Kamav tut

(koncert)
všechny plakáty
Hudební
Česko, 2021, 100 min

Přímý přenos mimořádného koncertu z divadla La Fabrika u příležitosti oslav dnešního Mezinárodního dne Romů... Slavnostní hudební večer z divadla La Fabrika jako oslava Mezinárodního dne Romů. Od jeho vyhlášení v roce 1990 ho kromě samotných Romů v mnoha zemích světa připomněli i papež Jan Pavel II., Dalajláma nebo Václav Havel. Letos se k nim ve spolupráci s Českou filharmonií a Českou televizí opět přidává také zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová se svými hosty: „Můj táta byl Rom. Byl to úžasný muzikant. Hudba pro něj znamenala celý život. Jako malá jsem díky němu hrála na klavír a cello a on byl takový, že si vždycky našel čas, seděl vedle mě a poslouchal. Když se mi nechtělo cvičit, pamatuju si, že si přede mě dokonce klekl, tekly mu slzy po tváři a prosil mě, ať nepřestávám hudbu dělat. Protože je to jazyk, kterému budou rozumět všichni na celém světě. A protože on bude moct šťastně umřít. Byl to ten nejkrásnější táta. Ale styděl se za to, že je Rom. A já jsem celý život přemýšlela nad tím, jak vzdát úctu Romům, protože táta i jeho rodina mě toho tolik naučili! Naučili mě to, co mě nenaučila žádná škola. Naučili mě lásce k hudbě, procítit každou notu, naučili mě svobodě a naučili mě nebát se projevit své city. Jsem vděčná, že tu úctu mohu vyjádřit koncerty – cítím zodpovědnost za své romství, za které jsem vděčná svému tátovi, a s pokorou předávám jeho poselství dál. Mohu oslavit Romy a romství ve spolupráci s Českou filharmonií při příležitosti Mezinárodního dne Romů 2021. Se vší úctou a láskou a pokorou, kterou cítím,“ říká protagonistka slavnostního koncertu slibujícího jedinečný hudební zážitek. Spolu s ní se na pódiu představí také celá řada sólistů a soubory Jazz Famelija, Čhavorenge, Salut Roma či komorní soubor složený ze členů České filharmonie. (Česká televize)