Diskuze

Pro zapojení do diskuze musíš být registrovaným uživatelem a nejdříve se přihlásit do svého ČSFD.cz účtu. Registraci i přihlášení najdeš vpravo nahoře v menu "Uživatelská zóna". Pokuď ještě nemáš na ČSFD.cz ohodnocených alespoň 200 filmů, bude ti pro začátek zpřístupněno pouze diskuzní fórum "Začátečníci", do zbylých diskuzních fór dostaneš přístup, jakmile ohodnotíš 200 filmů.

Amatérský film

 Zdravím příznivce (nejen) amatérského filmu. Jelikož se nám tu sešlo pár nesoudných spamíků a kazišuků, a jelikož mě HOMO pověřil spravováním této diskuze, byl jsem donucen napsat takovou vývěsku.

 

Tedy informace pro nově příchozí:

 Diskutujte, rvěte si vlasy, dělejte kamarádšofty, prožijte první lásky, vkládejte linky na své filmy, ale spamování nepoučitelných šulinů bude sprostě mazáno. Upozornění pro trolíky: Zde je to, chlapci, bohužel hlídané. 

 

- Nejlepší rada pro filmaření: WRITE, SHOOT, EDIT, REPEAT! by Ryan Connolly. Dodal Esdälon

- Pokud možno, obsazuj jen hezké holky. Může to pak být jediné, co bude stát za koukání. Dodal Segrestor

- Když ti někdo řekne, že tvůj film je k ničemu, je to ta nejcennější věc, co se ti může stát. Dodal jerry12

- Natáčení vždycky trvá 3x déle, než bylo plánováno a výsledný film je vždycky 3x delší, než by měl být.  Dodal Choze

- Skutečný filmař obětuje pro tvorbu vše a to i za cenu, že z toho nebude mít žádný finanční prospěch.  Dodal Folklorman

- Dělat film je ten moment, kdy každý ve správnou dobu na správném místě ví, co dělá a dělá jen to. Dodal B.Seville

 

Máš-li také nějakou radu schovanou v jedné krátké větě, sem s ní na nástěnku. Seg.

 

V případě dotazů na filmování, využijte jakýsi FAQ, který nám připravil jerry12 a to ZDE

 

 

Správce diskuze:

Segrestor
<< novější 395 394 393 392 297 198 100 1
  • 15.10.2017  17:37
  StudioKast
  (hodnocení, komentáře)

  Ahoj, rád bych se s vámi tímto podělil o můj nový a vůbec první westernový film :) Pročítáním vašich komentářů jsem usoudil, že vaše kritika je věcná, u mnohých inteligentní a přínosná. Proto bych rád šel s kůží na trh a slyšel od vás vaše postřehy a názory :) Děkuji :)

   

  https://www.youtube.com/watch?v=nqx1WPGHlto&feature=youtu.be

  • 15.10.2017  10:58
  StudioKast
  (hodnocení, komentáře)

  Burberry: Já jakožto nadšenec VFX musím v první řadě ocenit celkem zdařilou práci s green screenem. Není to úplně dokonalé (pán by potřeboval líp nasvítit), ale je to 3 levely technicky výš než Zaorálkův volební spot 2017 :D Strašně se mi líbí práce s kamerou - je nápaditá (nasazené brýle před objektiv), a především herecké výkony (to jsem ani nečekal jak až budou dobré) a hlavně casting herců se opravdu povedl :) Ono se říká, že v amatérských kruzích je nejtěžší udělat horor. Já si myslim, že nejtěžší je udělat dobrou komedii. Je tam nadsázka, výborně pojatá absurdita a černý humor. Za mě velmi zdařilé dílo! :) 

  • 13.10.2017  16:33
  Burberry
  (hodnocení, komentáře)

  Ahoj fanoušci biografů! Dovolte, abych vás pozval ke zhlédnutí nového krátkometrážního snímku Závod života z produkce brněnského kulturního spolku Napříč.cz. Film představuje českého běžeckého špílmachra Standu Novotného, který se snaží vydobýt respekt svého děděčka s čepicí na sportovní akci organizované Ligou pro rovnost. Místy je to milé, místy nekorektní až zlé a já budu rád za vaše názory a kritiku. Díky!

