Osud člověka

Osud človeka

Fate of a Man

Drama / Válečný / Životopisný

Sovětský svaz, 1959, 103 min

10/10 Povedený nadčasový kus - retrospektiva života jedoho ze statisíců ruských mužů - těch 'šťastnějších" - i když na ztrátě rodiny není toho mnoho šťastného, tedy spíš přeživších zajetí a vysilující otrockou práci pro německou třetí říši. Režisér a představitel hlavní role Sokolov odchází na frontu, ale je se spoustou dalších spolubojovníků zajat němci. V nelidských podmínkách postupňe umírají ti, s nimiž se postupně seznámil a navázal přátelství. A jeho drží nad vodou jenom každodení vysněné rozhovory s rodinou a potřeba se vrátit domů. Dobré scénky: analogie prvních krůčků syna s otcovými, přenocování zajatců v kostelíku, 3 stakany vodky v lágru před popravou, objevení malého "syna". Jediné, co mi vadilo, byla ta propgandistická vložka s anglickou gramofonovou deskou, ale to beru jako úlitbu ústřednímu výboru KSSSR, protože jinak tam snad ani nic závadného nebylo. Odrežírovat si takovýto film z pozice před kamerou - klobouk dolu...(21.5.2008)

Když jsem po mnoha letech Osud člověka opět zhlédl, hodně jsem o něm přemýšlel. Ne, že by neměl řadu předností, a ne, že by nevyčníval z dobové sovětské produkce, na prvotinu je to překvapivě vyzrálé dílo, jenže je tam nejedno ale. Svých nadšených obdivovatelů má konec konců Bondarčuk dost, takže se nakonec, jak bývá u mě zvykem, když jsem na vážkách, přikláním tam, kde ostatní hodnotí výš, k nižšímu hodnocení. Kdo tvrdí, že film postrádá nebo minimalizuje propagandistický rozměr, má pořádné klapky na očích. Snaha konstruovat nového sovětského člověka je ve skutečnosti výrazná. Osobně mi vadí i sentiment, kde Bondarčuk promyšleně pracuje s dětským sirotkem. Pokud jde o únik ze zajetí, tak snadno by to asi v reálu nešlo, ale asi nejvíc to skřípe ve scéně konfrontace se šéfem lágru. Tady Bondarčuk promyšleně hraje na patetickou vlasteneckou notečku. Neupírám Bondarčukovi výjimečný talent, ale mám pocit, že hrál v sovětské kinematografii podobnou roli jako u nás Otakar Vávra. Osud člověka je dobrý, ale v mých očích nikoliv výjimečný. Celkový dojem: 65 %.(31.10.2016)

Velmi sugestivní válečný film. Režisér Bondarčuk se tímto zapsal zlatým písmem do dějin světové kinematografie. I když se ve filmu zase tak moc neválčí, přesto vypovídá o 2.světové válce v Rusku velmi mnoho, ale hlavně ztvárnil výborným způsobem povídku Michajla Šolochova a opět je zde ukázka "ruské duše", která pokořila i krutého SS velitele tábora Müllera. Půl století starý film, stále úžasný.(4.1.2008)

Osud člověka vypráví příběh frontového řidiče Andreje Sokolova, na kterého jako na mnoho jiných sovětských občanů dolehnou válečné události. Film sleduje Sokolovův život od raných 20. let, kdy se seznámil se svojí manželkou až po rok 1946. v letech meziválečných měl relativně šťastný život, vše přeruší až válka, která je také původcem všech Sokolovových strastí. Účinky filmu doslova ohryzávají lidskou vnímavost až do morku kostí, žádná falešná nostalgie a sentiment se nekoná. Podmínky v nichž musí Sokolov živořit během německého zajetí jsou zobrazeny s naturalistickou syrovostí a drsností. Proti nim se staví obyčený člověk Sokolov jakožto síla, kterou ani útrapy války nezlomí. Byť přijde ve válce úplně o všechno je schopen dále žít a najít smysl svého života. Celek se zakládá na jednotlivých přelomových scénách, které se každému divákovi s aspon kouskem citu v těle vryjí do paměti.(13.10.2006)

Ruské válečné filmy jsou pro mě pokaždé silným zážitkem. Možná silnějším, než ty americké, protože jsou syrovější, opravdovější a uvěřitelnější. Osud člověka není výjimkou. Andrej Sokolov je prototypem obyčejného člověka, kterého válka semele, rozžvýká a vyplivne. Vidím společný výchozí bod s Ditou Saxovou, byť ta to ve výsledku uchopila jinak. Víc ruských válečných filmů v České (potažmo v české, ale tomu nevěřím) televizi, prosím.(3.5.2016)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Michaila Šolochova. (Terva)

• - Na filmovém festivalu v Moskvě získal snímek cenu v kategorii nejlepší film. (Terva)