Dědictví tety Cookie

Cookie's Fortune

Vitajte v Holly Springs

Komedie / Drama

USA, 1999, 118 min

Tenhle film mě potěšil. Mozaika obyvatel malého městečka s velkou škálou charakterů a vlastností. Na filmu se mi moc líbila ta atmosféra pěkného prosluněného dne a přímo vyvěrající pohoda + dost dobré dialogy ( zejména neustálé zmínky o rybaření ). Z herců bych zmínil především Charlese S. Duttona (nehorázný sympaťák) a Liv Tylerovou ( za začátku jsem si nemohl zvyknout na ty vlasy, ale potom se mi začala líbit pořád víc a ještě k tomu dobře hrála ). Celkově bych hodnotil na tři a půl, ale vzhledem k tomu nízkému hodnocení zde to je jasně za čtyři.(28.2.2004)

• Lukoye

Určitě nikoliv jasně špatný film. Akorát hodně nudnej a celou dobu o ničem. Kdyby alespoň využil atmosféry malého městečka a budoval film na atmosféře, ale takto je z toho zamotané drama bez vyrazných momentů. Přiběh o potížích a zamatcích jež se objeví, nebo je spíše někdo způsobí, po sebevraždě jedné staré tety jejíž sestřenice jsou strašné mrchy a dcera jedné z nich je naproti tomu úžasná. Sebevražda je špatně vysvětlena a její dezinterpretace ohrožuje pověst lidí jež jí měli nejradši a na koně s dostávají fuchtle jež se snaží využít vše co po ní zbylo. Close hraje mrchu skutečně přesvědčivě. Tyler mě hodně překvapila jaký má příjemný hlas, jemný, tíchý, mazlivý. Alespoň něco pozitivního se o ní dá říci. A taky její sestřih v tomto filmu je k pomilování.(27.2.2004)

Příjemný film zalidněný typicky altmanovskou mozaikou postav a postaviček a barvitě vykreslující lehce pitoreskní prostředí jižanského maloměsta, kde se tak trochu zastavil čas (člověku se maně vybaví důvěrně známé postavy z Twainových Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna - dobráčtí obecní vašnostové, hodný starý černoch, adeptek na tetu Polly by bylo hned několik a nezbedný Tom Sawyer je děvče...). Film ovšem charakter barvitého ale poněkud plochého obrázku po celou dobu neopouští, jednoduchý děj plyne téměř bez zvratů a napětí ke šťastnému konci, pseudokriminální zápletka je od počátku průhledná a tajemství se odhalují snad jen ve spletitých rodinných vztazích mezi postavami. Prostě hezká podívaná s dobrými herci, která potěší milovníka jižanské literatury, ale nic víc. Podobně laděný Gosford Park dopadl mnohem lépe.(19.9.2013)

Miluji Altmanovi Prostřihy a ve jménu této lásky se dívám na všechno, pod čím je podepsán. V Dědictví nejde ani tak o detektivku jako o tu maloměstskou atmosféru, kde je příbuzný každý s každým, se vší tou povrchní pospolitostí a pokrytectvím. Docela dobře si to dovedu představit na prknech, která znamenají svět, navíc Altman mívá ve svých filmech vždy hereckou elitu, ale aniž bych byla vyloženě zklamaná, uniká mi smysl toho všeho snažení - Prostřihy to zkrátka nejsou.(25.2.2005)

Nerozhodl-li by se Robert Altman tuto netradiční historku prezentovat coby černou komedii, klidně mohla být natočena i jako „těžké“ psychologické drama. Dědictví ovšem nehodlá být vážným filmem, jedná se čistě o oddechovou „mezilidskou“ komedii s lehce trpkou pachutí. 70% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, cross(30.6.2005)

• - Film se odehrává ve státě Mississippi, kde dlouho žila scenáristka příběhu Anne Rapp. (Terva)

• - Natáčení probíhalo na stejném místě, kde se odehrával děj filmu, tedy v Holly Springs ve státě Mississippi v USA. (Terva)

• - Patricia Neil se před kamerami objevila po dlouhých deseti letech. (Terva)