Hunger Games: Vražedná pomsta (2013) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Ať je snaha o myšlenkový či sociokulturní přesah jakákoli, čtyři díly třídílné knihy jsou příliš, a ani dokreslené, smyšlené scény nekorelující s knihou, film nepozvednou. Kudos za to, že z prvního dílu knihy o docela nudném souboji s hladem a o přežití vyrobili autoři snímek obklopený náročnou politikou, sázka na ni se povedla. Nicnémě filmy měly být jen dva. První s přesahem do druhého, jako úvod do politiky a scénerií a druhý, ve kterém to vše vykulminuje. Doufám, že budoucí remake za desítky let tohle obsáhne.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014) odpad!

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015) odpad!

Americký zabiják (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Velmi podprůměrné béčko. Jakýsi mišmaš bournovky, kde se ale v přehršli zmatku utopila myšlenka. Nevím, na čem režisér jede, ale obsazení hlavního hrdiny, hlavního záporáka a vedlejších postav je prostě mimo. Hrdina je nudný, nezajímavý a jeho příběhy plné nehod (rodiče, přítelkyně) nejsou zrovna uvěřitelné. Záporák je sympaťák, který se na pozici gaunera hodí asi jako Mr. Beans. Překombinovaný a nezáživný děj dokáže z dvouhodinového filmu vykouzlit tříhodinový. Možná je to jako kniha skvělé, ale film se nepovedl. Mimo to neobsahuje nic novátorského, aby by stálo za to zmíněné vady přetrpět.

OtherLife (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Vyspělejší Počátek z vědeckého a CEO prostředí, který se netočí okolo souboje s naší temnou minulostí, ale se smyslem naší činnosti a ač se film tváří inovátorsky, moc v něm na druhý pohled nezbývá. Jessica De Gouw se v roli feťácké vědátorské workholičky snaží, oč může, sama snímek však neutáhne. Scénář se tváří zamotaně a přerývá jednu scénu za druhou, přesto je hned od začátku znát výsledek finále.

24 hodin života (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. 24 Hours to Live si bere insipraci ve filmu In Time a (novém) Johnu Wickovi. Jako celek působí přehnaně. Přestože je scénář výrazně prokreslený a nabitý, neustálé repetitivní záblesky minulosti jsou špatně načasované. Všichni herci jsou velmi slabí, chybí jim pevná ruka režie ve smyslu jak a proč by měli jednotlivou scénu hrát. Brian Smrz má sice úhledně zvládnuté plánování a jako pomocný režisér je vynikající, ale chybí mu nadhled, jakési poselství, které by chtěl do snímků vkládat. A dost to bolí. Navíc i s odstupem deseti let své prvotiny se příliš neposunul.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Jedinečné. Doporučuji. Luc Besson si splnil sen svého mládí, když si prohlížel komixy ze světa města tisíců planet. Je v tom znát dětinská fantazie a nápady vskutku hýří barvami. Film se drží svého žánru a kategorie, čehož jsem se prve obával. Zároveň charakteristika resp. logika postav značně kulhá, a je na štíru, zda-li nálepka PG13 je jediným důvodem. Děj se točí jen kolem ústřední dvojice, nemá výrazného záporáka, ač je katastrofická část příběhu vystavěna právě na něm. Subjektivně mě moc neseděl Dane DeHaan v roli Valeriána. Ten je v komixech velmi výraznou postavou, ale ve filmu se nechal přehlušit desítkovou Carou Delevine. Od filmů založených na komixech by měl divák očekávat uvedení do neotřelých světů, jednoduchých akcí a nepodobných dialogů, hlubší úvahový aspekt filmu zpravidla přesahuje platformu, což pasuje film na maximální možné z binárního ohodnocení.

Singularity (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Hollywood potkal Singularitu. Když se obvykle naivní, stereotypy zatížený svět stříbrného plátna - kde klíčové momenty jsou vymezeny řádným sestupným odpočtem - potká s filozofickou myšlenkou, kterou ani filozofové samotní nemají v hlavně srovnanou, většinou to dopadá tragicky. Je to i případ tohoto filmu. Snaží se předat jakési poselství, ale jeho mluva je natolik prázdná, že vlastně nic neřekne.

OA (2016) (seriál)

Jedinečné. Doporučuji. Hluboký a velmi citlivý náhled do nitra jedné schizofrenní duše, kterou ostatní nechápou, byť se snaží jak mohou. Někdy pro sou vlastní egoistickou zatíženost, jindy pro přesný opak. V prérii, když člověk dobře hledá a nechá si ten správný čas, může nalézt Opravdového Anděla. Křehkého ale pevně rozhodnutého to vše kolem pochopit. A kdo jsme my, jiní "andělé", než jen křehké bytosti odsouzené k nicotnému a prachmizernému životu v neznalosti, že?

Byl jsem mladistvým intelektuálem (1999)

Jedinečné. Doporučuji. Skvost české kinematografie, satira, která paroduje béčkové horory o upírech, kteří jsou zde zaměněni "intelektuály".