• Thriller

Opri sa o mňa - Katarína Koščová (2024) (epizoda)

Mäkkosť v Katke, v jej duši, v srdci, v nej, prenesená do výpovede/dokumentu, ktorých je málo. Otvorenosť, citlivosť, slušnosť, láskavosť. Odvaha a krehkosť. Výborný počin RTVS, veľmi. Viac takých prosím. A  ďakujem.

Emília (2023)

Až na tie bláznivo "retrospekívne" prestrihy, ktoré považujem za zbytočný a psychedelický rozmar, je to krásna Šulíkova pocta najväčšej ikone SVK herectva. Strohá, nie glorifikujúca, akurátna.

Míjení (2023)

Brutálne nesympatická hlavná postava. Nerozhodný a samoľúby narcis, ktorý ničí životy tým, ktorí sa na neho, z rôznych dôvodov, nafixujú. Trvalo mi prijať nejakú chviľu tento fakt ako zámer autorov. Choré a absurdne toxické vzťahy ako zrkadlo doby. Rogowski každopádne rulezzzzz, Tomas je v jeho podaní karikatúrou samého seba.

Nehty (2023)

Malo to obrovský potenciál, lenže: lenže námet je silnejší ako scenár. Čochvíľa som si myslel, že sa to uberie iným smerom, nápaditejším, rafinovanejším, originálnejším. Ale prišla silná scéna a po nej opäť nič, len také nijaké, akoby matné zábery bez invencie a fantázie. Pritom práve o fantázii a láske a fantázii v láske snáď nám chceli autori niečo viac povedať alebo nie? A i o tom, že láska je alchýmia. Tak ostáva "len" konštatovanie, že Jessie Buckley je láska a Riz Ahmed s očami plachej srnky k sebe síce pasujú, ale podľa autorov je to presne naopak. Čistých 50 percent.

O malých věcech (2023)

Malé životné absurdity alias tak trochu chaunovo velmi pozdní odpoledne. Smiech cez slzy, od plaču k slzám. Neopozerané tváre českého filmu ako veľký bonus. Odvážny počin. Až tak odvážny, že sa ho zlakli všetky akadémie a nenominovali ho na takmer žiadne ceny. Tí herci? Jeden za druhým. Fuck tých, čo sa boja, vlastná cesta je tá najlepšia.

Saltburn (2023) odpad!

Ukrutná zhovadilosť, namachrovaná narcistická póza. Okukané všetky možné snímky, bez kúska originality a autorskej invencie. Opulentnosť Saltburnu akoby nám mala zalepiť oči pred neuveriteľnou prázdnotou. Zlý a zbytočný film, rovno do koša. "Times New Roman"= wtf? Metafora? Nadsázka? Ach jaj, nevídané. Veľké FUJ.

Slasti a hořkosti mistra Švabinského (2023) (TV film)

Inšpiratívne. Okamžite som si kúpil knihy so Švabinského maľbami a kresbami. A ten krásne farebný dom chcem v roku 2024 vidieť.

The Lovers (2023) (seriál)

je to romanťárna, taká ta klasicky britská, pripomínajúca všetko dobré i horšie z ostrovov. Nad občas nevyváženým tempom zatváram oči, pretože ústredná dvojica je prosto neodolateľná. Zopár scén bude časom legendárnych.

You Hurt My Feelings (2023)

Nicole Holofcener a jej ďalší zrelý pohľad na vzťahy, drobné i väčšie radosti i trápenia, na každodennú rovnováhu i nerovnováhu života, o hľadaní a nachádzaní, úspešnom i tom menej úspešnom, balansu a spokojnosti v nás. Skvele odsledované, pravdivé, i krásne filmové. Občas strácajúce rytmus tak, ako vzťahy i život sám. Julia LD výborná, Tobias M.subjektívne ešte zaujímavejší a Owen T.znova a znova potvrdzujúci, že je jedným z najviac talentov svojej generácie. Žiaden cukrík, prosto už pán herec. "But this is my world. My small, narcissistic world. And you know, I am hurt..."