Reklama

Reklama

Diskuze - Francouzská kinematografie

Francouzská kinematografie

Film français a vše okolo něho

100 nejlepších francouzských filmů podle časopisu Timeout - seznam - vlastní hodnocení

Kvíz pro milovníky francouzské kinematografie a všeho okolo ní

PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
Willy Kufalt

Willy Kufalt (hodnocení, recenze)

bloom

Dík za upozornění na toho Rémoleuxe, i jsem si ho všiml na hodinách angličtiny v zadní lavici, jak ho i paní lektorka oslovila "pane Rémoleuxi" :-) ...to mi připomnělo, že švédský "novovlnista" Bo Wideberg si v té době takhle do menší role ve stejné době obsadil tamnějšího komika Björna Gustafsona, který se v Lásce 65 objevil pod svým vlastním jménem, akorát že nebyl posluchačem, ale přímo jako Björn Gustafson přednášel. :-) :-)

Nejsem nějaký velký milovník nové vlny, ale i podobné prvky mě na některých těchto filmech baví, ať už jde o drobné zahrnutí známých dobových osobností do děje, nebo také různé odkazy na tehdejší filmové a jiné kulturní počiny a jiná díla - v jedné scéně v Bandě pro sebe hraje v podniku ústřední píseň z muzikálu Paraplíčka ze Cherbourgu, ke kterému rovněž skládal hudbu Michel Legrand...

No a bavily mě (a překvapivě i připadaly ve svém zpracování vtipné) ty hrátky s formou, jako třeba (doslova) minuta ticha. :-)

Willy Kufalt

bloom

Aha, tak minimálně tu Vdanou ženu tedy určitě dám ještě před Obávaným a jako menší milovník sci-fi v různé podobě určitě si doplním. Navíc když to má být asi podobně jako Žít svůj život i skvělé jako (čisté) drama, mohlo by to být hodně skvělé...

Čerstvě mám teď za sebou Bandu pro sebe a to byl úžasný zážitek, snažil jsem se dlouhý nadšený komentář co nejvíc krátit (a už to více asi nešlo :D )... fakt mě to překvapilo, protože už jsem ani nedoufal, že bych od Godarda viděl něco tak skvělého, co by se vyrovnalo nebo by u mě ještě překonalo Žít svůj život - navíc co do obliby bych si to asi taky zařadil o příčku výš, protože příběh takové mladé přátelské trojice "na zcestí" mě pocitově zasáhl určitě ještě víc, než příběh prostitutky. :-)) Anna Karina je vážně skvělá, jak dokázala ztvárnit u Godarda během pár let několik typově naprosto odlišných rolí. :-)

bloom

bloom (hodnocení, recenze)

Willy Kufalt

Tak mně se nejvíc líbilo U konce s dechem, na druhém místě asi Banda pro sebe (tam je skvělý hudební motiv a chvílemi docela nadhled - v menší roli se mihne Mockyho oblíbenec Jean-Claude Rémoleux :D). Jako třetí následuje Žít svůj život (jak píšeš, skvělé drama, v němž Godard potlačil sklon "filozofovat" v dialozích do jedné scény) spolu s Vdanou ženou. Čtvrté asi Pohrdání a páté opět společná příčka pro Žena je žena a Bláznivého Petříčka. Nejmíň z těch filmů se mi líbil Alphaville, ta kombinace nové vlny a akčního béčka mi moc neseděla.

Ale už jsem to vše viděl cca před 5 lety, kdy v jednom kině běžela retrospektiva kameramana Raoula Coutarda. Jen U konce s dechem jsem viděl víckrát.

na příspěvěk reagoval Willy Kufalt

bloom

Willy Kufalt

Měl jsem na mysli Vdanou ženu. :) Já jsem viděl od Godarda viděl U konce s dechem, Žena je žena, Žít svůj život, Pohrdání, Vdanou ženu, Bandu pro sebe, Bláznivého Petříčka a Alphaville a bohatě mi to stačilo. :) Myslím, že asi nejvýraznější odkaz je tam na Vdanou ženu, v závěru na U konce s dechem a dále trochu na Petříčka a Pohrdání - alespoň z toho, co jsem já rozeznal.

Willy Kufalt

bloom

Není Nevěrná žena spíše od Chabrola?

Ptám se hlavně proto, že ten snímek Obávaný mám už dlouhou dobu ve Chci vidět (díky za jeho připomenutí ;)), někdy bych se na něj rád podíval, ale říkám si, že možná by bylo dobré vidět asi všechny ty nejzásadnější Godardovy filmy, na které to bude odkazovat, ať si to co nejvíc užiju... které bys ještě doporučil? Bláznivého Petříčka jsem viděl, ale například Číňanku, o které píše obsah, ještě ne..

na příspěvěk reagoval bloom

Willy Kufalt

Idée_fixe

S těmi herci, hudbou, ale hlavně tou DIVOKOSTÍ si to úplně trefila, akorát jsem před hodinkou dokoukal Week-End. :-) :-) :-) Nicméně super filmeček, mě osobně nějak příliš nebral ten jeho debut U konce s dechem a zase pozdější Godard od 70. let nahoru – z toho co jsem zatím viděl – šel snad až na 1 výjimku pokaždé více či méně mimo mě a cítím v nich často i tu sebestřednost a povýšenectví, jak zmiňuje i bloom, ale jeho starší šedesátková tvorba mě zase naopak i dost baví. 

Osobně mě nejvíc nadchlo a stále nic nepřekonalo Žít svůj život, za mě prakticky čistokrevní drama (zatímco skoro všechny ostatní Godardovy filmy mi připadají jako různě ujetá žánrová směs :)), tam mě nesmírně uhranula Anna Karina, ale i krásná hudba s podmanivým ústředním motivem, černobílá kamera (zatímco snad každá kapitola je snímaná úplně jinak a vždy poutavě) a vlastně celý ten příběh vznikající z jednotlivých těch útržků... 

na příspěvěk reagoval bloom

Idée_fixe

Idée_fixe (hodnocení, recenze)

Pravda, má ty filmy někdy hodně divoké, ale třeba na výběr herců či skladatelů měl snad vždy šťastnou ruku.

Idée_fixe

bloom

To mě mrzí, mám jeho filmy ráda. Nebo alespoň tedy většinu těch, co jsem viděla. Osobní život se snažím většinou u oblíbených umělců nevnímat, hlavně jejich tvorbu (ačkoliv někdy jedno notně ovlivňuje druhé). Ovšem dožil se úctyhodného věku.

bloom

Zemřel Jean-Luc Godard, režisér, který se několika svými (především prvními) filmy určitě zapsal do dějin kinematografie. Byť mi jeho sklony k povyšování nebyly vždy sympatické, tak filmy jeho rané tvorby (cca do roku 1964) považuji za ještě docela divácky přístupné. Ať odpočívá v pokoji.

Kdo by se chtěl podívat na trochu úsměvné zachycení jedné z klíčových etap jeho kariéry i života, doporučuji tragikomedii Obávaný (https://www.csfd.cz/film/471332-obavany/), v níž ho úžasným způsobem ztvárnil Louis Garrel a která v některých momentech formou odkazuje na Godardovy slavné filmy (Bláznivý Petříček, Nevěrná žena).

na příspěvěk reagoval Idée_fixe, Willy Kufalt

Uživatel Real Tom Hardy smazal svůj příspěvek.

Idée_fixe

Mr.Apache

😄

Zřejmě to budeš mít podobně jako s TZ - byť má Lynch na tvůj vkus i slabší kousky, tak ty tvé srdcovky na tě zapůsobily natolik, že si místo u tebe v topce zaslouží. 😉

ibeh

ibeh (hodnocení, recenze)

Prý výborný film Edith Piaf

tedy kdo jí má rád, na ČT ART 2.7. 23.30 hod. Pro někoho asi pozdě :/ Já budu nahrávat, taky bych to nedala.

Mr.Apache

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

1frida2

V každém případě to má geniální ten ústřední hudební motiv. Ten bych určitě zařadil do nějakého best of filmových hudebních motivů na hodně vysokou příčku.

na příspěvěk reagoval Idée_fixe

Mr.Apache

Willy Kufalt

Ha, tak teď se dívám, že já mám toho Lynche v oblíbených pořád. :-) A to jsem si myslel, že už jsem ho před drahným časem vyřadil. To jsou věci. :-)

na příspěvěk reagoval Idée_fixe

Mr.Apache

Willy Kufalt

Jinak já jsem od Lynche jako první viděl Zběsilost v srdci a Modrý samet (oba v kině) a oba ty filmy mě sejmuly. Bohužel, nic dalšího už mě pak od něj takhle nevzalo. Jak u Lost Highway, tak u Mullholandu mě ani moc nebavila divnost těch filmů, nad kterou se každý rozplýval. Já jsem si spíš myslel, že bude pokračovat v tom stylu těch dvou výše zmíněných filmů, nebo třeba že bude divný nějakým mě bližším způsobem. Ještě Twin Peaks (film) byl pro mě OK - ten se tomu stylu, v jakém jsem si Lynche oblíbil, blíží asi nejvíc. Ale Lost Highway počínaje pro mě Lynch tak nějak ztratil kouzlo, bohužel jednou provždy. Ale ještě začátkem 90. let bych si ho nejspíš určitě dal do oblíbených režisérů. Tehdy jsem si o něm koupil i knihu David Lynch: Temné stránky duše (nebo tak nějak se to jmenovalo). Rozhodně doporučuji - mám dojem, že to pak vyšlo ještě několikrát v aktualizovaných vydáních. Já mám v knihovně pořád to první, které tuším končí filmem Twin Peaks: Fire Walks with Me. (Tzn. vlastně kompletní, mě osobně ještě bavící Lynch.)

Willy Kufalt

Mr.Apache

Je to čistě experimentální film ve víru nové vlny, u kterého bych hádal, že u Tebe by dopadl ještě hůř, než u mě... jednomu kamarádovi, který je docela velký intelektuál, se to třeba líbilo, mě smysl toho filmu unikl. Ačkoliv možná bys ocenil lesbické scény mezi dvěma hezkými slovenskými herečkami. :-))

na příspěvěk reagoval Mr.Apache, Idée_fixe

Willy Kufalt

bloom

Jo a ještě mě kromě FSA hodně odboural v Blierových Kotletách, skvělá a nevšední konverzačka a dokud to probíhalo v té konverzační rovině, lehce nadržení Bouquet s Noiretem v pikantních dialozích na choulostivá témata mě (byť s pocitem menšího šoku) hodně bavili... jen to za mě dost kazí a shazuje na můj vkus hodně trapné a lacně provokativní vyústění, kde se věčný provokatér Blier už totálně utrhl z řetězu...

Willy Kufalt

bloom

No mě právě v tom zmíněném France société anonyme překvapil Bouquet taky až nenápadně projeveným smyslem pro humor a takovou tu drsnější ironii, něco na tom bude. :)

Když jsem viděl prvně tu Hračku, byl mi jako magnát totálně protivný (na jeho obhajobu však musím dodat, že poprvé se mi ten film protivil dost i jako celek a ze samotné zápletky i toho rozmazleného fracka jsem měl vcelku děsivé pocity, které u mě zastínily i většinu kvalit), když jsem se podíval s nějakým odstupem času znovu, obdivoval jsem na Bouquetovi v tom slizkém herectví i ten hořký nadhled... scéna s rázným posunutím velkého stolu je nezapomenutelná. Nebo jeho hláška o svlékání. :-))

Reklama

Reklama

Reklama