poster

Poslední křížová výprava

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul - Călugăreni

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul - Unirea

 • Francie

  La dernière croisade

 • Itálie

  Michele il bravo

 • Itálie

  L'ultima crociata

 • anglický

  Last Crusade

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  Posledná krížová výprava

 • Velká Británie

  Michael the Brave

 • Kanada

  Michael the Brave

 • Nový Zéland

  Michael the Brave

 • USA

  Michael the Brave

 • Austrálie

  Michael the Brave

 • Kanada

  The Last Crusade

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

Rumunsko / Francie / Itálie, 1971, 107 min

Hudba:

Tiberiu Olah

Hrají:

Amza Pellea, Olga Tudorache, Irina Gardescu, György Kovács, Nicolae Secareanu, Aurel Rogalschi, Ioana Bulca, Maria Clara Sebők, Septimiu Sever, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Mircea Albulescu, Ion Besoiu, Emmerich Schäffer, Fory Eterle, Colea Rautu, Constantin Codrescu, Sergiu Nicolaescu, Emil Liptac, Jean Lorin Florescu, Radu Cristian Nicolae, Florin Scarlatescu, Mihai Mereuta, Valentino Dain, Cornel Girbea, Alexandru Herescu, Papil Panduru, Dinu Gherasim, Florin Blanarescu, Dan Dobre, George Demetru, Stelian Cremenciuc, Mircea Breazu, Nicolae Brancomir, Virgil Popovici, Igor Bardu, Nicolae Luchian Botez, Grigore Nagacevschi, Petre Gheorghiu, Iulian Necsulescu, Andrei Bursaci, Cornel Coman, Hans Kraus, Ion Niciu, Andrei Prajovski, Alexandrescu Vrancea, Nicolae Venias, Constantin Codarcea, N. N. Matei, Val Lefescu, Alexandru Virgil Platon, Alexandru Repan, Ion Apahideanu, Ion Birloiu, Ion Dorutiu, Dumitru Ghiuzelea, Nicolae Peniuc, Cicerone Ionescu, Paul Misai, Horia Caciulescu, Horia Pavel, Lascar Banu, Ion Lupu, Alexandru Vasiliu, Constantin Stelian, Gavril Tanase, Paul Rusca, Haralambie Polizu, Mihai Ciuca, Dinu Ianculescu, Gheorghe Carare, Franz Keller, Ion Ilie Ion, Corado Negreanu, Mircea Stroe, Emil Gilian, George Aurelian, Florin Stroe, Gabriel Danciulescu, Paul Nadolschi, Mitzura Arghezi, Catita Ispas, Valeria Marian, Ana Maria Otetea, Rosenmarie Fischer, Livia Baba, Minel Kleper, Grigore Anghel Seceleanu, Petre Patrascu, Sandu Radulescu, Vasile Luican, Traian Petrut, Constantin Bărbulescu, Alexandru Demetriad, Vasile Dinescu, Ion Porsila, Gheorghe Buliga, Nitisor Cazacu, Hanns Schuschnig, Kurt Conradt, Sigfried Sigmund, Ioachim Saunnig, Emil Bogdan
 • Lokutus
  *****

  Nádherný bohatě strukturovaný snímek, který nepostrádá ucházející herecké výkony, výbornou hudbu, bohatou výpravu a především smysl - tudíž vše, co Nicolaescovi předchozí (a dle množství hodnocení u nás i podstatně známější) Dákové, postrádají. Vznešený příběh slednotitele rumunských kmenů má vše, co by správný historický snímek měl mít a jediné, co mu trochu škodí je rozdělení na dvě - mírně kontrastnější - poloviny, z nichž druhá se soustředí především na bojové a výpravné orgie a nedokáže už diváka natolik zainteresovat jako polovina první. Přesto se však jedná o jeden z vůbec nejzdařilejších rumunských filmů.(3.12.2003)

 • Divočák
  *****

  Mistrovské Nicolaescuovo dílo. Historický velkofilm, který se obratně vyhýbá většině žánrových klišé a zaujme nákladnou výpravou i svižnou režií. Většina podobné západní produkce může jen tiše blednou závistí. Michal je šlechticem malé východoevropské země jménem Valašsko. Jeho snem je sjednotit země svých předků a je ochoten proto udělat cokoliv. Za pomoci tureckého přítele Selima si získává podporu Sultána, kterého ovšem po vybudování armády zradí a sám proti němu vytáhne, čímž zaujme hlavy států křesťanské části Evropy. Ti, v čele s maďarským panovníkem Zimundem Báthorym, přislíbí Michalovi pomoc v boji proti Turkům. Ta je ovšem zcela miniální a Michal je naopak ne zcela dobrovolně natlačen podepsat Zikmundovi smlouvu o svém vazalství. I tak ale pokračuje ve svém tažení, které vede až k monumentální bitvě v závěru filmu, v níž Michal bez cizí pomocí porazí několikanásobnou tureckou přesilu.(2.1.2008)

 • Morholt
  *****

  Začalo to pěkně po tepesovsku, takže hned na úvod jsem se dočkal hostiny s výhledem na narážení na kůl. Ale i když se pak film věnuje spíše politikaření, je se na co dívat. Nicolaescu si je jistý jak u sulatána v Istanbulu, tak na císařském dvoře či před papežským stolcem. Vydařený byl i rytířský turnaj. Vzdor samotné postavě Michala Chrabrého je film překvapivě prost přehnané dávky patosu a samotný hrdina dokáže být i pěkně proradný bastard, což ostatně nebylo u rumunských knížat nic výjimečného. Vrchol pak přichází v závěru s bitvou u Calugareni, která je epická ve všech ohledech. Sice jsem měl občas zmatek v tom, co se tam děje, ale mohutné přesuny vojsk byly natolik úchvatné, že mi to bylo jedno. 90%(1.9.2018)

 • NinadeL
  ***

  První díl dobyvatelské kroniky Michala Chrabrého začíná v bojích roku 1593. Máme tedy ve dvou dílech před sebou události až do roku 1601, kdy Michal dojde své dějinné úlohy. Zatím se seznamujeme, například jeho manželka chrání jejich syna a jediný, kdo je Michalem od samého počátku fascinován, je italská hraběnka Rossana Viventini... Dokážu si představit, že kdyby byla k mání kvalitní kopie, možná i ten lepší dabing, tak by to sneslo širší zájem české veřejnosti. A třebas jen pro to, že se tu máme možnost podívat do rudolfinské Prahy také z jiného pohledu.(2.1.2013)

 • italka63
  ****

  Film, který neviděli ani ne dvě stovky diváků. A je to jejich škoda ! Rumunské dějiny v odporu turecké armády a hrdý vévoda Michal, ten skvělý stratég a bojovník, ten váš vtáhne do víru bitvy. Takové, ve které nejsou počítačoví rytíři a koně, ale živí lidé, bojující za svoji nezávislost, a nejen svou, vždyť papež v Římě si láme hlavu před osmanskou invazí. Jenže penízky na vojsko teoreticky nemá, tak nějak. Pomoz si sám Michale ! A Michal to dal, zahnal Turky do bažin a paša Selim se plazil v blátě jako poslední pěšák. Shrnuto, rumunský historický velkofilm, tak tenhle název je zasloužený.(1.8.2016)

 • - Představitel hlavní role Michala Chrabrého (Amza Pellea) trpěl při natáčení vleklým onemocněním hlasivek, stejný problém jej sužoval i u předchozího společného natáčení s režisérem Nicolaescem Dákové (1967). Z tohoto důvodu bylo nutno roli Michala Chrabrého předabovat, tohoto úkolu se, stejně jako u Dáků, zhostil Emanoil Petrut. (AGAMENON)

 • - Ve scéně papežské audience svatý Otec Klement VIII. (Fory Etterle) podvakráte žehná znamením svatého kříže pravoslavným způsobem, nikoliv katolickým. (AGAMENON)

 • - Hlavní představitel Amza Pellea, hrát tuto svou roli původně vůbec neměl. Tu měl dostat sám režisér – ten ji však odmítl a objevil se v roli Selima. (Karlos80)