Reklama

Reklama

Zázrak svatého Antonína

(TV film)
Komedie
Československo, 1964, 51 min

Obsahy(1)

Satira na měšťáckou hrabivost na motivy díla M. Maeterlincka... Do domu, kde právě zemřela bohatá majitelka, přichází svatý Antonín (L. Pešek) a ohlašuje záměr vzkřísit zemřelou paní. Jediná osoba, kdo světce chápe a věří mu, je chudá služka Virginie (D. Medřická), jediná je ochotna zříci se malého dědictví, jen aby paní ožila. Ostatní jen čekají na dědictví. Světec si přes jejich odpor vynutí přístup ke katafalku a skutečně slečnu Hortensii vzkřísí… (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Tato televizní inscenace je sice svou formou již poněkud ošuntělá, nikoliv však svým obsahem. Skvělé herectví Ladislava Peška je nepřekonatelné, svými proměnlivými výrazy dokázal doslova oživit svaté obrázky. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Maeterlinckova divadelní hra pranýřuje nikdy nekončící hamižnost a pokrytectví, ale jedním dechem zesměšňuje i tradiční církevní symboly. Televizní inscenaci ze šedesátých let vévodí skvělé herecké výkony – vedle Ladislava Peška a Dany Medřické na sebe výrazně upozornili Miloš Nedbal s Jaroslavem Raušerem v rolích dvou supů, jinak pozůstalých dědiců. Inu, zázraky se (ne)dějí. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Půvabný námět došel nudného zpracování. 1) Divadelní hru Le miracle de Saint-Antoine napsal 57letý vlámský spisovatel a filosof, již 8 let nositel Nobelovy ceny za literaturu, Maurice Maeterlinck, v roce 1919, pět let poté, co jeho dílo jako celek zařadila katolická církev na index zakázaných knih. Index sám byl jako církevní zákon zrušen v roce 1966._____ 2) Hru jsem nečetl a netuším tedy, jak moc je televizní přepis její věrnou kopií._____ 3) Ovšem už herecké obsazení a celková koncepce inscenace jasně ukazují, že tvůrci dali přednost dobovým klišé před historickou věrohodností._____ Antonín Paduánský zemřel v 36 letech (1231), což o 22 let starší Ladislav Pešek rozhodně neuhraje._____Své současníky světec uchvacoval řečnickým uměním, zatímco zde působí silně zakřiknutě a spíš jako mentálně zaostalý. Že by se tvůrci řídili biblickým Blahoslaveni chudí duchem, neboť jejich je království nebeské?_____ Byl svatořečen 11 měsíců po své smrti, což je doposud nejkratší doba v dějinách církve. Svědčí to o jeho oblíbenosti a tedy i o tom, že byl všeobecně znám. I v této souvislosti působí chování měšťanských dědiců nevěrohodně._____ 4) Obsazení, byť špičkových, herců je výrazem ignorance tvůrců. Poněkud melodramatická 44letá Dana Medřická (služka) hrála v uvedených intencích, o ostatních ani nemluvě. A tak světec je starý ve své důstojnosti až neohrabaný pán, služebná je poctivá až psovsky oddaná žena a ostatní chlapi představují vzájemně zcela zaměnitelné příslušníky městské buržoasie, nad kterými si divák má asi odplivnout._____ 5) Nicméně herecké mistrovství všech zúčastněných alespoň částečně tato koncepční pochybení napravuje a tak končím na třech hvězdičkách. ()

milos.bradik 

všechny recenze uživatele

Když vidím inscenaci, kde excelují Pešek, Medřická a Nedbal a námět napsal autor filozofických esejů Maurice Maeterlinck, který je na církevním indexu, tak je jasné, že moje hodnocení bude 5 hvězd. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama