Diskuze

Pro zapojení do diskuze musíš být registrovaným uživatelem a nejdříve se přihlásit do svého ČSFD.cz účtu. Registraci i přihlášení najdeš vpravo nahoře v menu "Uživatelská zóna". Pokuď ještě nemáš na ČSFD.cz ohodnocených alespoň 200 filmů, bude ti pro začátek zpřístupněno pouze diskuzní fórum "Začátečníci", do zbylých diskuzních fór dostaneš přístup, jakmile ohodnotíš 200 filmů.

Rozumieme si?

To, že Slováci rozumejú češtine skoro tak presne, ako svojmu materinskému jazyku je jasné, ale v Českej populácii, to nie je až také jednoznačné, čo sa týka znalosti slovenčiny. Hovorí sa, že, keď chceme, rozumieme...Ale naozaj veľa Čechov, nerozumie alebo, teda nevie, čo znamená Cencúľ, Pivnica, Marhuľa, Ťava, Čučoriedka a podobne. Zaujímalo by ma či existujú nejaké české slová, ktoré by našinec nevedel preložiť...

PS: A ak je tu už na túto tému podobná diskusia napíšte mi ju sem a ja si ju, teda preštudujem :-P

Správce diskuze:

emdvojka
    • 11.12.2018  13:04
    ExpertRaptor
    (hodnocení, komentáře)

Kri-kri: Tak si to nevšímaj Krá-krá.

• 10.12.2018  18:16
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

ExpertRaptor: Nečum mi v jednom kuse na profil, reptající ex prde, nic převratného na něm nevykoukáš. Beztak 95% mých oblíbených seriálů dávali v TV naposledy, když tys byl ještě na houbách a silně pochybuji, že by ses chtěl u mě inspirovat a shlédnou je. Tvůj vkus je přece jen slabomyslnějšího rázu a mnohem více pro masy.

na příspěvěk reagoval ExpertRaptor
    • 10.12.2018  13:11
    ExpertRaptor
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: Je to medzi Krá-krá a mnou.

na příspěvěk reagoval Kri-kri
    • 9.12.2018  21:01
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: V podstatě se jen oháněl tím, že nač by se psal s komentáři, když jich ty filmy, které komentuje mají i tak plno a ty jeho by nikdo nečetl. Tak jsem mu navrhl, aby teda psal komentáře k málo známých filmům. Jak na to zareagoval nevím, ten jeho poslední příspěvek smazal dřív, než jsem ho vůbec stačil přečíst. A už v jiných diskusích přiznal, že tu má několik účtů a přes ně si sám sobě uděluje body. Se nediv, že mě tento zmetek rozčiluje. Nejen že nepíše komentáře tak jak by měl, ale ještě tu fixluje s body. A Pomo mu to toleruje. Holt vyloženě anarchistická databáze.

• 9.12.2018  20:40
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Kri-kri: Neviem čo ste tu riešili, ale si sa riadne rozohnil.... No máš pravdu, ja som tu 10 rokov a mám 6 bodov.... škoda že autor expert to tu vymazal a nemôžem si prečítať čo ho trápilo...

na příspěvěk reagoval Kri-kri , ExpertRaptor
    • 9.12.2018  17:15

Uživatel ExpertRaptor smazal svůj příspěvek.

• 9.12.2018  16:42
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

ExpertRaptor: Chudinko, ony by ti upadly ruce, kdybys měl psát alespoň pár větné komentáře. No jo, já zapomněl, že mladá generace na psaní už moc není. Pokud máš mindrák z toho, že si tvé duchaplné výplody nikdo nebude číst, pak buď komentuj méně známé filmy a seriály, co mají málo komentářů a ten tvůj se mezi nimi hned tak neztratí (tak to často dělám já) a nebo se na to vyser úplně a zkrátka nekomentuj, když nemáš co sdělit světu. Ale zasrat databázi tisíci "komentáři" stylem "skvělý film" a nic víc, to je podle mě spamování a umělé navyšování komentářů. Nehledě na to, že jsi tu rok a už máš 17 bodů za primitivní dvouslovné komentáře. Já jsem tu 12 a půl roku, mnoho mých komentářů je poměrně rozsáhlých, ale bodů mám jen 10. Ale taky je fakt, že já na rozdíl od tebe nemám schizoidní potřebu si tu vytvářet několik multiúčtů a přes ně si přidávat body.

na příspěvěk reagoval ExpertRaptor , emdvojka
    • 9.12.2018  16:09

• 9.12.2018  15:47
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

ExpertRaptor: Tys především neudělal vůbec nic proto, aby tvé komentáře byly alespoň trochu na úrovni. Odfláknout je všechny stylem "superlativ a procento" by dokázala snad i cvičená opice. Lidem jako ty by se tu mělo zakázat komentovat filmy / seriály, když je evidentní, že na to nemají mozkovou kapacitu.

• 9.12.2018  15:26

• 9.12.2018  14:09
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

majo25: Tak zrovna jíška se v hovorové řeči ani moc nepoužívá, setkáš se s tím leda v receptech nebo na obalech potravin, lidovější výraz a zvlášť u starší generace je zásmažka.

• 9.12.2018  13:27
    majo25
    (hodnocení, komentáře)

Ako píšeš...keď chcú, tak rozumejú. Jasné, že Česi neovládajú nejaké slovíčka, hlavne také, ktoré sa v bežnej reči nepoužívajú, ale zmysel vety pochopia z kontextu. Ale aj mne sa občas stane, že nerozumiem nejakých slovám, väčšinou teda slengovým výrazom alebo archaickým slovíčkam. Nedávno som napr. natrafil na slovo "jíška" a musel som si ho vygoogliť, a už ho budem vedieť...stále sa má človek čo učiť.

• 8.12.2018  22:28
    Stoka
    (hodnocení, komentáře)

ExpertRaptor: Tak jako ty!!

• 8.12.2018  22:27
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

Škoda že se ta reportérka nezeptala, co znamená olovrant, Cajzli by jistě řekli, že je to něco s olovem.:-))  A co znamená zrátať by určitě odpověděli, že to má co do činění s Ráthem.:-))

Když se ptala na hmlu a kaleráb a oni nevěděli, hned mi bylo jasné, že tihle neposlouchají Tlučhořovi, protože z dílu 294 Předvoj by to mohli vědět.:)

• 8.12.2018  21:15
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Kri-kri: No veď ten prieskum bol vlastne dôvod, prečo som vytvoril túto diskusiu. Ja chápem, že tie slová, čo tam riešili sú pre Čecha ťažké nakoľko sú úplne iné ako v češtine, ale, i tak tam strieľať totálne bludy do slepa, ako to tam triafali tí opýtaní. bolo cez príliš. Ale ja mám napríklad tiež problém zo slovom Květák. Pôsobí to na mňa ako nejaký kvetináč alebo tak :-P a pritom to je Karfiol....

• 8.12.2018  16:26
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: Teprve teď jsem si pustil to video, Pražáci jsou idioti, že jim není rovno, hlavně ta mládež.

Jestli chcete skóre trochu vylepšit, udělejte stejný průzkum v Brně nebo kdekoliv na jižní Moravě.

na příspěvěk reagoval emdvojka
    • 8.12.2018  16:02

• 7.12.2018  00:03
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

Sygauras: Švédsko? Dánsko? Odtam pocházejí mé nejoblíbenější filmy.:)

• 6.12.2018  23:20
    Sygauras
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: Já jsem všudezdejší. Jinak jsem ze severské země.

• 6.12.2018  16:55
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Sygauras: A odkiaľ si?  Čestina ti ide veľmi pekne. No toto je zaujímave, ale pravidlom ostáva, že cudzinci, ktorý sa naučia napríklad Češtinu tak potom rozumejú aj Slovenčine, teda aspoň ako tak. Na tom je vidieť, že tieto dva jazyky sú si veľmi veľmi podobné.

na příspěvěk reagoval Sygauras
    • 6.12.2018  00:34
    Sygauras
    (hodnocení, komentáře)

Já jako cizinka co se naučila sotva dobře česky, mám se slovenštinou docela problém. U mluvené řeči ani tak ne, tam už jsem se naučila odhadovat co chce kdo říct, při použití nějakého slovíčka ve větě, ale u psaného textu se docela zapotím. Hlavně u dementů, kteří se neobtěžujou psát tečky, čárky a nebo háčky nad písmenama, a datlujou to z mobilu. To mám problém i u češtiny.

• 5.12.2018  11:51
    Stoka
    (hodnocení, komentáře)

anglanek: Nene, v 88 z Alabamy :-D

• 5.12.2018  11:47
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: Co se týká slovenských písniček, v dětství jsem hodně poslouchal Michaelu Paštékovou a i v současnosti si ji občas z nostalgie pustím.:-))

A dosud mám z dětství několik pohádkových knížek ve slovenštině, třeba Ježkov kožuštek, Trojruža nebo Slovenské rozprávky III., takže i s psanou slovenštinou už od mala nemám problém.

