Ponorka (1981)

Takový "trošku jiný" pohled na boje vedené z německých ponorek. Velmi realistický, skvěle natočený (i přes příšernou kopii použitou pro přepis na VHS), s výbornými hereckými výkony. Jeden z nejlepších filmů s tématikou 2.světové války. Na VHS je to tak 90%, v kině by to musel být zážitek ještě silnější.

Cokoliv (2003)

Jak už to tak se mnou a s Allenem bývá. Buď jsem nadšen, nebo nejsem schopen pochopit, jak mohl takový filmař natočit něco tak průměrného. Tenhle film je bohužel ten druhý případ........ Když vám to ve sportu (i když jste jednička) nejde, dostanete nakládačku. Když jste u filmu, jste slavní a natočíte kravinu, spousta lidí vás ještě pochválí. V těchto případech jsem spíš milovník golfu. ... Sorry Woody zase vedle :)

Seabiscuit (2003)

Sportovní drama, které se snaží postihnout nejen příběh slavného koně, ale dává také do souvislostí historické skutečnosti období krize v Americe. To jej posouvá v kvalitách výš, než je "obyčejný" sportovní film. Díky nutnosti ukázat všechny souvislosti je první půlhodina trošinku zdlouhavá a správné tempo film chytá až když se vítězný tým dá dohromady. Od té chvíle je to ovšem zážitek řadící se k nezapomenutelným. Film podle skutečného příběhu nabízí především skvělé herecké výkony celého "vítězného týmu" a také - netradičně - dva emotivní vrcholy, které mám u podobných filmů tak rád :)

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Výborná úvodní akce mě navnadila, kompletace jednotky a výcvik mi dal příjemně odpočinout před stěžejní akcí ...... která byla ale chladná jak psí čumák. Nebýt Colina Farrella, tak nevím nevím (i přesto, že tady má roli, kterou by snad zvládl i sám Van Damme :) C.F. to ale vždycky vytáhne aspoň na 50%.

Umučení Krista (2004)

Rozporuplnost pocitů z tohohle filmu dosáhla té míry, že budu muset ještě počkat s hvězdičkama kvality na další projekci. Nicméně jako první zhodnocení mě napadlo spojení "zbytečně brutální hraný dokument".... K brutalitě - Nevím, co si o nás divácích dnešní tvůrci myslí, ale já osobně k silnému prožitku nepotřebuji polopaticky ukázat naturalistické "všechno". Asi nechápou, že to "všechno" přestává po určité době fungovat a působí spíš kontraproduktivně. Scorseseho průběh samotného ukřižování na mě působí víc i když si to "všechno" musím jenom domyslet.... K filmu: Film by podle mého měl umět působit svým příběhem na diváka sám o sobě. Předpoklad, že divák bude znát knižní předlohu je špatný. Uvedení do děje by určitě nezaškodilo ať už formou počátečních titulků nebo jakoukoli jinou. Takhle jde "pouze" o dokument něčeho, k čemuž souvislosti musíme znát..... Ale zbytečný film to určitě není. Už jenom jakou diskusi vyvolal (třeba jenom v mojí rodině :)

U-Turn (1997)

Je fakt, že scénář tohohle filmu bůhvíjaký není, ale všechno dohání herecké výkony (především Penn) a hlavně Stoneova režie. Tolik nápadů ... skoro to vypadalo na režisérskou exhibici ! Celkově je to takových poctivých 70%. Btw.... pokud se vám chce jet do Arizony, nutno vidět předem ! :)

Návrat do Cold Mountain (2003)

V podstatě bych se mohl podepsat pod Civalův komentář.... Podpořím jen ještě jednou krásu a charisma Nicole Kidman, která přibývajícími roky neubývá (spíš naopak) a ze vsunutých epizod z hrdinova návrau postavím na první místo tu s Natalií Portman, která mě pořádně zasunula do sedadla. Scény při nichž umírají lidé jsou nasnímány natolik realisticky, že máte chuť otočt zrak....Jinak - jde o dílo mistra (miluju, když si někdo dá tolik záležet na každém záběru), ale k mému mírnému zklamání není úplně mistrovské...... Po shlédnutí na DVD musím "přitlačit". Asi to pořád není 100%, ale už chybělo málo.

Blackball (2003)

Ulítlá anglická komedie z prostředí vymyšleného sportu, která docela vtipně paroduje zápal pro sport v Anglii. Jde v podstatě o hloupost, ale je fakt, že jsem se na mnoha místech dost dobře bavil.

Sex a Lucía (2001)

Nerad používám slovo "úchvatné", ale tady mě jiné nenapadá. Taková byla režie, taková byla spousta nádherných záběrů, které samy o sobě by stály za samostatnou výstavu fotografií. Takové byly herecké výkony i spousta erotických scén, které vůbec nejsou samoúčelné, ale prostě do tohohle filmu patří. Propletení osudů je vděčný námět, který (alespoň na mě) spolehlivě funguje. Jenom jsem si ke konci říkal "hlavně ať zvládne ten konec" - zvládnul ! ... Není to čistá pětka, ale ten "umělecký dojem" ...

Kašlu na lásku (2003)

Na půl cestě ke **** při sčítání kladů a těsně u *** při odečítání záporů.... Tak především to není "pravá" romantická komedie. Je to jenom komedie, protože romantická vzbudí nějakou odezvu emocí v srdci a ne jenom polechtá bránici. Jinak stylově a vizuálně výborné, Ewan jako vždy skvělý a Renée přiměřeně sladká. Dámy (zvlášť ty v USA) si asi hvězdičku přidají.