• Válečný

Hurikán (2018)

Slabota, slabota, slabota... Údajne podľa skutočnosti hm, tak prečo napr. čet. Josef František umiera nárazom do Bielych Doverských útesov...??? Ale inak vystihli Františka pomerne presne - bol to samorast, nedisciplinovaný, konfliktný a svojim prístupom veľakrát ohrozoval svojich druhov. Celkove som z filmu veľmi sklamaný. Letové zábery ako z War Thunder, alebo ako z filmov z konca 50. a začiatku 60. rokov. Kam sa to hrabe na, o 17(!) rokov starší Tmavomodrý svět... No nič, počkám na poľský Dywizjon 303... Dávam 2 hviezdičky - jednu Iwanovi Rheonovi hlavne za polštinu (aj keď mi pred očami stále visel sadistický obraz Ramsaya Boltona) a ďalšiu za nápad na nakrútenie filmu o Battle of Britain.

Drága Elza! (2014)

Maďarský vojak Mihály Lombos musí v pekle východného frontu bojovať nielen proti nepriateľom, ale aj proti vlastnému démonovi. Moderné spracovanie biblického príbehu Jóba zasadené do prostredia 2. svetovej vojny. (Oficiálny popis od tvorcov)

Priťaženije (2017)

Málokedy píšem komentár, ale tento film si to zaslúži. Bol som veľmi prekvapený, čo dokázali Rusi nakrútiť. Jediná brzda v sledovanosti tohoto filmu bude, že ho nakrútili Rusi. Známy, ktorému som o ňom hneď referoval, keď sa dozvedel, že je ruský, hneď prehlásil - to asi nepozriem. Vďaka jednoduchým dialógom som titulky potreboval čítať len sporadicky. Dávam 4 hviezdičky, tú jednu odoberám, kvôli trochu dlhej minutáži.

Brady's Escape (1983)

V polovici '70. rokov Brady, bývalý pilot B-17 musí zastreliť svojho starého koňa - Aranku. Pri tejto smutnej úlohe ho spomienky vrátia do vojnových rokov. Bradyho bombardér zostrelia v roku 1944 na Debrecínom a so svojím zraneným kolegom dopadnú na padákoch do tŕstia v Hortobágyskej puste. Obyvatelia pusty im privedú lekára a schovávajú ich pred SS a Gestapom, ktorí na nich usporiadajú lov. Brady od pastierov koní dostane koňa Aranku a časom sa spriatelí s chlapcom Mikim, s ktorým sa rozhodnú prejsť k juhoslovanským partizánom...

Tomorrow, When the War Began (2010)

Neviem odkiaľ nabrali distribútori (a po nich niektorí užívatelia), že útočníci sú Japonci. To, že boli "šikmooký" ešte neznamená, že by to museli byť oni. Japonci by určite nepoužívali samopaly odvodené od kalašnikova. V jednej chvíli sa v správach spomínajú "vojská Aliancie" - čiže by som povedal, že skôr mohlo ísť o nejakú alianciu Číny, Sev. Kórei a Vietnamu. Myslím si, že príbeh je na zamyslenie. Hlavne keď nedávno bola na verejnosti predstavená vojenská doktrína Číny, ktorá chce do 20 rokov vybudovať armádu, schopnú vykonať inváziu na inom kontinente. Prakticky to znamená inváziu do USA [pozri film Red Dawn (2012)] alebo Austrálie. Samozrejme príbeh teenegerov, úspešne bojujúcich proti "aziatským hordám" je naivný, ale dávam jednu hviezdičku za nápad a jednu za estetické zábery.

Meruňkový ostrov (2011) odpad!

Ako rodený žitnoostrovčan musím povedať, že je to absolútne zavádzajúci a falošný obraz o živote na Žitnom ostrove. Takto nežili ani moji starý rodičia v 50.-60. rokoch. Oblečenie, čo mal na sebe Andráš báči sa nosilo niekedy medzi vojnami. Keby mal od Komárna voziť niekto marhuľe do Bratislavy na Zil-e 151, s filmovou korbou, postavenou na podvozku ťahača prepravníka rakiet, tak by na benzín (napriek vo filme spomenutej nafte, jazdili tieto Zil-y na benzín) dal aj gate. Navyše u nás sa pije skôr české pivo alebo víno, ako barackovica. Hlavní hrdinovia hovorili tou najčistejšou spisovnou maďarčinou, pri ktorej by sa zahanbil aj obyvateľ Budapešti. Jediný raz som tam začul žitnoostrovský dialekt a to od krčmárky. Totálny brak, dopozeral som to len kvôli tomu, čo ešte za blbosti tí tvorcovia vymyslia.

Za hranicemi (2011)

Príbeh skupiny švédskych vojakov v čase 2. sv. vojny, ktorí sa dostali za líniu hraníc s okupovaným Nórskom.

Space Buddies (2009)

Neviem, ktorý film mal zdeny99 na mysli, keď písal obsah, ale tento je o psíkoch, ktorý sa dostanú raketoplánom do vesmíru a dokonca pristanú na mesiaci...

Nebezpečí mezi námi (1959)

Ďalší "útekový" film, tentokrát z talianskeho zajateckého tábora v Afrike.