Temný případ - Part 6 (2024) (epizoda)

Seriál se postupně stal téměř parodií na sebe sama. Na jakoukoli logiku. Jsem rád, že to skončilo alespoň na reálných základech a ne pouze jako nadpřirozená hříčka. Ne vše se vysvětlilo (CGI sobi na začátku?). Ten odér tajemna potom jako by dominoval a vlastně už nic nemuselo dávat jasný smysl. Tohle s True Detective nemělo nic společného, jako by ten scénář byl napsán pro Akta X a roztažen na 6 dílů. Už nikdy více. Zvyšující se sledovanosti se nedivím, každého zajímalo, jak to dopadne a i když jsou někteří spokojení, mohlo to mít opravdu lepší konec a celé to potom mohlo dávat větší smysl. **

Přišla v noci (2023)

Film postavený na jediné, poměrně jednoduché zápletce, který na mě ale zoufale nefungoval. První hodina výborná, zbytek zoufale přepálený a sotva uvěřitelný. Celé je to vykroucené do absurdna, ale tak, že se tomu snad ani nelze smát. Konec nedopečený, unáhlený, až to naštve. Velmi zvláštní film, který ale měl na víc. **

Temný případ - Part 5 (2024) (epizoda)

Silnější díl, ale už je to překombinované, postavy nejednají logicky. Herecky ovšem stále extra-třída, režisérsky nadále kostrbaté, stejně jako scénáristicky. ***

Bod obnovy (2023)

Tohle bylo neuvěřitelně dobré. Nejen na české poměry. Chytrá sci-fi, výborný scénář, minimum nelogičností, skvělý look a hudební podkres, výborné herecké obsazení. Klobouk dolů. Doufám, že to není na delší dobu poslední sci-fi počin v české režii.

Pozvánka do pekla (2022)

Není to tak slabá filmařina, jak by se dle recenzí mohlo zdát. Jessica M. Thompson rozhodně ví co točí, zná základní upírská pravidla a drží se jich. Není to filmová revoluce, ale tu já ani nečekal. Ale bavil jsem se, po celou stopáž. Má to tempo, stále se něco děje, lze snadno uhádnout k čemu se to chystá a výsledná krvavá hostina společně s bitkami hlavních postav, proč ne? Film, co má slušné momenty (všechny inkarnace v monstrum jsou výborně natočeny, nikdy nevidíme víc, než je třeba), není ale od věci si říci, že tohle není tak úplně horor, jako spíše romance s gore scénami. A lze to brát krásně s nadsázkou. Silnější ***

V ráji (2023)

Malá sci-fi z blízké budoucnosti, která v portfoliu Netflixu patří k tomu lepšímu nadprůměru. Boris Kunz natočil skvělou žánrovku, a to doslova za pár kaček, která je dostatečně chytrá a dynamická, aby si udržela diváka u těla. Tohle šlape jako hodinky, protože absenci triků dohání zajímavé lokace, hodně scén točených v noci, charismatičtí herci a slušný scénář. Pokud by existovalo obchodování s věkem, mělo by tuhle podobu. Film na mě funguje jako existenciální drama, on jde ale ještě dál a vykresluje nevlídnou vidinu budoucnosti, kde se východ Evropy propadá do uprchlických táborů. Je to i kritika korporátní moci, ukázka síly manipulace jak na jednice, tak globálně. Přitom samotný příběh je naprosto jednoduchý, až detaily okolí, samotné rozvětvení, dělají z filmu něco více. Ano, tohle se povedlo. Silné ***

Nech svět světem (2023)

Silnější tři hvězdy. Řemeslná stránka výborná, scénáristický fail ale o dost větší. Mrazivost snímku výborně dávkovaná, opravdu nevíte, co přijde a těšíte se. Ale jakmile začnete moc přemýšlet, efekt filmu utrpí vážné šrámy. Proč například dům, kde se většina filmu odehrává, má jako jediný v kraji elektřinu? Sam Esmail by potřeboval lepší scénář, tady je cítit, že se pouze nechal strhnout námětem, ale už se neřešily zoufalé detaily. Ve výsledku dobrá jednohubka, co chvíli zůstane v hlavě, ale o moc dál už se nedostane. Jedno z jmen, co stojí za výborným Mr. Robot by si zasloužil lepší film a je to trochu škoda.

Úsvit planety opic (2014)

Silnější dvě hvězdy za film, který je do své cca poloviny výborným dramatem s postupným vykreslováním vztahů a návazností, trikově výborná podívaná, co má perfektní vnitřní náboj. Potom přijde útok opic na lidskou pevnost (či jak toto sídlo nazvat) a především ultra-mega-hyper záporák Koba, jehož totální nezničitelnost mi orosila čelo a prohloubila vrásky. Sakra, to musí s tím koněm fakt projet i ten oheň? Druhá část filmu zdaleka není tak silná, trikově sice výstavní ale skřípající co se týká racionálního jednání postav s filmovým finále, které je tak přitažené za vlasy, až to bolí. Skutečně mě už nebavilo čekat jakou smrtí nakonec jeden ze dvou samců zemře. První díl restartu tohoto fenoménu byl geniálním tahem, dvojka navázat sice dokázala ale postupně se zvrhla v něco, v co neměla. **

Ona (2013)

Slabší tři body z pěti za snahu o jiný přístup k věci, samotný nápad není ničím originálním, ztvárnění taktéž (zrovna Jonze je vizuální kejklíř, od něhož jsem čekal více úletů). Prostě jednoduchý film hozený lehce do budoucnosti, jejíž ztvárnění je největším kladem filmu. Dílo stojící na scénáři a jediném hereckém výkonu (Phoenix prakticky neodejde ani na okamžik od kamery), občas trochu slabé, pomalé a bez síly, kterou jsem v určitých okamžicích potřeboval. ***

Pád (2013) (seriál)

1. série nakonec splnila očekávání, seriál BBC Two patřil v roce 2O13 mezi nejlépe hodnocené seriály v UK a v krásných 5-ti dílech mi předvedl v plné parádě všechny své zbraně. Příznivci Akt-X a kriminálek hrubšího zrna, jděte do toho. 2. série pečlivě vybudovala nosnou atmosféru a v posledním díle by se dalo napětí doslova krájet. Geniální hra nervů, která přesně ví, kdy skončit. ****

Ovládací panel
2 body