Ovčiarskou cestou

(TV film)

Čarovné formulky, mágia a obradné rituály pomáhali ochrániť stádo a pastierov oviec pred chorobami, zlými silami a živelnými pohromami. Mali sme to šťastie, že sme ešte zažili odchádzajúcu generáciu gazdov, ktorí sa postupne vytrácali z našej rodnej krajiny. So sebou si do večnosti nenávratne odnášali vedomosti a zvyky, ktoré sa roky formovali v pote tvrdej práce.  A tak sme sa rozhodli navrátiť do dnešných dní aspoň kúsok sveta našich predkov.  Vydajte sa spolu s nami na ovčiarsku cestu po Slovensku - krajine zasadenej v srdci Európy. Sprievodcami nám budú ľudia, ktorí svoj život zasvätili nielen chovu oviec, ale aj zachovaniu zvykov, spojenými so životom na slovenských salašoch, ale hlavne svoje životy prežili v harmónii s prírodou. (ČSFD)

Radko

Ovečka: slovenské mystérium. Slováci sú s pastierstvom často spájaní, či už historicky alebo ironicky. Diela majstrov výtvarného a užitého umenia často vhodne, no rovnako často gýčovito, dopĺňa pasúce sa stádo oviec, bača s kapsičkou cez plece a psom naháňajúcim čriedu do správnych medzí. Dokument prináša zasvätený pohľad do histórie, no najmä do toho, čo všetko sa skrýva za ovčiarskym remeslom, čo všetko obnáša živiť sa starostlivosťou o ovce. Aby som nejako planô nekecal, tak prihodím čosi z vlastných skúseností a vedomostí. Remeslo pasenia ovcí je v tradičnom zmysle momentálne (2021 a nejakých dvadsať rokov pred) na ústupe. V srdci Slovenska, na Horehroní, v katastri obce Beňuš za posledné dva roky nie je jediný salaš. Sám ich pamätám niekoľko, i s roztrúsenými kolibkami a pastierskymi prístreškami kde tade po lúkach. Dnes tu niet po pasúcich sa ovciach, s výnimkou drobnochovateľov, ani stopy. Druhá poznámka je možno o čosi krutejšia, no patrí k salašníctvu. Najlepšie ovčie mäsko je z takzvaných ciciakov. Ciciak je ovečka-bábätko, sama odkázaná na materské mliečko. Za masívnym dovozom ovčieho mäska zo Slovenska do Talianska v uplynulých desaťročiach bola aj požiadavka talianskych konzumentov práve na dodávku ciciačikov na ich slávnostne prestreté tabule. Plné vychýrene skvostného talianskeho jedla a mäkkučkého mäsíčka ovčích kojencov - rozpadávajúceho sa blahom z delikatesnej chute - na jazyku vyberaných románskych fajnšmekrov. ()