• Krátkometrážní
  • Pohádka

1899 (2022) (seriál)

Když si chcete dát záležet s projektem na filozofii, ale trochu to přepísknete. Pro mě dějově zcela neusledovatelné, s každým dílem jen přibývající otazníky, textově chatrné (i když bych si ráda myslela, že tady byl na vině mimo jiné dabing), s jednáním postav jsem se absolutně nepotkávala. Škoda, peníze i ambice očividně byly, ale zvolená media filmařů ke sdělení myšlenky nestravitelné. Umím si představit, že určitá úzká filozofická sorta diváka může spatřovat "onen" přesah (a možná i každý, kdo se bez počátečních ambic hned na začátku smíří s osmi díly "případů pro začínajícího kata"), ovšem osobně jsem vydržela do konce jen díky zvědavosti, jestli tak zmatečný příběh dokáže skončit alespoň částečně důstojným způsobem. A že to bylo opravdu dlouhých osm hodin. Škoda, že jsem až do poslední scény nedostala žádná vodítka, která by napovídala závěrečné (nesourodé, ne zrovna originální, ale řekněme alespoň ospravedlňující) vysvětlení. Jinak než tímto způsobem z toho na konci upřímně vybruslit snad ani nešlo.