poster

Poslední křížová výprava

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul - Călugăreni

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul - Unirea

 • Francie

  La dernière croisade

 • Itálie

  Michele il bravo

 • Itálie

  L'ultima crociata

 • anglický

  Last Crusade

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  Posledná krížová výprava

 • Velká Británie

  Michael the Brave

 • Kanada

  Michael the Brave

 • Nový Zéland

  Michael the Brave

 • USA

  Michael the Brave

 • Jihoafrická republika

  Michael the Brave

 • Irsko

  Michael the Brave

 • Austrálie

  Michael the Brave

 • Kanada

  The Last Crusade

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

Rumunsko / Francie / Itálie, 1971, 107 min

Hudba:

Tiberiu Olah

Hrají:

Amza Pellea, Olga Tudorache, Irina Gardescu, György Kovács, Nicolae Secareanu, Aurel Rogalschi, Ioana Bulca, Maria Clara Sebők, Septimiu Sever, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Mircea Albulescu, Ion Besoiu, Emmerich Schäffer, Fory Eterle, Colea Rautu, Constantin Codrescu, Sergiu Nicolaescu, Emil Liptac, Jean Lorin Florescu, Radu Cristian Nicolae, Florin Scarlatescu, Mihai Mereuta, Valentino Dain, Cornel Girbea, Alexandru Herescu, Papil Panduru, Dinu Gherasim, Florin Blanarescu, Dan Dobre, George Demetru, Stelian Cremenciuc, Mircea Breazu, Nicolae Brancomir, Virgil Popovici, Igor Bardu, Nicolae Luchian Botez, Grigore Nagacevschi, Petre Gheorghiu, Iulian Necsulescu, Andrei Bursaci, Cornel Coman, Hans Kraus, Ion Niciu, Andrei Prajovski, Alexandrescu Vrancea, Nicolae Venias, Constantin Codarcea, N. N. Matei, Val Lefescu, Alexandru Virgil Platon, Alexandru Repan, Ion Apahideanu, Ion Birloiu, Ion Dorutiu, Dumitru Ghiuzelea, Nicolae Peniuc, Cicerone Ionescu, Paul Misai, Horia Caciulescu, Horia Pavel, Lascar Banu, Ion Lupu, Alexandru Vasiliu, Constantin Stelian, Gavril Tanase, Paul Rusca, Haralambie Polizu, Mihai Ciuca, Dinu Ianculescu, Gheorghe Carare, Franz Keller, Ion Ilie Ion, Corado Negreanu, Mircea Stroe, Emil Gilian, George Aurelian, Florin Stroe, Gabriel Danciulescu, Paul Nadolschi, Mitzura Arghezi, Catita Ispas, Valeria Marian, Ana Maria Otetea, Rosenmarie Fischer, Livia Baba, Minel Kleper, Grigore Anghel Seceleanu, Petre Patrascu, Sandu Radulescu, Vasile Luican, Traian Petrut, Constantin Barbulescu, Alexandru Demetriad, Vasile Dinescu, Ion Porsila, Gheorghe Buliga, Nitisor Cazacu, Hanns Schuschnig, Kurt Conradt, Sigfried Sigmund, Ioachim Saunnig, Emil Bogdan
 • NinadeL
  ***

  První díl dobyvatelské kroniky Michala Chrabrého začíná v bojích roku 1593. Máme tedy ve dvou dílech před sebou události až do roku 1601, kdy Michal dojde své dějinné úlohy. Zatím se seznamujeme, například jeho manželka chrání jejich syna a jediný, kdo je Michalem od samého počátku fascinován, je italská hraběnka Rossana Viventini... Dokážu si představit, že kdyby byla k mání kvalitní kopie, možná i ten lepší dabing, tak by to sneslo širší zájem české veřejnosti. A třebas jen pro to, že se tu máme možnost podívat do rudolfinské Prahy také z jiného pohledu.(2.1.2013)