Mimochodem, koukám, že se mi dneska na profil mrknul někdo z Komárna.:) Odtam mám jednu malou vzpomínku, když mi bylo asi 5 nebo 6, přelezl jsem zábradlí toho mostu nad Dunajem.:-))

• 5.12.2018  11:43
    anglanek
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: Stoka přišel v 89 z Kežmaroku 

na příspěvěk reagoval Stoka
    • 5.12.2018  11:31
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Stoka: https://www.youtube.com/watch?v=GNqAqCi0t4k

Pozri toto...voloviny, ale aspoň sa pobavíš

na příspěvěk reagoval anglanek , ExpertRaptor , Kri-kri
    • 5.12.2018  11:24
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Kri-kri: Tak aspoň, že sú teraz v móde československé pesníčky, dokonca i seriály, u nás, Slovenský hip-hop je u Vás veľmi obľúbený, takže okrem angličtiny vedia určite békať aj Rytmusové pesníčky :-). Škoda, však, že napríklad v Čechách sa aj Slovenské národne rozprávky, ako je Perinbaba dabujú...čo je už troška moc podľa mňa. Ako keby niekto naschvál chcel češtinu izolovať od slovenčiny a tváriť sa, že sme si úplne cudzí...

• 5.12.2018  11:23
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

pursulus: Tak úchvatný dialekt :-D

• 5.12.2018  11:20
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Stoka: Pohoda, však riešime, už to dlho trvať nebude neboj nič....

• 5.12.2018  11:19

Uživatel emdvojka smazal svůj příspěvek.

• 5.12.2018  10:48
    Stoka
    (hodnocení, komentáře)

Spíš bych to viděl na smazání této diskuze.  Jako sorry správče, ale řešíš tu naprosté voloviny.

na příspěvěk reagoval emdvojka , emdvojka
    • 5.12.2018  10:23
    pursulus
    (hodnocení, komentáře)

anglanek: Vari! Nedmýchej nadměrným pesimismem, bořitelem všech nadějí! Nevyhynuli Pražáci ouplně, potkal jsem jich pár v pokoutních hospůdkách žižkovských, ba i smíchovských a vinohradských. A jde jedna řeč o tom, že Blaničtí vyjedou už brzo, by vyhlnali cizáky a nastolili vládu Krále. Bude to konec evropský unie, nato, ameriky a čínské šuntvlády. Slovanský prapor zavlaje nad Evropou v síle dávných časů… Tak hovoří se v podsvětí pražském, ukrytém dobře před monitory mocných cizáckých zhoubců a jejich spřaženců.

• 5.12.2018  10:06
    pursulus
    (hodnocení, komentáře)

Jsem ročník té kvality, že slovenština, rozumí se slovenská mluvnice a jazyková zásoba včetně spousty slov od češtiny úplně odlišných, má jaksi v krvi. Běžně jsme jezdili na prázdninové čundry na "Slováč". Můj bratranec se seznámil na strahovských (vysokoškolských) kolejích se Slovenkou, vzali se a odstěhovali se k Tatrám.

Dnešní mladí lidé — nemám to statisticky podchyceno, je to pouze můj logický náhled — ovládají spousty anglických výrazů, ale slovenským odlišným slovům rozumět nemohou, neboť kde není učitele ani zkušeností, není znalosti.

Rozebírat zde oslabení "národa česko-slovenského" rozpadem federace vytvořené v roce 1968 zde pro nedostatek místa a času nebudu. Jen na okraj, nahrálo to na smeč velmocenským stratégům, byla to takové malá kapka v moři jejich intrik.

• 5.12.2018  09:39
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

anglanek: Tak Praha dopadla ako väčšina veľkomiest....multikultúra...

• 5.12.2018  09:37
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

ESNYR: No náhodou tých Slovákov máš v okolí dosť :-). Ja som z Bratislavy a tu Česi niesu, a keď áno, tak len nejaký podnikatelia. Pravdou ostáva, že mnoho Slovákov cestuje do Čiech...a Moravy, aby som bol zemepisne a historicky správny :-) za prácou, pretože ste väčší štát, máte viac obyvateľov a lepšie pracovne ponuky a hlavne vyššie platy. A pre nás ešte jedna podstatná vec... žiadna jazyková bariéra. Ale, to že aj doktori nás opúštajú, je smutný výsledok hospodárenia politikov.

Ja som sa narodil v 85 takže som bol po rozdelení ešte fagan, ale pamätám si, ako som ako tretiak na základnej škole išiel do Dudiniec a rodičia mi dali československú sto korunu zo slovenským kolkom nalepeným na bankovke. Filmy v takomto šialenom prevední v kínach si nepamätám, ale ešte aj dnes je možné vidieť reklamu na zemiakové chipsy, kde hraje ten Vás snowborďák a naša herečka, a keď sa rozpráva po česky dole na obrazovke bežia titulky, no ide ma roztrhať :-0

• 5.12.2018  09:13
    ESNYR
    (hodnocení, komentáře)

Mě je přes 40, takže slovákům rozumím. Tatík je poloviční slovák, takže mluvil takovým tím polodivným slovníkem. Občas ale jsou slova u kterých malinko zaváhám jestli jsem je pochopil správně. Teď tak přemýšlím a jediný kdo je v mém okolí a mluví slovensky, je ten týpek co má večerku na rohu. Jinak snad slovenština z čech úplně zmizela se mi tak zdá.

Jo a ještě v nemocnici jsou 2 doktoři a jedna sestra, co mluví slovensky.

Matně si vzpomínám že některé filmy a seriály ve slovenštině byly ale vzpomenout si jaké, to už asi nejde :)

-----------------------------------------------------------------------

Ještě si někdo vzpomene jak se po rozdělení československa všichni úpně zbláznily a v kinech dávaly nadabované filmy do češtiny a pod tím běžely titulky ve slovenštině ? 

• 5.12.2018  09:11
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: Jasně, po brněnsku Pražáci.:)

Nejtragičtější je, že ti dnešní mladí snad už ve školce umí békat anglicky, ale řeč svých sousedů, s nimiž jsme byli tři čtvrtě století jednotný stát (a nebýt dvou zmrdů Klause a Mečiara, kteří rozhodovali bez názoru občanů, byli bychom dodnes) nerozumí. 

Jo a na svět jsem přišel v Bratislavě.:)

• 5.12.2018  09:08
    anglanek
    (hodnocení, komentáře)

emdvojka: v Praze už Pražáci nejsou. Ukrajina,Slovensko,Litva, Vietkong,Romale a pár Bulharů

na příspěvěk reagoval emdvojka , pursulus
    • 5.12.2018  08:15
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Kri-kri: a ešte jedna vec...čo sú "Cajzli"? Pražáci? :-P

na příspěvěk reagoval anglanek , Kri-kri
    • 5.12.2018  08:13
    emdvojka
    (hodnocení, komentáře)

Kri-kri: No tak v tvojom prípade, je to jasné /polovičný Slovák/, ale je mnoho ľudí, hlavne, ako vravíš po revolučných detí nerozumie Slovenčine a teda aj keď rozumie, veľmi rýchlo sa stratí vo význame slov. Raz som bol u jedného kamaráta vo Vrchlabi a jeho mala 5-ročná dcéra na mňa pozerala ako na prízrak, že ako rečou to rozprávam, na druhej strane môj syn pozná češtinu tak dôverne, že ho niektoré české výrazy, ktoré si osvojil pri pozeraní televíznych staníc musím odnaučiť a vysvetlovať mu že po "našom" sa nepovie " ja umím" ale "ja viem" a podobne :-). V konečnom dôsledku však medzi našimi jazykmi nevidím žiadny podstatný rozdiel, takže či chceme a či nie, rozumieť si vždy budeme.

• 4.12.2018  21:14
    Kri-kri
    (hodnocení, komentáře)

Já se slovenštinou nemám sebemenší problém, pro mě čeština jako slovenština, obojí v podstatě jednotný jazyk (asi jako pro většinu Moraváků, zato Cajzli a porevoluční mládež jsou na tom se slovenštinou mnohem hůř). Faktem je, že jsem vyrůstal ještě v době federace a po otci jsem poloviční Slovák, část dětství jsem prožil v Hurbanově. Celoživotně sleduji slovenskou tvorbu nebo filmy / seriály se slovenským dabingem (mimochodem, vím minimálně o třech seriálech, u nichž je slovenský dabing mnohem lepší, než český).

na příspěvěk reagoval emdvojka , emdvojka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace