Utajený pasažér

• USA Stowaway (více)

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

Malarkey

Tak to se zase povedlo. Jsem rád, že jsme se dostali do doby, kdy si sci-fi dokáže krásně poradit s exteriéry, ale i interiéry. Tak, že to třeba tady vypadá fakt pěkně. Jenže ještě by se trošku mohlo zamakat na těch scénáristech. Překvapilo mě, že nikdo moc neřeší, kde se ten utajený pasažér vlastně vůbec vzal. Průběh taky nebyl úplně ze seznamu těch nápaditých, inteligentních a logických. Přitom Anna Kendrick pro mě byla jasný lákadlo. Ve výsledku ale zklamání a promarněný materiál. ()

Marigold

Slušně zrežírované procedurální sci-fi s jednoduchou premisou a trochu moc šplhounským koncem. Takový tklivý monolog s vesmírem a pojednání o důležitosti řas a humanity v krajní situaci. Podle hodnocení taky film působící kolektivní slepotu. ()

Radek99

Překvapivě dobré procedurální sci-fi drama chvílemi působící jako kosmický simulátor cesty na Mars stavící na silných etických dilematech a tematizující ženu coby hrdinku... Formálně je tenhle film hodně podobný Pennově prvotině Arctic - Ledové peklo...komorní, pomalé, minimalistické, úsporné...plus vjem nehostinosti je tu rovněž dost silný - Vesmír (i arktická krajina) jsou pro člověka v podstatě čistě nepřátelská území... ()

tron

So slzou v oku márne spomínam na fenomenálny Sunshine Dannyho Boylea, kde si posádka dokázala aj v extrémne vyhrotených okamihoch zachovať obdivuhodnú chladnú hlavu, ako sa na špičkových profesionálov patrí. Uvedomovali si dôležitosť svojej misie, boli bežne naučení pracovať pod tlakom a chápali, že ich život v porovnaní s úspešným splnením misie nemá absolútne žiadnu hodnotu. Naopak, akonáhle to bolo nutné, nemal tento výkvet vedeckej spoločnosti problém obetovať sa. Pretože čo je jeden život, ICH život, v porovnaní s prežitím kolegov, planéty?   Je mi jasné, že ak by na podobnej morálnej (a inej) úrovni bola aj posádka z Utajeného pasažiera, žiadny film by nebol resp. by sa jednalo o kraťas, keďže by sa všetko skončilo do polhodiny s tým, že by sa jednotliví hrdinovia predbiehali o to, kto je pre misiu najmenej dôležitý a teda obetovateľný. Ono, treba uznať, že tá dilema je zaujímavá a vo svojej jednoduchosti účinná a silná. Ale proste som sa až do konca filmu (takmer dvojhodinového, čo je miestami temer smrtiace) nevedel zmieriť s tým, ako (ne)riešili zásadné problémy a upadli alebo do miestami až hystérie, prípadne totálnej depresie. Prišlo mi to nedôstojné a neuveriteľné.   Niekde v strede to začne byť fakt solídna nuda, ktorú síce ako-tak nakopne akčnejšie finále, ale stále to v mojich očiach nie je na štvrtú hviezdu. Dizajn základne fajn, ale po desiatkach sci-fi s „rovnakou“ výpravou už to nie je niečo, čo by ma zvalilo z gauča.   SPOILERY: Ja som vlastne nepochopil ani len to, ako sa tam vôbec mohol ocitnúť. Myslím, že som film pozeral pozorne, ale toto mi ušlo. To ho tam proste... zabudli??? A nepochopil som ani záver s búrkou. V jednej chvíli pre nich predstavuje smrteľné nebezpečenstvo a musia sa pred ňou okamžite ukryť i za cenu straty „fľaše“, ale keď treba, tak zrazu už nie je problém vyjsť von a nič sa nikomu nestane. A zdolávanie prekážok vedúcich ku kyslíku je na prvej ceste znázornené ako učinené peklo, ale o dve scény neskôr nie je problém zdolať to za (prehnane povedané) pár sekúnd a bez zadýchania. Pričom s týmto nápadom pracujú postavy už v prvej polovici snímky, ale vyhodnotia ho ako rizikové v zmysle, že by sa mohla poškodiť loď. Keď sa k tomu nakoniec ale predsa len odhodlajú, tak sa zjavne žiadna loď nijako nepoškodí a ani nie je jasné, ako by sa mohla. ()

3DD!3

BLM. Sic nerozumím proč film nepojmenovali Černý pasažér, když by to zde bylo na místě, ale jinak poměrně příjemná podívaná. Ano je podivné, že se tam dostal a ještě přežil start, ale jinak jde o krásné vesmírné stylistické cvičení. Vizuálně podmanivé šplhání ve vesmíru, je jednoznačně vrcholem filmu. Herci jsou fajn, za mě slušná Netflixárna. ()

*CARNIFEX*

Príliš minimalistické nato, aby to bola “pravda”. Toho vesmíru tu až tak veľa nie je, pričom toto sa kľudne mohlo odohrávať v pivnici a nebol by to žiadny rozdiel. Záver je fakt sci-fi, ale hlavne že všetko “dobre dopadlo” :) Toto divák ťažko docení. ()

D.Moore

Tak trochu cimrmanovské "Navrhuju sníst psy" ve vesmíru, kterému bych nejraději dal i tu pátou hvězdičku, kdyby odpovědělo na ve vzduchu doslova visící otázku: "Jak se tam kruci dostal?" Ve všech ohledech je to totiž film přesně pro mě, tedy tichý, nehýřící zbytečnými efekty a spoléhající na herce (úplně výborná Anna Kendrick) a na to, že se vžijete do jejich situace a zkusíte si sami zapřemýšlet, jak byste něco takového řešili.____P.S. Že tady v komentářích někteří uživatelé zase ukazují, jak moc omezení rasisté jsou, to už bohužel patří k čím dál nepříjemnější ČSFD. ()

Davies182

Za málo peněz docela hodně muziky. Nenudilo mě to, dialogů je poskrovnu, takže člověk nemá moc šancí přemýšlet nad jejich nedotažeností, no a jinak je pro mě vždycky malým zázrakem, když se jednou za kvartál objeví snímek z mého žánrově nejoblíbenějšího prostředí... [Netflix] ()

pepo

Stowaway je slušným sci-fi thrillerom, ktorému sa ale nedarí prekročiť tieň svojich vzorov. Svoje silné témy aj napriek tomu dokáže obstojne sprostredkovať. Občas totiž stojí za pripomenutie porozmýšľať, ako by sme z podobnej situácie vykorčuľovali my. Ak ste milovníkom žánru, tak Stoweaway za pozretie určite stojí a pôvodnej produkcii Netflixu hanbu nerobí (aj keď to asi nie je príliš veľká pochvala). ()

Shakers

Zo začiatku trošku uspávačka. Pomalý rozjazd, nudné sedenie vo vesmíre. Od polky to už konečne začne byť zaujímavejšie, keď prídu na svet (v našom prípade na vesmírnu loď) problémy, ktoré stanica má. Zopár logických blbostí sa nájde (v jednej scéne prekonajú prekážku za pol hodinu a v ďalšej bez zadýchania za par minút?), či nevysvetlene veci (ako sa tam ten pasažier dostal?). Inak je to fajn. Herecky je to v pohode, interiéry vesmírnej lode (a ako aj vo väčšine filmov štandardne) super a záver je konečne trošku strhujúcejší. Určite som čakal od utajeného pasažiera viac, ale nič také som nedostal. Druhý Sunshine to určite nie je, ale vyložená nuda a zlý film, tiež nie. Kto ma rád vesmírne filmy a rád sa pohybuje v priestoroch vesmírnych lodí (Apollo 13, Marťan, Gravitácia) nie je to preňho zlá volba po ťažkom dni. Na jedno pozretie v pohode. 65% - 3* ()

filmfanouch

S ambiciózními sci-fi se v posledních letech roztrhl pytel. Pořádnou díru v něm v roce 2013 udělala Gravitace, v jejich stopách se poté v následujících letech vydali Interstellar, Příchozí, High Life nebo Ad Astra. A také spousta filmů, které by se kvalitám těchto výjimečných sci-fi chtělo přiblížit, ale tak úplně jim to nevyšlo. Jak už to tak bývá, spousty filmů se snaží dosáhnout kvalit vyhlášených snímků, tak úplně vydařit se jim to ovšem nemusí. Což je do jisté míry příklad i právě Utajeného pasažéra AKA Stowawaye. Trailer Stowawaye tak trochu lže. Film je totiž spíše než napínavým thrillerem z velké části konverzačkou, která se do velké míry snaží opírat o filozofické úvahy a ráda by se vydala ve stopách Gravitace nebo Interstellaru. Být velkolepou a zároveň uvědomělou sci-fi podívanou. Režie a scénáře se přitom chopil Joe Penna, který scénář sepsal společně s Ryanem Morrisonem. Společně již napsali scénář k filmu Artic, který pojednával o přežití v ledové pustině. Nyní Penna a Morrison sepsali příběh o přežití ve vesmíru. Najmuli si k tomu konzultanty a snažili se o co nejrealističtější zpracování. Celý film v podstatě sází na uzavřený prostor a čtveřici herců. A ve finále je to dohromady tak trochu nefunkční. V momentě, kdy má vzniknout chytrá sci-fi musí především existovat chytrý scénář/příběh. Ještě před sepsáním příběhu/scénáře poté musí existovat uvědomění toho, o čem chce vlastně film pojednávat. Právě v tomto ohledu se Stowaway dostává do zmíněné slepé uličky. I když divák u filmu náhodou vypne mozek, velmi pravděpodobné mu u sledování Stowawaye lehce naskočí hned několik otázek, které ovšem dost možná nejde vlastně nějakým racionálním způsobem vysvětlit. Film jde navíc velmi snadno rozdělit do dvou separátních polovin, kdy se v první polovině většinu času film snaží o budování atmosféry, charakterizaci postav atd. I když je ta snaha cítit, úplně to nefunguje. Přesto má ovšem Penna alespoň dobré/snaživé herce. Toni Colette je jako komandér Barnettová solidní a dle očekávání je nejvýraznějším členem obsazení. Po dlouhé době dostává výraznější roli Daniel Dae Kim, který nadále dokáže předvést, že je tak trochu nedoceněným korejsko-americkým hercem, který by si určitě zasloužil větší pozornost i kvůli jeho přirozenému a přesto procítěnému hereckému výkonu. Dosud spíše neznámý Shamier Anderson má zajímavou roli, přičemž minimálně snaha s ní slušně pracovat jde v samotném filmu vidět. A i Anna Kendrick rozhodně nepředvádí špatný výkon, jen je tak trochu menší problém v tom, že jakožto hlavní hrdinka není zrovna nejzajímavější postavou a v jistých momentech se dá polemizovat nad tím, zda Kendrick tato role skutečně sedne. Přesto se i na její výkon ovšem nedá vyloženě nadávat. Stowaway dokáže představit solidně působící scény s působivým vizuálem. Přitom všem nehrozí, že by ty scény ve vesmíru byli tak intenzivní a napínavé jako u zmíněné Gravitace. Nedá se ani říct, že by Pennova práce s těmito scénami působila vyloženě dojmem, že tvůrce dosáhl vrcholu svých sil. Především tomu filmu člověk totiž nevěří realističnost, které se tvůrci dle všeho pokusili dosáhnout. Ty triky nejsou dokonalé a vůbec při nich nemáte pocit, že vidíte záznam z nějaké vesmírné mise. Což se u takové Gravitace přeci jen uvěřit chvílemi dalo. Přitom všem ale i spousty aspektů funguje. Hudba Volkera Bertelmanna například v některých momentech velmi slušně graduje napětí. Neznámý kameraman Klemens Becker předvádí slušnou práci. Se zvukem je poté v rámci Stowawayem odvedená solidní práce, přesto se i v tomhle ohledu nedostaví úplný pocit autentičnosti a pocitu, že někdo odvedl tu nejlepší možnou práci. Stowaway se především skutečně snaží být zároveň dramatem a zároveň thrillerem. Přitom všem se snaží o filozofické otázky o životě a smrtí, nebezpečí vesmíru a toho, co je vlastně člověk ochoten podstoupit. Existuje přitom mnoho příkladů, kdy jde krom napínavé podívané dodat souběžně i vnímavou a přesahovou podívanou, v případě Stowawaye to ten případ ale není. Penna se v podstatě snaží diváka napnout, poučit a dost možná i šokovat. Přitom se ale nedá říct, že by mu vyšlo alespoň jedno z toho. Stowaway je slušná sci-fi, které člověk nemůže upřít ambice, pěkný vizuál, solidní zvuk a dobře zvolené obsazení. Nástupce Gravitace nebo Interstellaru z něj ovšem určitě nebude a přitom se nedá říct, že by na samotném počátku takové ambice neexistovali. Moment selhání už ovšem nastává v momentě, kdy tvůrci evidují snahu o natočení realistické podívané, přičemž se to nepovede a ve finále mají navíc scénář plný děr. Obtížná mise se Pennovi a Morrisonovi v tomhle případě dost možná rozpadla pod rukama už na samotném počátku. Minimálně solidní základ to ale má....... () (méně) (více)

HAL

Stowaway není vyloženě srágora, není to film který by mě něčím opravdu štval, na rozdíl třeba od nedávného Clooneyho Midnight Sky nebo nedej bože Chaos Walking. Jeho problém je že je to dost prázdný film, vypráví v podstatě to samé co Sunshine zvládlo mnohem lépe a během asi deseti minut, kdežto tady se s tím táhnou skoro dvě hodiny. Kořen zápletky tedy sfouknou během pár vět, čímž moc neprospívají její důvěryhodnosti, ale zbytek filmu zdlouhavě řeší prakticky ten samý problém co jsme zvládli vyřešit už v Appolo 13... a ani to drsnější finále pak nedokáží pořádně prodat. Je mi jasné že tady se snaží víc o ponor do hloubi duše astronautů v extrémní situaci, ale na to tu zase chybí mnohem větší talent před kamerou a hlavně za ní - on Joe Penna není žádný Tarkovský. Na druhou stranu - na totální nízkorozpočtovku od mladého režiséra ve které jsou za celou dobu jen tři herci to je vlastně docela dost slušné. Film vypadá velice dobře a realisticky (ten design vesmírné lodi se mi tu vážně moc líbí) - popravdě realistický je mnohem víc než tipuji tak desetkrát dražší Gravity. Věřím že kdyby na režiséra začal brutálně šlapat nějaký producent a donutil ho sestříhat ho minimálně o půl hodiny, tak se nakonec dočká mnoha pochval. 6/10 ()

misterz

Panebože, tak vyprázdnený a zbytočný film som už dávno nevidel. Stará zlatá Gravitácia. Väčšinu filmu sa tu banálnym spôsobom rieši ako obetovať alebo zachrániť černoška. A na záver k tomu pár akože hrdinských kúskov, pri ktorých by sa červenal aj Žorž Clúnyj. O čom to vlastne bolo? Medzi riadkami sa dá síce čítať nejaký multi-kulti kontex, no toho už je človek prežratý, takže nudilo na dvakrát. Jediné svetlo tam bola Anna Kendrick, naopak, Toni Collette je tu rušivý element. Skrátka, strata času. Podpriemer. 40/100 ()

liskam odpad!

Hrozný, normálně Hrozný. Casting šílenej, scénář katastrofální, režie příšerná. A to nemluvím o tom kompletním přehrávání všech (ne)herců... Celé jsem to nedal, nezvládnu jsem to. Za mě 10% ()

dr.horrible

Zaujal ma (dvojhviezdičkový) komentár človeka z mojej topky, ktorý to označil za nefunkčný filozofický film. Mne sa teda nezdalo, že by sa to snažilo zdeliť niečo viac, ako čo nám to explicitne ukázuje. Že to ale absolútne NEriešilo politiku, to sa dá povedať s istotou. O tom to bolo. Že shit happens v blízkej budúcnosti. A keď tak rozmýšlam, snaď prvé uveriteľne natočené hrdinské sebaobetovanie od ... (?). ()

Anderton

Pri tunajšom hodnotení mám chuť udeliť plný počet. Neviem, aké mal kto očakávania, ale Stonaway je proste iba boj posádky o prežitie, bez náznaku hororu podporeného existenciou akejkoľvek mimozemskej entity alebo niečoho nereálneho typu Sunshine. Môže tak ísť pre mnohých o sklamanie. Ide ale podľa mňa o napínavejšie predstavenie vo vesmíre ako napríklad Ad Astra, určite lepšie hodnotené dielo. Celá druhá polovica je v podstate šplhanie tam a späť a je to tak krásne nasnímané, dych vyrážajúce a "dizzy", že v kine v 3D by som to asi nezvládol. Hore a dole v otvorenom vesmíre neexistuje, čo našťastie chápu aj tvorcovia. No a neboja sa aj poriadne pritlačiť a priniesť nie ten najočakávateľnejší výsledok tohto boja. ()

AppleCore

Pominu-li přítomnost černého pasažéra, která nedává tak úplně smysl a nebyla vlastně vysvětlena, je Stowaway překvapivě funkční survival sci-fi. Ani omylem se neblíží velikánům jako Gravitace, Interstellar nebo snad 2001, ale o to se konec konců nikdo nesnaží. Především skvělý obsazení a vcelku logický chování postav drží film alespoň v pohodovým průměru, což je něco, o čem si nedávný pokus Clooneyho může nechat jenom zdát... a má to pěknej soundtrack. ()

silentname

Myslím si, že "Stowaway" tu ostane trošku podhodnoteným filmom. Pretože sú tu určité veci, ktoré sa mu bez debaty uprieť nedajú. Skvelý soundtrack počas celého filmu a veľmi dobre vizuálne spracovanie, kde som sa úprimne cítil, ako keby sme boli skutočne vo vesmíre. Posádka takisto pôsobí ako skutočný tím. A veril som im to všetkými desiatimi. Interiéry vesmírnej lode sú spracované takisto veľmi dobre. A kostýmy rovnako. Takže to sú kvality, ktoré upierať nie je treba. Všetci ľudia čo na filme pracujú si zaslúžia kredit. Ja by som povedal, že postavy vo filme sú dobré. Každého dokážem pochopiť, všetci majú reálne osobnosti a dokážem ich správanie veľmi dobre pochopiť. Filozofické debaty mi nevadia a okrem toho mi tie dve hodiny utiekli tak rýchlo, že som to ani nečakal. Takže bavilo ma to, malo to spád, postavy sú super, kde sú problémy? Osobne mám pár. V prvom rade ako bolo povedané, nechápem doteraz ako sa tam vlastne Michael dostal. Nikdy to nie je vysvetlené a myslím si, že všetci by sme to vedieť chceli. Okrem toho film má niekoľko momentov, kde si povieme - "Čo sa môže pokaziť, keď to všetko vyzerá v pohode?" A nie je tam len jeden taký, ale je ich viac. A potom je pravda, že príbeh nie je veľmi originálny a rozhodne je to niečo, čo sme videli a vieme predvídať čo sa bude asi diať ďalej. No pre mňa to finále nerobilo o nič menej silnejšie a kvalitnejšie spracované. Pretože to bolo podľa mňa veľmi ľudsky a úprimne zachytené a zapôsobilo to na mňa. Takže výsledne hodnotím ako dobrý film. Hodnotenie: B ()