Gamera kontra Gaos

Gamera kontra Gaos

Sci-Fi

Japonsko, 1967, 86 min

Noriaki Juasa

Reiko Kasahara, Ted Rusoff (vyp.)

Keďže milujem snímky o Godzille a jej príbuzných, resp. japonské sci-fi spektákle 50. až 70. rokov, ani v tomto prípade nemôžem ináč. Tu proste nejde o dej, ktorý je hlúpučký a naivný, ide o tú atmosféru a hlavne o legendárny štýl špeciálnych efektov v tomto žánri ( herci navlečení v kostýmoch monštier pohybujúci sa v miniatúrnom ekosystéme ). Proste kúzelné.(28.2.2013)

Gamera kontra Gaos, legenda komunistických kin dob dávno minulých. Objektivně hodnoceno se jedná o celkem slabotku v rámci kaiju filmů. Slabé masky, triky, bitky monster i scénář, ale bohužel né zas tak hyperblbé a zábavné jako předchozí díl. Navíc je to hrozně zaměřené na děcka, Gamera je oproti předchozím filmům najednou "hodná" a chrání lidi a všechny nápady jak postupovat dál dává politikům a armádě osmiletý smrad co se svezl Gaměře na zádech.(24.10.2012)

Gamera, raketová šavlozubá želva dštící oheň na straně Japonska a proti ní Gaos, pterodaktyl přetáhnutý žehličkou s dvěma páteřemi, které fungují jako ladička. Příběh je velká fraška, malý kluk radí generálům a vědcům co mají dělat a nakonec přijdou s nápadem Gaose přilákat k nádobě s umělou krví a tu poté roztočit, aby se mu zamotala hlava. Ale všichni víme, že v těchto filmech lidstvo představuje převážně kompars a důležitější jsou monstra a jejich souboje. Jenže triky jsou jízda nahoru a dolů, povedené záběry střídají nepochopitelné kiksy. Nejdřív se krásně rozpůlí helikoptéra a vzápětí z ní začnou až příliš okatě vyskakovat pasažéři, jindy zase Gaos letící s Gamerou v pařátech je úplně statický a ještě má křídla nastavená proti směru letu.(23.5.2013)

Další japonská kaiju chuťovka z šedesátek. Hodnoceno objektivně místem, dobou vzniku a troškou nadhledu, takový nadprůměr. Ano vizuální efekty jsou lehce nad úrovní filmů Eda Wooda, a vlastně nic jiného v tom není potřeba hledat. Ale přiznám, že tady je ta "modelařina" větší a vymakanější než třeba v X-Nestvůře. Příběh standartní jako všech podobných, snad s vyjímkou toho, že tentokrát se na stranu lidí nepokrytě postaví obří létající želva na raketový pohon(!) a jinak mezilidská zápletka v pozadí strhující jak ulomenej nehet. Prostě japonský standart doby. Nechtěný komický prvek tohoto z dnešního pohledu "béčka" je největší přidaná hodnota filmu. Ruku na srdce, kolikrát se u dnešních VFX nabušených příšer od srdce zasmějete. Kdo nemá nadhled nebo nostalgického ducha, pro toho to není. Já vim, Zeman by to natočil lépe :-D(18.5.2020)

• pakobylka

Tenhle film se promítal před X lety v kině, které už dávno neexistuje - jako dítě jsem byla naprosto unesená a musela jsem ho vidět ještě jednou. Byl to pro mě tehdy tak silný zážitek, že si dodnes docela dost pamatuju děj - nebo alespoň jeho podstatné části, což se mi úplně běžně nestává. Gamera - OBROVSKÁ želva a Gaos - něco jako zvláštní kříženec pterodaktyla, taktéž obludných rozměrů. Oba dva nebyli pozoruhodní jenom svou velikostí, ale jak už to bývá, i značně zajímavými fantastickými dovednostmi. Jeden z nich "pomáhal a chránil“ a druhý zabíjel, ale tak šikovně, aby film mohl být mládeži přístupný. Nejspíš bych byla zklamaná, kdybych Gameru a Gaose hodnotila dnešníma očima, ale každopádně bych je chtěla znovu vidět. ----- P.S.: 1. 8. 2011 jsem se s Gamerou a s Gaosem díky jedné neznámé spřízněné duši znovu setkala. Co dodat ? Některá přání by se asi neměla plnit ... ;-) ... Ba ne, jsem moc ráda - za tu ŠANCI. Když jsem se vzpamatovala z prvotního šoku a srovnala se s tím, že v rozporu s mými dávnými vzpomínkami ta zvířátka ani vzdáleně nevyhlížejí JAKO OPRAVDOVÁ, dokázala jsem si znovu vybavit to naivní dětské nadšení, se kterým jsem kdysi odcházela z kina. Tím spíš, že tady existuje určitá (čistě náhodná) podobnost: Tenkrát jsem byla moc malá na to, abych četla české titulky - a teď pro změnu nebylo co číst, protože jsem žádný překlad neměla k dispozici ... Jen chci říct, že prostě nedokážu (a nechci) sestřelit snímek, který pro mě HODNĚ znamenal - ale taky mu nemůžu nechat 4*, které jsem mu před časem přidělila. Nakonec - už hezkých pár let k filmu kromě obrazu neodmyslitelně patří i zvuk, tak by nebylo fér šachovat s hvězdami, když si díky jazykové bariéře musím domýšlet, o čem je řeč.(6.9.2007)