Gamera kontra Gaos

Gamera vs. Gyaos

Sci-Fi

Japonsko, 1967, 86 min

Noriaki Juasa

Reiko Kasahara, Ted Rusoff (vyp.)
  • alphatown

zhlédnul jsem konečně několik filmů Gamera a Godzilla,všechny jsou na chlup stejné,japonci jsou posedlí pokémonama a jinými obludami,zřejmě tomu i věří,že někde blízko nich na ostrově žije megaželva a chrání Japonsko.Těch příšer znají snad padesát a snad všechny se v nějakém díle vyskytnou.Je vidět,že jsou z gumy a je to stejné jako česká Cesta do pravěku i pro stejně staré lidi.Seveřané mají Elfy,my máme vodníka a Krakonoše a Japonci mají Megaželvu.Bylo by to zajímavější,kdyby ty filmy se od sebe lišily.(12.7.2013)

Keďže milujem snímky o Godzille a jej príbuzných, resp. japonské sci-fi spektákle 50. až 70. rokov, ani v tomto prípade nemôžem ináč. Tu proste nejde o dej, ktorý je hlúpučký a naivný, ide o tú atmosféru a hlavne o legendárny štýl špeciálnych efektov v tomto žánri ( herci navlečení v kostýmoch monštier pohybujúci sa v miniatúrnom ekosystéme ). Proste kúzelné.(28.2.2013)

• Flipnic

Jako malýmu klukovi, kdy v komoušských kinech nedávali lautr nic, mi táta vyprávěl, jak za mlada chodil do kina na různý "monster movies", Sindibáda a různý dobrodružný filmy a starý horrory ... Hrozně jsem mu záviděl, než jsem trochu vyrostl a dostal se k prvním pořádným filmům ... A tak jsem si schválně skoukl film, o kterém mi táta vyprávěl, Gamera kontra Gaos ... No, těžko se to prostě hodnotí, ale mám pocit, že čím novější ty japonský "monster movies" byly, tím byly horší ... První Godzilla (1954) byla špičková a první Gamera (1965) hodně dobrá, temná atmosféra, černobílé filmy, dobré triky na tu dobu... Tohle je ale něco otřesného ... "Maska" záporného Gaose, no to si snad dělali prdel, navíc ve filmu se lautr nic neděje, příšery jsou na obrazovce tak 20% stopáže filmu ... Ale některý scény jsou nezapomenutelný a fakt k popukání ... Jinak ale fakt slabota asi i v rámci žánru, protože znám fakt mnohem lepší filmy z tohoto ranku ...(5.12.2009)

• pakobylka

Tenhle film se promítal před X lety v kině, které už dávno neexistuje - jako dítě jsem byla naprosto unesená a musela jsem ho vidět ještě jednou. Byl to pro mě tehdy tak silný zážitek, že si dodnes docela dost pamatuju děj - nebo alespoň jeho podstatné části, což se mi úplně běžně nestává. Gamera - OBROVSKÁ želva a Gaos - něco jako zvláštní kříženec pterodaktyla, taktéž obludných rozměrů. Oba dva nebyli pozoruhodní jenom svou velikostí, ale jak už to bývá, i značně zajímavými fantastickými dovednostmi. Jeden z nich "pomáhal a chránil“ a druhý zabíjel, ale tak šikovně, aby film mohl být mládeži přístupný. Nejspíš bych byla zklamaná, kdybych Gameru a Gaose hodnotila dnešníma očima, ale každopádně bych je chtěla znovu vidět. ----- P.S.: 1. 8. 2011 jsem se s Gamerou a s Gaosem díky jedné neznámé spřízněné duši znovu setkala. Co dodat ? Některá přání by se asi neměla plnit ... ;-) ... Ba ne, jsem moc ráda - za tu ŠANCI. Když jsem se vzpamatovala z prvotního šoku a srovnala se s tím, že v rozporu s mými dávnými vzpomínkami ta zvířátka ani vzdáleně nevyhlížejí JAKO OPRAVDOVÁ, dokázala jsem si znovu vybavit to naivní dětské nadšení, se kterým jsem kdysi odcházela z kina. Tím spíš, že tady existuje určitá (čistě náhodná) podobnost: Tenkrát jsem byla moc malá na to, abych četla české titulky - a teď pro změnu nebylo co číst, protože jsem žádný překlad neměla k dispozici ... Jen chci říct, že prostě nedokážu (a nechci) sestřelit snímek, který pro mě HODNĚ znamenal - ale taky mu nemůžu nechat 4*, které jsem mu před časem přidělila. Nakonec - už hezkých pár let k filmu kromě obrazu neodmyslitelně patří i zvuk, tak by nebylo fér šachovat s hvězdami, když si díky jazykové bariéře musím domýšlet, o čem je řeč.(6.9.2007)

„Gamera kontra Gaos“ je hodně průměrný kaiju film a jsem si jistý, že spousta diváků si bude myslet, že je ještě hůř než průměrný. A on by možná byl, kdyby tu chvílemi nebyly skutečně skvělé trikové sekvence, které zdůrazňují to, co mám na kaiju snímcích nejradši. Krásnou snahu dosáhnout výborného efektu pomocí klasických, trikových metod, bez digitálu, což v té době ani nešlo, ale přitom efektivně a prostě nádherně.(20.12.2015)