Yellowjackets

• Kanada Yellowjackets (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, (2021–2023), 18 h 32 min (Minutáž: 57–60 min)

Melanie Lynskey, Juliette Lewis, Christina Ricci, Tawny Cypress, Jasmin Savoy Brown, Pearl Amanda Dickson, Courtney Eaton, Samantha Hanratty (více)

Série(2) / Epizody(19)

Dívky z předního středoškolského fotbalového týmu přežijí leteckou havárii hluboko v divočině na severu, ale to nejhorší je teprve čeká. 25 let poté se přeživší snaží přizpůsobit novému životu, ale divočina v nich stále zůstává. (SkyShowtime)

Vančura

Námět mi přišel slibný a první epizody se mi líbily, od druhé půlky se mi tam ale začala vkrádat nuda (především kvůli dosti nezáživné lince ze současnosti, ve které se povětšinou jen nezáživně žvaní), a konec mě vyloženě otrávil - namísto abych dostal odpovědi na otázky, které vyvstaly během předchozích epizod, závěrečný zvrat je ponechal povětšinou nezodpovězené, a namísto nich zůstal jen bezmocný vztek a zmatek, jak to teda bylo, nota bene při vědomí toho, když si člověk uvědomí, že úvodní scéna první epizody zobrazuje něco, co se v celé první sérii už nikdy neobjeví (je to pravděpodobně scéna, která dějově následuje až po celé první sérii, takže člověk celou dobu jak debil čeká, kdy se tam konečně začnou navzájem požírat, a místo toho dostane v poslední epizodě jen vágní příslib, že se to možná dozví v další sérii - a na to už osobně fakt nemám náladu, protože mě nebaví tahle produkce, která si bere diváka za rukojmí na bůhvíkolik let dopředu, a která vzniká za pochodu podle toho, jak se tvůrci zrovna vyspí, protože co jsem si tak lehce zjišťoval, tak by to mělo mít celkem 5 sérií, a zatím je hotová jen ta první, a scénáře těch dalších se teprve musí napsat, a to mě fakt nebaví tenhle styl. Což je škoda, protože herecky je to hodně dobré (Christina Ricci!), má to skvělý soundtrack, a kdyby se to celé odehrávalo jen v minulosti, asi by mi to přišlo zajímavější, a nemuselo by to být tak protivně roztahané. Celkově čím víc času uteklo od chvíle, co jsem to viděl, tím jsem z toho otrávenější, protože kromě toho otevřeného konce se to taky vyznačuje celkem početným výskytem klišé, a v některých momentech je to docela dějově předvídatelné, takže celkově za mě spíš rozporuplný dojem. UPDATE 30.12.2023 - Když jsem se po 1,5 roce dostal k 2. sérii (za tu dobu jsem toho už hodně z 1. série zapomněl, takže jsem uvítal úvodní rekapitulaci předchozího děje), přišlo mi, že největší problém toho seriálu je v tom, že prakticky permanentně vytváří dojem, že se tam každou chvíli musí stát něco příšerně dramatického, a tento příslib se nikdy nenaplní, a místo toho se tam jen neustále žvaní, a ten nekončící příval replik začne být nakonec už lehce otravný, protože v tom množství slov už mnohdy vůbec nesejde na tom, co která postava řekne, protože cokoli vyřčeného zde může být později popřeno či zrelativizováno. Další věc je značná nevěrohodnost dějové linky v minulosti - herci vypadají celou dobu prakticky stejně, na nikom není nijak znát extrémní hladovění, a jen ke konci jsou už lehce zašpinění - někoho na jejich místě bych si osobně představoval dost jinak, jako chodící stíny potažené kůží, s propadlými tvářemi, všudypřítomnou zažranou špínou a odpudivým stavem nehtů a vlasů - místo toho jsem nucen sledovat zdravě vyhlížející mladé herce navlečené do uměle zašpiněných kostýmů, kteří se celou dobu pohybují venku po fejkovém sněhu a od úst se jim linou digitální obláčky páry - to je prostě špatně. Na druhou stranu se tam už člověk konečně dočká slíbeného kanibalismu (velmi silná 8. epizoda), a herecké obsazení linky ze současnosti je natolik kvalitní, že mě stejně bavilo na to celou dobu koukat a udrželo to mou pozornost od začátku do konce, všem výtkám stran nevěrohodnosti a natahovaného děje navzdory. () (méně) (více)

kleopatra

První díly těžce namlsaj, ale pak to jde do zelí, jak ta Nanynka, a vydržet se dívat na ukňouranou a vyžranou Melanii Lynskey, to je fakt jen pro otrlé zvrhlíky. Kde jsou ty časy, kdy hrála neviňoučkou psychopatku ve Dva a půl chlapa, na to asi někdo sázel, na ten kontrast, ale já jí tady přála rychlou smrt, tedy její postavě. Že jí sbalí pěknej chlap, to zavánělo postranním motivem, protože v přírodě to tak pro nic za nic nefunguje, aby něco tak přitažlivýho vlezlo na takovou ropuchu. Juliette Lewis je sice taky omšelá, ale tak jako sexy a umí sakramentsky hrát, ta mi to chválabohu bohatě kompenzovala. PS: Druhá sérka je od poloviny prakticky nekoukatelná. ()

J*A*S*M

První dvě epizody mě zaháčkovaly a navnadily v očekávání velkých věcí, ale postupem času jde dojem vinou extrémního natahování silně dolů. Linka s přežíváním v divočině sice naťukává zajímavé věci, dění v současnosti, jemuž je věnováno více prostoru, ale víc a víc vyznívá do ztracena, tam se první skutečně zajímavá věc stane snad až v posledních sekundách poslední epizody. Jednoznačná pochvala jde nicméně za Christinou Ricci, její psychopaticky andělská Misty je jasným tahounem seriálu. Závěrem sezóny mě sice stále zajímá, jak to tam holky v lese s těmi kanibalistickými hrátkami rozjedou, ale druhou sezónu už si pustím asi hlavně podle ohlasů. ()

kiddo

Neskoukla jsem jako proto, že se mi to jednoho dne objevilo na Netflixu. Skoukla jsem proto, že ve mně už rok hlodalo, proč jsou tím puberťačky na Tumblru naprosto posedlý. Odpověď jako vždy zní: protože lesby. ()

charlosina

Je to slabota. // Někdo hacknul účet uživatele Kleopatra, nebo ten výblitek hodnotící to, jak Lynskey vypadá a jak to vlastně funguje v přírodě, je fakt z její hlavy? ()

Marceloo

Dievčatá z futbalového tímu Wiskayok Yellowjackets sa stanú šampiónkami a chystajú sa na najväčší turnaj svojho života. Otec jednej z nich objedná súkromné lietadlo, ktoré sa počas letu zrúti, a tí, ktorí prežili, skončia uprostred divočiny. Celý tím čaká zúfalý boj o prežitie v nehostinných podmienkach. - Je to úplne niečo iné, než som čakal, to ale neznamená, že je to zlé. Casting sa vydaril na 100%, prostredie je perfektné a kombinácia flashbackov medzi 1996 a 2021 funguje úplne ideálne. Yellowjackets má v mojich očiach len jednu slabinu, a tou je to, že ide skôr o drámu, pričom hororové elementy sú tu prítomné, ale sú využívané len v malej miere. Záver toho vela nenapovie, pretože je asi tak mätúci, ako to, ktorá z herečiek používa aké zámená, ale druhej série sa už teraz nemôžem dočkať. EDIT: 30.11.2022 - Po opätovnom zhliadnutí som nútený dať päť hviezd, čo sa mi v dnešnej dobe stáva len výnimočne. Tento seriál a všetky cliffhangery, ktoré prvá séria zanechala, mi behajú po mysli doslova každý deň už od konca prvej série v januári. A pritom je to seriál, ktorý by mi kvôli hardcore feministickému podtextu nemal sedieť a nemal by som byť ani zďaleka cielovou skupinou. Tvorcovia ma v podstate oklamali, pretože namiesto slúbených ženských kanibalov v lesoch je to vzťahová dráma, ale charaktery sú tak úžasne napísané, že si jednoducho nemôžem pomôcť a druhá séria je pre mňa jednou z najočakávanejších vecí posledných rokov. Od zhliadnutia skôr odraďujem, pretože toto je fakt osobná záležitosť. ()

Botič

Silný rozjezd a binge-watching potenciál. Jenže holky uvízly v divočině na více jak devatenáct měsíců, takže z toho SHOWTIME vydojí dalších pět sezón. Oči v sloup! Nejvíc mě tak děsí to, jak linka dospělých hrdinek hodně rychle ztrácí na atraktivitě a zpomaluje příběh jejich teen verzí. Závěrečná snaha dohnat tenhle rozjetý vlak kupou cliffhangerů je tak celkem úsměvná a hlavně neuspokojivá. Christina Ricci si nicméně ukradla celý seriál pro sebe. Ještě, že s ní tvůrci šetří. ()

Omnibus

Břicho se mi třese, jak se chechtám... v lese.“ Njn. Místo krvavé flákoty přežvykuji jen nechtěnou komedii. Otráveně. Ha! Že by Misty? Příroda drsná jako lesy okolo Plzně, šelmy dávají zpovykaným scenáristům pac a dívenky zvlčilé, bohužel ne hladem zvířecím, jen krotkým, seriálovým. Odfláknuto bez invence, podle mustru pro influencerskou generaci, nadšeně hýkající u nekonečných řad Survivor, „drsných a reálných“ reality show. Zpraseno i otravnými prostřihy do budoucnosti. Od začátku tedy víme, které maso přežilo a které ne. Spoilerům zdar! A co na to známý gurmán, doktor Hannibal Lecter? „Chci vrátit vstupné! Dívčí fotbal nesahá chlapskému ragby ani po kotníky, natož po brzlík.“ Posuďte sami. Jezero, velká chata, puška a nekonečná zásoba nábojů, chlast, hudba, mejdany, sex... a všeobecně veselá nálada. Špica letní tábor, kde si to všichni užívají a tak trvá 7 epizod (!), než husičky zakejhají: „Jde nám o kejhák!“ a vyrazí po svých, po turistické značce, hledat civilizaci. KANIBALLSKÉ OKÉNKO: Nejvíc mě rozsekalo to: ѬMedvěde, lehni!“ aneb starého medvěda novým kouskům naučíš. ѬTy moje sladká...,“ něžně šeptal otravné brýlaté pizdě gay Beznožka. Velmi věrohodné. ѬHoří, má vosičko![][] Na sedadle kopilota medvídek plyšový vzplanul. Nehasit ho, nevyhazovat ven! Jen koulet očima a ukázněně se dusit, dokud... Závěrem hádanka. Bude lesní muž Omnibus ztrácet čas s druhou sérií umělohmotné, 50% opičárny, jen kvůli famózní Juliette Lewis? Asi ne. Není fanouškem FCKing Yellowjackets. ()

DwayneJohnson

Celou sérii to tak nějak flákám, většinou jen jeden díl za několik dní, ale po posledním mám takový neochvějný pocit, že ta další tak dlouho rozhodně trvat nebude. Ano, vážení a milí, dost mě to chytlo. Přes nadějný začátek, lehce nudný střed je konec předně takový, jaký má být. Něco vysvětlil, něco ne, ale hlavně neskutečně navnadil. A abych byl upřímný, vůbec nechápu ty povětšinou průměrné komentáře pode mnou, protože Vosičky jsou přesně ten typ seriálu, který mám rád. Ne nějak extra známý, zato lehce napínavý, velmi dobře zahraný a hlavně s příběhem, který nekulhá na obě nohy. Což je v dnešním světě celkem vzácnost. ()

Chrustyn

Seriál, který se tváří tajemněji než ve skutečnosti je a ve své první sérii určitě neuspokojí ty, které dokáže vtáhnout. Řemeslně a herecky (plus výtečný soundtrack) velice povedený seriál, který neustále dává náznaky něčeho velkého, aby však nakonec mnoho nepřinesl. Pokud vznikne druhá sérii, určitě zkusím. ()

TheEvilTwin

Hodně nečekané vyústění seriálu, ale tentokrát za mě ne v dobrém. Čekali jsme kanibalistický hororový survival na ostrově a místo toho jsme dostali dospělácké drámo, které se rozjede až v posledním díle. Scény na ostrově tvoří asi 1/5 seriálu a ještě méně z nich stojí za pozornost, na kanibalismus nedojde skoro vůbec a na nějakou akci stejně tak ne. Je sice hezké, že ke konci film odkrývá část karet, ale to je moc pozdě a ke spokojenosti mi to nestačí. Linie z přítomnosti (resp. budoucnosti) není moc zajímavá a stejně tak upozaděná linka z ostrova toho moc nenabídne - v závěru se snaží trochu zabruslit do tématu kletby ostrova, nadpřirozena a celkem lákat na další sérii, ale na stopáži 10 hodin toho zatím seriál nabídl drasticky málo a celý příběh by se dal shrnout do pár vět. Rozpačité pocity převládají nad spokojeností a ačkoliv jsem se vyloženě nenudil a na trojku to stačí, tak jsem čekal diametrálně odlišný, brutálnější, drsnější a hlavně zajímavější výsledek. ()

Tryskomyš

Absolutně skvělý seriál po hodně dlouhé době. Můj první seriál na Sky Showtime. Nechybí mu vůbec nic, je cool, napínavý, tajemný, jsem zkrátka nadšená. A jako bonus navíc 2 z mých nejoblíbenějších hereček. Pro přesnost, je to Juliette Lewis a Christina Ricci. ()

zdepapepa

Tak jsem konečně dokoukal všechny dosud vydané díly (2 série, celkem 19 dílů). To, co bych rád nazval mixem Lord of the Flies a LOST v převážně ženskodívčím (děj sleduje postavy provázaně v mládí a zároveň o 25 let později) podání se semtam nějakým tím hororovým prvkem, občas podkopávají klasické vztahové drámo a fakt, že jsou tam trochu až neuvěřitelné věci - tím nemyslím věci nadpřirozené, tím myslím nelogičnost a hloupost postav (občas to hraničilo až s komedií). Odmávnul bych to, ale na to kolik toho je bych na odmávnutí potřeboval aspoň tolik rukou jako měl Goro z Mortal Kombat. Naštěstí to zachraňuje dějová linka v divočině, kdy si seriál nebere servítky ukázat občas něco násilně realistického. Casting se povedl na jedničku, postavy jako by z oka vypadly svým mladším/starším já. Plusové body za Christina Ricci a Lauren Ambrose, ale také i za hlavní postavu, která hrála mimo jiné i jednu z hlavních postav v Over the Garden Wall (kde ostatně byl i Elijah Wood). Co se týče postav bych rád vypíchnul svůj komentář k Santa Clarita Diet, konkrétně větu "Já osobně bych chtěl vidět snark bitvu mezi Claire Fisher a Abby Hammond", která se mi svým způsobem v YJ splnila, navzdory tomu, že komentář jsem psal rok před vydáním první série YJ, respektive tři roky před vydáním druhé série, kde se objeví právě i Lauren Ambrose. Byla to každopádně jízda na horské dráze emocí čekat na její zjevení, zvlášť po incidentu s vlky. Je stále fajn číst si teorie lidí ohledně nezodpovězených otázek. někdy se seriálu také podaří napodobit takový ten příjemný styl, co mají Heilung/Hellblade: Senua's Sacrifice. Bezvýznamné plus za to, že jsem to sledoval během probíhajícího světového šampionátu ve fotbalu žen. ()

grogodil

Sľubuje to na začiatku hutné survival drámo a priznávam, že som sa veľmi dlho nechal opíjat suchým rožkom, že sa ho možno fakt už v ďalšej časti dočkám. A zrazu sa človek pristihne pri deviatej epizóde a uvedomí si, že ostáva už len posledná do konca a namiesto očakávaného poctivého slowburning drsného stroskotaneckého survivalu som dostal takú drsnejšiu high school verziu Lost-u, kde sa viac, než prežitie v divočine, riešia vztahové peripetie medzi všemožnými tuctovými puberťáckymi stereotypmi, aké si len na americkej strednej viete predstaviť, že sú. Čo by až tak nevadilo, keby to nevyzeralo občas skôr ako bezstarostné kempovanie na samote u lesa a keby sa radšej viac tlačilo na to, že tam nemajú čo žrať a už sa majú (obrazne a aj doslova) v zuboch, než na to, že s nimi plieskajú hormóny. Má to svoje momenty, trošku to ťahá do nadpriemeru nahor aj vydarený soundtrack a určite aj dospelé predstaviteľky. Proste túto ženskú skvadru (Ricci, Lewis, Lynsky) už len tak akosi z princípu teší sledovať na obrazovke. Aj keď, aj táto dejová linka má ďaleko od nervydrásajúceho trilleru a nie a nie sa odraziť poriadne. Takže vo výsledku to je proste taká podvratná odľahčená béčková cheesy verzia toho, co som očakával a čo to asi chcelo byť, malo potenciál byť a nemalo gule byť... Aspoň zatiaľ, možno v ďalšej sérii sa to k tomu doplazí, len neviem, či sa budem mať chuť jej účastniť.... Prvá sezóna je len taký rozťahaný prológ k niečomu, čo so záverečnými cliffhangermi sľubuje, že aj keď nám teraz ešte ukázali v podstate prd baraní, tak nabudúce to už bude veľké, ak tomu dáte ešte šancu.... ()

M.i.k.e

ty čtyři tomu nakonec dám,protože potenciál v Yellowjackets dříme veliký,ale že by byl využit naplno se rozhodně říct nedá.První série nabídne dvě rozdílné tváře.Ta z minulosti,která se pohybuje na hraně survival thrilleru je dobrá a díky náznakům hned ze začátku slibuje zajímavý vývoj.Pak je tu ale i linka ze současnosti,která sice dobře začala,ale postupem času se začala rozplizávat do ztracena a nebýt Christiny Ricci,neměla by ve finále moc co nabídnout.Konec sice lehce navnadil,že by se to mohlo zlepšit,ale jeden nikdy neví.Osobně jsem zvědavý co má Showtime v plánu,protože to momentálně smrdí několika dalšími řadami a tam se obávám,že to nebude moc fungovat....70% ()

cariada

Zajímavý hororový seriál plný zvratů a odehrávající ve dvou časových linií. Někdy jsou lidé nuceni dělat to nejhorší, aby přežili jenže vše si sebou nesou dál. ()

moviefreak

Som po dlhej dobe fascinovaný a totálne vtiahnuty do deja!!! Ale!!! Seriál dvoch časových rovín a zároveň dvoch hodnotení. Prítomnosť je MEH ale má svoje magoroviny, ktoré môžem. Hlavne keď sa v druhej sérii objaví psychopatický hobbit :) Inak je to telenovelová 3jka... A potom tu je minulosť!!! Tá je vizuálne nádherné nakrútena, tínejdžeri hrajú doslova o život a keby je seriál iba o tejto minulosti, tak je to jeden z naj seriálov vôbec!!! Krutosť, nepredvídavosť deja, brutalita, šialenstvo, ktoré s kľudom konkuruje Game Of Thrones... ()

elanius

S1: 75%, S2: 65%. Po dvoch sériách musím priznať, že ma to celkom chytilo. Aj keď je to riadny úlet častokrát. Dôležité je, že mám stále chuť pustiť si ďalší diel. Herecky fajn, príbeh ujde a je to stále dostatočne mystery. Uvidíme. ()

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (více)