poster

Poslední křížová výprava

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul - Călugăreni

 • Rumunsko

  Mihai Viteazul - Unirea

 • Francie

  La dernière croisade

 • Itálie

  Michele il bravo

 • Itálie

  L'ultima crociata

 • anglický

  Last Crusade

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  Posledná krížová výprava

 • Nový Zéland

  Michael the Brave

 • USA

  Michael the Brave

 • Velká Británie

  Michael the Brave

 • Jihoafrická republika

  Michael the Brave

 • Kanada

  Michael the Brave

 • Irsko

  Michael the Brave

 • Austrálie

  Michael the Brave

 • Kanada

  The Last Crusade

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

Rumunsko / Francie / Itálie, 1971, 107 min

Hudba:

Tiberiu Olah

Hrají:

Amza Pellea, Olga Tudorache, Irina Gardescu, György Kovács, Nicolae Secareanu, Aurel Rogalschi, Ioana Bulca, Maria Clara Sebők, Septimiu Sever, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Mircea Albulescu, Ion Besoiu, Emmerich Schäffer, Fory Eterle, Colea Rautu, Constantin Codrescu, Sergiu Nicolaescu, Emil Liptac, Jean Lorin Florescu, Radu Cristian Nicolae, Florin Scarlatescu, Mihai Mereuta, Valentino Dain, Cornel Girbea, Alexandru Herescu, Papil Panduru, Dinu Gherasim, Florin Blanarescu, Dan Dobre, George Demetru, Stelian Cremenciuc, Mircea Breazu, Nicolae Brancomir, Virgil Popovici, Igor Bardu, Nicolae Luchian Botez, Grigore Nagacevschi, Petre Gheorghiu, Iulian Necsulescu, Andrei Bursaci, Cornel Coman, Hans Kraus, Ion Niciu, Andrei Prajovski, Alexandrescu Vrancea, Nicolae Venias, Constantin Codarcea, N. N. Matei, Val Lefescu, Alexandru Virgil Platon, Alexandru Repan, Ion Apahideanu, Ion Birloiu, Ion Dorutiu, Dumitru Ghiuzelea, Nicolae Peniuc, Cicerone Ionescu, Paul Misai, Horia Caciulescu, Horia Pavel, Lascar Banu, Ion Lupu, Alexandru Vasiliu, Constantin Stelian, Gavril Tanase, Paul Rusca, Haralambie Polizu, Mihai Ciuca, Dinu Ianculescu, Gheorghe Carare, Franz Keller, Ion Ilie Ion, Corado Negreanu, Mircea Stroe, Emil Gilian, George Aurelian, Florin Stroe, Gabriel Danciulescu, Paul Nadolschi, Mitzura Arghezi, Catita Ispas, Valeria Marian, Ana Maria Otetea, Rosenmarie Fischer, Livia Baba, Minel Kleper, Grigore Anghel Seceleanu, Petre Patrascu, Sandu Radulescu, Vasile Luican, Traian Petrut, Constantin Barbulescu, Alexandru Demetriad, Vasile Dinescu, Ion Porsila, Gheorghe Buliga, Nitisor Cazacu, Hanns Schuschnig, Kurt Conradt, Sigfried Sigmund, Ioachim Saunnig, Emil Bogdan
 • Lokutus
  *****

  Nádherný bohatě strukturovaný snímek, který nepostrádá ucházející herecké výkony, výbornou hudbu, bohatou výpravu a především smysl - tudíž vše, co Nicolaescovi předchozí (a dle množství hodnocení u nás i podstatně známější) Dákové, postrádají. Vznešený příběh slednotitele rumunských kmenů má vše, co by správný historický snímek měl mít a jediné, co mu trochu škodí je rozdělení na dvě - mírně kontrastnější - poloviny, z nichž druhá se soustředí především na bojové a výpravné orgie a nedokáže už diváka natolik zainteresovat jako polovina první. Přesto se však jedná o jeden z vůbec nejzdařilejších rumunských filmů.(3.12.2003)

