49. MFF Karlovy Vary

Zde můžeš sledovat aktivitu Agentů ČSFD.cz na karlovarském festivalu, jejich postřehy, dojmy a zážitky. Prim hrají samozřejmě jejich hodnocení a komentáře k festivalovým filmům, které i na internetových stránkách festivalu pomohou návštěvníkům v rozhodování, na co se vyplatí zajít a co si s klidem nechat ujít.

Společný deníček Agentů ČSFD.cz

<< předchozí 1 2
 • Agent CiTrus007 -
  Rozebráno, nashledanou!
  13.7.2014 v 20:05
  agent CiTrus007

  Dnes odpoledne jsem si udělal krátkou procházku tam, kde ještě včera byla kolébka 49. karlovarského filmového festivalu. Přivítaly mě rozebrané dekorace, věže beden s elektronikou, konstrukční díly a srolované koberce. Byl to smutný pohled - dokonce tak smutný, že jsem neměl to srdce nic z toho vyfotit. Pokladny byly prázdné, Espace Dorleans vyfouknutý a filmové plakáty někdo brutálně strhal ze zdí. Celý ten obraz mi připomněl opuštěná místa katastrof, ze kterých byli lidé evakuováni ve spěchu a museli zde část svého majetku zanechat. Protože se však nerad zaobírám takto pesimistickými úvahami, rozhodl jsem se svojí mysl rozptýlit zhodnocením letošního ročníku.

   

  Na festivalu jsem se zúčastnil celkem 31 filmových projekcí, viděl jsem tedy 3366 minut souvislého filmového záznamu. Níže uvádím v sestupném pořadí ty nej...

   

  3 po všech stránkách nejlepší filmy:

    1. Snowpiercer
    2. Magický hlas rebelky
    3. I Origins

   

  3 po všech stránkách nejhorší filmy:

    1. Je těžké být bohem
    2. Kumiko, lovkyně pokladů
    3. Vlak do Moskvy

   

  3 absolutně nejujetější filmy:

    1. Norsko
    2. Zákaz kouření
    3. Podivné vyšetřování

   

  3 nejzábavnější filmy:

    1. Divoké historky
    2. Mafie vraždí jenom v létě
    3. Malej Quinquin

   

  3 filmy nejbližší realitě:

    1. Fair Play
    2. Quod erat demonstrandum
    3. Majdan

   

  3 filmy s důležitým poselstvím:

    1. Šutry v kapsách
    2. Podivné vyšetřování
    3. Hvězda kriminálu

   

  3 filmy, které jsem nepochopil:

    1. Mnich
    2. Tiché místo na venkově
    3. Neposlušní

   

  3 filmy, od kterých jsem čekal víc:

    1. Todo modo
    2. Olga
    3. Díra u Hanušovic

   

  A nakonec ještě 5 filmů, na které jsem se chtěl dostat a nedostal:

    1. Kukuřičný ostrov
    2. Volný pád
    3. Křížová cesta
   
   4. Nápravná třída
   
   5. Co děláme v temnotách

   

  Jsem rád, že jsem se letos mohl festivalu zúčastnit, a doufám, že i vás jsem svými příspěvky festivalovému dění trochu přiblížil. Pro mě to byl opět úžasný zážitek, který si plánuji zopakovat i příští rok, kdy festival bude slavit velké jubileum. Rád bych zakončil svůj poslední festivalový článek slovy, které pronesl na závěrečném ceremoniálu prezident festivalu Jiří Bartoška"Čtyřicátý devátý ročník karlovarského filmového festivalu je mrtvý. Ať žije padesátý."

  Rozebráno, nashledanou!
 • Agent CiTrus007 -
  Hořkosladký poslední den
  13.7.2014 v 00:16
  agent CiTrus007

  "Nestihl jsem se ani pořádně rozkoukat až už je zase konec," - takový pocit jsem měl, když jsem si dnes ráno uvědomil, že na neděli už lístky vybírat nemusím. Bylo to přinejmenším podivné, zvláště když uvážím ta kvanta filmů, která jsem si v červnu optimisticky předsevzal a nakonec se na ně nedostala řada.

