Diskuze

Pro zapojení do diskuze musíš být registrovaným uživatelem a nejdříve se přihlásit do svého ČSFD.cz účtu. Registraci i přihlášení najdeš vpravo nahoře v menu "Uživatelská zóna". Pokuď ještě nemáš na ČSFD.cz ohodnocených alespoň 200 filmů, bude ti pro začátek zpřístupněno pouze diskuzní fórum "Začátečníci", do zbylých diskuzních fór dostaneš přístup, jakmile ohodnotíš 200 filmů.

Diskuse o historických filmech

Už nějakou dobu si pročítám csfd, různé komentáře k filmům, diskuse a vůbec celou databázi. Co mi v ní tak trochu chybí, jsou diskuse k filmům určitých žánrů, mně konkrétně ohledně o filmu historickém, který mě zajímá především, protože se ve svém volném čase zabývám historií obecně. Převážně se věnuji té starší (Egypt, antika, české země a Sv. říše římská XIII. století), ale filmům se nevyhýbám ani z počátků minulého a předminulého století, i když normálně považuji za historii pouze to, co se odehrálo do upálení Mistra Jana Husa tedy do 6. července 1415...

Ráda bych, aby se zde diskutovalo nejen o historické věrohodnosti filmů (nebo seriálů), o tom, jak dobré či jak věrné jsou adaptace dle románových předloh, o doporučení či nedoporučení jednotlivých filmů, ale také o scénáři, volbě hudby, o kostýmech, no prostě o všem, co může s dobrým nebo špatným historickým filmem (či seriálem) souviset, včetně těch věcí kolem filmu, jimž moc nerozumím ( spíš vůbec - režie, kamera ...) a ráda se o nich něco přiučím. Časem bych chtěla i vytvořit žebříček nejoblíbenějších historických filmů. Kdysi jsme se o to s nevalným úspěchem pokoušeli na jednom historickém fóru, ale tady by se snad mohlo zapojit více lidí, a tak bychom se mohli shodnout na větším počtu oblíbených filmů. Tehdy to dopadlo, že 2-3 lidi jmenovali Quo vadis a stejný počet Sedmou pečeť. Neshodli jsme se ani na jediném dalším. Možná bychom ještě teď doplnili Lev v zimě, ale s vícenásobným souhlasem by se ani tady počítat nedalo.

Je mi jasné, že se zde nebude diskutovat jen o filmu a už vůbec ne, jen o historickém a diskuse se může v leccos zvrhnout, ale chtěla bych dopředu poprosit, abychom se zkusili bavit slušně a bez urážek, protože, jak to přesáhne únosnou mez, hodlám provokatéry a další podobné jedince mazat. Kdy to přesáhne únosnou mez? No, inu, tehdy, kdy si já řeknu. (to máte jako v basketu s faulem, ten prostě je, až řekne rozhodčí, a já jsem pro tuto diskusi, sice samozvaný, ale pořád rozhodčí.)

Další věc, která by mě zajímala je, co ještě považujete za historický film a co už ne. Jako příklad něčeho, co už pro mě historickým filmem není, mě napadá již zmíněná Sedmá pečeť, kterou ani sám Bergman jako historický film nezamýšlel, ale mnozí ho jako historický berou. Nebo Knights of the Round Table, což má být adaptace románu The Death of Arthur od Thomase Maloryho. Z hlediska převedení knihy na plátno bych to pokládala za docela povedené, ale jako něco, co se má odehrávat v pátém století n. l. a zobrazit buď tehdejší život nebo legendu o králi Artušovi, za děsnou ... (pitomost). Kde jsou podle vás hranice mezi historickým filmem a např. fantasy nebo dobrodružným popř. romantickým filmem? Nedávno po mě totiž kolegyňka chtěla doporučit historický film, ale nakonec z toho vyplynulo, že by spíše chtěla něco jako Jana Eyrová, čímž nechci nikterak zatracovat tento film, naopak řadím jej mezi své oblíbené, ale nikoli už mezi historické.

Omlouvám se, za ten dlouhý úvod, ale chtěla jsem diskusi co nejvhodněji uvést a stručněji se vyjadřovat, bohužel, neumím.

Správce diskuze:

elizabeth_ba
<< novější 9 8 7 6 5 3 1
    • 26.9.2017  21:16
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

Kdo jste neviděl, doporučuji sondu do ukrajinsko-polských vztahů: https://www.csfd.cz/film/434921-volyn/komentare/

Jen upozorňuji, že to není úplně pohodové podíváni. 

• 24.8.2017  12:11
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

youtube nabízí tohle https://www.csfd.cz/film/156191-jindrich-viii/komentare/, hezká variace na téma Jak Jindřich měnil až vyměnil.

• 25.3.2017  16:49
    KlonyIlony
    (hodnocení, komentáře)
    • 18.10.2016  17:32
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

Pokud by byl někdo nenasyta a nestačil mu rumunský Vlad Tepes, další pokus o zfilmování valašského turkobijce je tady: 

http://www.csfd.cz/film/1512-dark-prince-the-true-story-of-dracula/komentare/

ale z historického hlediska je to bída, pěkně je tam uděláno to, jak vznikly všechny ty hanobící povídačky, jinak je tady pak hrabě zpodobněn jako moderní model s dlouhým šamponovým vlasem, což ruší až hanba. 

• 20.10.2015  16:28
    Magika82
    (hodnocení, komentáře)

A co tak původní Kleopatra, Desatero přikázání, Josef - prorok snů, a z novějších historických snímků kupříkladu Nový svět, Apocalypto či dvoudílná Alžběta I. z produkce Viasat History? V seriálové tvorbě pro mne excelují Borgiové a Tudorovci. A pokud jde o zde zmiňovaného Mistra Jana Husa z produkce České televize, výprava a scénář pro mne osobně snímek velmi notně pošramotily možný skvost....

• 1.10.2015  11:33
    misterz
    (hodnocení, komentáře)

Dnes davaju na CT2 skvele cs spracovanie prace a zivota majstra Jana Husa - Jan Hus

• 28.8.2015  23:45
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Nepřeceňuj mou turistickou angličtinu.

• 28.8.2015  23:34
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Flaxik: kachna: To jsme na tom podobně.

jezinka: nekecej, anglické bys zvládla.

na příspěvěk reagoval Jezinka.Jezinka
    • 28.8.2015  16:01
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Přiznám se, zbaběle jsem si stáhnul anglické titulky, tak nějak jsem tomu zvukomalebnému jazyku nerozuměl ani hovno. 

na příspěvěk reagoval alchac
    • 28.8.2015  15:51
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac: S českými nebo ruskými, v jiné řeči by k jednomu abstraktnímu jazyku přibyl druhý, což by bylo pošušňání.

• 28.8.2015  15:50
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: A v mongolštině s titulky?

• 28.8.2015  11:15
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac: V mongolštině by to bylo v abstraktním jazyce. Myslím, že pro většinu z nás.

• 28.8.2015  07:29
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Flaxik: Tak v mongolštině to musí být nejlepší, je to krásný jazyk! :)

na příspěvěk reagoval Jezinka.Jezinka , Flaxik
    • 27.8.2015  14:17
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Sehnal jsem to v mongolštině :-) Původně jsem to měl s francouzským dabingem a to se nedalo poslouchat. Zatím jsem v půlce a vypadá to dobře. 

• 24.7.2015  13:45
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Si trochu zapropaguji svůj oblíbený film: http://www.csfd.cz/film/412893-genghis-the-legend-of-the-ten/diskuze/

Kdu umí mongolsky, má výhodu, kdo španělsky, může čučet v pohodě na verzi na youtube a koho by film zaujal a vládne aspoň američtinou, tak na webu se někde flákají EN titulky (eventuelně můžu poslat odkaz). A možná, že to je někde i s ruskými titulky (= motivace pro jezinu). Koho zajímá Čingischánova doba, pak toto je rozhodně jedna z nejlepších věcí (už jen proto, že jde o film natáčený opravdu Mongoly...).

na příspěvěk reagoval Flaxik
    • 1.5.2015  19:23
    KlonyIlony
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: ano.

• 1.5.2015  19:03
    elizabeth_ba
    (hodnocení, komentáře)

Mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit rozdíl mezi filmem Chi bi (http://www.csfd.cz/film/225675-chi-bi/) a Krvavé pobřeží (http://www.csfd.cz/film/118015-krvave-pobrezi/). Spočívá ten rozdíl pouze v tom, že druhý zmiňovaný byl sestříhán a upraven pro evropská a americká kina?

na příspěvěk reagoval KlonyIlony
    • 28.4.2015  12:41
    KlonyIlony
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: Sešitové románky o detektivovy Deeovi výcházeli i v Hong Kongu minimálně do 50. letech, takže to množství je určitě nepřeberné. Kdyby v Číně nebyla válka a revoluce, tak by toho bylo ještě mnohem víc.

• 28.4.2015  11:14
    elizabeth_ba
    (hodnocení, komentáře)

KlonyIlony: Díky za info. Vydáno jich asi tisíce nebylo, ale jako lidové vyprávění se jich klidně tolik mohlo sejít... Císařovna byla Wu. Ačkoli jsem se o čínskou historii nikdy nezajímala, na filmy (aspoň první z nich) se každopádně podívám.

• 27.4.2015  13:40
    KlonyIlony
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: viděl jsem Záhadu smrtícího ohně, v tom filmu je tak nějak obojí - i fantasy, i ty historické reálie (v blockbusterovém podání). Přístup tvůrce byl asi takový, že se snažil evokovat to deváté či jaké století, dobu vlády nějaké šílené císařovny (myslela si, že je reinkarnace Buddhy) a na pozadí toho rozjíždí nějaký svůj akční příběh - objevuje se tam nějaký jednorožec či co, v akčních scénách se létá jako v každém správném kunfu, možná tam je i nějaká magie pokud se pamatuju. Čínské romány o Diim (kterých musely vyjít stovky, ne-li tisíce) se, pokud vím, nesnažili být nějak autenticky dobové, je to vždycky jenom nějaký detektivní příběh a ten soudce ho valstně vyšetřuje; ty filmy se snaží přece jenom být víc "historické" (historizující).

na příspěvěk reagoval elizabeth_ba
    • 27.4.2015  10:23
    elizabeth_ba
    (hodnocení, komentáře)

Nevím, jestli to patří sem, ale konce konců je to (také) moje diskuse, takže se zeptám zde. Viděl někdo zpracování příběhů soudce Ti:  http://www.csfd.cz/film/259694-detektiv-dee-a-zahada-smrticiho-ohne/  a jeho pokračování http://www.csfd.cz/film/341235-di-ren-jie-qian-zhuan/? Velmi dobře vím, že to není podle Van Gulikových románů, na nichž jsem v poslední době přetěžce ujela... Ale chci se zeptat, je to jen fantasy nebo to má i něco společného se skutečným soudcem Ti?

Tohle jsou totiž originál příběhy van Gulikem pouze přeložené a pro evropského čtenáře upravené, jinak jsou napsány v Číně ve století 18. a vychází z lidových legend o soudci Ti (odrážejí ale spíš reálie 16. století než toho sedmého, v němž se soudcovy příběhy odehrávají).

• 8.4.2015  22:15
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: Je tam odpověď na to, co jsme taky řešili, národní původ rodu, takže smíšený německo francouzský. Link na Ermesindu na wiki mi alchac posílal, tenhle článek je lepší. Ermesinda mi pořád přijde jako pekelné jméno.

• 8.4.2015  20:10
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: Budu se opakovat, ale pokud chceš vidět o Tepesovi historický film, mrkni na toho, na ktrého jsem posílal odkaz. Ač je Vlad samozřejmě za klaďase, tak Rumuni se udrželi dost na uzdě a co o Vladovi vím, je to dost historicky přesné. Ale lepší je na to koukat s alespoň obecnou znalostí jeho životopisu. Čest a sláva je fakt dobrá, doporučuju.

• 8.4.2015  18:59
    Zany
    (hodnocení, komentáře)

K tomu Cornwellovi - rvní zmínka přišla přímo od něj z jeho FB profilu, pak už stačí trochu zagooglit, veškeré info samozřejmě jen na anglicky psaných stránkách, stačí zadat TV, Cornwell, Saxon Chronicles...

například:

http://www.ew.com/article/2014/07/09/bbc-america-last-kingdom-bernard-cornwell

http://www.bbc.co.uk/mediacentre/latestnews/2014/the-last-kingdom

• 8.4.2015  10:53
    fragre
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: Však jo, vždyť říkám, že Sienkiewicz je lepší Jirásek. Kdysi jsem ty jeho eposy přečetl a se zájmem, ale nejlepší je tehdy vlastně současný, ale nyní už historický román Pouští a pralesem z doby vypuknutí  Mahdistického povstání v Sůdánu (1881), byť filmové podoby nedopadly nejlépe ( http://www.csfd.cz/film/49255-pousti-a-pralesem/ , http://www.csfd.cz/film/112137-pousti-a-pralesem/ ). Knížete zvaného Dracula lze jednou shlédnout, je to takový národně oslavný a trochu nudný  film.

• 8.4.2015  10:01
    majo25
    (hodnocení, komentáře)

elizabeth_ba: Veď Kníže zvaný Dracula nie je predsa žiadny horor, ale čistokrvný historický film.

• 8.4.2015  09:21
    elizabeth_ba
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: Odpověď tady: http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2007100002 Teda možná...

Vy jste se tady ale rozjeli, chvilku vás tady nechám a jak to dopadne... (pěkně, nikam vás nepošlu; alchac: jseš ještě furt v historii, jseš, tak vidíš).

V rychlosti k dalšímu, bez reakcí na konkrétní osoby. Na Sienkiewicze mi nesahejte. Ty jeho národní eposy jsem sice nikdy nečetla a "Quo vadis?" od konce gymplu taky ne, ale rozhodně ho považuji za o dost čtivějšího než Jirásek. Už se opakuju, ale pro pohled druhé strany (a i třetí -ruské) doporučuji toho Velkého hejtmana, ten polský pohled Sienkiewicze dokonale vyváží, možná i převáží (co se týče objektivity).

O Vladu III. Draculovi bych ráda viděla nějaký historický film a ne nějaký (přívlastek vypustím) horor, jako je většina filmů o něm.

Z český historie, zvlášť co se týče Přemysla Otakara II., jsou všechny mnou dosud viděné (což jsou všechny kromě König Ottokars Glück und Ende) znovu zhlédnutí nehodné a některé i na žalobu (konkrétně Steklého Hra o královnu). Čest a sláva taky dosud neviděno, všechno je v pořadí, momentálně není kdy, spíš čtu, než sleduju filmy...

na příspěvěk reagoval majo25 , fragre , alchac , Jezinka.Jezinka
    • 8.4.2015  05:08
    fragre
    (hodnocení, komentáře)

Flaxik: Ale ne nerelistické superhrdiny (často kombinované se spasiteli) jak tomu ve filmech často bývá.  Pro mne je dobrý historický hrdina rytíř Rynda z filmu Čest a sláva, ten vypadá lidsky.  Je sice úplně vymyšlený, ale  z těch historických stejně zůstane ve filmu jen jméno, jinak jsou to to větší vymyšleniny než ten Rynda.

• 8.4.2015  04:59
    fragre
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Tak jistě, míra té oslavy bývalého jonáctví je různá, u toho Hoffmana to  ještě jde, byť zrovna bratři Poláci jsou v tomto směru zvláště chytlaví. Nedávno jsem viděl tento film : http://www.csfd.cz/film/320597-september-eleven-1683/  a ten mne dost dorazil. Tam to jonáctví dostalo ještě vyšší level, když se smíchalo se spasitelstvím. Samozřejmě mi to jonáctví vadí i u našich filmů, tedy u těch především.

• 7.4.2015  23:02
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Ermesindu sis vymyslel, že jo?

na příspěvěk reagoval elizabeth_ba
    • 7.4.2015  22:45
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: Tak jsem to kvůli Tobě wykydal - Heinrich IV. Slepý to byl, ale oficiální zakladatelka rodu je prý až jeho dcera Ermesinda Lucemburská. Čímž ovšem raději tuto historicko - cynickou seanci ze své strany končím, než mě někdo pošle k šípku za OT...

• 7.4.2015  22:40
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Defektní od praotce? A kdo byl matka. Páč jestli Francouzka...

• 7.4.2015  22:37
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka, Flaxik: Flaxik: Tak o tom žádná. Zase co legrace a zábav jsme si s tím už užili (a jak to tak vypadá tak ještě užijeme - velmi brzy)!

Jezinka: Myslím, že měl přídomek Slepý, nebo Chromý, nebo... nějak postižený. A křestní jméno myslím německé a otec byl nějaký Gottfired nebo tak nějak...

• 7.4.2015  22:32
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

alchac: No asi jo, beru to tak, že měli francouzský školy, ale tenkrát se u šlechticů moc na národnosti nehrálo. Nacionalismus vznikl až v modernější době, kdy měli lidi víc klidu na vymýšlení kokotin. 

• 7.4.2015  22:31
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

Flaxik: U nás jako v mém rodišti.

Jsme humanisti! Původem ... Nemám šajn, kdo byl praotec Lucemburk.

• 7.4.2015  22:27
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka, Flaxik: Jezinka: Pozdě, ale přece. Možná by bylo krutější nechat ho bídně zhynout na toho syfla - tak jako tak už mu prý moc nescházelo, to vlastně byla v podstatě eutanázie.

Flaxa: Ale jistě. Jen mě nenapadl nikdo, kdo by se dal označit za klaďase (ono i u toho Lucemburka a dvou posledních Přemyslovců je to s přimhouřenými oky). A Lucemburkové pokud se nepletu sice, ač říšská hrabata, vesele "kolaborovali" s Frantíky, ale jinak to byl rod původem německý, ne?

na příspěvěk reagoval Flaxik
    • 7.4.2015  22:20
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

alchac, Jezinka.Jezinka: Ono z toho výčtu jsme si jich píchnuli víc. Kromě Přemka a Lucemburka (řekl bych víc frantík než skopčák) je tvůj minipřehled v tomhle ohledu dost depresívní. 

na příspěvěk reagoval alchac , Jezinka.Jezinka
    • 7.4.2015  22:16
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac: Toho jsme si zabili u nás. Krásný příběh.

na příspěvěk reagoval Flaxik , alchac
    • 7.4.2015  22:05
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: Ale zase jich máš hafo - Svatý Václav, Svatý Vojtěch, Přemysl Otakar II., Václav III., Jan Lucemburský (no dobře, to byl skopčák), Jan Hus... no, ono jich vlastně možná tolik nebylo, těch slavných padouchů budeme mít asi více. Navíc třeba takový Albrecht z Valdštejna byl v tomto oboru světová extratřída!

na příspěvěk reagoval Jezinka.Jezinka , Flaxik
    • 7.4.2015  21:57
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: To je povedená taškařice. Wericha baštím všude. Nedávno jsem s ním zase viděl Medvěda a to je maso. I když to už vůbec není historický pořad. 

• 7.4.2015  21:54
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

alchac, Flaxik: Alchac: Statný a mrtvý neni přitažlivá kategorie.

Kachna: Pravda, jsem se tuhle zas po čtvrt roce bavila u Císařova pekaře. Pravda, to není úplně čistokrevný historický film, ale je krásný.

na příspěvěk reagoval Flaxik , alchac
    • 7.4.2015  21:50
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: No...to by mě taky zajímalo. Ale zase máme hodně filmů o různých sviních. 

• 7.4.2015  21:50
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

Jezinka.Jezinka: Většinoou je někdo zradil a následně bídně chcípli - že by národní tradice?

• 7.4.2015  21:48
    Jezinka.Jezinka
    (hodnocení, komentáře)

Flaxik: Kam zmizeli ti naši?

na příspěvěk reagoval alchac , Flaxik
    • 7.4.2015  21:44
    Flaxik
    (hodnocení, komentáře)

fragre: Já rád tenhle podtón. Každý národ by měl mít nějaké statné junáky.  

na příspěvěk reagoval Jezinka.Jezinka , fragre
    • 7.4.2015  21:42
    alchac
    (hodnocení, komentáře)

fragre: No jenže Poláci (a Litevci) bývali statní junáci - to je prostě fakt. A že je to vlastenecké - to mi samo o sobě moc nevadí. Křižáci mě moc nenadchli, tam opravdu cítím nějaký protiněmecký podtón jako u Vávry, ale Hoffmanovy filmy mi přijdou mezi historickmi filmy jako špička. Třeba 1612, to už je regulérní propoganda (a ještě úplně blbá), ale třeba v Ohněm a mečem mi vždycky přišlo, že např. třeba takový Chmelnický je vyloženě klaďas (Wiśnowiecki je naopak příšernej parchant) a Hoffman vůbec jakoby s kozáky až sympatizoval. I ten závěrečný proslov je spíše o lítosti, jak to s Rzeczipospolitou díky těm válkám dopadlo, aniž by někomu konkrétnímu byla přičítána vina. Jinak ale samozřejmě - holt je to otázka preferencí, co od toho filmu čekáš.

na příspěvěk reagoval fragre
<< novější 9 8 7 6 5 3 1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace