Reklama

Reklama

Diskuze - Amatérský film

Amatérský film

 Zdravím příznivce (nejen) amatérského filmu. Jelikož se nám tu sešlo pár nesoudných spamíků a kazišuků, a jelikož mě HOMO pověřil spravováním této diskuze, byl jsem donucen napsat takovou vývěsku.

 

Tedy informace pro nově příchozí:

 Diskutujte, rvěte si vlasy, dělejte kamarádšofty, prožijte první lásky, vkládejte linky na své filmy, ale spamování nepoučitelných šulinů bude sprostě mazáno. Upozornění pro trolíky: Zde je to, chlapci, bohužel hlídané. 

 

- Nejlepší rada pro filmaření: WRITE, SHOOT, EDIT, REPEAT! by Ryan Connolly. Dodal Esdälon

- Pokud možno, obsazuj jen hezké holky. Může to pak být jediné, co bude stát za koukání. Dodal Segrestor

- Když ti někdo řekne, že tvůj film je k ničemu, je to ta nejcennější věc, co se ti může stát. Dodal jerry12

- Natáčení vždycky trvá 3x déle, než bylo plánováno a výsledný film je vždycky 3x delší, než by měl být.  Dodal Choze

- Skutečný filmař obětuje pro tvorbu vše a to i za cenu, že z toho nebude mít žádný finanční prospěch.  Dodal Folklorman

- Dělat film je ten moment, kdy každý ve správnou dobu na správném místě ví, co dělá a dělá jen to. Dodal B.Seville

 

Máš-li také nějakou radu schovanou v jedné krátké větě, sem s ní na nástěnku. Seg.

 

V případě dotazů na filmování, využijte jakýsi FAQ, který nám připravil jerry12 a to ZDE


PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
Esdälon

Esdälon (hodnocení, recenze)

Segrestor se tu na to vykákl, páč to stojí za vyližkudlu. Bych si tipnul. 

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

A jednu personální: Správce této diskuse Segrestor se už dýl jak dva roky nepřihlásil. To neohlašuji proto, že bych ho chtěl vyměnit (evidentně tady správce není potřeba), ale proto, že jsem se kdysi se Segrestorem tady n čsfd dost a rád bavil a tak mě zajímá, jestli někdo nevíte, co s ním sakra je.

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

bujna2004

Výtvorů, v nichž se prkenná děcka někde doma na zahradě pomocí dmentních dialogů marně snaží předstírat postavy vybraného filmového žánru, jsem tu za roky vyzkoušel docela dost, ale málokteý jsem viděl celý. Prostě se to nedá. Tvůj film do tohoto segmentu evidentně spadá, ale stejně evidentně se z něj vymyká, a sice: 1) "Herci" nejsou až tak hrozní jako obvykle. 2) Zahradník je excelentní. 3) Komičnost povedení přesahuje úroveň "natočíme film, bude prdel" a celkovému dojmu velmi prospívá. 4) Ze svých, pro tento segment typických, nedostatků a nízké úrovně umí tento film udělat opravdovou přednost. 5) Tudíž to má grády, drajv, jakýsi esprit. 6) Volba záběrů a jejich kladení jsou skvělé - tady se o nízké úrovni rozhodně nedá mluvit. 7) Střihově dobrý, doprovodná hudba hodně dobrý. 8) Epesní úvodní titulky a stejně epesní závěr s přechodem do krásných titulků koncových.

Tohle prostě dělal někdo, kdo má právo točit filmy a chtít po mně, abych se na ně díval. Takže jsem to viděl celý a posílám ti tam nějaký hvězdičky.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

lupuscanis

lupuscanis (hodnocení, recenze)

Ahoj. Takovou praktickou prosbu, sháním kameramana, někoho, kdo by měl chuť s námi točit rozhovory (lidi kolem vážný hudby a tance), myslel jsem, že bych se obrátil na nějaké studenty, kteří by si radši přivydělali řemeslem, než třeba na baru... Dík za každou reakci... sem... nebo třeba do pošty... Petr

Uživatel Baxt smazal svůj příspěvek.

esopesokeso

esopesokeso (hodnocení, recenze)

Nevie niekto o nejakom silnom hercovi, ako vie zahrať spravodlivého nesebavedomeho chudáka s takou hranou presvedčivostou a uveritelnostou ? To by bol Oskar Oskarov.

esopesokeso

esopesokeso (hodnocení, recenze)

Ja by som mal nápady na scenáre. Ale naozaj, že možno fakt dobre. Žiadne honosné kovbojky. V podstate by som rad šikovne realisticky vysvetlil situáciu bežného človeka, ktorý by sa dostal do temných názorov a hájil by si to ... a vedľajšia dejova linka by vytvárala protipól jeho myslenia, ktorý by zanechal v človeku niečo mrazivé na zamyslenie.

pursulus

pursulus (hodnocení, recenze)

PanWolf55

Tak například, panu Svěrákovi prý hodí jeden filmový scénář půldruhého milionu. Píše jej ovšem celý rok, takže si moc nevydělá....

Brennos

Brennos (hodnocení, recenze)

PanWolf55

V dnešní době je problém, aby si scénář někdo alespoň přečetl, natož mít štěstí a dostat za něj zaplaceno.

BlackHood

BlackHood (hodnocení, recenze)

Adam Bernau

Díky moc za zhlédnutí mého videa, postřehy "běžného" diváka jsou to, co jsem chtěl. Animaci postav musím zdokonalit, to vím - dělal jsem to poprvé. Věřím, že střih byl lepší, v tom mám už nějakou praxi.

na příspěvěk reagoval Adam Bernau

Uživatel Yoshitsune smazal svůj příspěvek.

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

BlackHood

Sice nevím, jak moc hodně oceníš, ale dám ti to i zadarmo: Nelíbí se mi výtvarné pojetí postav a jejich pohybu. Abych tak řekl, celý ten styl mi připadá úplně špatně (což není znalecká kritika, jsem jen zcela nepoučený náhodný divák.) Až na pár výjimek (např. dva skvělé detaily částí tváře). Střih jak kde, jak kdy. Zastavení obrazu při výbuchu by bylo lepší, kdyby tam nebylo. Hlasy postav působí spíš jako voice-over, navíc hlas toho staršího je dost nepatřičně jakoby pofesionálně laskavý. Co mi připadá hodně dobré, a to v průběhu celého filmu, je celková koncepce každé scény, každého "záběru".

na příspěvěk reagoval BlackHood

pursulus

pursulus (hodnocení, recenze)

Caba04

Zasloužilí amatéři se nějak nemají k tomu, vyjádřit se. Nuže. Scénář. Stejně debilní protože nicjaký jako u většiny "hollywoodských" snímků. Ty jsou ale na rozdíl od tvého profesionálně natočeny. Vhodné pro promítání v úzkém kruhu kamarádů. Vyjít s tím na veřejnost je kurva průser. A to i na veřejnost "amatérskou". Je to opájení se vlastním dílem, nekritické. Shrnu to: Každej hurvínek si dnes může koupit kameru a dělat píčoviny jak se mu zlíbí, A otravovat ostatní.

esopesokeso

esopesokeso (hodnocení, recenze)

Keby som natáčal, tak by som veľmi úzko spolupracoval s hudbou. Všetci sa pohybujú na vlnách. Už len vtedy, ked si herec predstavuje nejakú hudbu, začína nosiť v sebe určitú vlnu... ich kombinovanie môže viesť k pekným momentom.   