   

  Po příjezdu do centra Karlových Varů mě ale tato chmurná nálada rychle přešla. Kolem Thermalu se totiž rojilo tak velké množství lidí, že i pestrobarevná prasátka na něm vylepená musela začít chrochtat blahem. Zavřené pokladny s nápisy "VYPRODÁNO / SOLD OUT" sice stále připomínaly smutnou pravdu. Živelné hemžení filmových nadšenců, kam jen oko dohlédne, mě však přesvědčilo, že ačkoli je sobota posledním dnem festivalu, bude bezesporu i tím nejlepším. Čekají mě dva filmy, poslední procházka festivalovým městem a večer ostře sledované slavnostní zakončení.

   

  Už je čas jít na první projekci. Doufám, že si dnešní den vychutnám až do dna.

  Hořkosladký poslední den
 • Agent CiTrus007 -
  Jan Švankmajer převzal cenu FIAF
  11.7.2014 v 16:55
  agent CiTrus007

  Světově uznávaný český režisér Jan Švankmajer získal Cenu mezinárodní federace filmových archívů FIAF. Předání prestižního ocenění se uskutečnilo včera odpoledne v Malém sále před projekcí jeho snímků Možnosti dialogu a Šílení.

   

  Eric Le Roy, prezident FIAF, zdůraznil především Švankmajerův přínos pro světovou kinematografii, jeho zanícení pro surrealistickou absurditu a jedinečné spojení mezi hraným a animovaným filmem, které je pro jeho tvorbu charakteristické. Švankmajer cenu komentoval: "Ceny si vážím o to víc, že archiváři při své profesi pracují s časem. A čas je jediný arbitr ve věcech umělecké tvorby." V pozdějším rozhovoru pro festival Švankmajer zdůraznil rozdíl mezi realistickými a imaginativními filmy: "Realistické filmy stárnou, protože se z nich po čase stávají dokumenty doby."

  Kompletní rozhovor, ve kterém se dozvíte proč se Jan Švankmajer nepovažuje za filmového režiséra a co se v současné době děje s naší schopností imaginace, najdete připojený za článkem.

  Jan Švankmajer převzal cenu FIAF
 • Agent CiTrus007 -
  William Friedkin se setkal s Jiřím Menzelem
  10.7.2014 v 18:02
  agent CiTrus007

  Oscarový režisér William Friedkin včera povečeřel s českým držitelem zlaté sošky, režisérem Jiřím Menzelem. Tvůrce legendárních filmů Francouzská spojka či Vymítač ďábla přijel do Varů před několika dny uvést restaurovanou verzi svého dramatu Mzda strachu (1977) a převzít Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

   

  Friedkin v nedávném rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že jej Menzelova tvorba ovlivnila: "Jeden z mých nejsilnějších vlivů byl film Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky z roku 1966. A o dva roky později přišlo v Československu pražské jaro. Obojí ovlivnilo celou mou generaci. Je to také jeden z důvodů, proč jsem do Karlových Varů rád přijel."

   

  Tvorbu Williama Friedkina si můžete připomenout v sobotu, 12. července od 21:30 v Kině Čas na projekci Mzdy strachu.

  William Friedkin se setkal s Jiřím Menzelem
 • Agent CiTrus007 -
  Šary Vary: jak protáhnout festival
  9.7.2014 v 23:51
  agent CiTrus007

  Jako každý rok, i letos máte po slavnostním zakončení festivalu jedinečnou příležitost dohnat filmy, jejichž projekce vám překazily dlouhé fronty nebo na ně jednoduše nezbyl čas. Týden od 12. do 19. července ovládnou Šary Vary - Oficiální ozvěny 49. MFF Karlovy Vary. V uvedeném týdnu budou tři pražská kina (Světozor, Scala a Aero) uvádět 33 vybraných snímků z karlovarského filmového festivalu.

