Takovej barevnej vocas letící komety (2015)

Filip Topol byl dost zajímavá osobnost, aby to tenhle dokument zachránilo. Jinak to je jako každý konvenční portrét nekonvenční osoby spíš takové plutí po povrchu a na vlně jeho příznivců. Vzpomněl jsem si na Filipovo album Střepy – tohle jsou také spíše jakési střepy jeho života (a mnoho z nich už bylo někam zameteno a zřejmě leží v popelnici). :-/

Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství (2015)

Opravdu divný trip, spojením několika animačních technik počínaje a pro mne nepochopitelnou fyziognomií zvířat nekonče. Český dědeček si na vesnici čte francouzské noviny a krávy mají vemena na zadcích. Proti tomu a dalších drobným podivnostem už vlastně vypadá všechno to prázdninové dobrodružství celkem příčetně.

Stíny v ráji (1986)

Kaurismäkiho romance bez velkých emocí a gest, zato se spoustou nikotinu. Strohé dialogy, každodenní šeď a mezi tím jiskřička naděje. Chvílemi mi ovšem přišlo, že se k tomu ty jazzové improvizace moc nehodí.

Lečo (2004) (studentský film)

Chápu, co tím chtěl autor říci, ale nemyslím, že zvolil vhodnou formu (50%).

Kontakty (2004) (amatérský film)

Tenhle film trochu mate svým názvem a tím, jak se na začátku jeho hlavní protagonista snaží dostat k telefonu. Když nakonec přijde pointa, ve které se ukáže, že ve skutečnosti jde o mnohem základnější význam tohoto slova, bylo už trochu pozdě.

Zastávka (2003) (studentský film)

Filmová anekdota. Pár minut počkáte, a přijde pointa. Na něčem se ti studenti učit musí...

Prodáno (2005) (TV film)

Povedený skupinový portrét obyvatel jednoho činžovního domu v časech nejistoty. Snad jen bylo skoro zatěžko uvěřit, že se pohybujeme v tomto století. Vždyť i ten bývalý majitel-emigrant sem jezdil starým křápem ze 70. let (a zbytek zařízení působilo ještě starobylejším dojmem).

Frank (2014)

Hudební komedie o alternativní kapele s nečitelným jménem a rozkladném prvku jménem Komerce. Nejlepší byli dle očekávání Michael Fassbender a Maggie Gyllenhaal, s nimi se snaživě snažil držet krok Domhnall Gleeson, což se k jeho roli ve filmu báječně hodilo. Promyšlená komedie se scénářem, který diváka nutí k zamyšlení.

Zločin a trest (1983)

Aki Kaurismäki ve své originální variaci na Dostojevského klasiku stihl odvyprávět vše podstatné za hodinu a půl, aniž by zvýšil své typické tempo. A to ještě s lehkostí jemu vlastní mnohokrát vkráčel na území komedie. Debut jako hrom!

Furiant (2015) (studentský film)

Bravo! Tohle je jeden z nejlepších studentských filmů, co jsem kdy viděl. Ondřej Hudeček si s filmem opravdu vyhrál, což se týká stejnou měrou scénáře, režie, kamery i střihu. Ladislav Stroupežnický už není jen jméno z dějin českého dramatu (90%).