Duna: Část druhá (2024)

Oproti jednotke menej emotívne, jemne akčnejšie a výrazne viac politické. Narozdiel od väčšiny divákov však dvojku nepovažujem za lepšiu než jednotku, "iba" za rovnako dobrú, čo je stále 8,5-9/10.

Kábulské letiště (2022)

Tri roky po gigantickej evakuácii som na viaceré detaily pozabudol alebo som ich v tej dobe ani neregistroval. O to silnejšie na mňa pôsobilo niektoré momenty, pri ktorých som uronil aj jednu či dve slzy. Oceňujem tiež, že tvorcovia dali priestor nielen mariňákom, ale aj Talibanu. Názor na vec si tak môže každý urobiť sám.

Společně vytrváme - členové Bratrstva neohrožených (2001) (TV film)

Povinnosť pre každého fanúšika Band of Brothers. Je to síce plné pátosu, ale príbehy mužov z Easy Company dokážu naozaj chytiť za srdce. A vôbec by mi neprekážalo, keby bol dokument aj dlhší.

Zvířata (2022)

Skvelá festivalová slow burn dráma. Chvíľu, ale naozaj len chvíľočku trvalo, kým ma atmosféra skromnej španielskej dediny plnohodnotne vtiahla do deja. Po pár desiatkach minút som však v dobrom slova zmysle trpel pri neustálom napätí. Pri dialógoch v bare či zastavení auta na ceste som v strese očakával, kedy (a či vôbec) "to" už príde  Po prvom zvrate sa už tak pomalé tempo ešte viac prehĺbilo, ale hádka v kuchyni môj záujem o dianie na scéne znova nakopla. Finále však mohlo byť viac vygradované. Na záver zvažujem, či udeliť plný počet bodov alebo solídne štyri. Sorogoyenov stret intelektuálneho sveta s vidieckym mal svoje muchy, ale pozitívne dojmy celkovo prevažujú, a tak zrejme ponechám fullku. Za najvýraznejší moment filmu považujem spor sokov miestnej knajpe, pri ktorom sa ukázalo, že konflikt nie je čiernobiely a (aj keď neospravedlniteľná) nenávisť vidiečanov má svoje pragmatické opodstatnenie.

Nelítostný souboj (1995)

Jeden z najlepších akčných krimi trilerov aké som videl. Heart bol vynikajúco obsadený, má niekoľko skutočne geniálnych scén a z napätia sa mi niekedy (skutočne, toto nie je klišé fráze) zastavil dych. Michael Mann natočil komplexnú akčnú bombu, pri ktorej som nevedel (a ani po pozretí filmu stále neviem), komu z dvojice Al Pacino a Robert De Niro fandiť viac.

Noc 12. (2022)

Promiskuita mladej obete spravila z prípadu ťažko riešiteľnú krížovku. Páchateľom mohol byť ktorýkoľvek z jej mužov, no zároveň ani jeden z nich. The Night of the 12th je minimalistická kriminálka, ktorá sa nevyvíja predvídateľným smerom a cesta k finále má od lineárneho príbehu na míle ďaleko. Je (ne)príjemne deprimujúca, nenútené ukazuje victim blaming v praxi a pracuje aj s konceptom femicídy. Už dávno som nevidel tak autentické vyšetrovanie, ktoré mi, žiaľ, v mnohých smeroch pripomínalo realitu. Okrem iného mi veľmi sadla aj uveriteľná dvojka vyšetrovateľov, ktorá mala echt chémiu a palec hore dávam aj za soundtrack. Hodnotením sa oproti divákom z čsfd prikláňam skôr k užívateľom z RT.

Kapitán Phillips (2013)

Dlho som pri filme necítil takéto obrovské napätie. Ku koncu sa natoľko stupňovalo, že som počul tlkot svojho srdca. Vynikajúci výkon Hanksa nemusím snáď ani spomínať. Plný počet bez váhania.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Neuveriteľné herecké výkony na čele s Dicapriom, ktorého som miestami nespoznával. 206 minút je síce veľa, ale nie natoľko, aby si neobsedel v kine. Počas nich sa Scorsesemu podarilo fantasticky vykresliť jednotlivé postavy a ich motívy. Rozbeh je trochu slabší a niektoré scény by sa mohli prestrihať, ale od pasáže po svadbe to perfektne ubehlo.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Na drogovo závislých ľudí nie je nikdy ľahký pohľad. O to horšie je, keď sú závislé deti. Vrúcne som Christiane prial, aby sa z toho s priateľom dostali, aj keď mi bolo jasné, že nemám čakať práve happy end. Rovnako, ako by som nečakal, že posledná dávka bude naozaj posledná. Deti zo stanice zoo majú pútavý príbeh a extrémne odpudivé scény z odvykačiek, ktoré zvýrazňuje dramatická hudba a bezútešné lokácie Berlína zo 70. rokov. Opäť môžem dať po dlhšom čase s prehľadom plný počet. Ak si odmyslím nelogickosť absencie matky a jej zásahu, nemám výhrady.

Ahsoka - Část 5: Stínový válečník (2023) (epizoda)

Bezkonkurenčne zatiaľ najlepšie epizóda. Pasáže s Herou a jej synom boli síce nevýrazné, ale nostalgia s Anakinom to vytiahla poriadne hore. Fan service ako vyšitý.

Ovládací panel
50. nej uživatel Slovensko