Naprostí cizinci (2016)

Je až s podivem, že tenhle film není založený na divadelní hře... Parta velmi lidských přátel se pošťuchuje, jsou vám sympatičtí, přičemž je vám jasné, že kvůli hře na pravdu to mezi nimi půjde do loje. Poslední pohodový a překvapivě dojemný okamžik je společné focení na balkóně při zatmění Měsíce. Protože od té chvíle všechno jenom vygraduje a divák zjišťuje, že polovina z přátel má slabosti, které jejich partnerům a přátelům snadno ublíží. Pozor, režisér jejich slabosti příliš neodsuzuje a zároveň nikterak neomlouvá. Právě tenhle přístup, jako by to byli skuteční lidé, se mi na filmu líbil nejvíc. SPOILER Film říká, že nekteré věci je pro klid duše lepší nevědět. Nevěra s kamarádem, těhotenství šéfové, orientace blízkého přítele nebo manželství fungující na špatných základech ale není něco, co jde skrývat donekonečna a dřív nebo později skoro určitě vypluje na povrch. I to je ovšem důvod k zamyšlení. Film ostatně netvrdí, že tahle přátelství a manželství tu budou věčně.

Cesta kolem světa za 80 dní (2021) (seriál)

Především - tuhle Cestu kolem světa za 80 dní nejde ani nazvat tak, že je inspirovaná knihou Julese Vernea. Je to fanfikce. Specificky tedy působí jako fanfikce psaná bílou mladou západní ženou z 21. století. Feminismus, rasismus, kolonialismus - čekala jsem, že se nakonec objeví i téma práv gayů. To je hlavní důvod, proč dávám dvě hvězdy - jsou zákeřné, tyhle nejmodernější snahy vytáhnout klasiku a snažit se ji překopat k nepoznání podle útlocitnosti 21. století s odůvodněním, že tak tu klasiku chtějí propagovat pro mladší generace. Když víte toto a neodradí vás to, odpovíme si tedy na otázku, jestli se jedná o kvalitně udělaný seriál. I tady vás ale musím zklamat. Seriál neměl rozpočet na to, abychom si lokace doopravdy mohli užít. Místo toho postavy řeší sami sebe, svoje traumata a vztahy. Dobře, jsou to tedy zajímavé postavy? Inu... Phileas Fogg vskutku nepotřeboval jinou motivaci, než že se svým životem doteď vůbec nic neudělal. Seriál mu ale kromě jedné výjimky předepisuje jedinou schopnost, díky které může cestu podniknout - peníze. Jeho životní melancholie nikdy netrvá realisticky dlouho a i na konci má problém ji překonat. Čekala jsem, že mě bude iritovat černý Passepartout, ale nakonec je z něj nezajímavější postava. Co je skutečně iritující katastrofa, tak to je novnářka Fixová. SPOILER Do druhé série mají tedy v úmyslu vzít si na paškál Dvacet tisíc mil pod mořem. Všichni se připravte na vlak, ze kterého se bude plivat na britské impérium.

Poslední noc v Soho (2021)

Dlouho jsem přemýšlela, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy, nicméně nakonec se přikláním k lepšímu hodnocení, protože celkový dojem je pozitivní. Jedná se o nevyrovnaný film postavený na atmosféře, který neustojí analýzu. Atmosféra šedesátek je kouzelná a nerealistická a film to nijak nezastírá. Je to zajímavé téma pro dnešní dobu - minulost, kterou máme sklony vidět jako lepší než to, v čem žijeme. Poslední noc v Soho říká, že to tak není. Nicméně by stálo za to aspoň krátce adresovat důletější otázku - proč je dnes tolik lidí, kteří dobu minulou, kterou nazažili, vidí jako lepší. Wright jeno žánrově osciluje někde na pomezí duchařiny a krimi. Ta duchařina je lepší, nicméně Wright rozhodně není hororový režisér, takže předvádí hlavně kamerové švenky a zvukové efekty a děsivé to zrovna není. Co funguje perfektně, tak to je kamera a herci. Všehovšudy film s nenaplněným potenciálem, který by byl lepší v rukách někoho trochu přemýšlivějšího.

Duna (2021)

Duna přesně ten typ filmu, který se na plátně umí prodat. Široké záběry, scenérie, barevné palety... Musím pochválit svělý timing, v Duně je přesný poměr akce a dialogů a každá scéná jako by trvala tak akorát dlouho. Příběhově je to čisté a na rozdíl od spousty jiných nových filmů se tu emoce a epický rozměr neschovávají za sto nátěrů sarkasmu. Timothého jsem už viděla v několika filmech a mám ho čím dál tím radši. Je skvělý jak v těch klukovských momentech, tak ve chvílích, které naznačují, že Paul nebude Luke Skywalker ale spíš Michael Corleone. Mimochodem, Lynchova Duna se mi jako dítěti nelíbila a vybavím si, že kdysi dávno jsem skoukla rozplyzlou televizní verzi s Jamesem McAvoyem. Tahle nová Duna - a mám spoustu důvodů tvůrcům věřit, že se povede i pokračování - nechá ostatní adaptace daleko za sebou.

Krvavě rudé nebe (2021)

Celkem zábavný twist na téma teroristi v letadle. Ten twist je kokotina, nicméně kokotina zábavná. Hlavní ženská postava je zahraná s fyzickým nasazením. Jenže tam, kde by měla být badass, nás ji vždycky tvůrci nutí litovat. Bohužel se říká, že film je tak dobrý, jak dobrý je jeho záporák, a ten v Krvavě rudém nebi pravda táhne všechno dolů. Jednorozměrný psychopat, kterého nezachraňuje charisma, který je sbírkou klišé a realisticky by s ním nikdo v partě nebyl. P.S. V případě intoxikace přidejde hvězdu.

Není čas zemřít (2021)

Poctivých 70 %. Začneme tím pozitivním a to je, že film je vizuálně působivý a hravý, akční scény odsýpají a rozlučka s Craigovým 007 je důstojná. Což o to, Daniel Craig hraje dobře i emotivních scénách. Už od jeho prvního filmu bylo jasné, že tenhle Bond je jiný a že i jeho budoucí rozlučka bude muset být podaná jinak. Nicméně jsem měla sakra velký problém s tím, že z bondovky se stalo rodinné drama. A je otázka, do jaké míry je ještě tahle postava James Bond - ten chladný špión, který si rád přihne a spí hlavně se ženami, které nemiluje. Po desítkách let má tahle postava právo na vývoj, nicméně základ by měl zůstat. Osobně bych preferovala jiný konec. Bond nikdy nebyl šťastná postava, a tak by i Craigova rozlučka spíš měla spočívat v tom, že Bond skončí v osamělém definitivním (!) exilu v tropickém ráji, kde se pravděpodobně uchlastá k smrti. A možná by se vrátila i Paloma.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Film se mile naváží do casual stříleček, kde smyslem vaší existence je násilí. Ponechme stranou, že většina úspěšných her poslední doby je mnohem, mnohem víc. Což o to, zábavná podívaná to je, akce odsýpá, dokonce i opravdové emoce tu jsou. Po skončení titulků vám ale nejspíš stejně tahle komedie, která měl navíc, nejspíš přijde trochu moc plakátová.

Zhoubné zlo (2021)

Zhoubné zlo zůstává někde na půli cesty. Krev, lekačky, to všechno tu je, ale vzhledem k podžánru, kterým se film inspiroval, mohl film zajít mnohem dál. A to se týká jak fyzického, tak psychologického hororu. Nejsem si taky jistá, co si mám myslet o konci. Kdyby film neustřihli zrovna v tu chvíli, o žádném ani vzdáleně šťastném konci by vzhledem k logickým následkům toho, co se v poslední půl hodině stalo, nedalo mluvit.

Zelený rytíř (2021)

Fantasy o rytiřích. Bez draků. Pokud něco víte o středověkém vidění světa, tak si určite všimnete, jak tomu podmanivý vizuál i jednotlivá Gawainova setkání odpovídají. Tohle určitě není mainstream, ale zaplať pánbůh, že alespoň někdo má dneska možnost představit svoji kreativní vizi, ne vizi producentů, co produkují nudný průměr jak na běžícím pásu. Proto se nakonec přikloním ke čtyřem hvězdám. Dev Patel byl dobrá volba a roli často malého a občas heroického Gawaina, který chce svůj výjimečný příběh, zvládá s přehledem. SPOILER Zajímalo by mě, kolik diváků má dneska ještě schopnost odhadnout poselství filmu, ačkoliv to ve skutečnosti není žádná operace mozku. Jak říkával Harvey Dent - buď zemřete jako hrdinové, nebo žijete dost dlouho na to, aby se z vás stal padouch.

Bloodthirsty (2020)

Horůrek, který jeden na klišé, nicméně klíčové momenty jsou působivé a atmosféra hutná. Vyzdvihnout taky musím skvěle vybranou hudbu. "I get the creeps and evеryone wants a piece, blood thirsty, sharpen your tongues, sink in your teeth, bloodthirsty."