   

  https://www.youtube.com/watch?v=NsMEPVo-XgE

  https://www.facebook.com/napric/

  na příspěvěk reagoval StudioKast
  • 11.10.2017  10:30
  StudioKast
  (hodnocení, komentáře)

  Fifer: Fakt super! :) To kdyby v telce běželo každý týden jako taková 10min. jednohubka, tak by mi to vůbec nevadilo :) Tohle je přesně ten typ filmu, který svým zajímavým a humorným dějem vykompenzuje místy horší kvalitu. :)

  • 11.10.2017  10:29

  Uživatel StudioKast smazal svůj příspěvek.

  • 10.10.2017  21:23
  Salat!
  (hodnocení, komentáře)

  Fifer: Moc mě to bavilo. Škoda, že je někdy hůř rozumět, protože je to bezvadně zahrané a dialogy jsou zajímavé.

  • 9.10.2017  14:53
  Fifer
  (hodnocení, komentáře)

  B.Seville: Děkujeme mockrát. Koloraci mohu probrat s dámou, která ji dělala. Taktéž o těch mikrofonech se poradím. Se zvukem jsme měli velký problém, protože v celé scéně v kanceláři (šéf-podřízený) jsme si nepohlídali hučení počítače (opravdu amatérská chyba). Takže chudák zvukař pak dělal, co mohl, aby to aspoň trochu zachránil. Uvidíme, kdy se zase k něčemu dokopem. Je to drahý koníček. 

  • 9.10.2017  01:56
  B.Seville
  (hodnocení, komentáře)

  Fifer: Tohle mě baví.. Herci hráli moc dobře. To je ten typ filmu, kdy diváka ke konci mrzí, že už skončil. Technicky vzato už to bylo horší. Ta kolorace, nevím jestli to ubrání kontrastu něčemu pomohlo. Zvukově to bylo fajn, jen bych příště zvolil spíš kardioidní mikrofon, na interiéry, než pušku. Zvýší se tím přirozenost, protože mikrofon pojme víc bordelu z odrazů. (pokud máte zájem, kontaktujte mne a další projekt můžeme zvukově obstarat my).

  na příspěvěk reagoval Fifer
  • 8.10.2017  11:39
  Fifer
  (hodnocení, komentáře)

  Zdravím. Natočili jsme s kamarádem film. Bude na festivalu B16 v české sekci. Rozpočet byl malý, což je na filmu vidět. Ale snad se vám bude líbit. https://www.youtube.com/watch?v=rd7vJT6WtU8

  na příspěvěk reagoval B.Seville , Salat! , StudioKast , StudioKast
  • 30.9.2017  14:27
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  roupiik: Jen dbej na ten fakt, že je to pořád jen subjektivní zhodnocení jedné osoby. Někdo jiný to může vidět zase jinak, ale s tím se budeš muset vypořádávat po celou kariéru. Držím palce a zase se tu s něčím objev; hlavně nedělej tu chybu, že teď natočíš hodinový film. Drž se krátké metráže, na tom se nejlíp naučíš a je to koukatelné i pro kritiku. Až později se můžeš pustit do větších projektů. Leckdo tu vyrukuje se čtyřicetiminutovou prvotinou a na to pak u kritiků prakticky nikdo ani nekouká. Měj se fajn.

  • 28.9.2017  21:44
  roupiik
  (hodnocení, komentáře)

  jerry12: Ahoj Jerry, 

   

  to je perfektní! Děkuju moc za "stručné" shrnutí :), protože to je přesně to, co jsem potřeboval, co jsem si přál, že v této diskuzi dostanu! Díky moc za to. Budu si to muset přečíst ještě asi stokrát a hlavně si to odsud odnést do příštího natáčení.

   

  Děkuju,

   

  Jakub

  na příspěvěk reagoval jerry12
  • 28.9.2017  20:10
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  roupiik: Já bych se teda "stručně" (jak mám ve zvyku) vyjádřil. Pro mě je to trochu zklamání, a to proto, že první zhruba polovina byla nesmírně zajímavá. Bohužel ve druhé půlce se to srovnalo do obyčejného průměru. Trochu to rozvedu: První polovina byla vážně skvěle interpretovaná, technicky i kreativně, a měla všechno - vzbuzovala očekávání, napětí, byla podpořena technicky nadprůměrnou filmařinou, pěknou hudbou doplňující atmosféru a dokonce i slušným hereckým výkonem. Po odchodu hlavního hrdiny z pokoje, kdy se naskytlo víc prostoru a tudíž i náročnější uspořádání mizanscény, se to začalo postupně zhoršovat. Rušily mě zaprvé statické záběry, kterých tam bylo až až a rušily to postupné budování atmosféry; hudba, která byla v té druhé části zvolena jaksi nepochopitelně a i ta narušovala atmosféru, přitom při těch scénách by se úplně krásně hodilo naprosté ticho, které by té atmosféře rozhodně pomohlo; kompozice, která nebyla vždy zvolena úplně správně (useklá hlava apod.), ačkoli nelze pochybovat o tom, že je to technicky pořád vysoce nadprůměrný film v kontextu české amatérské tvorby; a poslední věc, která mi vysloveně vadila, byla nedokonalost akčních scén, které naštěstí nebyly úplně tragické, ale chyběla jim potřebná efektivita, ovšem to se dá odpustit, protože v amatérských podmínkách natočit kvalitní akční scénu je jedna z nejtěžších věcí vůbec. Sečteno podtrženo, zdá se mi, že autorovi svědčí klidná scéna a budování atmosféry v interiéru, kde není tolik prostoru pro vymýšlení složitých záběrů; ve chvíli, kdy se vyjde ven a možnosti jsou v podstatě neomezené, a navíc se přidá scenáristicky akčnější děj, je tam evidentní ta snaha používat různé druhy záběrů a tím to technicky zefektivnit, což má přesně opačný účinek. A nakonec musím bohužel říct, že i co se vyprávění týče, vlastně jsem nakonec nepochopil, o co tam přesně šlo. Ta první necelá polovina, uvnitř pokoje, ve mně vzbudila pěknou filmařinou i šikovnou tvorbou atmosféry zájem a očekávání, druhá polovina mě dohnala k tomu, že jsem zaprvé nechápal příběh a zadruhé měl dojem, jako kdyby obě poloviny natáčel někdo jiný. Nakonec mi tak osud hlavního hrdiny, který mě zpočátku zajímal, byl celkem ukradený. Velká škoda, protože ta naděje tam bezpochyby je. Jistou výjimečnost shledávám v tom, že je zkrátka znát, že to autoři brali vážně a důkladně se připravovali, a to mi dělá velkou radost, že nešlo jen o bezmyšlenkovité natáčení scének s pár kamarády, ale o pokusy o skutečnou filmařinu, ke které místy nebylo daleko. Doporučil bych víc zapracovat na příběhu (jednoduchost, originalita), akčních scénách (inspirovat se u ostatních filmařů a dělat různé technické pokusy, než to bude naostro) a kombinaci obrazu a zvuku (efektivněji a důsledněji vybírat hudbu a nebát se místy žádnou nepoužít, hodí-li se to k tvoření atmosféry). Jinak ale dobrá práce, jen tak dál.

  na příspěvěk reagoval roupiik
  • 28.9.2017  17:37
  roupiik
  (hodnocení, komentáře)

  B.Seville: Ahooj, 

  no to mě podrž. Sice si to už moc nevybavuju, je to přeci jen pár let zpět, ale joo!

  Děkuju moc za komentář. Přesně to, co jsi popsal, jsou naše slabá místa. Zvuk. Na začátku natáčení jsem udělal špatné rozhodnutí a proto toho zvuku z placu moc není. V podstatě skoro žádný a je to škoda. Když jsem to stříhal, tak přesně na tohle jsem myslel, že do příště se fakt vyplatí přemluvit někoho, kdo tu tyč s mikrofonem bude držet celé natáčení.
  Se střihem, barvama celkově, jsem se docela pral. Byť jsem někde nakoukal různá videa, je to všechno jenom o praxi. Takže do budoucna :).. Děkuju moc za kritiku! 

   

  Jakub

  • 28.9.2017  13:27
  Salat!
  (hodnocení, komentáře)

  B.Seville: Děkuji za připomínky.

  Postupně načítám různé informace, ale jde to pomalu.
  Délka filmu bylo moje rozhodnutí a přesto, že asi odradí mnoho diváků, tak si za ním stojím. Nehodí se do dnešní doby "akčních" a krátkých videí, ale moje představa o vyprávění příběhu patří tak trochu do jíné doby.
  Všechny technické připomínky beru, o některých jsem věděl už když jsme natáčeli (jediný setový objektiv/rozpočet filmu) a některé souvisí s realitou natáčení. Obávám se, že pokud bych se pustil do dynamické pohyblivé kamery, ve chvíli kdy za ní stál žák co držel zrcadlovku poprvé v životě, tak bych to asi nikdy nedokončil.
  Věřím, že v podmínkách v kterých jsme natáčeli, by se na to většina lidí co filmu rozumí asi vykašlala, protože pod určitou technickou kvalitu by nebyli ochotní jít.

  Pro nás to byl experiment (pro mě úplně první pokus o film), takže jsem si nedával vysokou laťku, a chápu, že profíka tam musí hodně věcí iritovat. Proto si moc cením, že jste to dokoukal a byl ochotný mi k tomu něco napsat.

  • 27.9.2017  22:05
  B.Seville
  (hodnocení, komentáře)

  Salat!: Dokoukáno. Když přehlédnu tu spoustu chyb, které se tam pořád opakují (hromadu podobných debat na toto téma najdete tady v diskuzi), tak jsem byl někdy překvapen občasnou komediální vložkou (zasmál jsem se). Nebo v pasáží se skeletonem. Ten nápad s minecraftem nebyl špatný, ale to možná říkám jen proto, že jsem sám hráčem. Nějak jsem očekával že tam mob bude, jen nevím jestli jeden nebyl málo, těšil jsem se na nějakou honičku se zombíky, než se školníkem. Pokud mám dát technickou radu pro příště, vyvarujte se těch širokých záběrů a vyzkoušejte detaily. Hra kamery si osedlá diváka. Zvuk dělá film, který nebyl po kontaktní stránce úplně špatný. Protože i na vzdory příšerné akustice ve škole, bylo všemu rozumět, za což mohu dát plus. Každopádně zvukově nemohu hodnotit odborně, amatérský film, navíc začátečníka, se těžce kritizuje. Jinak, "šíro" je slangový pojem pro širokoúhlé objektivy, od cca 8mm až po 25mm. Taková ohniska filmaři používají jen zřídka, na speciální záběry. Hodí se spíš do skateboard videí nebo maximálně do televize. Jinak příběhově, ať si to zde shrne někdo jiný, je jich tu myslím dost a jsou ukecaní. Hodně zdaru a zdokonalujte se! 

  na příspěvěk reagoval Salat!
  • 27.9.2017  21:04
  B.Seville
  (hodnocení, komentáře)

  Salat!: Nevím co na to říct. Na mě je to moc dlouhý. Vadí mi ale téměř permanentně statická kamera. A to šíro.. Jako mikrofonista nesnášim šíra a tady mi to drousá nervy :D. Pokusim se to zkouknout celý, ale nezaručuju, jestli pak budu schopen ještě psát.

  • 27.9.2017  20:47
  B.Seville
  (hodnocení, komentáře)

  roupiik: Ahoj Roupe. Možná mě znáš od Nosíka (tenkrát na Geetaconu). Není to úplně k zahození! Co se technického zpracování týče, celkem dost mi vadí ten "2.35:1" ořez. U nefilmových kamer (crop čipy) to nevypadá dobře, protože to ukáže kameramanovy chyby a vypadá to, jakoby celou dobu divák koukal přes nějakou nevzhlednou škvíru. Ke zvuku nemám co říct, zamaskovali jste to celé hudbou. Což není chyba, ale nějaký ten kontakt (zvuk z placu) mi tam chyběl. Střih není zas tolik agresivní. Pokud tě to baví, uč se dál zdokonaluj. K příběhu a zbytku ti asi víc řekne tady jerry12 a další slohaři. Hodně štěstí a snad jsem trochu pomohl.

  na příspěvěk reagoval roupiik
  • 27.9.2017  18:38
  roupiik
  (hodnocení, komentáře)

  Ahoj, 

  protože se nám konečně povedlo natočit krátký, amatérský snímek, a protože po čtení téhle diskuze vím, že se tu člověk může dočkat i konstruktivní kritiky, jdu s kůží na trh. 

   

  https://vimeo.com/235618312

   

  Psát, že jsou tam chyby, a že o nich vím, je trochu klišé, ale co už. 

  Rád bych však věděl, co na to řekne nezávislý divák. Jen hurá do mě, potřebuji vědět, co bylo špatně, na co si dát příště pozor, čemu se vyvarovat, co nastudovat, co si zkusit! Protože mám chuť, a doufám že stejnou chuť budu mít o po přečtení vašich příspěvků, do dalšího natáčení a rád bych to příště udělal lépe. 

   

  Předem děkuju  za všechno!

   

  Jakub

   

  PS: snesu dost ;)

  na příspěvěk reagoval B.Seville , jerry12
  • 19.9.2017  17:56
  Salat!
  (hodnocení, komentáře)

  Ahoj. Nějakou dobu jsem fanoušek amatérských filmů. Minulý rok jsem měl na základní škole bezvadnou třídu a tak jsme zkusili v rámci hudební výchovy natočit film.

   

  Vím, že v dnešní době má amatérský film často neuvěřitelnou kvalitu, proto buďte při hodnocení našeho filmu shovívaví, šlo poředevším o školní projekt na kterém se měli žáci něco naučit.

  V našem filmu hrají pouze žáci jedné třídy a několik komparzistů z ostatních tříd. Žáci do té doby neměli v podstatě žádné zkušenosti s filmem a také všechny profese (zvuk, kamera) zastávali sami (učili se je v průběhu natáčení). Na film jsme měli nulový rozpočet, takže vše co ve filmu uvidíte je udělané v podstatě na koleně díky entuziasmu žáků a několika učitelů. Celý je natočený na jednu zrcadlovku se směrovým mikrofonem za 10 natáčecích dní (pět víkendů).

   

  Pokud se Vám bude film líbit můžete nás podpořit například nasdílením, aby se film dostal k divákům. Stojím o věcné připomínky, které by mi pomohli v případě budoucích projektů. O nedostatcích filmu (neherci, omezená technika) samozřejmě vím.

   

  Předem děkuji.

   

  Odkaz na film:

  https://www.youtube.com/watch?v=5KsRjXAyLPg&feature=youtu.be

   

  na příspěvěk reagoval B.Seville , B.Seville
  • 7.9.2017  20:57
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  Esdälon: Kultura nás neovlivňuje primárně, resp. přímo. Ovlivňuje nás sekundárně, resp. nepřímo. Když se kultury - ve smyslu film, rádio, divadlo, nemyslím kulturu národní či sociální - dobrovolně neúčastníme, neovlivňuje nás, případně jen zanedbatelně. Naproti tomu politika nás ovlivňuje přímo, aniž bychom byli schopni to ovlivnit tím, jak moc se o politiku zajímáme. Ergo naše ovlivnitelnost kulturou může být pouze v případě, že jsme vůči kultuře aktivní, zato politika nás ovlivňuje, třebaže jsme vůči ní pasivní. Takhle jsem to myslel. Jinak co se korupčního prostředí v kultuře týče, nemohu soudit, s ničím takovým jsem se v praxi nijak významně nesetkal. Samozřejmě nepochybuji, že korupce v kultuře funguje, ale rozhodně není vidět a prakticky se o ní nemluví. Máš přímou zkušenost?

  • 7.9.2017  20:17
  Esdälon
  (hodnocení, komentáře)

  O korupčním prostředí kultury ani mluvit nebudu.

  • 7.9.2017  20:17
  Esdälon
  (hodnocení, komentáře)

  jerry12: Víceméně souhlasím, kromě bodu, že kultura primárně neovlivňuje každého z nás. Je opravdu jenom pár lidí, co nečtou nebo něco nesledujou (ať už film nebo fotbal). A i těch pár nějaká kultura bude, která je ovlivní.

  na příspěvěk reagoval jerry12
  • 7.9.2017  15:49
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: Vyrobil jsem ti tady improvizovanou grafickou podobu, abys chápal, jak to myslím: 

  https://img.csfd.cz/files/images/user/profile/162/032/162032794_928fe9.jpg

  • 7.9.2017  15:34
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: Viděl jsi někdy něco od Uwe Bolla? Spíš mi řekni, jak je možné, že jemu někdo dá peníze a důvěru, aby natočil další a další film. Ale někde jsem četl, že zrovna Boll skrze špatné filmy nějakým způsobem pere peníze z trestné činnosti; nevzpomínám si už, jak to přesně bylo, ale vím, že účelem bylo natočit skutečně propadák a skrze jeho financování nějakou formou vypral peníze, které získal z nějakých mimofilmových machinací. Což mi přišlo zajímavé, a i kdyby to byla kachna, tak mě to vedlo k zamyšlení, jestli opravdu u mnoha filmů nejen že jde o peníze v tom smyslu, že je produkce potřebuje, aby ten film mohla natočit, ale i v tom smyslu, že korupční prostředí, jak jej známe z politiky, prostě funguje ve velkém i v kultuře, třebaže je logicky mnohem lépe skryto, protože za prvé v kultuře by korupci moc nikdo nehledal, a za druhé kultura samozřejmě není tak do hloubky sledovaná, jako politika, protože na rozdíl od politiky kultura primárně neovlivňuje každého z nás. Ale to jsem odbočil, zkrátka si myslím, že úspěch je o dvou věcech - osobní snaze a štěstí (determinismu chceš-li), kde osobní snaha je ovlivnitelná a to "štěstí" nikoliv. Pak už záleží na míře toho štěstí a čím větší je osobní snaha, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že toho bodu dosáhneš.

  na příspěvěk reagoval Esdälon
  • 7.9.2017  15:30
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: Samozřejmě jsem měl na mysli determinismus, pojal jsem to lidově, štěstí je lidový pojem pro determinismus, tedy za předpokladu, že považujeme vědu za obecně definiční a víru v přísně osobní. Osud je na mě zase až příliš teologicky laděné slovo, jako by snad bylo něco předurčeno vyšší inteligencí; to si osobně nemyslím, spíš sázím na náhodný determinismus a stav věcí jako důsledků příčin, z nichž drtivou většinu neznáme nebo neumíme pojmenovat. Myslím, že je to hodně o pravděpodobnosti; na jedné straně jsou tu prvky, které lze vůlí (můžeme-li považovat vůli za svobodnou, což konzervativní fundamentalisté nepovažují) ovlivnit, na straně druhé prvky, které ovlivnit nelze. Úspěch nebo ten cíl by byl v tomhle příkladu tím pojítkem mezi oběma body, a my můžeme dělat jediné - snažit se všemi silami pracovat na těch prvcích, které lze ovlivnit, a tím zvýšit pravděpodobnost toho, že toho vytouženého úspěchu dosáhneme. Jistotu mít nikdy nebudeme, protože nevíme, jak zásadně nás ovlivní ty prvky, se kterými nemůžeme nic dělat, ale pravděpodobnost zvýšit můžeme a o to v životě jde - maximalizovat snahu dosáhnout svých cílů a mít čisté svědomí v tom, že jsme udělali vše pro to, abychom jich dosáhli.

  • 6.9.2017  19:00
  Donobonolono
  (hodnocení, komentáře)

  jerry12: Obcas me napadne, jestli to vubec takhle funguje. Jestli to vsechno neni jen neco na zpusob - ruka ruku myje. DYt co se toci za hovadiny, kolikrat maji praci i reziseri, kteri nejaky film fakt dokonale dojebou. Treba Moore. Dyt ten by po Die Hard 5 mel otacet kurata v KFC a presto najde lidi, kteri mu veri a daji mu na filmovani penize. Jak je to mozny ? Nebo je odpoved v tom, ze je tak malo lidi, kteri opravdu dokazi pospojovat vse, co je potreba tak, aby z toho vznikl aspon nejaky srozumitelny vysledek ?

  na příspěvěk reagoval jerry12 , jerry12
  • 6.9.2017  18:57
  Donobonolono
  (hodnocení, komentáře)

  jerry12: Na stesti bych to nehazel. Kdyz uz, tak spis na determinismus a tim padem osud. Ale spis vidim uspech jako Junguv synchronni bod ke kteremu cloveka dovedou jeho drivejsi rozhodnuti. Nekde jsem cetl / nebo videl, uz nevim /, ze Hitler pojal celou svoji ideologii jako umelecke dilo, tak o ni uvazoval a tak ji i zpracovaval. Mozna ze v tomhle je klic. Vsechno nachystat a propojit do jednoho bodu. Ale nakonec asi stejne o tom rozhodne neco nad nami. Dyt kolik je v historii prikladu, kdy nekdo zazaril bez vetsiho pricineni a temer okamzite a nekdo ne i po dlouhe a usilovne praci. Kolikrat o necem rozhoduje i takova malickost, jako jestli se nekdo diva doprava, misto doleva. Presto bych tomu nerikal stesti, ale osud. Nejen v tom jak to dopadne, ale co se vse stane, aby clovek vubec zacal uvazovat o tomhle odvetvi a vubec dosel k nazoru, ze to chce delat a ze by v tom mohl uspet. Takze makat, makat, vystavovat ke kritice a cekat. Jo a obcas zariznout kralika, nebo slepici bohum.

  na příspěvěk reagoval jerry12
  • 5.9.2017  19:50
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: Ještě bych dodal, že u scenáristů je to samozřejmě složitější i co do lokality. Novináře nebo grafika si mohou všimnout v ČR, stejně jako v USA nebo kdekoliv jinde; ten filmový trh je přece jenom velmi odlišný, a to jak množstvím dobrých lidí, tak ekonomickou i kvalitativní úrovní. V USA jsou tři filmoví producenti na sto lidí, v ČR třeba jeden na padesát tisíc. To znamená, že i pro scenáristu je mnohem těžší prosadit se v ČR. S tím jde ruku v ruce samozřejmě i to, že je to zase míň lidí, kteří mají ambice stát se scenáristou. Ale asi není nutné porovnávat zdejší trh s tím americkým. Tady scenárista dostane za scénář k celovečernímu filmu sto tisíc, pokud už má něco za sebou, tak možná dvě stě, max. do tří set. V USA je jen ze zákona povinnost studií zaplatit scenáristovi minimálně 50 tisic dolarů, což je přes milion korun. A to většinou platí mnohonásobně víc. Takže záleží i na ambicích, pokud máš sen, aby někdo zfilmoval tvůj scénář, reálné to je, ale živit se jen psaním scénářů je u nás skoro nemožné.

  na příspěvěk reagoval Donobonolono
  • 5.9.2017  19:43
  jerry12
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: Osobně mi přijde, že to je zkrátka o té komunikaci. Klíčovou schopností scénáristy není jen skvěle psát, ale i se umět prodat. Znám třeba člověka, který je skvělý, dokonce výtečný grafik, ale jezdí s PPLkem a nikdy z něj grafik nebude, a to proto, že zkrátka nemá dostatečné komunikační schopnosti, chuť do práce, není třeba tak ambiciózní, jak by mohl být. Myslím, že tady je to podobné. Neznamená to, že se musí nutně vnucovat, ale prostě se naučit mluvit, nebát se oslovit patřičné lidi, pohybovat se v patřičných kruzích. Dnes je to snazší než dřív, zároveň je ale větší konkurence, takže i schopnost zaujmout hraje roli. Nemyslím, že by se to dalo banalizovat, je to jedno k druhému. A to štěstí tam samozřejmě hraje zásadní roli. Říká se, že pokud je někdo na něco extra talent, tak už stačí jen trochu toho štěstíčka... s tím se ztotožňuji. Osobně s tím mám taky podobnou zkušenost. Jsem novinář a ke skutečné placené novinařině jsem se dostal tak, že jsem byl natolik aktivní na různých sítích, blozích a webech, až si mě všiml jistý šéfredaktor (ne, Plesl to nebyl) a ozval se mi. Podobně to bude se vším - s dostatečnou mírou talentu a štěstí a s dostatečnou aktivitou a schopností "prodat" sám sebe, přesvědčit o své výjimečnosti, to jde i u scenáristů. Jen je třeba sebedůvěra a pár vlastností, se kterými se člověk asi musí narodit (a třeba zmiňovaný kamarád-grafik je prostě nemá). Toť můj názor; NÁZOR, ne soud nebo jistota :)

  na příspěvěk reagoval Donobonolono
  • 5.9.2017  12:27
  B.Seville
  (hodnocení, komentáře)

  Tak se tu nehádejte. Když vám nejde dělat vlastní, začněte se nejdřív učit malý funkce u filmu, dost vás to naučí filmařský morálce :)

  • 5.9.2017  08:42
  choze
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: Metodu JCVD vřele doporučuju. Já takhle vykopnul nohu před obličej Čestmíra Kopeckého. Nejdřív se nezdálo, že by to na něj udělalo větší dojem, tak jsem to zkusil znova. Ale neodhadl jsem vzdálenost a kopl ho doopravdy. Začala mu téct krev z nosu a když jsem se zeptal, co teda bude s tím financováním, tak mi hodil peněženku a utekl. Sice v ní bylo jen pár tisíc a já potřeboval několik desítek milionů, ale je to začátek, že jo. Chodit na večírky ale nemá smysl. Aspoň ne na ty stužkovací.

  • 5.9.2017  00:29
  Donobonolono
  (hodnocení, komentáře)

  Já samozřejmě moc nečeká, že se tu moc rozkecáte o nápadech, jak uspět. Radši budete žvanit o ničem furt dokola a hrát si na umělce. Znám svůj národ, ale třeba mě po dlouhé době překvapíte.

  • 4.9.2017  23:44
  Donobonolono
  (hodnocení, komentáře)

  Furt se tu řeší dokola stejný blbosti. Mohli bychom tu začít diskuzi na téma - jak sehnat sponzory/investory pro projekty. Základem je určitě to, aby měl člověk nachystané vše, co chce předvést. Takže pokud chci prodat scénář, musím ho mít napsane, vytisklej, nebo na sd kartě. Co ale dál ? Kde potkat producenty, jak je zaujmout ? Člověk musí vycházet z toho, že tito lidé jsou časově velmi vytíženi a že je neustále někdo otravuje s něčím k přečtení atd. Přesto ale spousta filmařů začínalo od nuly a bez kontaktů a přece se jim zadařilo. jistě, mají talent a nejspíš měli i štěstí, ale je to vše ? Třeba JCVD zaujal producenta výkopem před jeho obličej a díky tomu ho obsadil do Bloodsportu, což z něj nakonec udělalo hvězdu. Jaká je podle vás nutnost k tomu, aby člověk uspěl třeba jako režisér ? Je třeba chodit na večírky, premiéry atd. a snažit se za každou cenu někomu vnutit ? Který příběh o tom, jak někdo dosáhl úspěchu, vás zaujal ?

  na příspěvěk reagoval choze , jerry12 , jerry12
  • 4.9.2017  14:16
  choze
  (hodnocení, komentáře)

  Brennos: Teď jsem dočetl Lekci filmu od Tirarda a tam to říká prakticky každý ze zpovídaných režisérů :) A někteří tam zmiňují i to, co jsem psal níž, že do těch filmů vědomě i nevědomě promítají svoje fetiše. 

  • 3.9.2017  00:57
  B.Seville
  (hodnocení, komentáře)

  Výzva pro všechny mladé milovníky filmsetu, pokud tady nějací jsou. Chcete si zkusit profi plac? Do cca. 16.9. se máte možnost dobrovolně zůčastnit natáčení celovečerního filmu z produkce Actoress. Obsazení herci jsou například Jiří Dvořák nebo Stanislav Zindulka. Pokud si o sobě myslíte, že dobře zvládáte nějakou z funkcí a máte talent, neváhejte se ozvat na mail: info@actoressproduction.cz nebo mě zde na profil. Nejvíce žádaní jsou asistenti kamery.

  • 28.8.2017  23:05
  Segrestor
  (hodnocení, komentáře)

  Donobonolono: ty jsi mi ale pruďas :)

  • 28.8.2017  10:50
  Brennos
  (hodnocení, komentáře)

  choze: Přesně tak, točit/psát to, co chce člověk sám vidět. Už jen z logiky věci, když při postprodukci svůj film uvidíš asi 1000x :)

  na příspěvěk reagoval choze
  • 27.8.2017  13:35
  Donobonolono
  (hodnocení, komentáře)

  choze: Blahopřeji, ale nemusíš s námi sdílet svoji každodenní rutinu.

  na příspěvěk reagoval Segrestor
<< novější 395 394 393 392 297 198 100 1
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace