Diskuze

Pro zapojení do diskuze musíš být registrovaným uživatelem a nejdříve se přihlásit do svého ČSFD.cz účtu. Registraci i přihlášení najdeš vpravo nahoře v menu "Uživatelská zóna". Pokuď ještě nemáš na ČSFD.cz ohodnocených alespoň 200 filmů, bude ti pro začátek zpřístupněno pouze diskuzní fórum "Začátečníci", do zbylých diskuzních fór dostaneš přístup, jakmile ohodnotíš 200 filmů.

Marvel versus kinematografia

Zdravím vás všetkých

Nedávno som postrehol, že takí renomovaní a špičkoví režiséri, akými Martin Scorsese a Francis Ford Coppola

bezpochyby sú, sa negatívne vyjadrili v tom zmysle, že „marvelovky” (filmová tvorba Marvelu), citujem:„Marvelovky

sú len zábavnými atrakciami, určite ich ale nemožno označiť za skutočnú kinematografiu, alebo „Martin bol

milý, keď povedal, že nejde o kinematografiu. Nepovedal, že je to opovrhnutiahodné, čo tvrdím ja,“ dodal.

Jednoducho povedané, majú týchto filmov už plné zuby !

Čo by ste na to vy povedali, majú títo režiséri pravdu ?

Ako sa vy pozeráte na samotný Marvel, považujete toto impérium za skutočnú kinematografiu ?

Ďakujem za názory

Správce diskuze:

classic
    • 5.11.2019  17:44
    CarnTheNunya
    (hodnocení, komentáře)

Kefidlo: ne

• 5.11.2019  16:17
    Kefidlo
    (hodnocení, komentáře)

Ahojda, lze nějak odfiltrovat ve sci-fi filmech ty komiksový pohádky ? (ve vyhledávání podle kritérií )

na příspěvěk reagoval CarnTheNunya
    • 4.11.2019  17:01
    Eodeon
    (hodnocení, komentáře)

Cinematrix: výdělky, no to je další věc, která s těmi citacemi nemá nic společného. ale shodou okolností se skvěle hodí k mému příměru. vždyť co jde obvykle víc na odbyt? poctivá rukodělná práce od zkušeného řemeslníka? nebo laciná imitace made in china?

• 3.11.2019  18:40
    Cinematrix
    (hodnocení, komentáře)

Eodeon: A když se ty laciné trepky stanou nejvýdělečnějšim filmem všech dob, tak mistru obuvníkovi nezbyde nic jiného, než alespoň nadávat, protože ty jeho megahustokvalitní boty tolik lidí kupovat nechce.

na příspěvěk reagoval Eodeon
    • 1.11.2019  16:19
    Eodeon
    (hodnocení, komentáře)

to nemá co dělat ani s uměním, ani s kvalitou předloh. jde o řemeslo a jeho úpadek. Scorsese a Coppola jsou mistři řemesla a mají k němu hluboký osobní vztah. dívat se na filmy podle Marvelu je pro ně jako když mistr obuvník, nejvyhlášenější v kraji pro svůj um, hledí na regály s lacinými trepkami na vietnamské tržnici.

na příspěvěk reagoval Cinematrix
    • 1.11.2019  09:53
    Thorn
    (hodnocení, komentáře)

Tak já nepochybuji o tom, že Kevin Feige komiksům určitě rozumí. Koneckonců se podílel i na Raimiho Spider-Manovi, kterého mám ze všech komiksových filmů nejraději. Je ale otázkou, jak velkou tvůrčí volnost momentálně Feige má. Já jsem četl knihu o historii Marvelu a dozvěděl jsem se, že ti, kteří mají zdánlivě hlavní slovo, ve skutečnosti podléhají dalším lidem, kteří nejsou nijak mediálně známí a komiksům většinou vůbec nerozumí. Třeba takový Joe Quesada, slavný komiksový kreslíř, byl svého času taky považován za hlavního šéfa. Ve skutečnosti nad ním ale stál jistý Bill Jemas, který o komiksech nevěděl absolutně nic a právě ten přitom o všem rozhodoval. Feigeho ani ty jednotlivé režiséry proto z ničeho neviním. Za tohle prostě můžou šéfové z Disneyho.

• 31.10.2019  22:02
    Pichloza
    (hodnocení, komentáře)

Thorn: Respektuji tvůj názor a nechci se hádat, ale co jsem četl tak Kevin Feige taky v měl hodně rád komiksy a spolupracoval na prvních xmenech a stejně tak i jeden z bratří russoovů četl kominsy takže si myslím že tý látce i těm postavám rozumějí skvěle a pochybuji že se za těch deset let ničemu dalšímu nenaučili

• 29.10.2019  09:57
    Thorn
    (hodnocení, komentáře)

Tak to, že jsou marvelovky kinematografie, je samozřejmě jasné, o tom nemá smysl diskutovat. Ti dva režiséři to podle mě mysleli trochu jinak. Každý film by měl být autorským dílem svého režiséra, měl by mít jeho rukopis a osobitý styl. Právě tohle bohužel u nejnovějších marvelovek zcela absentuje. Jednotliví režiséři nemají nad těmi projekty absolutně žádnou tvůrčí kontrolu a všechno se přísně podřizuje studiu. Zkrátka studio rozhoduje o každé maličkosti a režiséři jsou v podstatě jen takovými najatými řemeslníky, kteří na slovo poslouchají příkazy shora a točí jen to, co je jim dovoleno točit. Já se musím proti takové praxi jasně vymezit. No a totéž udělali i Scorsese s Coppolou. Ti dva prostě bojují za to, aby měli filmaři tvůrčí volnost a nebyli jako nějací dělníci v továrně. Taková snaha je určitě správná.

na příspěvěk reagoval Pichloza
    • 28.10.2019  07:28
    Cinematrix
    (hodnocení, komentáře)

Myslím si, že kinematografie je o tom, aby uspokojila co nejširší diváckou obec jakoukoli formou. Pokud se tito dva věhlasní režiséři domnívají, že tomu tak není, je to potom od nich určitá diskriminace těch, kteří mají právo na to se u filmu za své peníze bavit po svém. Co se týče "marvelovek", historie komixů spadá do doby ztracené generace, kdy svět zpustošený světovou válkou potřeboval svého hrdinu a je mnoho forem kinematografie, jak si to uvědomit a to nejen formou, jakou nám předkládá Martin Scorsese či Francis Ford Copola.

• 26.10.2019  11:46
    classic
    (hodnocení, komentáře)

Thorn: Veľmi múdro zvolené slová, s ktorými súhlasím !

• 25.10.2019  18:43
    Thorn
    (hodnocení, komentáře)

Já s Coppolou a Scorsesem souhlasím za předpokladu, že kritizují pouze novější komiksové filmy z produkce Marvelu. Lze totiž považovat za úspěch, pokud podle nadprůměrné komiksové předlohy natočíte průměrný film? Já myslím, že ne.

na příspěvěk reagoval classic
    • 25.10.2019  18:39
    Thorn
    (hodnocení, komentáře)

Problém s marvelovkama (nebo spíš disneyovkama) je hlavně ten, že ti lidi, co to momentálně točí a produkují, o tom vlastně vůbec nic nevědí a nerozumí tomu. Není to totéž jako u původní trilogie Spider-Man, kterou točil Spideyho zapálený fanoušek Sam Raimi. Marvel (nebo teď už spíš Disney) držel solidní úroveň někdy v první fázi, kdy ty filmy točili zkušení režiséři jako John Favreau, Kenneth Branagh nebo Joss Whedon (to je mimochodem i komiksový autor). Kdo to ale točí teď? Jakýsi Taika Waititi a nějací bratři Russové, o kterých jsem nikdy předtím neslyšel. Já jsem pravděpodobně ten největší fanoušek komiksů v ČR. Doma mám něco přes tisíc komiksových sešitů s hrdiny od Marvelu a komiksy jsem četl dávno předtím než začaly vznikat tyhle filmy. Musím ale říct, že to, jak dokázal Disney během pár let totálně zprznit tak úžasné komiksové příběhy, to je prostě katastrofa.

• 20.10.2019  22:28
    silentname
    (hodnocení, komentáře)

Ja som fanúšik Marvel filmov. Obaja režiséri majú právo na svoj názor, no ja si myslím, že do kinematografie patria. Myslím si, že niektorí režiséri chcú točiť skutočné umelecké dielo. Niečo veľkolepé a silné, na čo dlho nezabudneme. Vieme sa pri tom zabaviť, vieme si pri tom oddýchnuť, no súčasne je v tom veľká dávka roboty ľudí, ktorí tento svet vytvorili a dali mu život. A reálne ani neviem prečo to vlastne rieši. Nikto ich filmy s Marvelovkami neporovnáva. A myslím si, že aj sám Francis trošku vo svojej filmovej tvorbe dokázal zakopnúť. Ak sa im filmy nepáčia, alebo im vadí, že majú obrovské zárobky, to nie je problém Marvelu.

• 20.10.2019  21:32
    dO_od
    (hodnocení, komentáře)

Filmy od Marvelu se nijak neliší například od akčních filmů točených v devadesátkách. Všechno je to fikce, všechno je to o úniku, všechno je to o zábavě. Filmařsky je navíc plno z nich na daleko lepší úrovni než co se jinak běžně točí a posílá do kin.

Na druhou stranu je to jako vysvětlovat rodičům povolání influencera. Prostě vás nepřekvapí, když to nepochopí/přijde jim to hloupé a bezvýznamné. Z jejich pohledu to tak určitě je. 

Nakonec je to tedy celé o tom, že se dva staří lidé rozhodli nesmyslně urážet něco, čemu nerozumí. Nic nového. Nestalo se to poprvé, ani naposledy, celá ta debata kolem toho je tudíž zbytečná. 

• 20.10.2019  20:37
    Echelon1
    (hodnocení, komentáře)

Marvel mám (mal som) rád. Ale vzhľadom na to, ako nechutne používajú overené ingrediencie (dookola ten istý formát deja, nasilu humor za každú cenu, pretláčaný ultra-liberalizmus...), tak už aj mňa omrzeli a začínam byť na ne trochu...alergický? Nie, naštvaný. Marvelovky ale priniesli viacero filmov, ktoré by som osobne označil za kvalitnú (teda nie priemernú) kinematografiu, ako napríklad Iron Man 1, Avengers 1 a 3, či Winter Soldier, čo je pre mňa najlepší akčný film (s prvkami špionážneho a politického - to sa už nevidí často) tejto dekády. Aj najhoršia MARVELovka je stále kvalitná kinematografická vec oproti vagónom kolosálnych kravín, ktoré by ani nemali existovať. Preto sa pýtam: nie je v tom rozhovore aj povedané, aké filmy považujú za kinematografiu a ktoré nie? Dalo by to lepší obraz o ich vyjadrení. 

• 20.10.2019  19:44
    CarnTheNunya
    (hodnocení, komentáře)

Každý film je podle mne součástí kinematografie. Jo, jejich filmy jsou velmi oceňované, ale to není důvod k tomu, aby se jim takzvaně "zvedly nosánky". Nevidím důvod proč řešit takovou blbost.