 

Jááááj, vložte to do hlavičky!!!!! Ale vážne, vždy som si to tak predstavoval...hlavne žiadne prázdne výrazy!

pursulus

pursulus (hodnocení, recenze)

Num3roO

Pusťte se do toho dalšího a neuspěchanýho, to je má rada. Na rozdíl od drtivé většiny zdejších amatérů, kteří žadoní o podívání a zhodnocení (jak jinak, než po zásluze takové, že jsou na nejlepší cestě k výjimečným dílům), vy si nehrajete na "umění", přitom zvláště střih byl velmi dobrý, herci mluvili skoro jako mají herci mluvit, ikamera dobrá; příběh sám blbej a nijakej, ale to je na vás, co s tím dál.  Zdá se mi, že pro umění filmu máte cit, který snad stojí za to pěstovati dále.

Num3roO

Num3roO (hodnocení, recenze)

Zdravim všechny!

 

postuju zde náš nový amatérský "film" .Vzniklo to naprosto spontánně, večer v ten den kdy jsme se s dvouma kámošema domluvili jsme se ještě sešli a stihli to všechno natočit a vyeditovat na jeden zátah. Skončili jsme v 5 ráno a pak šli směle do práce :)

 

Prosim o jakejkoliv feedback. Dost nás to bavilo a do budoucna zkusíme natočit něco dalšího, tentokrát ale předem naplánované, promyšlené a hlavně neuspěchané. Takže jakejkoliv věcnej feedback nám určitě pomůže a budem za něj rádi! Díky všem!

 

https://youtu.be/31AGQH28eRw

na příspěvěk reagoval pursulus

Joee

Joee (hodnocení, recenze)

SPOILER ALERT Doplnění k diskuzi o prvenství. Úplně jsem zapomněl to hlavní, tak pro úplnost dodávám, že především to je počátek konfliktu. Kvůli tomu se pak rozjede hádka, řeknou se zlý věci a nakonec se s horkou hlavou udělá nerozvážné rozhodnutí a chyby.

Joee

Joee (hodnocení, recenze)

Adam Bernau

SPOILER ALERT

Jo, promiň, dvakrát -- došlo mi to, jak jsem odeslal odpověď. Jsem totiž sečetl všechny "ještě jednou" tady v diskuzi a v komentáři u filmu :) Klišéčko to je, to zcela bez debat. Alespoň jsme se to snažili zachránit tím, že to není fatální selhání systému odnikud, ale původ je vlastně ukázán už na začátku. Zlobí to tak už dlouho, akorát Lucka se k tomu, aby to řešila, zatím nedostala -- a starý dobrý způsob dočasných "oprav" (bouchání do chybujícího zařízení) to zatím vždy pořešil. Takže vlastně ani nikdo netuší, že to opravdu jen "neblbne ten terminál". Konec v podstatě je i tak otevřený a přišlo nám, že končit film jen tím odhalením, které v podstatě v tu dobu už by měl divák beztak znát, není dostatečný závěr -- čili přišla řada na klišéčko :) Ano, jak píšeš, nerozumět všem souvislostem a všemu je tvůrčí záměr a proto tomu říkáme mystery. V našich představách by měl film snést více shlédnutí (a jsem moc rád, že někteří z diváků tak skutečně činí) a vyvolávat mezi diváky diskuzi -- tedy o příběhu :) Rozprava o prvenství (neobhajuji, ale jen dávám informaci z pozadí) měla divákovi naznačit, že to, co stvořili, je obrovsky technologicky významné a jsou v podstatě průkopníky. Ten, kdo půjde první, bude tak historicky zaznamenán v dějinách, obdobně, jako jsou první vynálezci nových objevů, či jak si Matěj připravil: první člověk na Měsíci.

 

Jinak rozumím @Kelly2502. Je opravdu nemalá část diváků, kterým filmové tempo připadá moc pomalé. Jsou ale tací, kterým to nesmírně vyhovuje. Hodně záleží na momentální náladě diváka a prostředí, ve kterém film sleduje. S online filmy je potíž, že divák vlastně není připraven na to, do čeho jde. V kině to uteklo jak nic. Rozhodně to není film pro každého. Beru veškerou kritiku, jsem velice rád za zpětnou vazbu a také za kladné hodnocení některých aspektů a filmového zpracování. Moc díky!

