Narcos (2015) (seriál)

Čím Narcos boduje najviac je výborne zvládnutý mix seriál/dokument. Pokiaľ Vás zaujíma Pablo Escobar, tak dostanete všetky najdôležitejšie, najzásadnejšie informácie a k tomu nadpriemerne pôsobiaci seriál. Španielsky hovoriace postavy zaujímavosťou jednoznačne (logicky) valcujú gringos. Dej má všetko čo som chcel dostať. Vraždy, kšefty, vydieranie, uplácanie, súboje o moc, politikárčenie, nevraživosť medzi jednotlivými policajnými/vojenskými zložkami. Užívam si tú Pablovu cestu od začiatkov kšeftov s drogami, cez pokus byť hlavou štátu až po... Narcos je jednoducho divácka sázka na istotu a Wagner Moura veľkou trefou do čierneho. Avšak k piatej * tam chýba ten wow odlišovák. Dostanete proste "len" klasiku (mafia vs polícia), ktorá dostala prvotriednu péči vďaka ktorej dokázala z reálneho základu vymačkať maximum.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Vizuálne Blade Runner do ktorého sa napasovali inšpirácie od rôznych iných sci-fi kúskov typu Repo Men, Náhradníci či Vyměřený čas. Chválim, že do seriálu kde telo = pouzdro zakomponovali necenzúrovanú nahotu. Ten prístup postáv mal byť však ešte s menším ostychom, aby to korešpondovalo so skutočnosťou, že telo nie je intímnosť, ale majetok (pridelený/vybraný). Väčšinu času sa zoznamujete so svetom a jeho rozmanitosťou, pravidlami, spoločenskými vrstvami. Do toho vstupuje hlavne akčnosť (bitky, streľba, mučenie). Najmenšiu časť tvorí detektívna zložka, ktorá to všetko drží pohromade. Vďaka atraktívnosti prostredia, pestrosti príbehu (občasné časové skoky, výmeny tiel,...) som si sledovanie užil. Do 5* však dosť chýba. Žiadnu postavu (či už herecky, alebo scenárovo) som si neobľúbil. Plná nahota je fajn osvieženie do TV sveta, kde sa š*ká a spí v podprsenkách. Ale herečky bohužiaľ krásou práve nehýria. Boli proste schopné odohrať čo mali a zároveň pritom ochotné všetko vytrčiť. Zápletka je zaujímavá a dobre premyslená, ale na prdel nikoho neposadí a akčné scény rozhodne nie sú áčkovej kvality. Napriek výtkam 4* sci-fi mix, ktorý dokáže dobre klamať telom.

Dva dny, jedna noc (2014)

Zápletka do ktorej sa vie vcítiť každý pracujúci. Marion Cotillard dokáže byť okúzľujúcou alfa samicou, ale aj životnou situáciou unavenou tuctovkou, ako práve v prípade Dva dny, jedna noc. Chodí od dverí k dverám a zažíva rôznorodé, prirodzené, uveriteľné, pozitívne/negatívne reakcie kolegov. Vďaka tomu som bol zvedavý, čo si vypočuje u ďalšieho pokusu. Okrem hlavnej hviezdy filmu a realistickosti film zaboduje aj záverom, ktorý dodá určitú nadstavbu. Naplno pochopíte, prečo vôbec vznikla podivná situácia ohľadom voľby výpoveď/1000 eur a tiež to, prečo sa na to Sandra nevykašlala hneď z kraja, a nezačala si proste hľadať novú prácu. Dva dny, jedna noc môžem rozhodne odporučiť ako ideálnu samoočistu pre prípad zk*rveného dňa v práci.

Irčan (2019)

Pre všetkých fanúšikov filmov typu Mafiáni a Casino povinná jazda. Minutáž je na film brutálna, ale keďže som zvyklí pozerať 4-5 dielov seriálov v jednom ťahu, tak nešlo o žiadnu prekážku. Scorsese tu prináša to, čo máme na jeho gangsterských filmoch najradšej. Teda pútavým spôsobom zachytený pohľad zo vnútra mafie na jej fungovanie. Pravidlá, hierarchia, kšefty, vraždy, rozhovory kde stačí naznačiť a každý vie. Do toho namontoval svoje najväčšie esá minulosti a prihodil Al Pacina. Bohužiaľ je tu síce veľa zaujímavých až skvelých momentov, ale ako celok ma Irčan nenadchol. Pre mňa kvalitná jednorázovka u ktorej však nejako nemám žiadny dôvod hovoriť, že dám niekedy znova. Na záver dodám už len dve veci. Z trojice De Niro, Al Pacino, Joe Pesci ma jednoznačne najviac potešila postava (herecký výkon) posledného zmieneného. Čo sa týka digitálneho omladenia, tak bolo síce nevyhnuteľné (pokiaľ by teda mladšie verzie postáv nehrali iní herci, ako to býva väčšinou riešené, ale potom by celý film postrádal zásadnú časť zmysluplnosti samotného vzniku), ale vidieť "40" ročného De Nira ako sa prihrbený šourá nebolo pravé orechové a miestami takýto pohľad narúšal zažranie sa do deja.

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Prvý diel je tak skvelo urobený namotávák, že si dvojica James a Alyssa okamžite získa Vašu pozornosť. Vďaka nim si užijete netradičnú lovestory, ktorá je odvyprávaná prostredníctvom pošahanej road movie. Od zmeny barvy vlasov a uvoľnenia pôvodných charakterov išla kvalita dole. Nevadí. Zažil som niečo netradičnejšie, videl zopár zaujímavých scén a vďaka ultra prívetivej minutáži som nemohol stihnúť na nič pizdiť. Druhá séria už bola slabšia. Lepšie povedané zbytočná. Bavil ma len prvý diel, ktorý predstavoval Bonnie.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Hodinu a pol si hovorím, že je to nejako dlhá predohra. Nič sa v podstate nedeje. V duchu sa upokojujem, že predsa Tarantino...predsa Pitt, DiCaprio, Margot Robbie...ok kľud, ono sa to rozjede. Pitt potom dorazí na starý filmový ranč za sprievodu Margaret Qualley (určite si pozrite video Kenzo World - The New Fragrance) a konečne začínam mať pocit, že...a zasa nič. Odmeny za trpezlivosť sa dočkáte až niekde 20 minút pred koncom. Kombinácia môj obľúbený režisér, moji najobľúbenejší herci a jedna z mojich najobľúbenejších herečiek splodila najnudnejší film so značkou QT. Je to akýsi falošný dokument zachycujúci ducha doby. Ja som však chcel film. Jediné čo ma naozaj bavilo boli Pittove momenty bez DiCapria. S prehľadom vytvoril veľkého sympaťáka, ktorý je však zároveň prirodzený ranař bez záchvevu pochybností. Všetko nad 3* je podľa mňa úlet, nezaslúžený darček all-stars zoskupeniu.

Bažináč (2019) (seriál)

Kľudne z toho mohli urobiť dvojhodinový film. Vzniklo by béčko (skôr céčko) pre fanúšikov komiksu, ktorý by možno zasponzorovali pokračovanie. Vznikol však seriál, ktorý pripomína po viacerých stránkach telenovelu. Má špatné herecké výkony (a tým špatné myslím až komicky špatné, veď aj Steve z Beverly Hills 90210 našiel uplatnenie) a postavy sú bez zaujímavých charakterov. Rovnako ako v telenovele by vôbec nevadilo, keby ste videli prvé dva diely, a potom naskočili naspäť až v diely 5 či 6. Dej sa vyvíja minimálne a aj pri kratšej minutáži jednotlivé časti pôsobia naozaj dlho. Na druhej strane je vidieť, že seriálu niekto musel veriť, pretože doňho nasypal slušný rozpočet. Vďaka tomu samotný Bažináč a s ním súvisiace efekty pôsobia 4*. Dobre vyzerajúca blbosť, ktorá miestami hraničí s amatérskym počinom.

Krvavá nevěsta (2019)

Krvavá verzia Jumanji skrížená s Gosford Park. Doslovne samozrejme nie, ale nejaké podobnosti by sa určite našli. Samara Weaving dokázala vytvoriť veľmi sympatickú nevestu, ktorú by ste mali radi po svojom boku. Preto Vás bude baviť sledovať jej boj o život, ktorý sa odohráva v rámci divácky vďačnej rodinnej tradície. Bohužiaľ vtipných momentov tu veľa nie je. Zásobník čierneho humoru sa nepodarilo celý vystrielať. Neznamená to nudu, ale okrem sympatickej bloncky si za týždeň v súvislosti s Krvavou nevěstou viac asi už nevybavím. Ľahko stráviteľná a chutná jednohubka, ktorá sa však snaží tváriť ako hlavný chod.

Veronika (2017)

Otec série REC predvádza španielského kríženca filmov Ouija a Poltergeist. Neprináša teda nič nové pod Slnkom. Dosť priestoru dostávajú momenty bežného života. Najstaršie dieťa Veronika sa stará o svojich troch mladších súrodencov, keď je matka práve v práci. Sledujete napríklad ich ranné rutiny pred cestou do školy. Do tohto stereotypu sa čoraz viac, samozrejme hlavne večer, začínajú vkrádať chvíle strachu a nočných môr. Atmosféra je vďaka tomuto striedaniu budovaná postupne a graduje v samotnom závere. Keďže má film fajn atmosféru, triky na obstojnej úrovni a hlavná postava bola herecky kvalitne obsadená, tak som dostal rozhodne nemodro-percentuálny zážitok.

Bez vědomí (2019) (seriál)

Porovnávať s Pustinou nie je vhodné ani fér, pretože sú to seriály úplne iného žánru a vyznenia. Spoločné majú však to, že v rámci českej tvorby vyčnievajú po všetkých stránkach. Začnem od vizuálu. Bez vědomí má túto stránku zvládnutú výborne. Oblečenie, autá, vybavenie bytov, účesy atď. Herecké obsadenie, keď si zoberiem veľké množstvo príbehovo dôležitých postáv, dopadlo dobre, a teda predovšetkým nerušivo. A čo sa týka toho najdôležitejšieho? Príbeh postupne nabaľuje informácie a predovšetkým postavy, ktoré odkrývajú súvislosti, prepojenia. Najväčším plusom seriálu je uveriteľnosť motivácií. Na záver to všetko pekne do seba zaklapne a dodá to pocit kvalitne premysleného celku. Špionážne drama plné StB praktík a oprávnenej nedôvery. Za mňa veľmi kvalitné 4*.