   

  Vstupenky na filmy v kinosálech stojí kolem stokoruny a některé filmy budou letos k dispozici i online ke zhlédnutí přímo ve vašem prohlížeči. Kompletní program ozvěn festivalu naleznete na webu Kina Světozor.

  Šary Vary: jak protáhnout festival
 • Agent CiTrus007 -
  Duševní nemoc jako téma filmu
  8.7.2014 v 23:59
  agent CiTrus007

  Jedním z nejočekávanějších filmů v hlavní soutěži festivalu se stal animovaný film Šutry v kapsách. Zvláštností tohoto snímku je, že jej z většiny vytvořila lotyšská režisérka Signe Baumaneová. Tato nezávislá filmová animátorka, známá svými kontroverzními krátkometrážními filmy o sexu, těhotenství, zubařích a šílenství, pro tento film sama napsala scénář, nakreslila animace, film režírovala a ještě navíc namluvila vlastním hlasem stopu vypravěčky. Takové osobní nasazení shledávám přinejmenším pozoruhodným, rozhodl jsem se tedy okolnosti vzniku filmu prozkoumat podrobněji.

   

  V rozhovoru k filmu Baumaneová vysvětluje, že tento postup zvolila právě z toho důvodu, že je jí téma filmu natolik blízké. Režisérka uvedla, že prvotní inspirací pro film se stala její vlastní rodina. Po několika duševních kolapsech u příbuzných Baumaneovou napadlo, že by mezi jejich mentálními stavy mohla existovat nějaká genetická spojitost. "Je to zajímavá myšlenka - ta možnost, že depresi přenáší na mladší generaci nějaký gen a že právě kvůli tomuto genu je tolik z nás odsouzeno k utrpení," doplnila.

   

  Když se Baumaneová o filmu radila s rodinou, narazila na odpor zvláště u starší generace. "Byli proti tomu, aby se takový příběh zveřejnil. Ti příbuzní, jejichž blízcí spáchali sebevraždu, však mojí myšlenku odvážně přijali a dokonce film podpořili v kampani na Kickstarteru."

   

  Díky crowdfundingu se film nakonec podařilo dokončit a nyní soutěží o hlavní cenu festivalové poroty. Veselý film o smutném tématu budete mít možnost na festivalu vidět na poslední ze tří projekcí ve čtvrtek 10. července od 11:30 v Kině Drahomíra.

  Duševní nemoc jako téma filmu
 • Agent CiTrus007 -
  Festivalová statistika
  7.7.2014 v 16:40
  agent CiTrus007

  Jsme téměř v polovině Karlovarského filmového festivalu a je tedy čas na první statistiky. Organizátoři festivalu od zahájení pečlivě monitorují jednotlivé ukazatele a dnes ráno uvolnili předběžná čísla související s dosavadním počtem filmových projekcí a zúčastněných lidí. K dnešní deváté hodině ranní bylo evidováno téměř 10 tisíc akreditovaných účastníků. Z tohoto počtu tvoří přes 5 procent novináři, fotografové a filmoví kritici, skoro 6 procent filmoví profesionálové a zhruba 2,5 procenta filmoví tvůrci. Zbylých 86 procent návštěvníků festivalu jsou držitelé Festival Passu.

  Je zapotřebí doplnit, že tato statistika je poněkud neúplná, protože počítá jen s akreditovanými účastníky - tedy hosty a držiteli placených karet. Obyčejní návštěvníci festivalových projekcí, kteří si pořizovali pouze jednotlivé vstupenky, do těchto čísel nejsou vůbec zahrnuti. K ilustraci této skupiny publika mohou sloužit celkové počty související se samotnými prodeji lístků. Do dnešního ráno proběhlo celkem 143 filmových projekcí a bylo prodáno bezmála 63 tisíc vstupenek.

  Festivalová statistika
 • Agent CiTrus007 -
  Výstavy po dobu festivalu
  6.7.2014 v 23:55
  agent CiTrus007

  Karlovarský filmový festival není jen příležitostí pro návštěvu filmových projekcí. Během festivalu také probíhá řada výstav, které stojí za vaši návštěvu.

   

  V Galerii umění je pro vás denně od 10 do 19 hodin připravena jedinečná výstava Kubánský filmový plakát. Expozice plakátů převážně ze sedmdesátých a osmdesátých let byla uvedena k příležitosti 55. výročí vzniku kubánského filmového průmyslu. Milovníci filmových plakátů také určitě ocení první patro hotelu Thermal, kde jsou po dobu konání filmového festivalu vystaveny plakáty soutěžních filmů. Tyto plakáty jsou součástí soutěže o nejatraktivnější plakát, na jejíž výsledcích se můžete podílet i vy. Hlasování je veřejné a probíhá online na www.kviff.com do 9. července. Do třetice filmové plakáty naleznete každý den od 10 do 17  hodin v Letohrádku Ostrov. Výstava FILM POSTER IS NOT DEAD studentů grafického designu navazuje na výstavní cyklus Současný filmový plakát, jehož cílem je ukázat, že filmový plakát nemusí být jen marketingovým produktem, ale i kvalitní ukázkou grafického designu.

   

  Dalším uměleckým zastavením je Karlovarské muzeum, kde můžete denně od 9 do 18 hodin obdivovat výběr z díla uznávaného sochaře Olbrama Zoubka, k jehož uměleckým počinům patří například Pomník obětem komunismu na pražském Petříně. Pokud preferujete sochy a plastiky, určitě také oceníte výstavu Jaroslava Róny Srdce temnoty. Člen známého tria Tros Sketos proslaveného ikonickou festivalovou znělkou představil reprezentativní výběr mysticky uhrančivých obrazových příběhů a také plastik z bronzu a pálené hlíny z tvorby posledního desetiletí. Rónova magicky působivá malířská a sochařská díla najdete v městské Galerii umění denně od 10 do 19 hodin.

   

  Obdivovatelé uměleckého skla zajisté rádi prozkoumají 14. festival uměleckého skla v Karlových Varech, který se uskuteční od .pátku, 11. července na Vřídelní kolonádě. Organizátoři festivalu připravili
 reprezentativní expozici prací současných autorů všech věkových
 skupin, zastávajících různé názory na tvorbu a vyjadřujících se
 prostřednictvím rozmanitých technik a technologií. Za návštěvu určitě také stojí Návštěvnické centrum sklárny Moser, tradičního karlovarského podniku, který již přes 150 let vyrábí křišťálové sklo.

  Výstavy po dobu festivalu
 • Agent CiTrus007 -
  Lech Wałęsa dorazil do Varů
  5.7.2014 v 20:43
  agent CiTrus007

  I přes déšť a další horka Karlovy Vary stále žijí filmem. V osm hodin ráno byly před pokladnami rekordně dlouhé fronty a v průběhu dne se festivalové kinosály naplnily doslova k prasknutí. Někteří návštěvníci byli dokonce tak horliví, že se v sálech usadili na zem nebo na schody. I tak se ale na velké množství filmových fanoušků nedostalo. Tito šťastlivci měli tu možnost vyhlížet další známé osobnosti, které dnes do Varů zabloudily.

   

  První klíčovou událostí dnešního dne byla premiéra digitálně zrestaurovaných Ostře sledovaných vlaků, které přijela do Velkého sálu hotelu Thermal uvést kompletní delegace složená z herců Václava Neckáře, Jitky Zelenohorské, Nadi Urbánkové a Květy Fialové, kameramana Jaromíra Šofra a režiséra Jiřího Menzela. Dalším důležitým momentem byla projekce unikátního filmu Mnich, kterým byla otevřena soutěžní sekce Fórum nezávislých. Film vznikl v rozsáhlé koprodukci s pražskou FAMU a byl uveden dnes v Malém sále ve světové premiéře.

   

  Bezesporu nejočekávanějším okamžikem dnešního dne však byl příjezd laureáta Nobelovy ceny míru a bývalého polského prezidenta Lecha Wałęsy. který zítra osobně uvede ve světové premiéře režisérskou verzi životopisného snímku legendárního Andrzeje Wajdy Walesa: Člověk naděje. Spolu s ním na festival také dorazili herec Robert Więckiewicz a herečka Agnieszka Grochowska, kteří ve filmu ztvárnili titulní pár.

   

  „Jsem si velmi dobře vědom, že „Walesa" je nejobtížnější téma, s jakým jsem se během své pětapadesátileté filmové kariéry setkal, nicméně žádný režisér o něm nenatočil film, který by mě uspokojoval, takže jsem zkrátka neměl na vybranou," uvedl letos v dubnu režisér Wajda.

   

  Projekce režisérské verze filmu Walesa: Člověk naděje proběhne v neděli, 8. července v 18:00 v sále Grandhotelu Pupp.

  Lech Wałęsa dorazil do Varů
 • Agent CiTrus007 -
  Mel Gibson a déšť bratří Cabanů. Tak vypadal…
  4.7.2014 v 23:25
  agent CiTrus007

  Stojím na červeném koberci v hlavním foyer hotelu Thermal obklopen početnou skupinou nedočkavých reportérů, fotografů a kameramanů. Každou chvíli kolem prochází nějaká celebrita, na hlavního hosta se však stále ještě čeká - limuzína s Melem Gibsonem nejspíše nabrala drobné zpoždění.

   

  Dnešní den byl velmi dynamický. Město Karlovy Vary, ráno ještě klidné a ospalé, postupně ožilo kroky nových návštěvníků, kteří se sem začali sjíždět kolem poledne. Mezi nimi byli slavní režiséři, novináři ale i batůžkáři, kteří zde během festivalu budou přebývat pod stanem. Všichni se seskupili právě před vchodem do hotelu, aby mohli festivalové celebrity na vlastní oči spatřit a před zahajovacím ceremoniálem přivítat.

   

  Autory slavnostního zahájení jsou tradičně i letos bratři Michal a Šimon Cabanovi. Letos se jejich show nesla ve znamení stylizované bouřky, dívek v plavkách a zvuků swingové hudby. Programem provázel Marek Eben a po jeho vyčerpání následovala projekce snímku I Origins od režiséra Mikea Cahilla. Ve 21:50 ceremoniál uzavřel slavnostní ohňostroj.

   

  Zítřek bude již plnohodnotným festivalovým dnem naplněným od rána do večera projekcemi. Na své si ovšem nepřijdou pouze fanoušci filmů. Pro příznivce hudby je od třetí hodiny na Poštovním dvoře přichystán ČEZ Energy Fest, na kterém budou účinkovat Bratři Ebenové, Aneta Langerová, Tata Bojs, Monkey Business, MIG 21 a J.A.R. Příjemnou zprávou pro návštěvníky filmového festivalu je, že vstup je na festivalový pas nebo akreditaci zdarma. Za zmínku také určitě stojí Cirk La Putyka, který se svým nejnovějším představením DOLLS v Městském divadle můžete navštívit od 23:45. Lístky můžete zakoupit s předstihem na hlavní pokladně v hotelu Thermal.

   

  Doufejme, že se zítra nesplní temné předpovědi některých meteorologů a nepotkají nás silné bouřky nebo krupobií. Já si přeci jen pro jistotu přibalím deštník.

  Mel Gibson a déšť bratří Cabanů. Tak vypadal zahajovací ceremoniál.
<< předchozí 1 2

Komentáře Agentů ČSFD.cz

<< předchozí 1 2 3
 • Agent CiTrus007 -
  Divoké historky (2014)
  **** 13.7.2014 v 20:01

  Cynicky láskyplná encyklopedie žárlivosti, vzteku a pomsty se skládá ze šesti dějově izolovaných epizod, které by mohly platit za samostatné krátkometrážní filmy. V každé z nich se Szifrón rozhodl mučit obyčejného člověka neuvěřitelně nešťastnými náhodami, dokud z něj nevyrobí zakomplexovanou a pomstychtivou bestii schopnou čehokoliv. Nutno říci, že co se stane potom, je vždy zobrazeno velmi syrovým a bezprostředním způsobem, kterému zároveň nechybí pořádná dávka humoru. Nejvíce se mi líbil procítěný příběh o Ing. Dynamitovi, nejméně ukecaná historka o mladém autovrahovi a dlouhé vyprávění o (ne)šťastné svatbě. 8/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Kumiko, lovkyně pokladů (2014)
  ** 13.7.2014 v 19:33

  Ačkoli byl film natočen jako adaptace velmi originálního příběhu, vůbec mě neoslovil. Třicetiletá Kumiko uniká od nudné práce a rodiny, která na ní klade jen samé povinnosti, k dobrodružnému hledání pokladu, který někde někdo zakopal ve filmu, jenom proto, že byl opatřen nálepkou: "This is a true story." Problém mám zejména s formou narace - film exponuje mnohem více informací, než potřebujeme znát, a v důsledku tak působí staticky, indiferentně a nudně. Zellner se to sice snaží zachránit škatulkou "indie" a celkem zdařilou interakcí mezi postavami v Americe. Mě to však nepřesvědčilo a navíc pro mě čas plynul mnohem pomaleji. Kamera i zvuk bohužel také žádná sláva, jediným zajímavým aspektem tak zůstává herecký výkon hlavní představitelky. 4/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Vlastnictví není již krádež (1973)
  **** 13.7.2014 v 19:03

  Podivná komedie, dokumentující postupnou přeměnu bankovního účetního ve vášnivého zlodějíčka s Kafkovským vzezřením. Na snímku mě zaujaly osobní zpovědi jednotlivých postav, kterými je protkána hlavně první polovina filmu. V té druhé se spíše soustředíme na osobní zápolení mezi zlodějem a řezníkem. Zvláštní jsou také filosofické debaty o vlastnictví, které zloděj vede se svým morálnějším otcem. Snímek tak získává určitý politický podtext a vyznívá jako levicově nakloněná kritika společnosti. 7/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Ledová archa (2013)
  ***** 11.7.2014 v 22:09

  "Sněhoborec" byl pro mě velmi silným flmovým zážitkem. Co se zprvu tvářilo jako čistokrevná sociální balada, proměnilo se nakonec v pestrobarevný sci-fi / steampunk zážitek zavdávající si v pohádkovosti s Karlíkem a továrnou na čokoládu, v morálce s Matrixem a v bojovnosti s Hunger Games. Film spočívá z většiny v tom, že postupně prolézáme vagóny čehosi, co dovede tisíckrát přebít nejvyrumělkovanější sen každého šotouše. Po cestě pozorujeme bídu i luxus, krásu i ohavnost, upřímnost i pokrytectví až nakonec dokráčíme k velkým opancéřovaným dveřím, za kterými náš vyvolený Neo zjistí děsivou věc. Tento snímek mě i přes svou délku naprosto uchvátil dokonalým audiovizuálem, originálním a svižným scénářem a překvapivě kvalitním hereckým obsazením. Navrch toho všeho přidávám půl hvězdičky za české cameo v sauně. 9/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Malej Quinquin (TV seriál) (2014)
  ***** 11.7.2014 v 18:07

  V celovečerním uvedení působí seriál poněkud natahovaně a snesl by drobné zkrácení. Jinak mu toho ale moc nevytknu. Scénář je prakticky vidláckou detektivkou, vyprávěnou jako prázdninové dobrodružství "drzého smrada" Quinquina a vyšetřování dvou dokonale tupých policistů, z nichž jeden nápadně připomíná retardovaného vesnického Columba pofrancouzsku. Kamera i střih na mě působily až realisticky strnule a vzdušně. Počet narážek na duševně choré, černé a muslimy mi přišel přinejmenším podezřele vysoký. 9/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Todo modo (1976)
  **** 11.7.2014 v 17:42

  Mysteriózní bunkrová psychodetektivka s prvky extrémního křesťanského moralismu se snaží o socialistickou kritiku zkorumpovaných společenských vazeb mezi mocnými a jejich deformovaného nahlížení na obyčejný svět. Kvůli přílišnému soustředění na konkrétní vraždy však snímek vyznívá trochu jinak a dopadá spíše jako nábožensky ujetý mix Fantomase a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. I přesto se však jedná o originální a napínavý film, který mě u plátna udržel až do poslední minuty. 7/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Zákaz kouření (2007)
  **** 10.7.2014 v 23:40

  Zákaz kouření mi svým námětem připomněl Hru s Michaelem Douglasem. V tomto snímku se ovšem nad naším hrdinou nevznáší pouze temný stín polozločinecké organizace sledující každý jeho krok, do koktejlu je navíc přimíchána koňská dávka čistě kapitalistického ega, orientálního nadpřirozena a občasných bollywoodských tanečních výstupů. Abych to shrnul, první polovina filmu se mi moc líbila díky pečlivě načasované situační komice, nadhledu a originální expozici. V té druhé byl film na můj vkus příliš natažený a moc se zabýval odvykacím psychadelickým raušem, který ve spojení s kryptofašistickými tendencemi pana Kashyapa doslova "vyhladil" část pointy příběhu. Celou dobu se mi ale líbila technická forma, od progresivního střihu až po barevné hrátky a všemožné kontrasty mezi jednotlivými prostředími. 7/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Tiché místo na venkově (1968)
  *** 10.7.2014 v 17:46

  Tento šílený film na mě zanechal stopu na velmi dlouhou dobu. Jedná se o zásah do soukromí vyschlého malíře, který začne postupně propadat podivným představám o nymfomanické komtese Wandě, která v jeho domě zemřela kdysi za války. Čím dál surovější fantasmagorie začnou zabírat stále větší část Leonardova života a spolu s tím se nekontrolovatelně začnou stírat dějové roviny. Vyvrcholení je silné, nesmyslné a alespoň pro mě nepochopitelné. Celý film je doprovázen experimentálním zvukovým podkladem od Ennia Morricone. 5/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Růžový šum (2014)
  **** 10.7.2014 v 17:28

  Růžový šum vypráví romanci dvou přestárlých hrdliček z kolumbijského zapadákova. Jeho scénář je přímočarý a typově předvídatelný, takže jej vůbec není složité prokouknout už někdy v půli filmu. Vydržet až dokonce se však pro mě stalo výzvou. Film je totiž neuvěřitelně zpomalený, působí těžkopádně a úplně postrádá dynamiku jako celek. Střih je vláčný, některé záběry jsou čistě atmosférické, film si často pohrává se zvukovými kulisami a ambientním šumem. Výsledný zážitek přesto nebyl zas tak nudný, jak bych očekával, a to zejména kvůli kvalitním hereckým výkonům představitelů ústředních figur, kteří i přes velmi strohé dialogy dovedli k divákovi přenést hodně informací. Kromě toho mě také uchvátila kamera, která každý záběr proměnila v pečlivě komponovaný obraz, za který by se nemusel stydět kdejaký umělecký fotograf. 7/10 [KVIFF 2014]

 • Agent CiTrus007 -
  Fair Play (2014)
  **** 9.7.2014 v 23:23

  Po delší době jsem narazil na další slušný kousek skomírajícího československého filmového průmyslu. Velmi se mi líbil původní námět, scénář však působí na můj vkus trochu přímočaře, zvláště pak ve spojení s poněkud průměrnými hereckými výkony. I přesto bych ale rád ocenil hlavní myšlenku a důležité morální dilema, které svým uměleckým počinem Andrea Sedláčková připomněla. Rád bych také vyzdvihl dokonalou realističnost celého příběhu, která jde ruku v ruce s velmi střízlivým a chladnokrevně objektivním vykreslením přidušených osmdesátých let a všudypřítomného totalitního režimu. To také souvisí s tmavou, kontrastní a studenou kamerou, která se v mých očích stala téměř bezchybnou. 7/10 [KVIFF 2014]

<< předchozí 1 2 3