Jednu hvězdičku za to, že se do toho vůbec pustili, ale jinak nic. První díl mi přišel jen jako promonarchistická agitka, ve které nás všichni přesvědčovali, že by bývalo stačilo zrušit republiku a měli bychom se jak v ráji, dokonce i sudetští Němci by zapomněli na Hitlera, jeden národ, jednu Říši a cedili krev za Korunu. Až se člověk diví, že v Evropě těch monachií ve 20. století tolik zaniklo.
Naprosto nechápu zdejší hysterii. Psát, že se Radcliffe do role velitele vojenské jednotky nehodí, je kardinální nepochopení smyslu filmu. Daniel hraje mladého osmnáctiletého chlapce! Ano, ten se do funkce velitele frontové jednotky opravdu nehodí! A o tom ten film právě je. O tom, že válka je nesmyslné zvěrstvo.
Nedávno jsme si pořídili psa a s ním i takovou zvláštní píšťalku. A hádejte, na co jsem si okamžitě vzpomněl? Bohužel je to ovšem to jediné, co si kromě písně z celého seriálu pamatuji. Plus samozřejmě ještě to, že jsem tuhle japonskou verzi Lassie se vrací strašně miloval. Až to někde seženu, musím se na to podívat a objektivně to ohodnotit, protože kdybych to měl hodnotit jen z matných vzpomínek, tak tomu musím dát pět hvězdiček.
Divedelní hra ve filmové databázi? No nevadí, dejme tomu. Jediná hra, na kterou jsem šel do divadla dvakrát za sebou a klidně bych šel i potřetí. A to jsem to ještě navíc viděl několikrát v televizi. Ale mohl bych vidět klidně znovu. Nezbývá než zatleskat.
Těch pět hvězdiček je asi neobjektivních, protože jsem to viděl naposledy někdy v minulém století, ale dojem to na mě tehdy udělalo dostatečný, aby si plný počet hvězdiček zasloužilo. Ať se zeptáte kohokoliv z mé generace, tak vám na otázku, který želvák byl, zaručeně odpoví :-D
Dávám pět hvězdiček, protože se mi to hrozně líbilo, ale už je to tak dávno, že vůbec netuším, o co šlo. Ale dneska jsem si nějakým hnutím mysli vzpomněl, že jsem kdysi viděl film o červotočích, co zachránili noemovu archu, a strejda google po zadání hesel noemova archa + červotoči nezklamal :-) Těch pět hvězdiček je možná přehnaných a kdybych to viděl dneska, možná bych se i divil, co se mi tenkrát líbilo. Ale když se film pro děti líbil dítěti tak, že si na něj i po tolika letech vzpomnělo a stálo mu za to najít si ho na internetu, tak to za pět hvězd určitě stálo.
Vzpomínám si na pohádku o tom, jak pejsek a kočička vařili dort. Dali tam všechno, co mají rádi, a výsledek byl příšerný. A podobně dopadle i tento seriál. Miluji Jurský park, miluji Putování s dinosaury, ale to neznamená, že budu milovat i jejich křížence. Kdybych neměl tak rád pravěk, tak bych tomu snad ani tolik hvězd dát nemohl. Nemám rád, když se někdo motá mezi dinosaury a hraje si při tom na dokument. To už ať před nimi utíká a nechává se sežrat a je z toho pěkný akčňák, ale tohle NE!
Na tomhle seriálu mi vadil jenom - zato výrazně - ten průvodce. Nechápu, proč ho tam cpali. Bez něj by to bylo mnohem lepší. Ale i tak to bylo tak dobré, že je to za 5 hvězd.
Film asi není tak pěkně udělaný jako seriál - hlavně herecké výkony, ale prostředí se na Stínadla hodí a atmosféra je určitě správně foglarovská. Jako milovníka foglarovek mě navíc těší, že se film drží knižní předlohy mnohem věrněji oproti seriálu, který smontoval dohromady Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří. Jinak Foglar u mě jasně vede, taková Rowlingová se může jít zahrabat s těmi svými Bradavicemi, Stínadla jsou prostě to nejlepší místo pro klukovské sny.