 • dr.fish
  ****

  Historický velkofilm výpravou nepochybně na nejvyšší úrovni. Vzestup a pád šlechtice, který na krátké období zažehl jiskru naděje na znovuzrození samostatnosti Valašska, Sedmihradska a Moldávie. Tyto země smetené tureckou vojenskou kampaní se ocitli v nárazníkovém pásmu nikoho, v soukolí Osmanů a Svaté říše římské národa německého. Na jejich území se bojovalo, jejich lidé umírali, oni byli zneužíváni pro politické cíle obou stran. Občas se v jejich středu objevil šlechtic, který dokázal být na vojenském a politickém kolbišti důstojným soupeřem a vynutil si pozornost. A to byl Michal Chrabrý. 80%(12.7.2015)

 • Davej
  ***

  Verze, ve které jsem viděl tento film já (doufám, že jich je víc), byla opravdu velmi špatně sestříhaná, takže se film rozpadl na krásné záběry bitev a občas těžko pochopitelné scény mezi tím a příběh tím pádem tak trochu dostal na frak (snad se na tom podepsalo i to, že promítací přístroj nějak zlobil a tak při přehazování kotoučů byla vždy několikasekundová přestávka) .To však nic nemění na tom, že Nicolaescu obrovské davové scény vskutku umí a už jen kvůli nim stojí PKV vidět. Mimochodem- jak vlastně československá distribuce došla k tomuto názvu je mi záhadou. Mihai sice bojuje s Turky a mluví o dobývání Istanbulu, ale především se přetahuje o moc s křesťanskými kolegy. *A několik zajímavostí na konec: Film měl být původně natáčen v koprodukci s americkou společností Columbia Pictures a hlavní roli měl hrát- a teď se podržte- Charlton Heston. Ovšem a- chytněte se ještě pevněji- Ceauşescu se vyjádřil, že by byla hanba, kdyby Rumuni své dějiny nezvládli zpracovat sami, a spolupráci zatrhl. Nicolaescu se však kontaktů s Columbií úplně nevzdal a hledal u ní pomoc při výběru představitele hlavního hrdiny. Zaslal do USA záběry z castingových zkoušek a bylo mu odpovězeno, že ideální volbou pro titulní roli by byl on sám. Jak to nakonec dopadlo, víte sami. Amza Pellea zobrazil Mihaie vskutku impozantně a to nejen s ohledem na vzhled.(4.10.2007)

 • Pohrobek
  ****

  Monumentální, ale v první řadě i skvěle napsaný a natočený snímek o slavném Michailu Chrabrém. Jistá tendenčnost - dobově poněkud nepadnoucí volání po rumunském sjednocení, což bych bral možná v devatenáctém, ale ne v šestnáctém století - se pochopitelně vzhledem k době vzniku i účelu snímku nezapře, ale ji určitě nemá smysl vyčítat, a i kdyby, je přebita výborným příběhem, dobrými hereckými výkony a hudbou a výpravou, jakou má historický snímek mít. Amza Pellea v titulní roli knížete, který více než po moci touží po dobru své vlasti, je místy vyloženě uchvacující.(4.10.2007)

 • italka63
  ****

  Film, který neviděli ani ne dvě stovky diváků. A je to jejich škoda ! Rumunské dějiny v odporu turecké armády a hrdý vévoda Michal, ten skvělý stratég a bojovník, ten váš vtáhne do víru bitvy. Takové, ve které nejsou počítačoví rytíři a koně, ale živí lidé, bojující za svoji nezávislost, a nejen svou, vždyť papež v Římě si láme hlavu před osmanskou invazí. Jenže penízky na vojsko teoreticky nemá, tak nějak. Pomoz si sám Michale ! A Michal to dal, zahnal Turky do bažin a paša Selim se plazil v blátě jako poslední pěšák. Shrnuto, rumunský historický velkofilm, tak tenhle název je zasloužený.(1.8.2016)

 • - Od své premiéry 13. 2. 1971 do 31. 12. 2007 film v rumunských biografech zhlédlo 13 321 377 diváků, čímž se stal v té době v Rumunsku třetím nejnavštěvovanějším rumunských filmem všech dob. (AGAMENON)

 • - Hlavní představitel Amza Pellea, hrát tuto svou roli původně vůbec neměl. Tu měl dostat sám režisér – ten ji však odmítl a objevil se v roli Selima. (Karlos80)

 • - Ve scéně papežské audience svatý Otec Klement VIII. (Fory Etterle) podvakráte žehná znamením svatého kříže pravoslavným způsobem, nikoliv katolickým. (AGAMENON)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace