Světlonoc (2022)

Neuveriteľne podhodnotené. Nejak takto by to vyzeralo, keby Ari Aster remakoval Medenú vežu. A ak Tereza Nvotová v ďalšom filme obsadí anglicky hovoriacich hercov, A24 po ňom skočí jak nevykastrovaný kocúr.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Na prvé pokukanie som to úplne nepobral, hoci to hralo v kinách na vrchole môjho Tarantino fanboy obdobia. Dnes, po všetkých tých Oscaroch pre Djanga a spol, ktorý je za mňa dosť meh, je presne toto film, ku ktorému sa rád vraciam o druhej ráno. Ani nie kvôli tomu, že ma baví počúvať tú nekonečnú dialógovú masturbáciu, ale skôr preto, že záverečných 20 minút tejto VHS estetiky absolútne ponižuje a pľuje na cca 9 z 10 Fast and Furious. Neuveriteľné. Rád si to znova pustím o 10 rokov a vsadím svoju zlomenú ruku, Hennesey a latentný foot fetish, že sa nič nezmenilo. O tomto filme sa budú písat knihy. A bude sa v nich písať že existovala doba, keď miesto "contentu", ktorý pre vás Netflix generuje, boli doby kedy musel niekto sadnúť za kameru, dupnúť na pedál, a nejakú reálnu akciu skutočne zorchestrovať. Neuveriteľné. Roním slzu, sťahujem najviac kvalitný rip, a ak raz budem mať deti, toto im odkážem na externom harddisku. Tarantino bol moja prvá filmová láska, a kruh sa uzatvára.

Buster and Billie (1974)

Absolútne fascinujúci artefakt filmovej histórie. Vedeli ste, že v 70. rokoch bolo možné natočiť mix eploitation / rape-revenge a Mean Girls? Ja nie. A dívať sa na niečo, čo vám pripadá ako nový žáner, je po rokoch dívania sa na filmy vlastne pocit, ktorý už nečakáte že zažijete. Krimi / Drama trochu zavádza; je to skôr coming-of-age romantika (v kabáte, aký som ešte nevidel). Možno mi len chýbala atmosféra tejto dekády, ale príde mi, že Buster & Billie vás v nej vykúpe jak veterinár psa, ktorý protestuje, a nakoniec budete vďační. Vedeli ste, že než sa Freddy Krueger stal Freddym, bol to taký Škreko z Konečne zvoní? Vedeli ste, že je to údajne true story, možno s výnimkou toho brutálneho finále? Celkový feeling z tohto filmu nič nevystihuje lepšie než jeho oficiálny tagline: "What took place in that town in 1948 should have been a love story.P.S. v žiadnom prípade sa nedívať na trailer. Väčšinou nebývam až taký spoiler-nazi, ale toto je extrém.

Banda (2019) (seriál)

Čllovek by čakal, že tie explodujúce hlavy alebo Butcherov austrálsky akcent rýchlo omrzia, ale nie, neomrzia. Milý bot, ktorý čítaš tento komentár v post-internetovej ére za dva roky: roku 2023 sme tu mali stávku scenáristov, pretože sa báli, že im vezmeš prácu. Pokiaľ sa tak stalo, a ak je jeden jediný seriál ktorý budem oplakávať, bude to tento.

TY (2018) (seriál)

Prvá séria a jej zaujímavý koncept "Dextera z Tindru" ma strašne bavila, a s otvorenou hubou som čakal, ako vykľučkuje zo zdanlivo nevyriešiteľnej, ale stále "relateable" situácie, ktorú buduje. Až ale dôjde na lámanie chleba, YOU sa rozhodne, že nebude jedným z tých seriálov, ktoré budú rozvíjať svoje (skvele napísané a perfektne obsadené) postavy, ale po vzore napr. Ryana Murphyho radšej rok čo rok recyklovať svoju základnu premisu. Finále prvej sezóny malo potenciál byť celou sezónou druhou, s obrovským priestorom nepríjemne pritvrdiť. Miesto toho sme sa dočkali nejakej tej American Stalking Story: Restaurant a American Stalking Story: London. Stále sa na to dívam zo zotrvačnosti, ale úprimne neviem, či ma viac serú tie úboho prvoplánové cliffhangery, alebo ten tvárový tik, ktorý chytím vždy, keď Joe po sedemdesiaty krát za epizódu nájde spôsob, ako znásilniť slovo you, a v titulkách je to pre istotu kurzívou. TL;DR, "ako svoju originálnu a fucked up krimi premeniť v Danielle Steel román pre streamerky z Twitchu behom 10 epizód."

Kuntilanak (2006)

V poslednej dobe som asi vysiel z cviku, takze tento, normalne skor trojhviedzickovy ducharsky horor, ma prinutil vacsinu casu vykukovat na obrazovku spoza vankusa. Tajomna, strasidelna atmosfera sa tu najde, ale prve husle hraju efektivne lakacky a originalne hnusna matoha. Prave vychvalovany zaver bol pre mna skor vydychnutim, neprisiel mi nijak zvlast intenzivny ani vyborne vygradovany, dokonca mierne pokazil dojem hororovej pecky. Pribeh sa tiez velmi nesnazi mat hlavu a patu a strasidelne situacie cuca z prsta pomerne okato aj na svoj zaner. Hviezdicky ale zaokruhlim hore - aj napriek tymto vadam nemozem popierat, ze ukazovak (pre istotu) stravil nad tlacitkom volume down vacsinu stopaze. A tiez pre dokonaly zimomriavkovy pohlad hlavnej hrdinky, ked zacala spievat.

Žena (2011)

Originalna indie horrorova drama o civilizovanej rodinke, dobre ukryta pod beckovym plagatom a priemernymi percentami. Neprijemny pocit celu dobu buduje vyborne zvladnuta, osobita rezia, ktora sa az do sameho zaveru zaobide bez explicitnych nechutnosti. Zasol som nad tym, ze chvilami pozeram Martyrs ci Funny Games, chvilu zase Skins. May som absolutne nepochopil, ale po tomto klikam follow na McKeeho.

Masks (2011)

Trochu mi tu chyba prepracovanejsi, "kriminalnejsi" pribeh, ale tajomna atmosfera a epicky vizual to bohato vynahradzuje. Aj tak mam radsej Suspiriu nez vsetky tradicnejsie giallo thrillery dokopy. BTW, toto je jej remake... sice sa hovorilo, ze ten pripravovany americky je zbytocny a vopred odsudeny na zanik, ale az tymto filmom sa to naozaj potvrdilo.

Livide (2011)

Nechcem už porovnávať s INSIDE, k tomu sa už vyjadril každý... len dodám, že pozorný divák si všimne, že v tomto filme je niekoľko momentov, kedy sa z nikoho neleje krv ako z dobytka. :) ...je to trochu sklamanie, asi som jednoducho čakal, že budem viac nedýchať. Scény, kde sa činia obyvatelia domu, sú skôr estetické, než nepríjemné. Netvrdím, že to je mínus - rozhodne to ukazuje, že režisérska dvojica v sebe ešte skrýva nápady a talent, a ich krvavým debutom sa ich 15 minút slávy nekončí. Ale ani ten premakaný vizuál nie je až tak premakaný, aby nahradil príbeh, a vytváral atmosféru sám o sebe - tak ako napríklad SUSPIRIA, alebo neuveriteľná prvá kapitola AMER.

Plague Town (2008)

Slušný "amatérsky" vizuál a atmosféra. Zvuky ozývajúce sa z lesa osvetleného len baterkou sú správne strašidelné a napríklad scéna, keď otec prvýkrát vojde do domu s hravými dievčatkami je dokonale zimomriavková. No ako už býva zvykom, s postupným odhaľovaním tajomstva horory obvykle divákov záujem strácajú a prestávajú byť strašidelné. S týmto si tvorcovia poradili asi tak, že po odhalení zámeru bubákov nasadili miestami nečakane slušné krvavé scény. Inými slovami, bičovanie vetvičkami skutočne nie je jediné, čo film ponúkne, keby náhodou niekoho ďalšieho svrbelo Alt+F4. :) Do štvrtej hviezdičky chýba len lepšie vygradovaný záver.

Ovládací panel
39. nej uživatel Slovensko