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

Kelly2502

To si piš, že líbilo. Pozitiva ani negativa nehledám, pouze si jich všímám. Zásadní pro mě je, jak na mě film působí, jestli ve mně vyvolává nějaký efekt. A součinnost provedení tohoto filmu (obraz, kamera, záběry, střih, střídání scén, zvuk a hudba) s jeho působností je výborná. Kdyby to bylo z profesionální produkce, byl bych zřejmě kritičtější. Když tak si přečti můj komentář u filmu, tam některé věci kritizuji (i když po druhém zhlédnutí budu asi muset některé výtky zrušit nebo zmírnit, viz mou další odpověď Joeemu). Jsme asi oba úplně jiní diváci, protože když čtu tvoje výtky:

 „Najviac ma štvala dĺžka záberov a počet jednotlivých záberov. Nachádzalo sa tam nespočetné množstvo takých, ktoré neniesli žiadnu informáciu a nijak neposúvali dej, namiesto toho zobrazili to, čo sme už videli.;

tak nic z toho mi u filmů nijak nepřipadá na závadu, často spíš ku prospěchu. Totiž: U některých filmů mi něco z toho vadit bude, u jiných jsou takové postupy zcela na místě. (Nehledě k tomu, že „nenesení informace“ může být jen zdánlivé – záleží na diváckém přístupu.)

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

Joee

Třikrát ne, jen dvakrát. A vyplatilo se. Především už neplatí, že mi úvodní mlčenlivá scéna a její reprodukce v průběhu nekomunikují s celkovým dějem. Začalo mi to dávat smysl (včetně nádechů po zadržení dechu). Taky závěr mi díky tomu už není prázdný, bez vyznění, nebo jak jsem to napsal, i když klišéčko to trochu je a asi bych se úplně vykašlal na nějaký fatal error a prostě to nechal neuzavřené.

„Dává smysl“ neznamená, že vím, jak to bylo fakticky míněno. Také to neznamená, že rozumím všem nejasným souvislostem, což ale k tomuto filmu patří a je to tak dobře.

Za druhé, jak se mi při druhých zhlédnutích stává často, tak i u vašeho filmu mi některá konkréta z těch vadících nebo slabých napodruhé připadají zcela na místě a o.k. Naopak jsem se utvrdil v tom, že celá ta rozprava o prvenství je úplně špatně (text, provedení, smysl i srozumitelnost její funkce v příběhu, která, jak jsem pochopil od tebe nebo z anotace, ale rozhodně ne z filmu, má být pro příběh zásadně důležitá). Čímž zase nemyslím, že by tam podobně laděné sekvence a dialog či dialogy být neměly, ale prostě to napsat nějak úplně jinak.

na příspěvěk reagoval Joee

Kelly2502

Kelly2502 (hodnocení, recenze)

Adam Bernau

Sorry ja nemôžem, ale to sa ti to fakt tak líbilo? Okrem hudby a niektorých zaujímavých záberov a výberov strihu som na tom neprišiel na nič pozitívne, čo by sa dalo vychváliť. Najviac ma štvala dĺžka záberov a počet jednotlivých záberov. Nachádzalo sa tam nespočetné množstvo takých, ktoré neniesli žiadnu informáciu a nijak neposúvali dej, namiesto toho zobrazili to, čo sme už videli. To v podstate platí aj o dialógoch, ktoré ste už spomínali a herecké výkony. Film mal 25 minút no v podstate sa tam vyskytovali len dve normálne scény (ak nerátam tie z programu). Keď si predstavím, čo všetko by sa dalo s tým filmom pri poriadnom prestrihaní urobiť...ak by sa zosekal na 15 min tak by sa v podstate neprišlo o nič podstatné a to hovoríme o takmer tretine stopáže. Hudba bola ale príjemná a aj atmosféra, aj keď musím povedať, že mi prišlo dosť úsmevné, že v prvých scénach, kde boli zaseknutí v programe sa na seba len tak pozerali a nič nerozprávali, vyzerali neprítomne (tam bol asi dôraz na nejaké umelecké vyznenie) no v ďalších scénach sa už bežne bavili. Viem, aké kurva ťažké je vôbec niečo natočiť, nie to ešte to natočiť tak, aby to malo nejakú výpovednú hodnotu, ale príde mi, že Adam tomu dáva až príliš veľký kredit a to aj napriek tomu, že sam priznal, že je to objektívne na 3* (čo som dal aj ja, ale to len preto, aby som nehejtoval zapálených tvorcov).

na příspěvěk reagoval Adam Bernau

Joee

Joee (hodnocení, recenze)

Adam Bernau

To ja dekuji za reakci. A za neuveritelne trojnasobne shlednuti. Opravdu me to tesi. To nebyla obhajoba, ale spis vysvetleni motivace. Sto lidi, sto pohledu, nazoru a chuti. Za me je to tak, ze Matej proste z podstaty veci ma potrebu to Alexovi v tu chvili vysvetlit a jsou tam dulezite dialogove momenty kolem, ani ne tak to samotne vysvetleni. V party scene je to vylozene o ukazani Matejovo vychloubacne povahy, kdy se vytahuje pred ostatnimi — Alexe to taky vubec nezajima, dela si svoje, a Lucka to prechazi tradicnim mlcenim 😁. Dramaturgicky to samozrejme nikdo profesionalne nesupervizoval, takze to je, jak to je, no 😃 nejsi prvni, kdo vytyka prave dramaturgii 😉👍 Myslim, ze tva kritika je na miste a je objektivni. Je to proste amatersky film a navic prvotina. A takto vysoke hodnoceni a v podstate i impact na divaka je mnohem vic, nez jsem od toho vubec cekal. Jinak kdyby jsi chtel videt vic ze zakulisi, film ma svou FB stranku: https://facebook.com/projektscifi/

na příspěvěk reagoval Adam Bernau

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

Joee

Ahoj. Dík za reakci. Jestli to pro všechny zůčastněné byla ztráta filmařského panictví, tak klobouk dolů. S tvou obhajobou dvojího vysvětlování nesouhlasím, protože Matějova charakteristika, kterou to vysvětluješ, ve filmu nijak nevyzní, ten hlavní rozhovor party, který má tu problematiku postav nějak nastiňovat, mmě teda nic nenastínil. Ale jak jsem napsal v komentáři, pustím si to ještě jednou. Naopak souhlasím s tvým hodnocením toho, co následovalo po "asi to mám", to se mi celé dost líbilo (a právě Matějův kolega byl v celé té scéně jediný případ, kdy se mi někdo vyloženě herecky líbil, když teda pominu Neznámého, který byl dobrej a velmi dobře působící mlčenlivé scény). Fakt bych rád viděl další váš film.

na příspěvěk reagoval Joee, Kelly2502

Joee

Joee (hodnocení, recenze)

Adam Bernau

Ahoj, Adame. Diky moc za shlednuti a detailni komentar. Ten napad s premistenim sekvence zaberu na techniku misto promitacky kvituju — fakt dobry postreh, nezkousel jsem to a skoda, ze to nikoho nenapadlo. 😅 “Asi to mam.” je urcite klise, ale taky mu na to Alex rekne: “Tos rikal uz milionkrat” bez toho, aniz by hnul brvou 😃 To ze to Matej vysvetluje dvakrat je v poradku. Je to ukecana “drzka” a rad se vychlouba, je to proste jesitnej pitomec 😉 slabiny v hereckych vykonech a zvuku jiste jsou, vsichni hrali poprve, jako ja poprve opravdu reziroval podle poprve skutecne napsaneho scenare. Zkratka spoustu poprve — ale to samozrejme divaka nezajima. Moc diky za zpetnou vazbu, hodnoceni a komentar. Mej se prima!

na příspěvěk reagoval Adam Bernau

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

Joee

V čase 5:43 (borec u kompu) je takový jemný přechod naznačující, že uplynula zase dlouhá doba. Udělaný je to čistě, ale nemělo to tam být, protože moje divácké napětí se tím skokově oslabuje. Naopak by bylo výborné, kdybys to (místo toho přechodu) proložil celou tou předcházející sekvencí (záběry na techniku, nástěnku apod.), čímž by se zabily dvě mouchy jednou ranou, protože jak tato sekvence přímo střídá tu úvodní (tváře a sedící postavy), to má podobně oslabující efekt a právě dát mezi to špetku děje by bylo lepší (tak jak to běží, bez nějakých plynulostí, prostě jen vzít celou tu sekvenci a posadit ji do 5:43). Proč se v tom tak šťourám? Protože to stojí za to. Skladba záběrů a střihu je naprosto vynikající, obraz rovněž, nejen, že „to umíte“, ale má to silnou náladu a působnost. Už úvodní záběr, jakkoli banální, je velice silný, takže od první vteřiny jsem zaujat. Bacha: Počítačový mág snažící se do něčeho prorazit je extrémně zprofanovaný motiv, takže řekne-li pak něco jako „…asi to mám“, máme tady největší klišé, jaké lze použít. Chce to ošetřit jinak (naopak následná akce popadnutí monitoru pro nedůvěřivého kolegu, tak jak je provedena, ten moment docela zachraňuje). No a jak Matěj vykládá kolegovi, v čem byl vlastně problém, to vlastně vypráví divákovi, že? Tak na to taky bacha. Podat informace spíš v náznacích by bylo lepší, ne nutně pro nějakou „záhadnost“, ale prostě to působí přirozeněji. Navíc prakticky totéž pak Matěj říká celému kolektivu, kde to působí živě a přirozeně, až na to, že už jsme to jednou slyšeli – takže to první „podání vysvětlení“ bylo záhodno úplně škrtnout.  České titulky překládající pro diváka oznámení na monitoru jsou z mnoha důvodů velký fejl. Vytrhuje mě to z filmu, kazí to dojem a neříká to nic, co bych potřeboval vědět. Navíc „fatal error“ opravdu nepotřebuješ překládat a pokud jde o ten první případ na začátku, tam mě to naopak připravuje o potěšení z vlastního průzkumu, co že se to tam vlastně mihlo za informaci. Dál se v tom šťárat nebudu, celkové zhodnocení dávám v komentáři. Váš film bez váhání řadím do nejvyšší ligy této diskuse, ačkoli slabiny typické pro téměř všechny zde prezentované filmy vykazuje i on (vlastně i námět mi připadá pro zdejší filmy dost typický, což dávám k zamyšlení). Fandím, rád uvidím i další váš film.

na příspěvěk reagoval Joee

Joee

Joee (hodnocení, recenze)

S potěšením Vám představuji krátké nezávislé mysteriózní sci-fi PROJEKT (2020)

https://www.csfd.cz/film/879224-projekt

ke shlédnutí na YouTube

https://youtu.be/ZlfZprFibtQ

 

Pro správný filmový zážitek doporučuji sledovat v temnotě na celé velké obrazovce (monitoru) a s dobrým zvukem 😉 Nezapomeňte prosím pak film ohodnotit zde na ČSFD. Budu velice rád. Dobře se bavte 😉

na příspěvěk reagoval Darren, Adam Bernau

Adam Bernau

Adam Bernau (hodnocení, recenze)

Já ti dám komentář i bez toho, když je to teda tak nutný. Po dialogické a hereké stránce to byla taková sračka a dějově tak nezajímavý, že jsem to jen proklikal, přestože jsem se 3x (!) pokusil to dát celé. Na čtrnáctiletého hocha docela dobré záběry, práce s obrazem a střihem, takže by se dalo doufat v nějakou budoucnost, ale jestliže se k tomu dětskému pokusu ještě v osmnácti tak vehementně hlásíš, místo abys to raději natočil znovu, nevidím to moc nadějně.

Reklama

Reklama

Reklama