Reklama

Reklama

Utajený pasažér

  • USA Stowaway (více)
Trailer 2

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (241)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tak to se zase povedlo. Jsem rád, že jsme se dostali do doby, kdy si sci-fi dokáže krásně poradit s exteriéry, ale i interiéry. Tak, že to třeba tady vypadá fakt pěkně. Jenže ještě by se trošku mohlo zamakat na těch scénáristech. Překvapilo mě, že nikdo moc neřeší, kde se ten utajený pasažér vlastně vůbec vzal. Průběh taky nebyl úplně ze seznamu těch nápaditých, inteligentních a logických. Přitom Anna Kendrick pro mě byla jasný lákadlo. Ve výsledku ale zklamání a promarněný materiál. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Překvapivě dobré procedurální sci-fi drama chvílemi působící jako kosmický simulátor cesty na Mars stavící na silných etických dilematech a tematizující ženu coby hrdinku... Formálně je tenhle film hodně podobný Pennově prvotině Arctic - Ledové peklo...komorní, pomalé, minimalistické, úsporné...plus vjem nehostinosti je tu rovněž dost silný - Vesmír (i arktická krajina) jsou pro člověka v podstatě čistě nepřátelská území... ()

Reklama

3DD!3 

všechny recenze uživatele

BLM. Sic nerozumím proč film nepojmenovali Černý pasažér, když by to zde bylo na místě, ale jinak poměrně příjemná podívaná. Ano je podivné, že se tam dostal a ještě přežil start, ale jinak jde o krásné vesmírné stylistické cvičení. Vizuálně podmanivé šplhání ve vesmíru, je jednoznačně vrcholem filmu. Herci jsou fajn, za mě slušná Netflixárna. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tak trochu cimrmanovské "Navrhuju sníst psy" ve vesmíru, kterému bych nejraději dal i tu pátou hvězdičku, kdyby odpovědělo na ve vzduchu doslova visící otázku: "Jak se tam kruci dostal?" Ve všech ohledech je to totiž film přesně pro mě, tedy tichý, nehýřící zbytečnými efekty a spoléhající na herce (úplně výborná Anna Kendrick) a na to, že se vžijete do jejich situace a zkusíte si sami zapřemýšlet, jak byste něco takového řešili.____P.S. Že tady v komentářích někteří uživatelé zase ukazují, jak moc omezení rasisté jsou, to už bohužel patří k čím dál nepříjemnější ČSFD. ()

tron 

všechny recenze uživatele

So slzou v oku márne spomínam na fenomenálny Sunshine Dannyho Boylea, kde si posádka dokázala aj v extrémne vyhrotených okamihoch zachovať obdivuhodnú chladnú hlavu, ako sa na špičkových profesionálov patrí. Uvedomovali si dôležitosť svojej misie, boli bežne naučení pracovať pod tlakom a chápali, že ich život v porovnaní s úspešným splnením misie nemá absolútne žiadnu hodnotu. Naopak, akonáhle to bolo nutné, nemal tento výkvet vedeckej spoločnosti problém obetovať sa. Pretože čo je jeden život, ICH život, v porovnaní s prežitím kolegov, planéty?   Je mi jasné, že ak by na podobnej morálnej (a inej) úrovni bola aj posádka z Utajeného pasažiera, žiadny film by nebol resp. by sa jednalo o kraťas, keďže by sa všetko skončilo do polhodiny s tým, že by sa jednotliví hrdinovia predbiehali o to, kto je pre misiu najmenej dôležitý a teda obetovateľný. Ono, treba uznať, že tá dilema je zaujímavá a vo svojej jednoduchosti účinná a silná. Ale proste som sa až do konca filmu (takmer dvojhodinového, čo je miestami temer smrtiace) nevedel zmieriť s tým, ako (ne)riešili zásadné problémy a upadli alebo do miestami až hystérie, prípadne totálnej depresie. Prišlo mi to nedôstojné a neuveriteľné.   Niekde v strede to začne byť fakt solídna nuda, ktorú síce ako-tak nakopne akčnejšie finále, ale stále to v mojich očiach nie je na štvrtú hviezdu. Dizajn základne fajn, ale po desiatkach sci-fi s „rovnakou“ výpravou už to nie je niečo, čo by ma zvalilo z gauča.   SPOILERY: Ja som vlastne nepochopil ani len to, ako sa tam vôbec mohol ocitnúť. Myslím, že som film pozeral pozorne, ale toto mi ušlo. To ho tam proste... zabudli??? A nepochopil som ani záver s búrkou. V jednej chvíli pre nich predstavuje smrteľné nebezpečenstvo a musia sa pred ňou okamžite ukryť i za cenu straty „fľaše“, ale keď treba, tak zrazu už nie je problém vyjsť von a nič sa nikomu nestane. A zdolávanie prekážok vedúcich ku kyslíku je na prvej ceste znázornené ako učinené peklo, ale o dve scény neskôr nie je problém zdolať to za (prehnane povedané) pár sekúnd a bez zadýchania. Pričom s týmto nápadom pracujú postavy už v prvej polovici snímky, ale vyhodnotia ho ako rizikové v zmysle, že by sa mohla poškodiť loď. Keď sa k tomu nakoniec ale predsa len odhodlajú, tak sa zjavne žiadna loď nijako nepoškodí a ani nie je jasné, ako by sa mohla. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (3)

  • Ve filmu je představena myšlenka rotace lodě na dlouhém laně k vytvoření „umělé gravitace“ – je to jeden ze zvažovaných způsobů pro skutečné dlouhé kosmické lety (např. na Mars), jak bojovat s negativními účinky stavu beztíže na lidské tělo. Z praktických důvodů se ale v realitě uvažuje o vytvoření menší síly než pozemské přitažlivosti. (Jarek572)
  • Když David (Daniel Dae Kim) vytahuje láhev na kyslík, je slyšet úder – ve vesmíru by ale žádný zvuk slyšet nebyl. (Jarek572)

Reklama

Reklama