Je to jiné než Putování s ... Blíží se to spíše klasickému dokumentu, kde se díváte na tváře vědců, kteří vám zaujatě vypráví o svém bádání a kteří si dost časti i odporují. A to je rozhodně v pořádku. Sérii Putování miluji, ale ta není klasickým dokumentem, neboť v tém vám tvůrci nedávají na výběr z mnoha teorií, ale předkládají vám jimi preferovanou realitu. Takže měli-li dinosauři, pravěcí savci a monstra éry před dinosaury ode mne 5 hvězdiček, nemůžou mít prehistroričtí lovci o nic méně.
Nádherná severoamerická příroda, úžasná hudba a napínavý příběh. Tyhle tři věci si hned vybavím, když se mluví o americkém filmu Poslední Mohykán (neplést s českou veselohrou). Jen je škoda, že jsem nikdy nečetl předlohu. Mohl bych pak porovnávat. Takhle to ale nemá chybu.
Jeden z mála dobrodružných filmů z dětských let, na který se s chutí podívám i dnes. Karibik, korzáři, krásná dívka, zlý padouch, hrdina toužící po pomstě - prostě všechny romantické rekvizity. Co víc si přát?
Asi jsem od toho neměl nic čekat, ale já si nemohl pomoct. Bohužel! Škoda peněz! Všeho moc, všeho víc, všechno akčnější, větší... S původním predátorem se to nedá ani srovnávat. Jediná sympatická scéna byla Japonec vs. predátor, jinak to byla snůška nesmyslů. A to to ak hezky začínalo - džungle a muzika z jedničky. Pak už to šlo ale do kytek.
Sliboval nám, že se vrátí. Nevrátil se! Tohle není terminátor, ale béčkový film o válce mezi lidmi a stroji, jakých tu byly už tucty. Série terminátorů nám jasně ukazuje, že super mega efekty nedělají dobrý film. V jedničce se nad těmi triky z dnešního pohledu můžeme trochu pousmát, ale film to byl nesčetněkrát lepší. Já nevím, čím to je, ale přijde mi, že dneska se dá dát do filmu všechno, co chorý mozek scénáristy napadne, takže se to tam klidně dá. Dříve se asi muselo mnohem víc přemýšlet, když už ty triky byly tak drahé a náročné, aby ta práce stála za to.
No tenhle seriál se mi prostě líbí a vůbec se za to nestydím. Pět hvězdiček je možná moc, ale ve srovnání s jinými "detektivním" seriály si to určitě zaslouží. Je to příjemný odpočinkový seriál, v každé epizodě zajímavá detektivní zápletka, špetka humoru i romantiky a sympatičtí hlavní hrdinové. Co víc si od takovéhoto seriálu přát?
Já to hodnotit nebudu, ale patřím mezi ty šťastlivce, kteří neviděli ještě ani vteřinu toho televizního, jak z hodnocení vyplývá, odpadu. Naštěstí jsem nadán přirozenou nedůvěrou k tlačítku 4, pod kterým se na našem ovladači skrývý Prima a je tam ukrytá tak dokonale, že jen málokdy vyleze na stětlo boží, tedy obrazovku. Každopádně už fakt, že se nehorázně bojím na to byť jen pohlédnout, dává tušit, že to asi nebude žádná kvalita. Když si uvědomím, že mě ženská část naší rodiny mučí nehoráznou stupidností, jakou je Ulice, a přitom tato ženská půlka VKV označuje za paskvil, na který by se nikdy nedívala, musí mi být i bez dívání jasné, že se na to dívat prostě nedá. Bohužel moje babička, kterou jinak pokládám za velice vitální a duševně zcela zdravou, patří mezi pravidelné divačky. Ale jak babička vždy dodává: "já si to přepínám mezi VKV a Růžovkou a stíhám oboje." Tak to už je tedy něco, když se dají sledovat dvě věci naráz. To musí mít opravdu hutný příběh.
Nechápu, co dělá Buly ve filmové databázi, ale když už tu je, tak ho okomentuji. Jako naprostý hokejový fanatik si nechám Buly ujít asi jen z jediného důvodu - fandím přímo na zimáku, takže za ta léta už jsem viděl Buly snad ve všech podobách od skutečné dekorace zpodobněné jako roh ledové plochy až po dnešní virtuální studio. Alei kdyby seděli někde ve sklepě, stejně je důležité něco úplně jiného - komentáře, postřehy a reportáže. A ty jsou podle mého kvalitní a u nás jedinečné. Mám mnoho výhrad. V poslední době mi vadí, že takřka zmizely statistiky během utkání a dokonce i po nich. V nějaké přiblblé grafické tabulce se sice dozvíme, že Roman Červenka dal dnes svůj desátý gól nebo, že měl Růžička červenou kravatu, ale střely na bránu, zásahy brankářů, využití přesilovek, diváky a podobné statistiky tam nenajdete. Co mě v poslední době také dráždí, je to, že - asi pod dojmem toho, že má dnes doma každý obří plazmu - je časomíra na obrazovce tak malá, že na ní z dostatečně blízké vzdálenosti rozeznám skóre, ale kolikátá se hraje minuta je už otázkou přiblížení se do vzdálenosti jednoho metru. Tohle nechápu - oči mám totiž pořád dobré a ta časomíra byla vždy mnohem větší a čitelnější. Jinak je to pochopitelně nejlepší hokejový magazín u nás, takže pět hvězdiček, jak když vyšije. A Hosták náhodou maluje s tužkou jak Picaso!
Dlouho jsem přemýšlel, co mi ten film připomínal, a konečně jsem si vzpomněl na Spielbergovu Říši slunce (1987). Musím tedy říci, že ta mě chytla asi víc (byla přeci jen kvalitněji zpracována a hlavně Evropanu srozumitelnější). Každopádně to nic neubírá na tom, že mě tento film dostal. Hlavně osud maličkého dítěte, které jeho matka (kolik jí mohlo být? 13???) zabila. Ale vrátím-li se k podobnosti s Říší slunce, tu vidím v chlapci zvaném Satelit, který se svým chováním a způsobem přežívání ve světě, kam se děti nehodí, hlavní postavě Říše slunce dost podobá. Jenže tam to byl chlapec mezi dospělými, zde jsou dětmi všichni. A o to je to hrůznější.
Jeden z mála dobrých filmů o válce ve Vietnamu, bez přetvářky, bez přehnaného patriotismu a patosu Američanům tak vlastímu.
Apropo, všimli jste si, že je v té recenzi pitomost? Je tam rok 1963, přestože se ve filmu jasně zmiňuje rok 1968. Mimochodem - kongres USA schválil vyslání vojsk do Vietnamu 7. srpna 1964, takže ten rok 1963 je fakt naprosto zcestný.
Válka je svinstvo a občanská zvlášť! A o t víc, když vám ti zatracení Yankeeové ze severu vyvraždí rodinu. To už pak stojí za to bojovat až do samotného konce. Jenže koncem tu není nějaký cár papíru v podobě mírové smlouvy, ale, jak to má ve správném westernu být, dokonaná pomsta. Příběh nás provede napříč Amerikou z východu sužovaného občanskou válkou až na skutečný západ do Texasu mezi Indiány a lovce odměn. Nádherný western, který stojí za to vidět.
Tajemný cizinec se záhadnou minulostí hájí zájmy utlačovaných a pomstí starou křivdu. Typické atributy westernu, chtělo by se říct westernové klišé. Ale no a co? Když se chci podívat na western, tak ať to je western a ne film zasazený do kulis divokého západu. A tohle je western! A jenom takovou malou poznámku na závěr. Někdo tu filmu vytknul, že se ve vůbec nic nedozvěděl, o co to šlo mezi marshalem a kazatelem. To není chyba! Naopak! Konečně alespoň jeden film, který nám nenaservíruje všechno až na talíř, kde nám herci v sáhodlouhých dialozích nevysvětlují, o čem vlastně tenhle film je, ale kde je také něco ponecháno tak, jak má být - záhadné a tajemné...