 • NinadeL
  ***

  První díl dobyvatelské kroniky Michala Chrabrého začíná v bojích roku 1593. Máme tedy ve dvou dílech před sebou události až do roku 1601, kdy Michal dojde své dějinné úlohy. Zatím se seznamujeme, například jeho manželka chrání jejich syna a jediný, kdo je Michalem od samého počátku fascinován, je italská hraběnka Rossana Viventini... Dokážu si představit, že kdyby byla k mání kvalitní kopie, možná i ten lepší dabing, tak by to sneslo širší zájem české veřejnosti. A třebas jen pro to, že se tu máme možnost podívat do rudolfinské Prahy také z jiného pohledu.(2.1.2013)

 • Cervenak
  ****

  "Čo je, páni, nechutí vám?" pýta sa šľachtic ostatných stolovníkov na nádvorí valašského hradu niekedy koncom 16. storočia. Rozpačito sa prehrabujú jedlom, odháňajú otravne bzučiace mäsiarky a vrhajú pohľady kamsi bokom. Kamera si dá odjazd a my vidíme, že pár metrov od hodovného stola stojí niekoľko kolov, na ktoré sluhovia práve nabodávajú odsúdencov. Zrejme najvýpravnejší rumunský veľkofilm v podaní "transylvánskeho Bondarčuka" Sergia Nicolaescu nerobí hanbu výbornej úvodnej scéne. Rozmach bojových scén je ohromujúci. Príbeh napriek primeranej dávke pátosu zostáva realistický (aspoň čo sa týka dobovej špinavosti a brutality a nie celkom čestných skutkov ústredných hrdinov). Samotný Mihai je vykreslený dobre, len škoda, že jeho vývoj nevyznie kvôli topornému herectvu hlavného predstaviteľa, ktorý všetko odohrá prakticky s jedným výrazom tváre (omnoho zaujímavejšou postavou je jeho protivník Selim paša v podaní samotného Nicolaesca). Druhá výhrada smeruje ku kostýmom, ktoré ani náhodou nevyzerajú verne dobovo. V každom prípade ale nadpriemerný historický film, nezaťažený romantikou až tak ako poľské "sienkiewiczovky".(2.12.2009)

 • Pohrobek
  ****

  Monumentální, ale v první řadě i skvěle napsaný a natočený snímek o slavném Michailu Chrabrém. Jistá tendenčnost - dobově poněkud nepadnoucí volání po rumunském sjednocení, což bych bral možná v devatenáctém, ale ne v šestnáctém století - se pochopitelně vzhledem k době vzniku i účelu snímku nezapře, ale ji určitě nemá smysl vyčítat, a i kdyby, je přebita výborným příběhem, dobrými hereckými výkony a hudbou a výpravou, jakou má historický snímek mít. Amza Pellea v titulní roli knížete, který více než po moci touží po dobru své vlasti, je místy vyloženě uchvacující.(4.10.2007)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Moskva 1971 - Nominácia na 1. cenu(7.1.2012)

 • - Představitel hlavní role Michala Chrabrého (Amza Pellea) trpěl při natáčení vleklým onemocněním hlasivek, stejný problém jej sužoval i u předchozího společného natáčení s režisérem Nicolaescem Dákové (1967). Z tohoto důvodu bylo nutno roli Michala Chrabrého předabovat, tohoto úkolu se, stejně jako u Dáků, zhostil Emanoil Petrut. (AGAMENON)

 • - Ve scéně, v níž Michal Chrabrý (Amza Pellea) účtuje s poraženými šlechtici od bitvy u Selimbaru, v záběru, v němž přikazuje Stroeu Buzescovi (Ilarion Ciobanu) vrátit zajatcům jejich meče, má titulní hrdina připnut svůj sněhobílý plášť s vysokým límcem, přestože jím o chvíli dříve přikryl hlavu Ondřeje Báthoryho (György Kovács). (AGAMENON)

 • - Hlavní představitel Amza Pellea, hrát tuto svou roli původně vůbec neměl. Tu měl dostat sám režisér – ten ji však odmítl a objevil se v roli Selima. (Karlos80)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace