologické drama s výborně poskládaným scénářem a stejně dobře napsanými postavami. Silné herecké obsazení tento potenciál využilo, takže je výsledkem to, čemu se často říká „herecký koncert“. Režisér naštěstí nemá diváka za blbce, čemuž odpovídá nelineární struktura vyprávění. Bohužel nezvládl práci s užitou hudbou. Pokud k civilnímu dramatu ze současnosti hraje G. F. Händel či podobní skladatelé, tak to prostě snad ani nemůže fungovat. Jinak prakticky perfektní, takže při Oscarech budu držet palce všem třem nominovaným hercům i scenáristovi (90%).

• 21.2.2017  22:29
    Bohéma (TV seriál) (2017)

Rozpačité dojmy způsobuje zejména scénář mísící fikci s historií prapodivnými způsoby. Fiktivní postavy tak ovlivňují životy skutečných, kterým se často v seriálu stalo mnohé, co odporuje historické realitě. Navíc je tu rámec roku 1968, který je dobrý snad jen pro ukázání smrti Maca Friče, ale jinak jen ubírá čas, přitom postav jsou spousty a jejich osudy už jsou beztak zhuštěny až až. Celkem to drží nad vodou herecké výkony většiny zúčastněných. Nepotěšila mě ani špatná práce s hudbou. A filozofická otázka na závěr: proč si připomínáme jen staré sviňárny, ale hrdinské střípky z dějin necháváme stranou?

• 17.2.2017  09:15

Trainspotting je 20 let stará britská klasika, která funguje, jak má. Žádná pokračování nepotřebovala, ale teď tu přece jedno máme. Je to zhruba stejně našlapané, je zde pár originálních fórků (letní čas, 1690) a jako divák jsem se rozhodně nenudil. Ale kult je jen jeden, takže pokračování už si zřejmě nepořídím na originální VHS a nejspíš už nikdy nebudu mít nutkání na něj koukat znovu. Resumé: v jádru zbytečné pokračování, které ale neurazí a nedělá prvnímu dílu ostudu.

• 15.2.2017  21:56

Dokument o nepochopení. Mezi režisérkou a jejím objektem, stejně jako o tom, že skoro nikdo neví, co se doopravdy v 90. letech dělo v rozpadající se Jugoslávii. Možná je Doleček ďáblovým advokátem válečného zločince, možná ne, o tom ať se rozhodne divák sám. Každopádně mi (stejně jako režisérce) připadá spousta jeho vášnivých promluv ve vzájemném rozporu, asi holt nerozumím levicovým intelektuálům. V neposlední řadě je dobré vidět, jak se stravuje respektovaný dietolog. Veršů mohlo být i méně.

• 12.2.2017  17:45

LEGO® příběh byl před třemi lety neskutečná jízda, jenže Batman je smolař a kromě Burtona a Nolana přitahuje hlavně lidi, kteří nevědí, co si s ním počít. Takže fórků viditelně ubylo, jejich originalita nestojí za řeč a jako animovaná akční řežba je to možná trochu paradoxně zároveň moc rychlé i příliš dlouhé (takovýto film se určitě měl vejít do 90 minut). Takže na Batmanovu obvyklou bídu nadprůměr, ale film, ke kterému bych se vracel, z toho rozhodně nebude.

• 9.2.2017  21:56

Mezinárodně srozumitelný animovaný film, který má lepší anglický než český název. Jednoduchá, ale pěkná animace, funkční práce se zvuky a (černý) humor.

• 9.2.2017  21:48
    Retriever (studentský film) (2014)

Dobrý herecký výkon Ondřeje Malého a zajímavě vyobrazený vztah člověka a psa. Jinak mi to přijde po scenáristické stránce nedotažené. Nahoře uvedenou anotaci se smečkou divokých psů, kteří se snaží ovládnout město, zřejmě psal někdo, kdo film neviděl. :-/

• 9.2.2017  11:49
    Serenity (2005)

Na seriál Firefly jsem nikdy nekoukal, takže pro mne je to samostatný film. Jako takový je Serenity slušná akční space opera s trochu viditelně nižším rozpočtem. Šlape dobře a pár hlášek z ní mi nejspíš nějakou dobu zůstane v hlavě. Ale to je asi tak všechno.

• 8.2.2017  19:51

Karel Köcher je rozhodně zajímavá postava a je dobře, že o něm nějaký dokument vznikl. Ještě prostříhat tu hromadu obrazového balastu (např. osoby stojící na ulici s velkými fotkami protagonisty, ex-špiona s manželkou ve vlaku se štábem odrážejícím se ve skle apod.) a nechat jen informace k věci, a byl bych docela spokojený.

• 5.2.2017  11:28
    Okupace (TV seriál) (2015)

Po první sezóně velmi dobře rozjetý seriál. Politická sci-fi s výborně napsaným scénářem, který ukazuje, že naplánovat se nedá skoro nic, pokud netušíte, jak na váš krok zareagují desítky vám třeba naprosto neznámých lidí. Mezi pár hlavními postavami se stříhá v dobrém rytmu, herecky se mezi nimi rozhodně neztrácí ani litevský import Ingeborga Dapkunajtě v roli ruské velvyslankyně. Každý z pětice režisérů natočil dva po sobě následující díly, ale rozdíly jsou téměř nepostřehnutelné. Fritt Norge!

• 3.2.2017  19:24
    Paterson (2016)

Filmová poezie obyčejného života je Jarmuschovým nenápadným mistrovským dílem. Od scénáře plného živých dialogů i básnických metafor přes hudbu pod hlavičkou částečně vlastní kapely SQÜRL a nápadité výtvarné a kostýmní hrátky s černou a bílou na postavě Patersonovy přítelkyně až po suverénní herecký výkon Adama Drivera. A jelikož je tento film stejně o americkém městě i jeho jednom obyvateli, dává smysl, že se jmenují stejně.

• 1.2.2017  09:55

Místo postav stereotypy, a když už mistr udělá vtip, tak se v něm pak dalších pět minut rýpe, dokud v něm nepřestane být cokoli vtipného. Nijak nefunguje ani střídání těch několika vyprávěných historek. Zbývá jen pohlednice z Říma s několika dobrými herci a herečkami, díky kterým se tento jinak veskrze průměrný produkt dá bez obtíží vydržet (50%).

• 24.1.2017  22:05
    La La Land (2016)

Nijak mne to neuchvátilo. Nejlepší muzikálové číslo je hned v úvodu a obě hlavní postavy se na plátně objevily až po jeho skončení. Dalších písniček je už vlastně ve více než dvouhodinové stopáži jen pár, což je zaplněno několika tanečními čísly. Zhruba dvě písničky jsou solidní nadprůměr, zbytek šel rovnou druhým uchem ven. Scenáristické pojetí závěru se podle mne k tomuto typu filmu vůbec nehodí. Emma Stone je výborná, Ryan Gosling s ní celkem drží krok. Žádný z nich není dvakrát dobrý zpěvák, ale to by mi u takovéhoto filmu nijak nevadilo. Režisér bravurně zvládá jednotlivé scény, ale jejich souhrn mě tentokrát prostě nepřesvědčil.

• 21.1.2017  21:13

Notně zamotaný film-noir, který ve mně stále budí celkem ojedinělý pocit, že je ten zmatek neproniknutelný záměrně. Výborná je hlavně dvojice Humphrey Bogart a Lauren Bacall, mezi nimiž to vážně jiskří (a jejich dialogy jsou také parádní). Režisér to v klidu jistí ze zálohy a moc na sebe neupozorňuje. Ale jestli tuto temnou jízdu L.A. zvládl natočit v ateliérových kulisách, pak rozhodně klobouk dolů!

• 20.1.2017  20:37

Spíš než řecká tragédie to vypadá jako anglická moralita o zločinu a svědomí. Ewan McGregor i Colin Farrell jsou skvělí, ale ani tak mě tenhle film moc neuchvátil. Připadalo mi, jako když se Woody Allen s námětem pere. Výsledek vypadá jako zfilmovaná divadelní hra (také si tu většinou ve scéně dva až tři lidé o něčem povídají), což funguje mnohem méně než u Allenových vztahových komedií. Kdyby dramatické scény aspoň měly napětí, ale o to se režisér také nesnaží. Takže evidentně byla záměrem jen ta moralita, což je vzhledem k potenciálu tvůrců málo.

• 19.1.2017  21:27
    Omar (2013)

Začínalo to jako romance přes zeď, ale tak jednoduchý tento film není. Filmový Omar totiž není smířený s izraelskou okupací a koná. Následky na sebe nenechají čekat a ústí to až v paranoidní thriller, ve kterém nikdo neví, kdo je zrádce. Navíc má celkem údernou pointu. Zřejmě nejlepší palestinský film, co jsem viděl.

• 13.1.2017  22:35

Komedie, která je víc sprostá než vtipná. A ve hrané formě to funguje hůře než u Buchet a klobás. Tím neříkám, že tu nejsou velmi vtipné scény, jen jich prostě není tolik. Také scénář je poněkud líný. Díky tomu tu máme pouze dvě postavy a zbytek se nikdo nenamáhal dostat nad úroveň jejich přihrávačů. James Franco i Bryan Cranston jsou ve svých rolích ovšem velmi dobří a i díky tomu je to pořád rozhodně nadprůměrná komedie.

• 8.1.2017  23:43

Špatně napsaný příběh i postavy (ohánění se skutečností nefunguje, obzvlášť tam, kde to bylo v reálu podstatně jinak), rozháraná režie a nepřesvědčivé herecké výkony i jindy kvalitních herců. Životopis pro čtenářky bulvárních plátků není nutné točit za tolik peněz. Ale aspoň mě při tom napadlo, že bych radši viděl film o Magdě Goebbelsové (klidně s Lenkou Vlasákovou v hlavní roli).

• 5.1.2017  22:01
    Semestr (TV seriál) (2016)

O.K.: jsem o generaci starší, ne vejšku jsem nechodil, na Facebooku nejsem, kameru u počítače nemám (a netuším, k čemu je přední objektiv na mobilu), takže bych se u toho asi měl po pár minutách ztratit. Kupodivu ne. Naopak jsem se často i bavil. Vzhledem k té rychlé klikací formě si ani neumím představit, jak k tomuto seriálu vypadal scénář, ale jako moderní vztahová komedie funguje výborně. Nevím, zda by mi tak připadalo, kdybych si mezi jednotlivými díly dával týdenní pauzu, tak jsem si počkal, až bude online komplet a pustil si ho najednou.

• 3.1.2017  21:38

35 let skutečného případu za méně než hodinu a půl. Za tu dobu se nedá vybudovat soudní drama, protože tu máte třeba jedinou scénu se dvěma právníky následovanou dalším titulkem „o rok později“. Stejně tak se nedá vystavět drama o tom, jak posedlost spravedlivou pomstou ničí život hlavního hrdiny. Buď to můžete brát jako civilizovanou verzi známého Přání smrti, nebo jako obžalobu (ne)fungování evropské justice na konkrétním případu. Film je natočený podle autobiografické knihy hlavní postavy, takže je hereckým sólem Daniela Auteila, nikdo jiný (včetně Sebastiana Kocha) tu nemá moc prostoru. Přes všechny výhrady to má cenu vidět. Kéž by podobných filmů nemuselo vznikat více...

<< předchozí 1 2 3 4 31 61 90 120