Až se skoro děsím, kolik takovýchto pokladů naše kinematografie ještě skrývá ukrytých pod hromadou Kameňáků a jiných filmů 100x ročně reprízovaných. Jak vidím, tak tu až doposud byl jen jediný komentář. Inu moc známý film to tedy není. Přitom si myslím, že je opravdu dobře udělaný. Až se divím, že ho mohli natočit, protože mi ta šikana tajné policie, všudypřítomní špiclové a nátlak k podepsání spolupráce něco silně připomíná!
Moje komentáře
Co by kdyby (TV seriál) (2010)
Jednu hvězdičku za to, že se do toho vůbec pustili, ale jinak nic. První díl mi přišel jen jako promonarchistická agitka, ve které nás všichni přesvědčovali, že by bývalo stačilo zrušit republiku a měli bychom se jak v ráji, dokonce i sudetští Němci by zapomněli na Hitlera, jeden národ, jednu Říši a cedili krev za Korunu. Až se člověk diví, že v Evropě těch monachií ve 20. století tolik zaniklo.
Profesionálové (TV seriál) (1977)
Proč už se dneska takovéhle věci netočí?
Heydrich - konečné řešení (TV seriál) (2011)
To, že v tom hraje Tomáš Töpfer a Reinhard Heydrich, je nějaký vtip? Odkdy jsou Heydrich, Hitler nebo Himmler herci?
Legenda o mém synovi (TV film) (2007)
Naprosto nechápu zdejší hysterii. Psát, že se Radcliffe do role velitele vojenské jednotky nehodí, je kardinální nepochopení smyslu filmu. Daniel hraje mladého osmnáctiletého chlapce! Ano, ten se do funkce velitele frontové jednotky opravdu nehodí! A o tom ten film právě je. O tom, že válka je nesmyslné zvěrstvo.
Hokej je hra (1978)
"Přesilovka je časový úsek, který neumíme využít." Tak to je nejdokonalejší definice přesilovky, co jsem kdy slyšel.
Rychlá rota (TV seriál) (1989)
Já měl z trojice Kačeří příběhy, Gumídci a Rychlá rota vždy nejradši Chipa a Dala.
Goro, bílý pes (TV seriál) (1980)
Nedávno jsme si pořídili psa a s ním i takovou zvláštní píšťalku. A hádejte, na co jsem si okamžitě vzpomněl? Bohužel je to ovšem to jediné, co si kromě písně z celého seriálu pamatuji. Plus samozřejmě ještě to, že jsem tuhle japonskou verzi Lassie se vrací strašně miloval. Až to někde seženu, musím se na to podívat a objektivně to ohodnotit, protože kdybych to měl hodnotit jen z matných vzpomínek, tak tomu musím dát pět hvězdiček.
Hop nebo trop (TV seriál) (2004)
Z českých seriálů 21. století je to určitě špička. Zábava, na kterou se člověk nebojí podívat i při repríze.
Hrdý Budžes (divadlo) (2003)
Divedelní hra ve filmové databázi? No nevadí, dejme tomu. Jediná hra, na kterou jsem šel do divadla dvakrát za sebou a klidně bych šel i potřetí. A to jsem to ještě navíc viděl několikrát v televizi. Ale mohl bych vidět klidně znovu. Nezbývá než zatleskat.
Želvy Ninja (TV seriál) (1987)
Těch pět hvězdiček je asi neobjektivních, protože jsem to viděl naposledy někdy v minulém století, ale dojem to na mě tehdy udělalo dostatečný, aby si plný počet hvězdiček zasloužilo. Ať se zeptáte kohokoliv z mé generace, tak vám na otázku, který želvák byl, zaručeně odpoví :-D
Noemova archa v nebezpečí (1988)
Dávám pět hvězdiček, protože se mi to hrozně líbilo, ale už je to tak dávno, že vůbec netuším, o co šlo. Ale dneska jsem si nějakým hnutím mysli vzpomněl, že jsem kdysi viděl film o červotočích, co zachránili noemovu archu, a strejda google po zadání hesel noemova archa + červotoči nezklamal :-) Těch pět hvězdiček je možná přehnaných a kdybych to viděl dneska, možná bych se i divil, co se mi tenkrát líbilo. Ale když se film pro děti líbil dítěti tak, že si na něj i po tolika letech vzpomnělo a stálo mu za to najít si ho na internetu, tak to za pět hvězd určitě stálo.
Prehistorický park (TV seriál) (2006)
Vzpomínám si na pohádku o tom, jak pejsek a kočička vařili dort. Dali tam všechno, co mají rádi, a výsledek byl příšerný. A podobně dopadle i tento seriál. Miluji Jurský park, miluji Putování s dinosaury, ale to neznamená, že budu milovat i jejich křížence. Kdybych neměl tak rád pravěk, tak bych tomu snad ani tolik hvězd dát nemohl. Nemám rád, když se někdo motá mezi dinosaury a hraje si při tom na dokument. To už ať před nimi utíká a nechává se sežrat a je z toho pěkný akčňák, ale tohle NE!
Putování s pravěkými lidmi (TV seriál) (2003)
Na tomhle seriálu mi vadil jenom - zato výrazně - ten průvodce. Nechápu, proč ho tam cpali. Bez něj by to bylo mnohem lepší. Ale i tak to bylo tak dobré, že je to za 5 hvězd.
Záhada hlavolamu (1993)
Film asi není tak pěkně udělaný jako seriál - hlavně herecké výkony, ale prostředí se na Stínadla hodí a atmosféra je určitě správně foglarovská. Jako milovníka foglarovek mě navíc těší, že se film drží knižní předlohy mnohem věrněji oproti seriálu, který smontoval dohromady Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří. Jinak Foglar u mě jasně vede, taková Rowlingová se může jít zahrabat s těmi svými Bradavicemi, Stínadla jsou prostě to nejlepší místo pro klukovské sny.
Prehistoričtí lovci (TV seriál) (2007)
Je to jiné než Putování s ... Blíží se to spíše klasickému dokumentu, kde se díváte na tváře vědců, kteří vám zaujatě vypráví o svém bádání a kteří si dost časti i odporují. A to je rozhodně v pořádku. Sérii Putování miluji, ale ta není klasickým dokumentem, neboť v tém vám tvůrci nedávají na výběr z mnoha teorií, ale předkládají vám jimi preferovanou realitu. Takže měli-li dinosauři, pravěcí savci a monstra éry před dinosaury ode mne 5 hvězdiček, nemůžou mít prehistroričtí lovci o nic méně.
Poslední Mohykán (1992)
Nádherná severoamerická příroda, úžasná hudba a napínavý příběh. Tyhle tři věci si hned vybavím, když se mluví o americkém filmu Poslední Mohykán (neplést s českou veselohrou). Jen je škoda, že jsem nikdy nečetl předlohu. Mohl bych pak porovnávat. Takhle to ale nemá chybu.
Černý korzár (1976)
Jeden z mála dobrodružných filmů z dětských let, na který se s chutí podívám i dnes. Karibik, korzáři, krásná dívka, zlý padouch, hrdina toužící po pomstě - prostě všechny romantické rekvizity. Co víc si přát?
Predátoři (2010)
Asi jsem od toho neměl nic čekat, ale já si nemohl pomoct. Bohužel! Škoda peněz! Všeho moc, všeho víc, všechno akčnější, větší... S původním predátorem se to nedá ani srovnávat. Jediná sympatická scéna byla Japonec vs. predátor, jinak to byla snůška nesmyslů. A to to ak hezky začínalo - džungle a muzika z jedničky. Pak už to šlo ale do kytek.
Terminator Salvation (2009)
Sliboval nám, že se vrátí. Nevrátil se! Tohle není terminátor, ale béčkový film o válce mezi lidmi a stroji, jakých tu byly už tucty. Série terminátorů nám jasně ukazuje, že super mega efekty nedělají dobrý film. V jedničce se nad těmi triky z dnešního pohledu můžeme trochu pousmát, ale film to byl nesčetněkrát lepší. Já nevím, čím to je, ale přijde mi, že dneska se dá dát do filmu všechno, co chorý mozek scénáristy napadne, takže se to tam klidně dá. Dříve se asi muselo mnohem víc přemýšlet, když už ty triky byly tak drahé a náročné, aby ta práce stála za to.
Život Briana (1979)
Od Monty Python se mi tohle líbilo zdaleka nejvíc. Hlavně začátek. Ten konec se mi už zdál moc natahovaný, i když sebevražedné komando nemělo chybu.
A teď něco úplně jiného (1971)
Chvílemi zábavné, chvílemi hrozné. Takže průměr jsou tři hvězdičky. A teď už radši něco úplně jiného.
Remington Steele (TV seriál) (1982)
No tenhle seriál se mi prostě líbí a vůbec se za to nestydím. Pět hvězdiček je možná moc, ale ve srovnání s jinými "detektivním" seriály si to určitě zaslouží. Je to příjemný odpočinkový seriál, v každé epizodě zajímavá detektivní zápletka, špetka humoru i romantiky a sympatičtí hlavní hrdinové. Co víc si od takovéhoto seriálu přát?
Velmi křehké vztahy (TV seriál) (2007)
Já to hodnotit nebudu, ale patřím mezi ty šťastlivce, kteří neviděli ještě ani vteřinu toho televizního, jak z hodnocení vyplývá, odpadu. Naštěstí jsem nadán přirozenou nedůvěrou k tlačítku 4, pod kterým se na našem ovladači skrývý Prima a je tam ukrytá tak dokonale, že jen málokdy vyleze na stětlo boží, tedy obrazovku. Každopádně už fakt, že se nehorázně bojím na to byť jen pohlédnout, dává tušit, že to asi nebude žádná kvalita. Když si uvědomím, že mě ženská část naší rodiny mučí nehoráznou stupidností, jakou je Ulice, a přitom tato ženská půlka VKV označuje za paskvil, na který by se nikdy nedívala, musí mi být i bez dívání jasné, že se na to dívat prostě nedá. Bohužel moje babička, kterou jinak pokládám za velice vitální a duševně zcela zdravou, patří mezi pravidelné divačky. Ale jak babička vždy dodává: "já si to přepínám mezi VKV a Růžovkou a stíhám oboje." Tak to už je tedy něco, když se dají sledovat dvě věci naráz. To musí mít opravdu hutný příběh.
Buly (TV pořad) (1992)
Nechápu, co dělá Buly ve filmové databázi, ale když už tu je, tak ho okomentuji. Jako naprostý hokejový fanatik si nechám Buly ujít asi jen z jediného důvodu - fandím přímo na zimáku, takže za ta léta už jsem viděl Buly snad ve všech podobách od skutečné dekorace zpodobněné jako roh ledové plochy až po dnešní virtuální studio. Alei kdyby seděli někde ve sklepě, stejně je důležité něco úplně jiného - komentáře, postřehy a reportáže. A ty jsou podle mého kvalitní a u nás jedinečné. Mám mnoho výhrad. V poslední době mi vadí, že takřka zmizely statistiky během utkání a dokonce i po nich. V nějaké přiblblé grafické tabulce se sice dozvíme, že Roman Červenka dal dnes svůj desátý gól nebo, že měl Růžička červenou kravatu, ale střely na bránu, zásahy brankářů, využití přesilovek, diváky a podobné statistiky tam nenajdete. Co mě v poslední době také dráždí, je to, že - asi pod dojmem toho, že má dnes doma každý obří plazmu - je časomíra na obrazovce tak malá, že na ní z dostatečně blízké vzdálenosti rozeznám skóre, ale kolikátá se hraje minuta je už otázkou přiblížení se do vzdálenosti jednoho metru. Tohle nechápu - oči mám totiž pořád dobré a ta časomíra byla vždy mnohem větší a čitelnější. Jinak je to pochopitelně nejlepší hokejový magazín u nás, takže pět hvězdiček, jak když vyšije. A Hosták náhodou maluje s tužkou jak Picaso!
Želvy mohou létat (2004)
Dlouho jsem přemýšlel, co mi ten film připomínal, a konečně jsem si vzpomněl na Spielbergovu Říši slunce (1987). Musím tedy říci, že ta mě chytla asi víc (byla přeci jen kvalitněji zpracována a hlavně Evropanu srozumitelnější). Každopádně to nic neubírá na tom, že mě tento film dostal. Hlavně osud maličkého dítěte, které jeho matka (kolik jí mohlo být? 13???) zabila. Ale vrátím-li se k podobnosti s Říší slunce, tu vidím v chlapci zvaném Satelit, který se svým chováním a způsobem přežívání ve světě, kam se děti nehodí, hlavní postavě Říše slunce dost podobá. Jenže tam to byl chlapec mezi dospělými, zde jsou dětmi všichni. A o to je to hrůznější.
Četa (1986)
Jeden z mála dobrých filmů o válce ve Vietnamu, bez přetvářky, bez přehnaného patriotismu a patosu Američanům tak vlastímu. Apropo, všimli jste si, že je v té recenzi pitomost? Je tam rok 1963, přestože se ve filmu jasně zmiňuje rok 1968. Mimochodem - kongres USA schválil vyslání vojsk do Vietnamu 7. srpna 1964, takže ten rok 1963 je fakt naprosto zcestný.
Přes palubu (1987)
Velmi pěkná, nenáročná komedie, která beze zbytku splní svůj jediný účel - pobavit.
Psanec Josey Wales (1976)
Válka je svinstvo a občanská zvlášť! A o t víc, když vám ti zatracení Yankeeové ze severu vyvraždí rodinu. To už pak stojí za to bojovat až do samotného konce. Jenže koncem tu není nějaký cár papíru v podobě mírové smlouvy, ale, jak to má ve správném westernu být, dokonaná pomsta. Příběh nás provede napříč Amerikou z východu sužovaného občanskou válkou až na skutečný západ do Texasu mezi Indiány a lovce odměn. Nádherný western, který stojí za to vidět.
Bledý jezdec (1985)
Tajemný cizinec se záhadnou minulostí hájí zájmy utlačovaných a pomstí starou křivdu. Typické atributy westernu, chtělo by se říct westernové klišé. Ale no a co? Když se chci podívat na western, tak ať to je western a ne film zasazený do kulis divokého západu. A tohle je western! A jenom takovou malou poznámku na závěr. Někdo tu filmu vytknul, že se ve vůbec nic nedozvěděl, o co to šlo mezi marshalem a kazatelem. To není chyba! Naopak! Konečně alespoň jeden film, který nám nenaservíruje všechno až na talíř, kde nám herci v sáhodlouhých dialozích nevysvětlují, o čem vlastně tenhle film je, ale kde je také něco ponecháno tak, jak má být - záhadné a tajemné...
Záchvěv strachu (1983)
Až se skoro děsím, kolik takovýchto pokladů naše kinematografie ještě skrývá ukrytých pod hromadou Kameňáků a jiných filmů 100x ročně reprízovaných. Jak vidím, tak tu až doposud byl jen jediný komentář. Inu moc známý film to tedy není. Přitom si myslím, že je opravdu dobře udělaný. Až se divím, že ho mohli natočit, protože mi ta šikana tajné policie, všudypřítomní špiclové a nátlak k podepsání spolupráce něco silně připomíná!